Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

YORKSHIRE TERRIER | hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Yorkshire terrier | YORK | zakup, wyprawka, wychowanie

pixabay.com/images/id-410298/

Szczeniaki yorkshire terriera z hodowli mogą być psami wystawowymi, jak i tylko do towarzystwa. Przeczytaj na co zwrócić uwagę w każdym przypadku, kupując yorka.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o yorkach

🌅 Kraj pochodzenia

Anglia

🐶 Numer wzorca FCI

86

➡ Waga

2 – 3 kg

❤ Długość życia

12 – 17 lat

💢 Charakter

Czuły, pewny siebie, aktywny, rodzinny

Yorkshire terrier – historia rasy

Historia psów yorków ma swoje związki ze szkockimi tkaczami, którzy w latach 50. XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej, zostali zmuszeni do porzucenia swoich rodzinnych stron i emigracji do Anglii. Konkretnie w północne regiony Anglii do hrabstw: Yorkshire, Manchester oraz Leeds. Tkacze poza rodzinami zabierali ze sobą swoje psy, były to zwykle scottish, paisley oraz clydesdale terriery. Rasy te przyczyniły się do powstania yorkshire terriera.

Yorkshire terriery, szczury i początki rasy

Historia yorków równie mocno związana jest z plagami gryzoni, które nawiedzały fabryki i domostwa. Tkacze używali małe terriery do tępienia szkodników. W XIX wieku popularną rozrwyką robotników były również walki terrierów ze szczurami.

Najprawdopodobniej hodowcy z Yorkshire krzyżowali ze sobą zwycięskie rasy psów: szkockie terriery, black&tan terriery z długowłosymi i błękitnoszarymi waterside  terrierami z domieszką maltańczyków i skye terrierów. W ten sposób najprawdopodobniej narodził się pierwszy yorkshire terrier.

Klub rasy yorkshite terrier

Pierwotna nazwa tej rasy to terier miniaturowy. Obecna nazwa została nadana w 1870 roku. Pierwszym oficjalnie zarejestrowanym przedstawicielem rasy był pies o imieniu Huddersfield Ben, który urodził się w 1865 roku. Już w 1886 roku angielski Kennel Club uznał oficjalnie rasę, a w 1898 roku powstał jej pierwszy wzorzec.

Jeszcze w 1930 roku yorki ważyły ok 13,5 kg, podczas gdy obecnie jest to zwykle 1,5-3,5 kg. Nadmierna miniaturyzacja rasy pod koniec XX wieku doprowadziła do wielu defektów genetycznych, które negatywnie odbijają się na zdrowiu Yorków.

Yorkshire terrier w Polsce

Pierwszym yorkiem w Polsce została suczka TINA QUEEN of Bouchard sprowadzona do Polski przez p. Fangor w 1967 roku. Do pary sprowadzono dla nie pieska GENE of Bouchard.

Pozytywny wpływ na hodowlę yorków w Polsce wywarła hodowla Bakarat, do której sprowadzano psy z USA oraz Francji.

Jak wygląda yorkshire terrier?

Jak wygląda yorkshire terrier?

pixabay.com/images/id-2040656/

Yorkshire terrier to według wzorca rasy pies długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Czaszka psa jest niewielka i płaska; kufa nie za długa, nos czarny; oczy średniej wielkości; uszy małe, w kształcie litery „V”. Tułów yorka jest zwarty; grzbiet prosty; ogon noszony ponad linią grzbietu, tak prosty, jak to tylko możliwe, z obfitą sierścią.

Dlaczego warto kupić yorka?

Yorki to popularne i luksusowe psy, które dzięki swojej inteligencji i odwadze zjednały sobie duże grono wielbicieli. Małe rozmiary yorka doskonale sprawdzają się w miejskiej dżungli, gdzie życie toczy się w coraz mniejszych mieszkaniach.

York jest psem ruchliwym, który lubi przebywać w bliskości opiekuna. Doskonale nada się do małego mieszkania, jak i willi z ogrodem.

Yorki to jedna z ras psów polecanych dla alergików, z uwagi na brak podszertka oraz długi włos okrywowy, który rośnie przez cały czas.

Czy yorkshire terrier to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał ok. godzinę?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece psa takiego, jak yorkshire terrier?

Yorkshire terrier – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka yorka pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca yorka pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej agresywne wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka yorka będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Yorkshire terrier – jaką hodowlę wybrać?

Yorkshire terrier – jaką hodowlę wybrać?

pixabay.com/images/id-3120382/

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli psów yorkshire terrier jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników rasy.

By upewnić się, że hodowla jest dobra udaj się na miejsce i zweryfikuj opis ze stanem faktycznym. Dobry hodowca udzieli Ci wyczerpujących informacji o żywieniu, wychowaniu i szczepieniach. Poinformuje Cię, by kontaktować się z nim, gdy tylko pojawią się pytania bądź problemy ze szczenięciem.

Pies z hodowli powinien mieć skończone przynajmniej 8 tygodni – wtedy kończy się odstawienie behawioralne od matki. Szczeniak taki będzie miał już za sobą część szczepień, zostanie odebrany przez komisję hodowlaną związku. Możesz poprosić hodowcę o udostępnienie protokołu z kontroli miotu, w którym będą zapisane ewentualne uwagi komisji.

Szczenięta odbieraj tylko wtedy, gdy otrzymasz książeczkę zdrowia oraz metrykę urodzenia potwierdzoną pieczęcią ZKwP.

Odbierany od hodowcy szczeniak yorka powinien być przynajmniej po pierwszych obowiązkowych szczepieniach, które odbywają się w 6-7 tygodniu życia.

Hodowca powinien poinformować Cię o kalendarzu szczepień. Możesz go również sprawdzić w naszych poradniku: szczepienia psa – koszt, kalendarz szczepień

Szczeniaki yorkshire terriera – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta yorka w miocie zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy yorka nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka.
  3. Uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową, albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

 

Przed zakupem psa sprawdź, jakie badania powinien przeprowadzić hodowca i poproś o ich wyniki. Badania na obecność typowych chorób w obrębie rasy określa regulamin ZKwP.

York z hodowli – którego wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy chcesz mieć w domu yorka wystawowego czy po prostu pieska do towarzystwa.

Jeżeli chcesz kupić yorka wystawowego to zwróć uwagę na jego budowę ciała. Piesek ustawiony w pozycji wystawowej powinien mieć krótki tułów, prosty grzbiet, długą szyję i ładnie zakończone kątowanie kończyn tylnych. Głowa yorka powinna mieć proporcje jak 2:3. Kufa powinna być nieco krótsza niż mózgoczaszka. Uszy powinny być nieduże, trójkątne i najlepiej stojące. Oczy i nos yorka powinny być jak najciemniejsze. Szata psa powinna być błyszcząca, gęsta o soczystych i nasyconych kolorach – raczej ciemnych. Główna psa powinna wybarwiać się na kolor złotawy, a nie szary. Jeżeli masz wybór pomiędzy psem z pełnym uzębieniem, a brakami, to wybierz yorka z pełnym uzębieniem.  Pies biegający z animuszem, ze stojącym ogonem będzie w przyszłości lepszym psem wystawowym.

Wyprawka dla yorkshire terriera

Wyprawka dla yorkshire terriera

pixabay.com/images/id-5735321/

Podstawowe wyposażenie dla yorka to:

  • Grzebień metalowy o dwóch stopniach długości zębów;
  • Szczotka pudlówka;
  • Szczotka metalowa z plastikowymi kulkami na końcach;
  • Szczotka z naturalnego włosia;
  • Miękkie legowisko-buda;
  • Transporter dla yorka;
  • Obroża w najmniejszym rozmiarze;
  • Szelki dla yorka;
  • Smycz dla yorka;
  • Miski dla psa;
  • Zabawki i gryzaki dla yorka;
  • Woreczki na odchody dla psów;
  • Adresówka dla psa;
  • Pasta i szczoteczka do zębów.

Yorkshire terrier – wychowanie

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami yorka przynajmniej 12 różnymi przedmiotami.
  3. Szczenięta yorka powinny bawić się systematycznie przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, radio etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, pociąg, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię yorkshire terriera 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, zabawa z basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, kubeczek, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Pytania czytelników

Czy yorki są trudne w wychowaniu?

Yorki są rasą psów, które mogą być trudne w wychowaniu ze względu na swoją silną wolę i upór. Są one bardzo inteligentne i lubią rządzić, dlatego ważne jest, aby od początku uczyć je posłuszeństwa i konsekwentnie egzekwować zasady.

Czego nie lubią yorki?

Yorki, podobnie jak inne rasy psów, mogą mieć różne preferencje i nie lubić różnych rzeczy:

  1. Zbyt dużo samotności: Yorki są bardzo towarzyskie, potrzebują dużo uwagi i towarzystwa. Jeśli są zbyt długo same, mogą być niezadowolone i zacząć destrukcyjnie się zachowywać.
  2. Zbyt mało ruchu: Yorki są małymi psami, ale nadal potrzebują codziennej dawki ruchu, aby być szczęśliwymi i zdrowymi.
  3. Zbyt mało zabawy: Yorki lubią zabawę i potrzebują regularnych sesji zabawy, aby zachować swoją umysłową i fizyczną sprawność.

Czy yorki są strachliwe?

Niektóre yorki mogą być strachliwe lub wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Jeśli chcesz zminimalizować strachliwość swojego yorka, ważne jest, aby odpowiednio go socjalizować i uczyć go, że nowe sytuacje i doświadczenia są bezpieczne. Możesz to zrobić, umożliwiając mu bezpieczne i pozytywne doświadczenia z nowymi ludźmi, zwierzętami i miejscami.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie yorka?

Koszty wydawane na yorka w ciągu miesiąca mogą wynosić ok. 200 zł, ale również dobrze może to być wielokrotność tej wartości. Wszystko zależy od zdrowia psa oraz Twoich indywidualnych możliwości. Poza jedzeniem, na koszt utrzymania yorka wpływa również pielęgnacja psa, zakup akcesoriów oraz wizyty u lekarza weterynarii.

Czego nie powinien jeść york?

Jest kilka rodzajów pokarmu, które nie są odpowiednie dla yorków lub innych psów. Oto kilka przykładów:

  1. Czekolada zawiera substancję chemiczną zwaną teobrominą, która jest toksyczna dla psów i może powodować objawy takie jak pobudzenie, biegunka, wymioty, a nawet śmierć.
  2. Cebula i czosnek zawierają substancje chemiczne, które mogą uszkodzić komórki krwi psa i prowadzić do anemii.
  3. Niektóre orzechy, takie jak migdały, są trujące dla psów i mogą powodować objawy takie jak pobudzenie, wymioty i biegunka.
  4. Niektóre rośliny są toksyczne dla psów np.: konwalia, słonecznik, oleander i dzwonki.
  5. Alkohol jest toksyczny dla psów i może powodować objawy takie jak wymioty, biegunka, utrata równowagi, a nawet śmierć.

Ile śpi york?

Yorki, podobnie jak inne psy, potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Ogólnie rzecz biorąc, yorki potrzebują od 12 do 14 godzin snu dziennie.

Redakcja

Bibliografia

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

M. Kaca-Bibrich, Yorkshire terrier, A.W. Egros, Warszawa.

zkwp.pl/wzorce/86.pdf

fci.be/en/nomenclature/YORKSHIRE-TERRIER-86.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Yorkshire terrier | YORK | zakup, wyprawka, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Yorkshire terrier | YORK | zakup, wyprawka, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Szczeniaki yorkshire terriera z hodowli mogą być psami wystawowymi, jak i tylko do towarzystwa. Przeczytaj na co zwrócić uwagę w każdym przypadku, kupując yorka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x