Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

URWANY KLESZCZ U KOTA – czy i jak wyjąć główkę kleszcza?

URWANY KLESZCZ U KOTA

pixabay.com/photos/cat-pet-animal-mammal-feline-7489398/

Spis treści

Mimo dobrych chęci czasami dochodzi do rozerwania kleszcza, a jego część zostaje w ciele kota. Sprawdziliśmy, co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści.

Jakie kleszcze są niebezpieczne dla kotów?

Istnieje wiele gatunków kleszczy, które mogą być niebezpieczne dla kotów, jednak w naszym kraju najczęściej wyciąganym kleszczem u kotów wydaje się być Ixodes ricinus, czyli kleszcz pospolity, nazywany także kleszczem pastwiskowym.

Kleszcz pospolity to gatunek pajęczaka z rzędu kleszczy, który należy do roztoczy. Jest to gatunek twardy, który posiada pancerz (Scutum). U samców pancerz pokrywa cały grzbiet, a u samic, nimf i larw tylko fragment. Kleszcze czerwone, bo tak wyglądają kleszcze pospolite, mają czerwony grzbiet i brązową tarczkę.

Poza kleszczami pospolitymi, na terenie całej Europy, występują również takie gatunki, jak kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) oraz kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus) – one również mogą być niebezpieczne dla kotów.

Gdzie występują kleszcze?

Warto wiedzieć

Niebezpieczne dla kota są: samica kleszczanimfa kleszcza oraz larwy kleszcza – to właśnie one żywią się krwią kręgowców.

Zabezpiecz swojego kota przed kleszczami

Reklama

Fiprex krople na kleszcze, pchły i wszy dla kota

Co grozi kotu po ugryzieniu kleszcza?

Kleszcze to pasożyty okresowo odżywiające się krwią żywiciela. Kleszcze, pobierając krew wydzielają duże ilości śliny, zawierającej hemolizynę, cytolizynę i substancje znieczulające1. Z tego względu trudno jest poczuć moment wcięcia kleszcza przez skórę. Mimo, że samo wcięcie nie jest dla kota niebezpieczne, to patogeny, zawarte w ślinie kleszcza, mogą stanowić dla zwierzęcia poważny problem.

Kleszcze to wektory, które przenoszą:

  • Bakterie
  • Wirusy
  • Pierwotniaki
  • Nicienie

 

Wyrzut śliny do organizmu żywiciela stanowi newralgiczny moment, w którym może dojść do zakażenia.

Choroby odkleszczowe, na które mogą zapaść koty to:

  • Borelioza
  • Babeszjoza
  • Anaplazmoza
  • Erlichioza
  • Zakaźna anemia kotów (FIA) – hemobartoneloza
  • Tularemia
  • Cytaukszoonoza
  • Bartoneloza

Dlaczego trzeba usunąć kleszcza u kota jak najszybciej?

Czas pomiędzy wcięciem i wyciągnięciem kleszcza ma bardzo duże znaczenie. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Pasteura dorosłe kleszcze mogą przekazać bakterie Borrelia w czasie krótszym niż 24 godziny, a nimfy kleszcza nawet poniżej 12 godzin2. Z tego względu nie należy zwlekać z wyciągnięciem kleszcza jeśli zauważysz go u swojego kota.

Czym wyciągnąć kleszcza u kota?

Jak zaznacza dr Jarosław Pacoń najważniejsze jest wczesne i dokładne wyciągnięcie kleszcza: „po zauważeniu kleszcza, należy się go niezwłocznie pozbyć. Najłatwiej jest go wyjąć zwykłą pęsetą z drobnymi końcówkami, łapiąc tuż przy ciele, pomiędzy skórą a kleszczem”3. Pamiętaj, że kosmetyczna domowa pęseta nie nada się do tego z uwagi na grubsze końce.

W sklepach zoologicznych oraz lecznicach weterynaryjnych dostępne są również inne narzędzia do wyciągania kleszczy:

  • Haczyk do usuwania kleszcza
  • Lasso do wyciągania kleszczy
  • Pompka do odsysania kleszcza
  • Karta do usuwania kleszcza

 

Każdym z tych narzędzi należy posługiwać się zgodnie z techniką opisaną w instrukcji użytkowania. Jest to ważne, ponieważ niektóre narzędzia wymagają zastosowania techniki wykręcania, inne ruchu posuwistego, a jeszcze inne, jak karty, usuwają kleszcza, za pomocą jednostajnego ruchu płasko po skórze.

Urwany kleszcz u kota – co robić?

Niekiedy zdarza się, że stosując wybrane narzędzie i zalecaną technikę usuwania kleszcza dochodzi do jego rozerwania. Gdy kleszcz zostanie rozerwany należy dokładnie sprawdzić, co pozostało w ciele kota.

Jak wskazuje Krzysztof Reszka, internista: „główkę kleszcza należy spróbować usunąć podobnie jak całego kleszcza, np. używając pęsety. Jeśli to nam się nie uda, możemy skorzystać z pomocy lekarza. W przypadku gdy w ciele pozostał tylko niewielki fragment aparatu gębowego kleszcza, można poprzestać na zdezynfekowaniu miejsca ukłucia. Mały fragment pozostający w skórze nie zwiększa ryzyka zakażenia chorobami odkleszczowymi i po jakimś czasie jest samodzielnie usuwany przez organizm”4.

W podobny sposób wypowiedział się dr hab. med. Ernest Kuchar, według którego: „materiałem zakaźnym, który zawiera drobnoustroje wywołujące choroby przenoszone przez kleszcze jest ślina i treść jelitowa. Pozostawienie fragmentu aparatu gębowego prawdopodobnie nie zwiększa narażenia na materiał zakaźny, natomiast pozostawienie całej głowy lub większego fragmentu kleszcza z gruczołami ślinowymi może potencjalnie zwiększyć ryzyko zakażenia”5.

Co zrobić gdy główka kleszcza zostanie w skórze kota?

Jeżeli do rozerwania kleszcza doszło w tak niefortunny sposób, że w ciele kota poza aparatem gębowym zostanie większa część pasożyta, wtedy lekarz weterynarii może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Miejsce z pozostałością kleszcza nacina się lekko i wyciąga resztki.

Jak nie urwać kleszcza u kota? Częste błędy

  • Do rozerwania kleszcza dochodzi, gdy zostanie on uchwycony zbyt daleko od aparatu gębowego. Takie ściśnięcie tułowia może doprowadzić do zwymiotowania patogenów natychmiast.
  • Stosując zbyt grubą pęsetę – kosmetyczną – może dojść do urwania kleszcza. Nie jest to przyrząd, który ułatwia uchwycenie pajęczaka tuż przy skórze.
  • Zbyt gwałtowne pociągnięcie może oderwać głowę kleszcza od tułowia – ruch powinien być delikatny, ale stanowczy i jednostajny.

Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?

Jedną z najpopularniejszych metod profilaktycznych jest stosowanie kropli na kleszcze typu spot-on. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę kota na karku lub zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. W celu prawidłowego podania kropli zaleca się, by nie kąpać kota 2-3 dni przed i po ich zastosowaniu. Krople działają zwykle przez miesiąc i po tym czasie należy dokonać ponownego ich podania.

Zabezpiecz swojego kota przed kleszczami

Reklama

Fiprex krople na kleszcze, pchły i wszy dla kota

FAQ na temat kleszcza u kota

Czy kleszcz u kota sam odpadnie?

Napity kleszcz w zależności od cyklu rozwoju, w którym się znajduje może odpaść po 2-3 dniach w przypadku larwy kleszcza, po 4-6 dniach w przypadku nimfy kleszcza oraz po 5-14 dniach w przypadku dorosłej samicy kleszcza. Pozostawienie kleszcza u kota jest jednak zachowaniem nieodpowiedzialnym, gdyż może w tym czasie dojść do zwrócenia patogenów do ciała kota.

Źródła

1 A. Brochocka, J. Kasprzak, T. Barczak, J. Bennewicz, M. Błażejewicz-Zawadzińska, A. Klimberg, Zagrożenia związane z pasożytniczym oddziaływaniem kleszczy jako wektora patogenów, „Hygiene Public Health”, nr 53(2)/2018, s. 132-139.

2 https://www.pasteur.fr/en/research-journal/news/lyme-disease-study-speed-transmission-infected-ticks (dostęp: 20.01.2024).

3 Eksperci UPWr: Jak usunąć kleszcza u psa? [https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr–jak-usunac-kleszcza-u-psa-3605.html, dostęp: 20.01.2024].

4 Co zrobić, jeśli w ciele zostanie główka kleszcza?, https://www.heydoc.pl/co-zrobic-jesli-w-ciele-zostanie-glowka-kleszcza/ (dostęp: 20.01.2024).

5 Czy usuwać główkę kleszcza jeżeli dojdzie do jej oderwania? https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/124079,czy-usuwac-glowke-kleszcza-jezeli-dojdzie-do-jej-oderwania (dostęp: 20.01.2024).

Przewodnik ESCCAP 03 wydanie siódme, Zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów i kotów, styczeń 2022 r.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o pasożytach

Summary
URWANY KLESZCZ U KOTA – czy i jak wyjąć główkę kleszcza?
Article Name
URWANY KLESZCZ U KOTA – czy i jak wyjąć główkę kleszcza?
Description
Mimo dobrych chęci czasami dochodzi do rozerwania kleszcza, a jego część zostaje w ciele kota. Sprawdziliśmy, co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x