Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Robaki u psa – jak rozpoznać ich objawy i je leczyć?

ROBAKI U PSA

Obraz autorstwa Freepik

Spis treści

Martwisz się, że Twój pies może mieć robaki? Zastanawiasz się, czy robaki mogą przejść z psa na człowieka? Świetnie, że tu jesteś. W tym artykule odpowiemy na te i kilka innych pytań. Znajdziesz tutaj nazwy najczęściej występujących robaków u psów, a także sposoby na pozbycie się ich z organizmu psa.

Jakie robaki może mieć pies?

Robaki psów, czyli pasożyty wewnętrzne, nazywane również endopasożytami, bytują przede wszystkim w jelitach. Niestety są również ciężkie przypadki, w których robaki wędrują do serca, płuc czy nawet oczu – przybliżmy te choroby w kolejnych akapitach tego artykułu.

Robaki egzystują w organizmie psa w formie pasożytniczej – żywią się organizmem psa, a konkretnie składnikami odżywczymi, które w organizmie psa są obecne.

Jak można się domyślić, jeżeli pasożyty będą okradały psa ze składników odżywczych w stopniu, który nie będzie mógł być uzupełniony przez gospodarza, to może dojść do śmierci psa. Zwykle jednak pasożyty żerują w taki sposób, by gospodarz utrzymał się przy życiu. Wyjątkiem są bardzo obfite zarobaczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe warto zadać sobie pytanie, jakie robaki mogą żyć w psie?

Robaki u psów możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  1. robaki płaskie (płazińce), czyli bezkręgowce spłaszczone grzbietowo-brzusznie, które mogą osiągnąć długość do nawet kilkunastu metrów, np. przywra i tasiemiec
  2. robaki obłe (obleńce – nicienie), które są organizmami o obłym, niesegmentowanym ciele, które mogą mierzyć do kilkudziesięciu centymetrów np. glista psia

 

Dodatkowo nicienie u psa można podzielić na dwie podkategorie, w zależności od miejsca ich występowania:

  • nicienie jelitowe np. glista psia, tęgoryjce, włosogłówka
  • nicienie pozajelitowe np. nicienie sercowe, nicienie płucne, nicienie podskórne

Robaki u psa – objawy

Jakie objawy mogą występować u zarobaczonych psów? Wszystko zależy od rodzaju pasożyta i miejsca jego bytowania. Przenalizujemy zatem wybrane sytuacje.

W przypadku robaków bytujących w przewodzie pokarmowym typowymi objawami są wymioty oraz biegunka. W stadium dojrzałym robaki mogą wydostawać się do środowiska wraz z kałem, a w niektórych przypadkach – glista psia, tasiemiec – będzie można zobaczyć człony pasożyta bądź całego pasożyta w odchodach. Tak bardzo zarobaczony pies może również saneczkować.

W przypadku bytowania pasożytów w układzie oddechowym pies może cierpień na duszności, wycieki z nosa, ale przede wszystkim często kaszleć – w ten sposób robaki przedostają się z płuc do układu pokarmowego.

Niekiedy robaki mogą trafić do serca – jak nicień sercowy, co może doprowadzić do niewydolności serca i zasłabnięć.

W przypadku nicieni podskórnych, które przenoszą samice komarów ich obecność u psa może przejawiać się w postaci guzków na skórze, w których znajdują się larwy lub dorosłe formy nicienia.

Wśród innych niespecyficznych objawów wskazać należy również:

  • niespokojne zachowanie
  • spadek masy ciała
  • drgawki
  • nadpobudliwość
  • apatię
  • wzdęcia
  • matową sierść
  • podrażnienia skóry

Nie zapomnij o odrobaczeniu swojego psa

Reklama

InPar Tabletka odrobaczająca dla dużych i małych psów

Jak wyglądają robaki u psa? Galeria

Glista psia – Toxocara canis

glista psia

Glista psia, źródło: Flukeman, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Tasiemiec psi – Dipylidium caninum

Jak wygląda tasiemiec koci

By CDC’s Division of Parasitic Diseases (DPD) – http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Dipylidium.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2939170

Człony tasiemca psiego

By Tnek46 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9953434

Pasożyty u psa – jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia psa przez robaki może dojść dwojako.

Po pierwsze, pies może zostać zaatakowany przez pasożyty zewnętrzne, jak pchły, kleszcze, wszy i wszoły, które są naturalnymi nosicielami wielu różnych pasożytów wewnętrznych, np. pchły są zwykle nosicielami tasiemca.

Po drugie, pies może przyjąć larwy robaków ze środowiska zewnętrznego, np. zjadając na spacerze jakiś pokarm, który wcześniej został zakażony przez inne zwierzę będące nosicielem robaków.

Po trzecie, istnieje również droga przez łożysko w łonie matki. U ciężarnych samic hormony mogą doprowadzić do pobudzenia uśpionych postaci pasożytów, które mogą dostać się przez łożysko do płodów – właśnie z tego względu szczenięta po urodzeniu są odrobaczane jeszcze przed szczepieniami.

Po czwarte, istnieje możliwość zarażenia się szczeniąt od matki, podczas pobierania mleka.

Po piąte, psy mogą zarazić się skażonym mięsem np. przyjmując dietę BARF.

Kiedy udać się z psem do lekarza?

Jeżeli Twój pies wykazuje przynajmniej jeden z wcześniej opisanych objawów to samo w sobie jest już wskazaniem, by udać się z nim na wizytę do specjalisty.

Taka wizyta z całą pewnością nie będzie bezowocna. Pamiętaj, że niektóre, wskazane wcześniej objawy, mogą mieć związek z innymi chorobami.

Podczas wizyty, jeżeli istnieje podejrzenie, że pies ma robaki lekarz po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu klinicznym może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych:

  1. Pobranie kału psa do badania – to właśnie w nim jest zwykle obecnych najwięcej jaj, larw, oocyst lub cyst pasożytów. Kał powinien być pobierany do pojemnika z tworzywa sztucznego zaraz po jego wydaleniu
  2. Pobranie krwi
  3. Pobranie śluzu – śluz pobierany jest najczęściej z dróg rodnych
  4. Pobranie mięśni
  5. Pobieranie zeskrobiny skóry – z miejsc chorobowo zmienionych
  6. Materiałem do badań mogą być również wymiociny

Jak leczyć psa z robakami?

Jeżeli badania potwierdzą obecność robaków u psa, to lekarz weterynarii dobierze odpowiedni lek.

Rutynowym działaniem jest odrobaczanie za pomocą tabletek. Preparaty te oferowaną są zwykle w dawkach dopasowanych do masy ciała psa – 1 tabletka / 10 kg masy ciała. Dostępne są również mniejsze tabletki, nawet dla psów ras miniaturowych i odwrotnie, duże dla ras o masie większej niż 35 kg. 

Wśród preparatów odrobaczających znaleźć można również pasty na robaczyce jelitowe skuteczne w zwalczaniu Toxocara canisT. leoninaAncylostoma caninumUncinaria stenocephalaPhysaloptera. Substancja czynna zawarta w paście to zwykle Embonian pyrantelu. 

Nie zapomnij o odrobaczeniu swojego psa

Reklama

InPar Tabletka odrobaczająca dla dużych i małych psów

Domowe sposoby na robaki u psa

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z robakami u psa jest profilaktyka. Nie istnieją żadne inne domowe sposoby, by pozbyć się robaków z już zarażonego psa. Zawsze niezbędne w tym celu będzie zastosowanie leku na pasożyty według wytycznych lekarza weterynarii.

Profilaktyka – czy można zapobiec robakom u psa?

Zapobieganie robakom u psów to podstawa zdrowego życia naszych pupili. Jak przeprowadzić ją prawidłowo? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Regularne odrobaczanie: nawet jeśli Twój piesek wydaje się być zdrowy, odrobaczaj go regularnie. Weterynarz podpowie, jak często to robić, żeby było skuteczne i bezpieczne dla Twojego psa.
  2. Regularne zabezpieczanie przed pasożytami zewnętrznymi. Chroń psa przed pchłami, które mogą być nosicielami pasożytów wewnętrznych za pomocą odpowiednich preparatów (krople spot-on; tabletki; obroże).
  3. Czystość to podstawa: dbaj o higienę w domu i miejscach, gdzie Twój pies spędza czas. Regularne sprzątanie legowiska, mycie misek czy czyszczenie miejsc, w których się bawi, to klucz do uniknięcia robaków.
  4. Ostrożnie z dzikimi zwierzakami: jeśli Twój pies ma kontakt z dzikimi zwierzętami, bo np. spaceruje luzem po lesie (co jest zabronione) to ryzyko infestacji rośnie. Lepiej unikać takich spotkań, bo dzikie zwierzaki mogą przenosić robaki.
  5. Przebadana żywność: upewnij się, że jedzenie i woda, które dajesz swojemu psu, są czyste i wolne od zanieczyszczeń, które mogą zawierać jaja czy larwy robaków. Zwracaj uwagę na jakość karmy i regularnie czyść miski.

 

Pamiętaj, zdrowy pies to szczęśliwy właściciel. Dbanie o profilaktykę przeciw robakom to klucz do długiego i szczęśliwego życia Twojego pupila!

FAQ na temat robaków u psa

Po czym poznać, że pies ma robaki?

Jednymi z pierwszych objawów zarobaczenia są biegunki i wymioty. Przy silnym zarobaczeniu objawy mogą obejmować wychudzenie, drgawki, otępienie. Niekiedy zamiast biegunek, gdy robaki zaczopują światło jelita może dojść do zaparć.

Czy robaki mogą przejść na człowieka?

Niestety człowiek może zarazić się robakami od zwierzęcia. Problem dotyczy zwykle dzieci, które po zabawie z psem wkładają nieumyte ręce do buzi. Dorosły też może zarazić się robakami na skutek nieprzestrzegania zasada higieny. Skrajnym przypadkiem, ale możliwym, jest połknięcie pchły, która jest nosicielem pośrednim tasiemca.

Czy właściciele psów powinni się odrobaczać?

W Polsce świadomość dotycząca odrobaczania profilaktycznego wśród właścicieli psów jest wciąż niewielka. Generalnie rzec biorąc opiekun psa powinien profilaktycznie odrobaczać się raz do roku. Bądź raz do roku zlecać badania własnego kału na obecność robaków.

Ile dni po odrobaczeniu pies wydala robaki?

Pies może wydalać robaki po odrobaczeniu od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest zarobaczony.

Źródła

Odrobaczanie psów i kotów, przewodnik ESCCAP 01 wydanie szóste – maj 2021.

J. Zawiślak, N. Święcicka, D. Gulda, M. Monkiewicz, M. Drewka, Odrobaczanie jako podstawowy element programów profilaktycznych u psów i kotów, „Przegląd hodowlany 12/2011, http://ph.ptz.icm.edu.pl/wp-content/uploads/2016/12/9-Zawi%C5%9Blak.pdf

Nicień sercowy i podskórny, esccap.pl/nicien-sercowy-podskorny-dirofilaria-immitis-d-repens/ (dostęp: 04.01.2024).

Włosogłówka, esccap.pl/wlosoglowka-trichuris-vulpis/ (dostęp: 04.01.2024).

Tęgoryjce, esccap.pl/tegoryjce-uncinaria-ancylostoma/ (dostęp: 04.01.2024).

Glisty psów i kotów, esccap.pl/glisty-psow-kotow-toxocara-canis-t-cati/ (dostęp: 04.01.2024).

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o pasożytach u psa

Summary
Robaki u psa – jak rozpoznać ich objawy i je leczyć?
Article Name
Robaki u psa – jak rozpoznać ich objawy i je leczyć?
Description
Robaki to typowa przypadłość psów. Jedyną metodą ich zwalczania jest przeprowadzenie odrobaczenia. Przeczytaj, jak wyleczyć psa z robaków.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x