Reklama

Terier irlandzki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier irlandzki to stara rasa psów stróżujących wykorzystywana do tępienia gryzoni. Jego potwierdzona historia opisana została dopiero w XIX wieku.

https://pixabay.com/images/id-3187529/

Terier irlandzki to prawdziwy pies wielozadaniowy, który sprawdzi się jako towarzysz rodzinny, odważny stróż i wspaniały pies łowczy.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Terier irlandzki – historia rasy

Terier irlandzki to stara rasa psów stróżujących wykorzystywana do tępienia gryzoni. Jego potwierdzona historia opisana została dopiero w XIX wieku. Teriera irlandzkiego można było spotkać w gospodarstwach, ale również u boku szlachcica. Wówczas maść tych psów była bardzo zróżnicowana, ale proces selekcji hodowlanej doprowadził do wyeliminowania wszystkich odmian kolorystycznych poza czerwoną. Nie bez powodu nazywano teriera irlandzkiego „czerwonym diabłem”, choć do diabła charakterologicznie bardzo mu daleko. Po raz pierwszy zaprezentowano teriera irlandzkiego na wystawie w 1875 roku w Glasgow, a dekadę później opracowano wzorzec uznający wyłącznie psy rude.

Terier irlandzki w Polsce

Pierwsze teriery irlandzkie do Polski trafiły przed II wojną światową, jednak nie są szczególnie popularne. Trafiają głównie do rąk pasjonatów rasy.

Jak wygląda terier irlandzki

Terier irlandzki ma sylwetkę zgrabną i prezentuje się bardzo elegancko. Ciało psa jest mocne, umięśnione, ale nie ociężałe. Terier ten ma głowę długą, o pełnych policzkach, czarnej trufli oraz małych oczach. Spojrzenie triera irlandzkiego zawsze jest bystre. Pies ma uszy małe w kształcie litery V, które są zgięte w pół. Szyja bez podgardla. Ogon osadzony wysoko, prosty i zawsze radośnie merdający.

Terier irlandzki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie teriera irlandzkiego

Pies/suka: 43- 47 cm

Terier irlandzki – waga

Pies/suka: 11-13 kg

Szata teriera irlandzkiego

Terier irlandzki ma sierść długą, bardzo gęstą, twardą, drutowatą, ostrą i przylegającą. Charakterystyczna jest bródka, gdzie włos może być dłuższy. Wzorzec rasy dopuszcza małą białą plamkę na piersi, ale nie jest ona pożądana.

Terier irlandzki może występować wyłącznie w odmianie jednolitej. Kolor od czerwonego, przez pszenicznoczerwony, po żółtoczerwony.

Kategoria wielkości teriera irlandzkiego

Terier irlandzki jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje terier irlandzki?

Terier irlandzki żyje od 13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Terier irlandzki – charakter

Terier irlandzki, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem pojętnym, wiernym i lubiącym towarzystwo ludzi i zwierząt. Jest psem inteligentnym, energicznym, a podczas polowania bardzo odważnym i zdecydowanym. Zdarza się nie zwracać uwagi na urazy i niebezpieczeństwo i walczy zawsze do końca.

Terier irlandzki w obyciu jest łagodny oraz bardzo czuły wobec bliskich. Uwielbia się bawić, zwłaszcza jako towarzysz dzieci. W porównaniu z innymi terierami w domu potrafi zachowywać się nad wyraz spokojnie, ale by tak było, koniecznością jest zaspokojenie potrzeb ruchowych psa poza domem. Zaniedbanie potrzeb teriera irlandzkiego może skutkować frustracją, a to prowadzić do niszczeniem otoczenia. Terier irlandzki dobrze dogada się z kotami, ale tylko tymi, z którymi mieszka, pozostałe pogoni.

Terier irlandzki, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem pojętnym, wiernym i lubiącym towarzystwo ludzi i zwierząt.

https://pixabay.com/images/id-4066440/

Terier irlandzki – zdrowie

Teriery irlandzkie to wytrzymałe psy, jednak w okresach skrajnych temperatur nie powinny być obciążane intensywnym wysiłkiem. Pies może żyć na zewnątrz, ale bardzo ceni sobie bliskość rodziny, ciepły kąt i nie powinno mu się tego odmawiać, zwłaszcza jeśli jest bardzo zimno. Problemy z utrzymaniem właściwej wagi  nie powinny dotyczyć teriera irlandzkiego, gdyż jest to bardzo aktywny pies. Choroby, na jakie może cierpieć terier to dziedziczna miopatia dystroficzna, poza tym zdarza się kamica nerkowa i zaćma.

Terier irlandzki – żywienie

Dieta teriera irlandzkiego powinna zostać dostosowana to trybu życia psa. Jeśli jest to pies pracujący, z pewnością będzie wymagał bardziej kalorycznych posiłków, może być to karma sucha, mokra lub suplementowana dieta BARF. Zawsze warto inwestować w karmę wysokiej jakość, gdzie mięso jest głównym składnikiem o najwyższym procentowym udziale. Jakość pokarmu dla teriera irlandzkiego to gwarancja dobrego zdrowia, siły i zbilansowanych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Pies zawsze powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody.

Terier irlandzki – pielęgnacja

Pielęgnacja teriera irlandzkiego ogranicza się do regularnego szczotkowania pudlówką i szczotką włosianą raz na dwa tygodnie i raz na kwartał trymowania. Przy okazji szczotkowania sprawdź stan oczu, uszu i zębów. Kontroluj przyrost pazurów i jeśli wymagają korekty, po prostu je skróć. Po powrocie teriera irlandzkiego z lasu zawsze sprawdzaj ciągłość powłok skórnych, pies może nie okazywać, że doszło do urazu.

Terier irlandzki – szkolenie

Szkolenie teriera irlandzkiego powinno rozpocząć się jak najszybciej i bazować na zaufaniu, metodach stanowczych i konsekwentnych. Wbrew pozorom terier irlandzki uczy się szybko i przychodzi mu to z łatwością. Terier będzie okazywał pewną skłonność do niezależności, lecz z reguły jest bardzo oddany swemu opiekunowi.  Bardzo ważnym aspektem wychowania jest socjalizacja psa z różnymi ludźmi, sytuacjami, zwierzętami i dźwiękami, tylko w ten sposób ukształtujesz psa zrównoważonego i świetnie operującego psimi kodami komunikacyjnymi.

Zostawanie psa w domu również wymaga pracy i powinno być trenowane od szczenięctwa. Bezwzględnie należy ćwiczyć z psem komendy posłuszeństwa i nigdy nie zwalniać ze smyczy na nieogrodzonym terenie. Terier irlandzki to bardzo szybki pies, który zginie nam z oczu w jednej chwili. Konstruktywne wydatkowanie dużej energii psa powinno odbywać się poprzez szkolenie sportowe: jogging, przejażdżka rowerowa i konna, zabawy w aportowanie, tropienie, pływanie, to aktywności, które doceni każdy terier irlandzki.

Zalety i wady rasy terier irlandzki

Zalety teriera irlandzkiego

  • terier irlandzki podczas polowań jest odważny, zdeterminowany, niestrudzony
  • terier irlandzki jest towarzyski wobec ludzi i zwierząt, niekonfliktowy i niezaczepny o łagodnym usposobieniu
  • terier irlandzki to pies inteligentny, łatwo się uczy
  • teriery irlandzkie nigdy nie podnoszą głosu bez powodu, nadają się na psy stróżujące
  • terier irlandzki nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji

 

Wady teriera irlandzkiego

  • terier irlandzki ma silny instynkt myśliwski, ma skłonność do pogoni za tropem
  • terier irlandzki potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu i zajęć umysłowych, by zachować spokój w domu (jest szybki, wytrwały i może uprawić sport, np. agility, frisebee)
  • terier irlandzki sprowokowany może być groźny, rodziny będzie bronił niczym lew

Ciekawostki o terierach irlandzkich

  • Teriery irlandzkie podczas I wojny światowej doskonale sprawdziły się w pracy w okopach. Ich nieustraszona natura pozwoliła im przekazywać meldunki bez względu na nieustanny zgiełk i hałas.
  • Terier irlandzki miał kopiowane uszy do roku 1889, kiedy to wprowadzono oficjalny zakaz przycinania uszu.
Cena Teriera irlandzkiego z hodowli wynosi ok. 3 tys. zł.

https://pixabay.com/images/id-6481797/

Terier irlandzki hodowla

Terier irlandzki nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki teriera irlandzkiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca teriera irlandzkiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby terier irlandzki mógł rozwijać się prawidłowo.

Terier irlandzki cena

Cena Teriera irlandzkiego z hodowli wynosi ok. 3 tys. zł.

Imię dla teriera irlandzkiego

Ciekawe imię dla psa teriera irlandzkiego: Fero, Mobi, Rudy

Ciekawe imię dla suczki teriera irlandzkiego: Teri, Juki, Ruda

Dla kogo terier irlandzki będzie idealny?

Terier irlandzki będzie idealnym pierwszym psem w rodzinie aktywnej, która ma zacięcie sportowe i lubi spędzać czas poza domem. Terier irlandzki jest też doskonałym wyborem dla myśliwego, który rozwinie jego potencjał łowczy i doceni niezawodność w pracy.

Klasyfikacja FCI rasy terier irlandzki

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Nr wzorca 139

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Terier irlandzki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier irlandzki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier irlandzki to prawdziwy pies wielozadaniowy, który sprawdzi się jako towarzysz rodzinny, odważny stróż i wspaniały pies łowczy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 562

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x