Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

DOGTREKKING – na czym polega ten sport dla psa?

Biegaczka z psem podczas dogtrekkingu

Spis treści

Dogtrekking to zorganizowana forma spędzania czasu na biegach i wędrówkach z psem, przeznaczona dla pasjonatów aktywnej turystyki. Tak w dużym skrócie można opisać tę dyscyplinę sportową. Dogtrekking od lat zyskuje na popularności dzięki temu, że na starcie zawodów mogą stanąć typowi zadaniowi biegacze, ale i zespoły rodzinne nastawione na rekreacyjne marszobiegi.

Historia dogtrekkingu

Biegi, marszobiegi czy wędrówki z psem pojawił się dzięki fanom wspinaczek górskich, którzy na swoje wyprawy w Góry Skaliste zaczęli zabierać ze sobą swoje psy. To właśnie dzięki nim dziś tego typu wyprawy nazywane są dogtrekkingiem, a więc wspólną aktywności opiekunów ze swoimi psami z elementami orientacji w terenie na wyznaczonej trasie. Aktywność amerykańskich wspinaczy ewoluowała do rangi profesjonalnego sportu, szybko rozpowszechniając się także w krajach europejskich jako sport z psami uprawiany profesjonalnie, jak i hobbystycznie.

Kto może uczestniczyć w dogtrekkingu?

Jak wcześniej napisano dogtrekking to sport łączący ludzi z psami, ale warunki dla nich są określone osobno.

Warunki dla psa

Uczestnikami zawodów dogtrekkingowych mogą być psy zdrowe. Co to znaczy? Przede wszystkim pies mający wziąć udział w zawodach musi być przygotowany na trasę kondycyjnie, a o to musi zadbać opiekun. To opiekun musi dobrać długość trasy, która pod względem trudności i długości będzie dla psa bezpieczna. Poza tym wśród wymagań znajdują się:

  • Aktualne szczepienie na wściekliznę
  • Suki w ciąży, w rui i suki do 6. tygodni od porodu nie mogą startować w zawodach
  • Minimalny wiek psa do startu to rok, a maksymalny 10 lat. Organizator zastrzega, że psy 10-letnie także mogą brać udział w zawodach, ale muszą mieć zaświadczenie od weterynarza o braku przeciwwskazań na dany dystans (wzór zaświadczenie w regulaminie zawodów)
  • Maksymalna liczba psów w kategorii startów indywidualnych to dwa, natomiast przy starcie rodzinnym maksymalna liczba psów przypadająca na danego członka rodziny to 2
  • Do zawodów może przystąpić każdy pies, bez względu na wielkość, rasę lub jej brak

Warunki dla opiekuna

Jeśli chodzi o dogtrekkera, to on także musi być zdrowy tzn. nie mieć przeciwwskazań medycznych do startu (oświadczenie o ich braku jako akceptacja warunków regulaminu), być sprawny fizycznie, zdolny i przygotowany kondycyjnie do pokonania określonej długości trasy. Opiekunem psa musi być osoba pełnoletnia, chyba że startuje ona w kategorii rodzinnej. Dopuszcza się do startów indywidualnych osoby, które ukończyły 16 lat, ale wyłącznie za pisemną zgodę rodzica.

Sprawdź karmę bez zbóż i ziemniaków, opartą na świeżym mięsie

Reklama

CARNILOVE TRUE FRESH BEEF

Niezbędny sprzęt

Przy zawodach dogtrekkingowych kondycja jest bardzo ważna, ale należy przygotować się także sprzętowo.

Wyposażenie dla psa

Regulamin zawodów określa, że pies na całej trasie musi być na smyczy. Preferowana jest smycz z amortyzatorem. Linka musi być połączona z pasem biodrowym opiekuna psa. Zawody dopuszczają trzymanie psa na smyczy w ręce oraz używanie smyczy automatycznej, ale tylko przez osoby pełnoletnie. Do pasa biodrowego opiekuna może być podpięty pies wyłącznie w szelkach, dopuszcza się każdy typ szelek. Pies może mieć plecak, ale jego waga nie może przekraczać 1/3 masy ciała psa. Pies nie może startować w kagańcu, smyczy zaciskowej ani kolczatce.

Wyposażenie dla dogtrekkera

Obowiązkowym ekwipunkiem opiekuna jest:

  • Mapa od organizatora z zaznaczonymi punktami kontrolnymi
  • Długopis
  • Telefon komórkowy do informowania organizatora o rezygnacji z dalszej trasy, by wezwać pomoc w razie wypadku
  • Miska
  • Woda dla psa, minimum 1 litr
  • Buty dla psa

 

W przypadku zawodów dogtrekkingowych odbywających się na trasach górskich opiekun musi doposażyć się w bandaż elastyczny, bandaż dziany i plastry z opatrunkiem.

Popularne trasy dogtrekkingowe w Polsce

W Polsce zawody dogtrekkingowe odbywają się w ramach Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Puchar Polski w Dogtrekkingu obejmuje 5 terminów zawodów od kwietnia do października, które są podane przez organizatora w regulaminie imprezy. W 2023 roku zawody odbyły się Lublińcu, Pieszycach, Chorzowie, Sanoku, Wiśle i Złotym Stoku. Mistrzostwa Polski w Dogtrekkingu odbyły się w Sanoku.

Zawodnicy mają do wyboru 4 dystanse:

  • Chihuahua około 5 km – dystans nie jest wliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Dogtrekkingu
  • MINI około 15 km
  • MID około 25 km
  • LONG minimum 35 km

 

Dystans LONG przeprowadza się, gdy zapisze się 15. uczestników po 5. z danej kategorii: kobiety, mężczyźni, rodziny. Zapisanie się na zawody oznacza opłacenie startu na 2 tygodnie przed zawodami. Gdy minimalna liczba dogtrekkerów nie zostanie zarejestrowana, wtedy automatycznie pozostali uczestnicy przepisani są na dystans MID z prawem rezygnacji z zawodów na tej trasie i zwrotem kosztów startowych.

Korzyści z dogtrekkingu

Dogtrekking to sport dla psów i rekreacja w jednym, która ma szereg zalet dla czworonogów, jak i przewodników.

Korzyści dla psa:

  • Każdy pies niezależnie od wielkości i rasy bądź jej braku może spróbować swoich sił w zawodach
  • Każdy zdrowy pies niezależnie od wieku (1-10 lat) może doświadczyć radości z aktywności
  • Psy mogą startować w parach
  • Zawody to doskonała okazja do budowania i zacieśniania więzi z opiekunem
  • Dogtrekking to więcej niż sport, to radość czerpana z aktywności na łonie natury
  • Na trasie zawodów psy mogą wzajemnie się motywować, co nadaje aktywności wymiar społeczny

 

Korzyści dla opiekuna:

  • Dogtrekking to inwestycja we własne zdrowie
  • Wspólne uprawianie sportu to okazja do pogłębiania więzi emocjonalnej z czworonogiem
  • Zawody to także jakościowe spędzanie czasu z rodziną, najbliższymi i pupilem
  • Trasa biegu to także miejsce nawiązywania nowych relacji z ludźmi, którzy podzielają twoją pasję
  • Dogtrekking to najlepszy wybór dla osób poszukujących relaksu poprzez aktywność

Sprawdź karmę bez zbóż i ziemniaków, opartą na świeżym mięsie

Reklama

CARNILOVE TRUE FRESH BEEF

Jak zacząć przygodę z dogtrekkingiem?

Przygodę z dogtrekkingiem warto zacząć uprawiać rekreacyjnie, jeśli tylko pies lubi dłuższe wycieczki połączone z przebieżkami. Opiekun, który obawia się, że pies, jak i on sam może sobie nie poradzić na profesjonalnych zawodach, może wystartować na dystansie Chihuahua, który nazywany jest przez organizatorów psim przedszkolem. Trasa ta jest krótka, nie ma ograniczeń wiekowych dla psa i nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o przygotowanie kondycyjne. Jednym słowem każdy jest w stanie sobie z nią poradzić.

Nie poleca się brania udziału w zawodach psom rasy brachycefalicznych, gdyż ich zdolność do termoregulacji wydaje się być niewystarczające do aktywności na dłuższych trasach.

Wszystkie psie sporty powinny opierać się na pracy bez przymusu i przemocy, dlatego, jeśli twój pies nie chce lub nie może podjąć takiego wysiłku lepiej ograniczyć się do preferowanych przez niego lżejszych aktywności spacerowych. Nie ma też sensu rozbudzać pasji psa do jakiegoś sportu, jeśli później nie może być ona regularnie zaspakajana. Dogtrekking w takich przypadkach powinien zostać aktywnością rekreacyjną.

Podsumowanie

Choć dogtrekking nie jest zwykłym spacerem i obwiązują w nim pewne zasady, to jeśli tylko pies lubi spędzać czas na długich wycieczkach terenowych, a opiekun potrafi poruszać się w terenie, to warto spróbować sił w zawodach realnych lub wirtualnych (zawody Samotny Wilk – Wirtualny Dogtrreking). Przygotowanie kondycyjne na dłuższych dystansach wymaga czasu, lecz biegi czy marszobiegi można uprawiać nie tylko w górach. Sprzęt do dogtrekkingu nie jest drogi, a przygotowania można zacząć bez niego, z tym, co już posiadasz, na znanym terenie. Jeśli zdrowie twoje i twojego psa tylko wam na to pozwala, to być może dogtrekking jest dyscypliną właśnie dla was!

Przeczytaj porady behawiorystów

Summary
DOGTREKKING – na czym polega ten sport dla psa? | Zoonews.pl
Article Name
DOGTREKKING – na czym polega ten sport dla psa? | Zoonews.pl
Description
Chcesz spędzać czas z psem aktywnie? Dogtrekking może być dobrym rozwiązaniem. Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się więcej o tym psim sporcie!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x