Reklama
Reklama

Świnka morska skinny – czy na pewno jest łysa?

Facebook
Twitter
Długość życia świnki skinny

Łysa świnka morska, to właśnie świnka skinny. Jeżeli zastanawiasz się jakie są jej wymagania hodowlane, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści - kliknij

Świnka morska skinny – pochodzenie rasy

Kawia domowa bezwłosa pojawiła się w wyniku mutacji genetycznej. Pierwsze osobniki urodziły się w kanadyjskim laboratorium w 1978 roku i miały służyć jako obiekty badawcze. Niestety ich wątłe zdrowie, a szczególnie układ immunologiczny nie pozwolił na hodowle świnki rasy skinny w tym celu. Okazało się również, że mają one, podobnie jak inne odmiany kawii domowej łagodne usposobienie i pozytywnie reagują na człowieka. Kawia domowa rasy skinny została oficjalnie uznana w 2004 roku, więc jest to bardzo młoda odmiana świnek morskich. W Polsce pierwsza łysa świnka morska pojawiła się dwa lata po uznaniu rasy.

Wygląd świnki rasy skinny

Jak sama nazwa wskazuje świnka morska skinny powinna być łysa, lecz jej ciałko może nosić nieliczne owłosienie. Włoski znajdziemy w śladowych ilościach na nosie i łapach. Kawia skinny waży od 700 do 1200 gramów. Pod względem gabarytów bezwłosa rasa świnki morskiej nie odbiega od znanych powszechnie futerkowych kawii domowych. Pełne wymiary osiągają w wieku 12 miesięcy, a długość ich ciała wynosi ok. 30 cm. Kawia skinny jest dostępna w sporej gamie kolorów. Mimo iż nie posiada włosa jej skóra jest wybarwiona. Najpopularniejsze z nich to:

  • Czarna świnka skinny
  • Brązowa świnka skinny
  • Świnka skinny czarna z brązowymi łatkami
  • Świnka skinny czarna z białymi znaczeniami

Świnka morska skinny - pielęgnacja

Skóra tych gryzoni jest gładka, przyjemna w dotyku, ale także wrażliwsza na warunki otoczenia. Pozbawiona futra świnka jest zdecydowanie bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne czy wysuszenie naskórka. Nie wolno świnki skinny samodzielnie kąpać czy smarować olejkami lub maściami. Jeśli zauważymy przesuszenie skóry u naszej łysej świnki należy udać się do lekarza weterynarii, który może zalecić odpowiednią terapię np. kąpiele lecznicze. Samowolna pielęgnacja może zwierzęciu zaszkodzić, zwłaszcza że skóra świnki wydziela łój ochronny, który możemy zmyć czy uszkodzić jego naturalną produkcję. Zabrudzenia skóry należy usuwać miękką zwilżoną ściereczką. By zadbać o zdrowie kawii rasy skinny należy chronić ją przed wysoką lub zbyt niską temperaturą. Ciepłe, lecz nienasłonecznione miejsce będzie dla niej odpowiednie. Szczególnie uważajmy na wystawianie świnki morskiej na ostre słońce czy przeciągi. Wybieg i spacery w porze letniej są dla każdej odmiany świnki morskiej jak najbardziej wskazane, lecz należy pamiętać o niezbędnej ochronie przed czynnikami atmosferycznymi. By wzmocnić układ odpornościowy skinny trzeba dostarczać w pożywieniu witaminę C, która jest niezbędna dla zachowania zdrowia (10mg/kg).

Długość życia świnki skinny

Niestety świnki skinny żyją nieco krócej od swoich futrzanych pobratymców. Średnia długość życia świnki skinny to około 6 lat. Przez brak głównej warstwy ochronnej kawia skinny często się przeziębia i może częściej zapadać na choroby dróg oddechowych oraz skóry. Łyse świnki morskie skinny mają też tendencje do chorób serca.

Czy świnka morska skinny alergizuje?

Tak, kawia łysa może uczulać. Nie tylko białko zawarte we włosach jest przyczyną alergii, lecz wydzieliny produkowane przez zwierzę (ślina, mocz, gruczoły łojowe) i zawarte w nich białko Fel d1. W trakcie pielęgnacji świnka rozprowadza np. ślinę po skórze, a ta roznosi się także po ściółce i wszelkich przedmiotach, z którymi skinny miała styczność. 

Ile kosztuje świnka morska skinny?

By móc cieszyć się towarzystwem żywiołowej i gadatliwej świnki skinny trzeba wydać od 300 zł do nawet 500 zł. Cena świnki morskiej zależy przede wszystkim od rasy jaką wybierzemy oraz czy kupujemy zwierzę z rodowodem z hodowli. Świnka bezwłosa nie jest bardzo powszechnym gatunkiem, lecz zainteresowanie nią jest coraz większe, stąd wysoka, jak na świnkę morską cena.

Akcesoria dla świnki morskiej skinny

Cena zakupu świnki to nie koniec wydatków. By naszemu zwierzakowi żyło się bezpiecznie potrzebujemy jeszcze:

  • odpowiednich wymiarów klatki dla świnki morskiej (klatka z kuwetą dla świnki skinny powinna mieć zabudowane dwie ściany, by chronić świnkę przed przeciągami, pręty cynkowe, klatka im większa tym lepiej)
  • poidło na wodę oraz miskę na jedzenie (świnki skinny mają zwiększony metabolizm co oznacza, że jedzą więcej, by utrzymać prawidłową ciepłotę ciała)
  • domek, w którym znajdzie się miękkie legowisko dla świnki morskiej
  • wyściółki w formie pelletu (powinno być go tyle by świnka mogła się w nim zakopać)
  • zabawek dla świnki morskiej hamaku, który łyse świnki uwielbiają, kołowrotki, dyski i wiklinowe tunele absolutnie nie są polecane dla delikatnych stawów i skóry tego gryzonia)

 

Więcej informacji na temat żywienia świnki morskiej i charakterze tych gryzoni znajdziesz w artykule

Świnka morska, czyli kawia domowa – jak się nią opiekować?

Redakcja

Poznaj inne rasy świnek morskich

Summary
Świnka morska skinny – czy na pewno jest łysa? | Zoonews.pl
Article Name
Świnka morska skinny – czy na pewno jest łysa? | Zoonews.pl
Description
Łysa świnka morska, to właśnie świnka skinny. Jeżeli zastanawiasz się jakie są jej wymagania hodowlane, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1471

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x