Reklama
Reklama

Rasy świnek morskich – 5 ras świnki morskiej, które warto poznać

Facebook
Twitter
Podstawowym sposobem klasyfikacji ras świnek morskich jest kryterium okrywy włosowej.

pixabay.com/images/id-4123326/

Kawia domowa to jedno z najpopularniejszych, pierwszych zwierząt polecanych dla dzieci. Jaką świnkę morską wybrać, by móc cieszyć się towarzystwem uroczego gryzonia w domu?

Spis treści - kliknij

Jak klasyfikować rasy świnek morskich?

Podstawowym sposobem klasyfikacji ras świnek morskich jest kryterium okrywy włosowej. Wśród kawii domowych wyróżnia się:

 

świnki morskie długowłose

 • świnka morska alpaka
 • świnka morska angora
 • świnka morska coronet
 • świnka morska lunkarya
 • świnka morska merino
 • świnka morska mohair
 • świnka morska peruwiańska
 • świnka morska sheltie
 • świnka morska texel

świnki morskie o średniej długości włosa

 • świnka morska curly
 • świnka morska teddy

świnki morskie krótkowłose

 • świnka morska crested
 • świnka morska gładkowłosa
 • świnka morska reks
 • świnka morska rozetka (abisyńska)
 • świnka morska somali

świnki morskie bezwłose lub z nieznaczną ilością włosa

 • świnka morska baldwin
 • świnka morska sinny
Długość życia świnki skinny

pxfuel.com/en/free-photo-xvfll

Świnka morska rasy skinny to jedna z odmian świnek bezwłosych, która posiada resztkowe owłosienie głównie w obrębie nosa i na łapkach. Zachowanie świnki skinny nierzadko odzwierciedla psie zwyczaje. Skinny jest zwierzątkiem towarzyskim, chętnie podążającym za opiekunem, przez co często możesz się pomylić, myśląc, że masz w domu szczeniaka, a nie świnkę morską. Świnka skinny jest żywiołowa, lubi się bawić, dlatego warto zaopatrzyć się w interesujące zabawki oraz hamak, na którym wypocznie po aktywności. Rasa skinny to gaduła, a szereg dźwięków przez nie wydawanych jest naprawdę imponujący. Świnki morskie skinny niestety posiadają też wady, a raczej wymagają nieco odmiennej opieki niż pozostałe świnki morskie. Skinny przez brak włosa częściej się przeziębia, a wynika to z nieodpowiedniego usytuowania jej lokum. Postawienie klatki dla bezwłosej świnki morskiej na oknie nie jest dobrym pomysłem, narażamy skinny na poparzenie słoneczne, przegrzanie i przeciągi. Poza tym kawia domowa skinny może cierpieć na choroby skórne, którym można zapobiec zbilansowaną dietą i zaniechaniem szkodliwych działań pielęgnacyjnych (kąpiele, smarowanie skóry olejkami). Łysa świnka morska je także więcej niż inne rasy kawi domowej, jej metabolizm jest szybszy, by równoważyć w ten sposób wydatek energetyczny, pożytkowany na utrzymanie stałej temperatury gołego ciała.

Świnka morska rozetka

pxfuel.com/en/free-photo-jlvdv

Świnka morska rozetka to najpopularniejsza rasa świnek morskich z grupy świnek krótkowłosych. Świnka rozetka występuje też pod nazwą świnka abisyńska. Charakterystyczny układ zawirowań tzw. rozetek na futerku tej świnki morskiej to jedna z cech, która wyróżnia ją na tle pozostałych ras kawii domowych. Najbliższe ideałowi świnki rozetki mają 10 rozet w konkretnych punktach na ciele. Waga i rozmiar kawi rozetki nie powinna odbiegać od normy wagowej innych ras świnek morskich, lecz przekarmiona rozetka utyje w ekspresowym tempie i zacznie mieć inne dolegliwości zdrowotne m.in. cukrzycę, na którą jest podatna. Jednym z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddaje się świnkę morską abisyńską, jest wyczesywanie futerka. Mimo iż świnka rozetka ma krótką sierść, warto ją czesać, by zachowała schludny wygląd. Kawia rozetka podobnie jak pozostałe rasy świnek morskich jest zwierzęciem stadnym, lubi towarzystwo i dlatego nie powinna żyć jako jedynak. Rozetka to społeczny gryzoń, przyjazny, serdeczny i ciekawski, dlatego zaleca się ostrożność w samowolnych spacerach po domu. Lepszym rozwiązaniem będzie zaspokojenie dawki aktywności na torze dla świnki, który zaspokoi potrzebę eksploracji rozetki. Świnka morska abisyńska występuje w odmianach jednokolorowych oraz w mieszankach kolorystycznych.

Szukasz pokarmu dla świnki morskiej?

Reklama

Świnka morska sheltie

biała świnka morska sheltie

pixabay.com/images/id-874513/

Świnka morska sheltie uważana jest za jedną z piękniejszych przedstawicielek rasy kawi domowej. Sheltie ma włos długi i prosty, który poza głową jest równej długości. Włos kawi sheltie cały czas rośnie i trzeba go przycinać, gdyż może być przerośnięty. Najlepiej, gdy patrząc z góry na kawię sheltie, będzie układał się w łezkę rozsądnej długości 15-20 cm. Świnka sheltie musi być wyczesywany codziennie, by zapobiec splątywaniu się włosia oraz gromadzeniu resztek żywności w jego warstwach. Włos kawi sheltie powinien być miękki i lśniący. Regularnej pielęgnacyji niestety nie będzie w stanie sprostać młodsze dziecko, dlatego ta rasa świnki morskiej wybierana jest częściej dla nastolatków lub przez osoby dorosłe. Kawia domowa sheltie potrzebuje ok. godzinnej aktywności poza klatką, lecz zawsze powinna odbywać się pod nadzorem. Sheltie mają bardziej wrażliwą osobowość od pozostałych świnek morskich, dlatego aklimatyzacja i przełamanie pierwszych lodów z opiekunem może trwać nieco dłużej. Jeśli jednak damy śwince morskiej sheltie więcej czasu, to z pewnością obdarzy opiekuna miłością i zaufaniem. Świnka rasy sheltie nazywana jest także świnką silkie.

kawia domowa peruwianka

pixabay.com/images/id-233515/

Świnka morska peruwianka to odmiana długowłosa, której włos rozkłada się ze środka na zewnątrz i otacza ją z każdej ze stron. Na tylnej części ciała peruwianki występują dwie rozetki. W środowisku naturalnym kawia peruwianka ściera włos o podłoże, skracając go do komfortowej długości, jednak żyjąc w domu nie ma takiej możliwości. Włos kawi peruwianki może osiągnąć nawet pół metra i trzeba go skracać podobnie, jak u świnki sheltie. Świnka morska peruwianka występuje najczęściej w jednobarwnym lub dwubarwnym umaszczeniu. Wszystkie świnki morskie w tym świnka peruwianka lubi towarzystwo i chętnie poddaje się wszelkim pieszczotom, jeśli nie są one natarczywe czy gwałtowne. Świnka peruwianka jest gryzoniem pogodnym o łagodnym usposobieniu, niewykazującym zachowań agresywnych. Świnka morska peruwianka jest jedną z najpopularniejszych kawii domowych spotkanych w polskich domach, natomiast w swej ojczyźnie – Ameryce Południowej jest jednym z przysmaków tamtejszej kuchni i do tego celu miała służyć także w Europie.

Świnka morska teddy

Świnka morska teddy

pixabay.com/images/id-6018830/

Świnka morska teddy należy do mniej znanych i rozpoznawalnych odmian świnek o średniej długości włosa. Włos świnki teddy jest gęsty, szorstki, odstający, pofalowany i dorasta do 3 cm (idealna długość), przez to świnka wygląda, jak pluszowy miś – stąd też nazwa świnka teddy. Cechą charakterystyczną dla tej odmiany kawi domowej są delikatnie oklapnięte uszy, falisty włos na brzuchu oraz poskręcane wąsy. Świnka morska teddy jest wesoła, żywiołowa oraz z łatwością przywiązuje się do człowieka, który poświęca jej czas. Przez ten fakt świnki morskie w tym także prosiaczek teddy źle znosi rozłąkę zarówno z człowiekiem, jak i towarzyszem ze stada, a przyjście nowego osobnika wymaga wyczucia i czasu. Pielęgnacja świnki teddy polega na cotygodniowym wyczesywaniu włosów, by całe futerko zachowało swoją sprężystość. Najczęstszą dolegliwością świnki morskiej teddy jest przesuszenie skóry. Skórę teddiego można „nawadniać” od wewnątrz, podając dwa razy w tygodniu 2 ml oleju lnianego lub wprowadzając do diety siemię lniane.

Świnka morska cena

Cena świnki morskiej waha się dość mocno. Świnka morska może kosztować od kilkudziesięciu złotych aż po kilkaset złotych. Hodowle mogące się poszczycić tytułami wystawowymi zawsze będą mieć droższe kawie domowe. Renomowana hodowla ustala cenę za świnkę morską na poziomie 300- 400 zł. Najdroższe kawie domowe to łyse świnki morskie, ich cena sięga nawet 500 zł.

Redakcja

Poznaj inne rasy świnek morskich

Summary
Rasy świnek morskich – 5 ras świnki morskiej, które warto poznać | Zoonews.pl
Article Name
Rasy świnek morskich – 5 ras świnki morskiej, które warto poznać | Zoonews.pl
Description
Kawia domowa to jedno z najpopularniejszych, pierwszych zwierząt polecanych dla dzieci. Jaką świnkę morską wybrać, by móc cieszyć się towarzystwem uroczego gryzonia w domu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 3231

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
animowany
animowany
1 miesiąc temu

Mam świnkę skinny ale u niektórych
(mam ich wiele) czasem pojawiają się krótkie włoski
(tak po roku)

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x