Reklama
Reklama

Świnka morska teddy US i teddy CH – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Świnka morska teddy US - wzorzec rasy

Image by wirestock on Freepik

Świnki morskie teddy to prawdzie pluszowe misie. Obydwie rasy są energiczne i skore do zabaw ze swoim opiekunem. W Polsce łatwiej dostępna jest rasa amerykańska. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Świnka morska teddy – historia rasy

Świnka morska teddy US pochodzi z USA, gdzie w latach 60. XX zostały wyhodowane świnki morskie o bardziej gęstej i drobnej strukturze włosa. Świnki te narodziły się ze skrzyżowania świnki morskiej rozetki z gatunkami świnek gładkowłosych. Rasa została uznana w 1978 roku.

Historia rasy świnki morskiej teddy CH, czyli szwajcarskiego teddy jest nierozerwalnie związana z odmianą US. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że teddy CH powstał ze skrzyżowania teddy US z świnką morską rex. Pierwsze świnki tej odmiany pojawiły się w latach 90. XX wieku.

Jak wygląda świnka morska teddy?

Jak sama nazwa wskazuje świnka morska teddy to pluszowy miś. To właśnie kondycja i cechy futerka są brane szczególnie pod uwagę przy jej ocenie na wystawach.

Świnka mierzy od 20 do 25 cm, a jej waga może wynosić od 700 do 1200 gramów. Umaszczenie nie ma większego znaczenia, ponieważ nie jest brane pod ocenę na wystawach.

Świnka morska teddy US - wzorzec rasy

Świnka morska teddy US i teddy CH

pixabay.com/images/id-5973591/

Według wzorca rasy świnka morska teddy US ma równomiernie krótkie i gęste futro, które jest wolne od pojedynczych długich włosów. Okrywa włosowa jest szorstka i kręcona oraz rośnie pod kątem prostym do ciała. Włos nie jest dłuższy niż 3 cm. Futro nie ma rozetek, ani przedziałków.

Świnka morska teddy US może występować w dowolnej odmianie barwnej, ponieważ kolor nie podlega ocenie.

Błędami dyskwalifikującymi rasę na konkursach jest włos dłuższy niż 4 cm, obecność rozetek, korona oraz przyklapnięcia włosa.

Świnka morska teddy CH – wzorzec rasy

Świnka morska teddy CH

pixabay.com/images/id-6036865/

Według wzorca rasy świnka morska teddy CH ma półdługi włos o długości ok. 7 cm na całym ciele. Okrywa włosowa jest gęsta, miękka i kręcona oraz rośnie pod kątem prostym do ciała. Na ciele nie powinny występować rozetka ani przedziałki. Korona na głowie jest dopuszczalna.

Świnka morska teddy CH może występować w dowolnej odmianie barwnej, ponieważ kolor nie podlega ocenie.

Błędami dyskwalifikującymi rasę na konkursach jest włos krótszy niż 6 cm bądź dłuższy niż 8 cm, rozetki oraz przedziałki.

Co ciekawe według American Cavy Breeders Association jest to rasa długowłosa. Europejskie stowarzyszenia klasyfikują ją jednak jako rasę krótkowłosą.

Świnka morska teddy – charakter

Świnki morskie teddy są energiczne i prezentują przyjazne usposobienie do ludzi. Nie są to jednak zwierzęta, które mogłyby trafić pod opiekę małych dzieci. Kawie tego gatunku lubią się bawić i spędzać czas ze swoim człowiekiem.

Ile żyje świnka morska teddy?

Świnki morskie teddy żyją zwykle od 5 do 8 lat. Chociaż zdarzają się osobniki, które żyją nawet przez 10 lat.

Świnka morska teddy – pielęgnacja

Pielęgnacja świnek morskich teddy US i teddy CH jest dosyć prosta. Kawię wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, a jeżeli świnka spaceruje po zewnętrznym kojcu, to po każdej takiej wędrówce należy sprawdzić czy we włos nie zaplątały się jakieś drobne gałązki.

Kontroli należy poddawać również stan skóry, podczas którego należy zwrócić uwagę, czy teddy nie złapał pasożytów. Wart również sprawdzać, przynajmniej raz w miesiącu, czy w uszach nie gromadzi się nadmiar woskowiny, którą należałoby usunąć.

Szczególnej pielęgnacji wymaga sierść, podczas okresu linienia. Wtedy jest najbardziej narażona na plątanie. By tego uniknąć kawię należy wtedy wyczesywać raz dziennie.

By poprawić stan okrywy włosowej można dodawać do pożywienia pół łyżeczki siemienia lnianego dwa razy w tygodniu. Ziarna słonecznika również są wskazane.

Świnka morska teddy – żywienie

W przypadku żywienie świnki morskiej teddy US oraz CH należ kierować się dokładnie tymi sami zasadami, co w przypadku innych gatunków kawii.

Kawie domowe są roślinożercami. W naturze podstawę ich diety stanowiły głównie różnego rodzaju liście, owoce, kwiaty, korzenie i bulwy. W warunkach domowych podstawą żywienia świnki morskiej jest dobrej jakości siano. Dodatek może stanowić marchew, ogórek, pietruszka, mniszek, jabłko, pomarańcza lub arbuz.

Szczegółowe informacje o żywieniu świnki morskiej znajdziesz w naszym poradniku:

Świnka morska teddy – hodowla

Hodując świnki morskie teddy US i CH należy pamiętać, że nie wolno krzyżować ich z innymi gatunkami świnek morskich.

Dla przykładu: skrzyżowanie teddy CH ze świnką abisyńską czy też peruwiańską może spowodować, że szata świnki zostanie ubogacona o rozetki. Łączenie teddy CH z US może doprowadzić do tego, że teddy CH straci gen odpowiedzialny za grubszy włos.

Perfekcyjni hodowcy wskazują wręcz, by uzyskać doskonałe potomstwo rodzice powinni posiadać równą sierść pod względem wzorcowych cech.

Świnka morska teddy cena

Świnka morska teddy US kosztuje w hodowlach od 100 do 200 zł.

Świnka morska teddy CH kosztuje w hodowlach od 300 do 400 zł.

Klatka dla świnki morskiej teddy

Klatka dla świnki morskiej teddy powinna być możliwie największa, dla jednego gryzonia będzie to minimum 60x30x30 cm, podczas gdy dla dwóch świnek minimalna wielkość klatki to 100x50x50 cm. Najlepsza klatka dla świnki morskiej powinna mieć plastikową kuwetę i ocynkowane pręty.

Klatka dla świnki morskiej powinna być ustawiona w zacisznym miejscu bez przeciągów.

Zamiennie dla klatki można kupić kojce bądź zlecić wykonanie woliery.

Klatka dla świnki morskiej powinna zawierać niezbędne wyposażenie:

  • Poidło dla świnki morskiej – świnka morska powinna mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody
  • Miski – najlepsze będą ciężkie, ceramiczne miski, które nie będą wywracały się, podczas jedzenia
  • Paśnik – im większy tym lepiej
  • Schronienie – dobrym rozwiązaniem będzie wiata bez przedniej ścianki, kawie lubią również miękkie materiały, dlatego dobrze sprawdzi się polarowy koc

 

W każdej klatce nie może zabraknąć podściółki – wybór produktów jest naprawdę spory: trociny, pellet różnego rodzaju, bawełniane podściółki, maty, dry bedy.

Redakcja

Bibliografia:

ccpklub.pl/doc/polski-standard.pdf

guineapigsandy.com/all-about-guinea-pigs/breed-guide/guinea-pig-swiss-teddy/

Poznaj inne rasy świnek morskich

Summary
Świnka morska teddy US i teddy CH – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Świnka morska teddy US i teddy CH – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Świnki morskie teddy to prawdzie pluszowe misie. Obydwie rasy są energiczne i skore do zabaw ze swoim opiekunem. W Polsce łatwiej dostępna jest rasa amerykańska.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 609

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x