Reklama
Reklama

Świnka morska peruwianka – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Świnka morska peruwianka należy do gatunku kawii domowych Cavia porcellus.

pixabay.com/images/id-243534/

Świnka peruwianka to długowłosa świnka morska, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest to rasa świnek polecana bardziej doświadczonym opiekunom.

Spis treści - kliknij strzałkę

Świnka morska peruwianka – historia rasy

Świnka morska peruwianka należy do gatunku kawii domowych Cavia porcellus. Peruwianka jest jedną z najstarszych ras świnek morskich, której hodowla rozpoczęła się w Europie przeszło 100 lat temu. Według różnych źródeł pierwsze hodowle długowłosej peruwianki utworzono w Wielkiej Brytanii bądź we Francji, gdzie sprowadzono te gryzonie z Ameryki Południowej, z Peru.

Jak wygląda świnka morska peruwianka?

Świnka morska peruwianka to odmiana długowłosa, której włos rozkłada się ze środka na zewnątrz i otacza ją z każdej ze stron. Na tylnej części ciała tej długowłosej świnki morskiej występują dwie rozetki. Waga dorosłej świnki peruwianki może sięgać 1,2 kg.

Szata świnki morskiej Peruwianki

Świnka morska peruwianka to gatunek długowłosy. Jej włosy mogą osiągać długość nawet 50 cm, dlatego włos należy regularnie czesać.

Świnka morska peruwianka może występować we wszystkich możliwych wariantach kolorystycznych. W Polskim wzorcu rasy kolor peruwianki nie podlega ocenie.

Świnka morska peruwianka – wzorzec rasy

Świnka peruwianka ma długi włos, który rośnie od bioder w kierunku głowy. Bokobrody oraz grzywka muszą być gęste i długie. Włosy z ramion powinny równomiernie okrywać twarz bez luk. Włosy z grzbietu powinny być gęste i bez luk i razem z grzywką i trenem powinny tworzyć okrąg. Włos na ciele powinien być miękki i swobodnie płynący. Dopuszczalne jest lekkie falowanie włosa.

Długowłosa peruwianka żyje zwykle od 5 do 8 lat, chociaż bywają i takie osobniki, które żyją 10 lat i więcej.

pixabay.com/images/id-237038/

Jak długo żyje świnka morska peruwianka?

Długowłosa peruwianka żyje zwykle od 5 do 8 lat, chociaż bywają i takie osobniki, które żyją 10 lat i więcej.

Świnka peruwianka – pielęgnacja

Świnka morska peruwianka powinna być czesana codzienne, w kierunku, w którym rośnie włos. Do rozczesywania należy używać grzebienia z długimi zębami, a do wygładzania szczotki z miękkim włosem. W przypadku świnek peruwianek, które nie są wystawowe lepiej skracać włosy do takiej długości, by końcówki sięgały podłogi.

Poza tym należy dbać o higienę świnki, sprawdzać, czy na zadku nie pozostały pozostałości po odchodach, a w okolicach pyszczka resztki jedzenia.

Świnki peruwianki należy również kąpać, w przeciwieństwie do ras krótkowłosych nie są one w stanie zapewnić sobie właściwej higieny. Do kąpieli można użyć dedykowanego szamponu dla świnek morskich. Po kąpieli świnkę morską należy owinąć w ręcznik i poczekać aż futro wyschnie – nie używaj suszarki!

Hodowcy peruwianek wystawowych bardzo często spinają włosy gumkami, by zachowały zdrową kondycję i nie matowiły się.

Świnka morska peruwianka – hodowla

Kawie domowe to gryzonie stadne, dlatego najlepiej kupić od razy dwie świnki morskie. Może to być parka, bądź harem, gdzie będzie kilka samic i jeden samiec. Nie zaleca się tworzenia stada, w którym będzie kilka samców i kilka samic, ponieważ nawet kastrowane samce będą ze sobą walczyć o samice.

Życie w stadzie daje świnkom morskim poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza obciążenie psychiczne, związane z wypatrywaniem zagrożenia, to także wspólne zabawy, a nawet pomoc psychiczna w czasie choroby.

Samica świnki peruwianki przed dopuszczeniem do krycia powinna ważyć minimum 700 gramów i mieć 5-6 miesięcy. Pierwszy poród powinien nastąpić do 11-12 miesiąca życia, gdyż kości miednicy kostnieją i w późniejszym okresie może to być niebezpieczne dla życia samicy i młodych.

Samiec może kryć już w wieku 5-6 miesięcy.

Ruja u samic trwa 2 dni i pojawiać się co 2-3 tygodnie. Ciążą u świnki morskiej trwa 68-72 dni. W trakcie ciąży w diecie samicy powinno być dużo więcej świeżej, zielonej karmy.

Świnka morska peruwianka – żywienie

Kawie domowe są roślinożercami. W naturze podstawę ich diety stanowiły głównie różnego rodzaju liście, owoce, kwiaty, korzenie i bulwy. W warunkach domowych podstawą żywienia świnki morskiej jest dobrej jakości siano. Dodatek może stanowić marchew, ogórek, pietruszka, mniszek, jabłko, pomarańcza lub arbuz.

Szczegółowe informacje o żywieniu świnki morskiej znajdziesz w naszym poradniku.

Klatka dla świnki morskiej Peruwianki

Klatka dla dwóch świnek peruwianek powinna mieć minimalną wielkość 100x50x50 cm (dł., szer., wys.), jednak im większa klatka, tym lepiej. Najlepsza klatka dla świnki morskiej powinna mieć plastikową kuwetę i ocynkowane pręty.

Zamiennie dla klatki można kupić kojce bądź zlecić wykonanie woliery.

Klatka dla świnki morskiej powinna zawierać niezbędne wyposażenie:

  • Poidło dla świnki morskiej – świnka morska powinna mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody
  • Miski – najlepsze będą ciężkie, ceramiczne miski, które nie będą wywracały się, podczas jedzenia
  • Paśnik – im większy tym lepiej
  • Schronienie – dobrym rozwiązaniem będzie wiata bez przedniej ścianki, kawie lubią również miękkie materiały, dlatego dobrze sprawdzi się polarowy koc

 

W każdej klatce nie może zabraknąć podściółki – wybór produktów jest naprawdę spory: trociny, pellet różnego rodzaju, bawełniane podściółki, maty, dry bedy.

W czym świnka peruwianka nie powinna mieszkać?

Świnki morskie nie powinny być trzymane w akwariach – szklane ściany uniemożliwiają cyrkulację powietrza – świnka dusi się w swoich ekskrementach przez co jest narażona na choroby dróg oddechowych.

Świnka morska peruwianka cena

Cena świnki morskiej Peruwianki z hodowli waha od 100 do 200 zł.

Czy świnka morska peruwianka to zwierzę dla każdego?

Długowłosa peruwianka to z całą pewnością kawia, która nie jest polecana początkującym miłośnikom świnek morskich. Jest to gryzoń, który wymaga wiele uwagi w zakresie pielęgnacji włosa – w zasadzie wymaga codziennej pielęgnacji.

Redakcja

 

Bibliografia:

Polski standard rasowych świnek morskich

Poznaj rasy świnek morskich

Summary
Świnka morska peruwianka – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Świnka morska peruwianka – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Świnka peruwianka to długowłosa świnka morska, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest to rasa świnek polecana bardziej doświadczonym opiekunom.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2966

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x