Reklama
Reklama

Jaka klatka dla świnki morskiej? PRZECZYTAJ zanim kupisz

Facebook
Twitter
Jaka klatka dla świnki morskiej? PRZECZYTAJ zanim kupisz

pixabay.com/images/id-5973591/

Świnka morska, jak każdy domowy gryzoń potrzebuje klatki. Choć biegi pod okiem opiekuna są wskazane, to klatka jest miejscem, gdzie kawia spędza większość czasu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Klatka dla świnki morskiej – jaka powinna być?

Duża klatka dla świnki morskiej pozwoli na trzymanie dwóch lub więcej gryzoni. Pamiętać trzeba, że świnka morska jest zwierzęciem stadnym i absolutnie nie może mieszkać sama. Odpowiednich rozmiarów klatka zapewni spokojne i komfortowe warunki egzystencji poszczególnym osobnikom.

Świnka morska w klatce małej i zatłoczonej będzie cierpieć na chroniczny stres, zacznie chorować i z pewnością jej oswojenie będzie bardzo trudne. Klatka dla świnki morskiej nie może być więzieniem. Zanim zdecydujesz się na zakup zwierzęcia, trzeba przemyśleć czy masz odpowiednią przestrzeń i warunki, by trzymać w domu świnki morskie.

Klatki dla świnek morskich mogą przybierać najróżniejsze formy: mogą to być klatki, boksy czy woliery. Klatka dla dwóch świnek morskich powinna mieć minimalną długość 100 cm. Standardową szerokością metalowych klatek jest 50 cm. Lokum nie musi być bardzo wysokie, gdyż świnki morskie nie potrafią się wspinać. Optymalna wysokość jednopoziomowej klatki dla świnek morskich to 50-60 cm.

Klatka świnki morskiej – jaka nie powinna być

Klatki dla świnek morskich, jak już wiemy, nie mogą być małe. Klatka dla świnki morskiej 120 cm będzie dobrym rozwiązanie dla maksymalnie trzech gryzoni. Każda kolejna świnka morska powinna zyskać dodatkowe 100 cm² powierzchni, dlatego większe stadko powinno mieszkać w klatkach modułowych lub konstrukcjach własnej roboty. Poza rozmiarem liczy się umiejscowienie klatki i jej izolacja.

Klatka dla świnek morskich nie może stać wciśnięta w kąt pokoju pod samym grzejnikiem czy stać na parapecie. W takich miejscach klatka świnki morskiej narażona jest na przegrzewanie. Lokum świnki morskiej nie może także być ulokowane w miejscu narażonym na przeciągi, a więc stać przy drzwiach.

Klatka świnek morskich stojąca na podłodze musi być postawiona na podwyższeniu. Najlepiej w tym celu użyć tektury lub panelu styropianowego. Klatka dla świnki morskiej na nóżkach jest gotowym rozwiązaniem tego problemu.

Nie wolno trzymać świnki morskiej w akwarium lub terrarium. Brak naturalnego przepływu powietrza doprowadzi zwierzaki do chorób dróg oddechowych, a w połączeniu z pylącym lub niechłonącym podłożem wywoła infekcje oczu i łap. Szklane „klatki” dla świnek morskich uniemożliwiają gryzoniom poprawną komunikację, odbijający się dźwięk powoduje niewłaściwe reakcje i stresuje kawie.

Klatki dla świnek morskich – niezbędne wyposażenie

Jak urządzić klatkę dla świnki morskiej, aby czuła się bezpiecznie i była szczęśliwa? Świnka morska, aby była szczęśliwa i zdrowa potrzebuje towarzystwa swojego gatunku, bez tego zaburza się jej poczucie bezpieczeństwa i skazuje na samotność. Opiekun nigdy nie zastąpi śwince morskiej współbraci, z którymi może rozmawiać, bawić się, czy którzy będą ją wspierać podczas choroby.

Do podstawowego wyposażenia klatki dla świnki morskiej należy:

  • Paśnik, tu także obowiązuje zasada im większy, tym lepszy
  • Poidło, im liczniejsze stadko, tym więcej powinno ich być
  • Miski na pokarm świeży. Najlepszym wyborem są miski ceramiczne, które są higieniczne, trwałe i nie są tak wywrotowe, jak plastikowe
  • Kryte schronienia. Dobrym wyborem będą domki większe z naturalnego materiału. Pomieszczą kilka świnek morskich jednocześnie, dzięki czemu świnki nie będą walczyć o jednoosobowe wiaty
  • Hamaki, bawełniane maty, domki ocieplane są polecane dla świnek morskich bezwłosych lub z ograniczonym owłosieniem. Zapewnią im ciepło w chłodniejsze pory roku, ale często je trzeba prać lub wymieniać, gdyż stają się dla mieszkańców kuwetami. Latem krytych domków materiałowych nie poleca się ze względu na ryzyko przegrzania
  • Podkład do klatki świnki morskiej. Za ściółkę wybierz materiał chłonny, szybkoschnący i niepylący. Większe trociny naturalne są tanie, chłonne, dobrze się w nich ryje, szybko się je sprząta i są bezpieczne dla zdrowia świnek morskich.
Klatka dla świnki morskiej – jaka powinna być?

pixabay.com/images/id-595423/

Klatka dla świnki morskiej – modele dostępne w sklepach

Najczęstszym wyborem opiekunów świnek morskich są klatki metalowe z odłączanymi plastikowymi kuwetami. Są one powszechnie dostępne, zapewnią odpowiednią wentylację i mogą być rozbudowywane o wybieg zewnętrzny. Nie są niestety przeznaczone dla większej liczby zwierząt.

Klatka dla świnki morskiej 160 cm to największy dostępny gotowy produkt. Niestety jest on ciężki i trudny w ewentualnym transporcie. Zaraz za nimi plasuje się klatka modułowa dla świnki morskiej tzw. klatka c&c. Taka klatka umożliwia stałą rozbudowę w poziomie, daje możliwość maksymalnego dopasowania jej kształtem do powierzchni, którą dysponujesz (układ litery U lub L), jest mobilna i lekka oraz daje możliwość budowy w piętra.

W profesjonalnych hodowlach świnek morskich stosuje się rozwiązania wielopiętrowe z szynowym systemem ścianek frontowych, które są niepełne i szklane.

Klatka dla świnki morskiej jak zrobić?

Wielu hodowców i hobbystów chcąc zapewnić maksymalny komfort dla swoich kawii, buduje klatki samodzielnie. Klatka dla świnki morskiej DIY jest świetnym rozwiązaniem także dla majsterkowiczów i osób z wizją, których gotowe klatki nie satysfakcjonują. Najczęściej do budowy klatki dla świnek morskich wykorzystuje się modułowe meble ikea i przerabia się je według własnych potrzeb i designu mieszkania. Niewątpliwą wadą są przede wszystkim koszty, zwłaszcza jeśli wspomagasz się przy budowie klatki dla świnek morskich szklarzem i fachowcem od stolarki. Plusem takiego rozwiązania jest dopasowanie ich do pomieszczenia, możliwość skumulowania wszystkich niezbędnych produktów do higieny, żywienia i opieki nad świnkami morskimi w jednym miejscu. Duma ze zrealizowanego projektu i podziw, który zyskasz jest bezcenny.

Ile kosztuje klatka dla świnki morskiej

  • Metalowa klatka dla świnki morskiej o długości 100 cm to koszt od 150 zł. Cena rośnie, gdy lokum zawiera wyposażenie i ma piętro.
  • Modułowa klatka dla świnki morskiej c&c długości 120 cm to koszt około 250 zł.
  • Klatka dla świnki morskiej na nóżkach, wysokości 70 cm to koszt około 400 zł.
  • Drewniana klatka dla świnek morskich na nóżkach lub kółkach to także koszt około 400 zł.

 

Redakcja

Dowiedz się więcej o świnkach morskich

Summary
Jaka klatka dla świnki morskiej? PRZECZYTAJ zanim kupisz | Zoonews.pl
Article Name
Jaka klatka dla świnki morskiej? PRZECZYTAJ zanim kupisz | Zoonews.pl
Description
Świnka morska, jak każdy domowy gryzoń potrzebuje klatki. Choć biegi pod okiem opiekuna są wskazane, to klatka jest miejscem, gdzie kawia spędza większość czasu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 510

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x