Reklama
Reklama

Świnka morska sheltie – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
biała świnka morska sheltie

pixabay.com/images/id-874513/

Świnka morska sheltie uważana jest za jedną z piękniejszych przedstawicielek kawi domowej. Sheltie ma włos długi i prosty, który poza głową jest równej długości.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jak wygląda świnka morska sheltie

Świnka domowa sheltie powinna mieć krótką i zaokrągloną głowę, na której widoczne są duże równo osadzone oczy i duże opadające uszy. Świnka morska scheltie ma mocne ramiona i dobrze umięśnione ciało. Włos okrywowy jest mięsisty, lśniący, równy na całym welonie.

Świnka morska sheltie, gdy spogląda się na nią od góry, powinna kształtem przypominać wydłużone półkole. Szata na brzusznej stronie jest u shelti krótka, gęsta i przylegająca. Na głowie świnki morskiej sheltie włos jest krótki, oczywiście poza polikami, z których wyrastają długie i gęste bokobrody. Włos u sheltie wydłuża się stopniowo w okolicy karku i uszu. Rasa świnek morskich sheltie może mieć włos satynowy. Ciało świnki morskiej sheltie mierzy od 18 do 25 cm.

Szata świnki morskiej sheltie

Świnka morska sheltie to rasa świnki morskiej długowłosej. Według standardu rasy włos świnki morskiej sheltie musi rosnąć w jednym kierunku – od przodu do tyłu. Cecha charakterystyczną wyglądu scheltie są długie bokobrody. Włos na grzbiecie i bokach ciała powinien być jednolitej długości i swobodnie płynąć ze wszystkich części ciała. Świnka morska scheltie ma włos miękki, nieprzetłuszczony i niemający żadnych kołtunów. Włosy świnki morskiej podczas czesania powinny bez problemu poddać się grzebieniowi. Umaszczenie okrywy w przypadku tej rasy świnki morskiej nie podlega ocenie. Świnka morska sheltie występuje we wszystkich kombinacjach kolorystycznych.

Świnka morska sheltie – wzorzec rasy

Standard rasy świnki morskiej sheltie wyraźnie zaznacza, że gryzoń nie może mieć ubytków w okrywie. Wszelkie wygryzienia czy ubytki są traktowane za wady dyskwalifikacyjne podczas oceny. Włos powinien być prosty i pozbawiony korony oraz rozetek, które nie występują u świnek morskich sheltie. Okrywa układa się od przodu świnki ku zadowi, jeśli jest inaczej, świnka morska shelti także zostanie zdyskwalifikowana. Świnka morska sheltie nie może nie posiadać bokobrodów, ich brak również jest niezgodny ze standardem rasy.

Ile żyje świnka morska sheltie?

To ile lat żyją świnki morskie sheltie, zależy w głównej mierze od warunków bytowych, jakie się im zapewni i od możliwości ruchu. Świnka morska sheltie dożywa 6-7 lat. 

Świnka morska sheltie – pielęgnacja

Jak dbać o świnkę morską sheltie, by była zadbana i łatwa w oswojeniu? Przede wszystkim nie wolno jej narażać na stres. Jej klatka nie może stać w przeciągu, czy być ulokowana w miejscu przesadnie nasłonecznionym. Śwince morskiej zaoszczędzimy stresu, jeśli będziemy ją trzymać w klatce, a nie w akwarium i gdy będzie ona miała za towarzysza własny gatunek, a nie psa czy kota. Świnka morska w domu lepiej będzie się czuła pod opieką odpowiedzialnego nastolatka lub dorosłego niż młodszego dziecka. Świnka morska sheltie lubi się bawić i wymaga codziennych spacerów poza klatką. Poza tym gatunek ten przez fakt posiadania długiej okrywy wymaga codziennego wyczesywania. To niestety jedyny sposób, aby nie tworzyły się jej kołtuny. Jej włos jest podatny na czesanie, więc opiekun nie powinien mieć z tym zabiegiem problemów. Świnka morska shetie nie przepada za kąpielami dlatego, jeśli się zabrudzi lepiej wykonać mycie tylko miejsc zabrudzonych. Pazury i zęby świnki morskiej muszą być kontrolowane, gdyż przerośnięte są dla gryzonia prawdziwym utrapieniem.

Świnka morska shelitie – hodowla

Świnka morska sheltie może być krzyżowana z:

 • świnką morską sheltie
 • świnką morską texel
 • świnką morską coronet
 • świnka morską merino
 • świnką morską peruwianką
 • świnką morską alpaką

 

Świnka morska sheltie dopuszczona do rozrodu nie powinna ważyć miej niż 700 g i mieć ukończony 6 miesiąc życia. Zbyt mała świnka morska urodzi drobne i słabe potomstwo. Świnka mająca ukończony rok nie powinna być kryta, gdyż jej kości miedniczne już skostnieją. Roczna świnka morska w ciąży narażona jest na szereg komplikacji porodowych, włączając w to śmiercią własną i potomstwa. Świnka morska samiec jest płodny całe życie, a minimalny wiek umożliwiający skuteczne krycie to pół roku. Małe świnki morskie przychodzą na świat po 68-72 dniach ciąży. Rozrodem i doborem par powinni zajmować się profesjonalni hodowcy, dlatego stając przed dylematem „świnka morska samiec czy samica” zawsze lepiej jest wybrać dwie lub więcej samic. Alternatywą będzie harem stworzony przez wykastrowanego samca i kilku samic. Ostrzeżeniem dla niedorosłych hodowców niech będzie fakt, że ruja u świnek morskich pojawia się co 2-3 tygodnie. W jednym miocie rodzi się od 2 do 6 młodych, którym będzie trzeba zapewnić odpowiedzialny dom.

Świnka morska sheltie – żywienie

Kawie domowe są roślinożercami. W naturze podstawę ich diety stanowiły głównie różnego rodzaju liście, owoce, kwiaty, korzenie i bulwy. W warunkach domowych podstawą żywienia świnki morskiej jest dobrej jakości siano. Dodatek może stanowić marchew, ogórek, pietruszka, mniszek, jabłko, pomarańcza lub arbuz.

Szczegółowe informacje o żywieniu świnki morskiej znajdziesz w naszym poradniku.

Klatka dla świnki morskiej sheltie

Biorąc pod uwagę, że świnka morska sheltie jest gryzoniem stadnym, więc nie może mieszkać jako jedynak. Świnka morska sheltie mieszkającej z kompanem powinna mieć lokum o minimalnej długości 150 cm oraz szerokości i wysokości 50 cm. Najczęściej opiekunowie wybierają dla pary świnek morskich schelti klatki z metalowych prętów nasadzana na plastikową kuwetę. Dla trzech świnek morskich powinno się zwiększyć długość klatki przynajmniej o 20 cm i poszerzyć lokum o dodatkowe 10 cm. Zasada, jaką powinien kierować opiekun przy wyborze klatki, jest wygoda lokatorów. Im klatka dla świnek morskich sheltie jest większa, tym lepiej. Świnka morska sheltie chętnie skorzysta z dodatkowej przestrzeni wybiegowej, o którą warto powiększyć klatkę, ustawiając dodatkowe ogrodzenie do klatki. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest kupno składanych modeli wybiegów, których kratki łączy się za pomocą zatrzasków. Takie rozwiązanie stosuje się też zamiast klasycznych klatek dla świnek morskich. Minusem jest konieczność dokupienia kuwety (wykonuje się ja z kanalikowego polipropylenu docinanego na wymiar) i brak zadaszenia. Klatkę dla świnki morskiej sheltie trzeba doposażyć w poidła, ceramiczne miski na pokarm świeży, duży paśnik, schronienie w formie zadaszonych wiat oraz ściółkę z grubych trocin (grubość w kuwecie 10 cm).

W czym świnka morska sheltie nie powinna mieszkać?

Absolutnie zakazanym jest trzymanie świnki morskiej w akwarium lub terrarium. Brak cyrkulacji powietrza powoduje, że świnka morska sheltie siedzi w zaduchu własnych toksyn wydalanych wraz z kałem i moczem. Brak dopływu świeżego powietrza najczęściej skutkuje u świnek morskich shelti pojawienie się schorzeń oddechowych. Poza tym terrarium czy akwarium utrudnia życie społeczne świnek morskich. Dźwięk w takiej „klatce” odbija się, powodując zagubienie, wzmaga stres z powodu wysyłania i odbierania niejasnych komunikatów. Źle dobrane lokum dla świnki morskiej sheltie jest też niepraktyczne w transporcie, sprzątaniu czy przestawianiu. Warto także pamiętać, że niebezpieczne dla zdrowia świnek morskich są także ściółki. Wiele z nich jest śmiertelnie niebezpieczna dla tych gryzoni, m.in. żwirek silikatowy i żwirek bentonitowy. Do klatki dla świnki morskiej nie nadaje się również:

 • gazeta – nie chłoną wilgoci, farba drukarska może zatruć
 • odpady stolarskie – pylą, zawierają resztki klei
 • żwirek drewniany – twardy dla stóp, po wyschnięciu pyli
 • torf – pyli po wyschnięciu
 • siano – nie chłonie wilgoci, mokre odparza łapki

Świnka morska sheltie cena

Rasowa świnka morska sheltie kosztuje około 400 zł. Pamiętać należy, że trzeba kupić przynajmniej dwie. Świnki morskie sheltie bez rodowodu kupić można już za 100 zł.

Choroby świnek morskich sheltie

Wszoły u świnki morskiej sheltie objawia się silnym świądem, pokrzywką, wypadaniem włosa, zgrubieniem lub nawet martwicą skóry. Przy silnej inwazji wszawicy spowodowanej złymi warunkami sanitarnymi świnka morska traci apetyt, chudnie i może nabawić się niedokrwistości oraz wtórnych infekcji skóry spowodowanych samookaleczaniem.

Świerzbowiec u świnki morskiej sheltie pojawia się najczęściej u świnek żyjących samotnie. Pasożyty te powodują świąd, zaczerwienienie i podrażnienie skóry. W przypadku inwazji dochodzi co wyłysienia na głowie, bokach ciała, brzuchu i kończynach tylnych. Na skórze pojawia się złuszczona skóra w formie płatków.

Grzybica u świnki morskiej sheltie objawia się początkowo świądem i łuszczeniem się skóry na głowie, z czasem migrując na grzbiet. Grzybica może wystąpić z powodu nieprawidłowej diety, gdy klatka stoi blisko grzejników czy jest zawilgocona. Do grzybicy predysponują zwierzęta chronicznie zestresowane, np. jest to spowodowane dużym zagęszczeniem gryzoni w klatce czy świnki ciężarne.

 

Redakcja

Bibliografia

https://ccpklub.pl/doc/polski-standard.pdf

Poznaj inne rasy świnek morskich

Summary
Świnka morska sheltie – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Świnka morska sheltie – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Świnka morska sheltie uważana jest za jedną z piękniejszych przedstawicielek kawi domowej. Sheltie ma włos długi i prosty, który poza głową jest równej długości.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 351

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x