Reklama
Reklama

Świnka morska rozetka – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Świnka morska rozetka, zwana również jako świnka morska abisyńska wbrew nazwie wcale nie pochodzi z Etiopii – dawniej Abisynii.

pixabay.com/images/id-4988395/

Świnka morska rozetka, zwana również świnką abisynką, to jedna z najpopularniejszych odmian wśród tych gryzoni. Wszystko za sprawą wszechobecnych rozetek.  

Spis treści - kliknij strzałkę

Świnka morska rozetka – historia rasy

Świnka morska rozetka, zwana również jako świnka morska abisyńska wbrew nazwie wcale nie pochodzi z Etiopii – dawniej Abisynii. Podobnie, jak inne gatunki świnek morskich pochodzi z Ameryki Południowej, skąd trafiła do Europy wraz z żaglarzami. Swoją popularność zyskała w Europie dzięki hodowlom zakładanym w wiktoriańskiej Anglii.

Świnka morska rozetka długowłosa

Świnka rozetka to odmiana krótkowłosa. Długowłosa świnka morska z rozetkami to np. świnka morska peruwianka.

Jak wygląda świnka morska rozetka

Świnka morska rozetka zwraca na siebie uwagę przede wszystkim za sprawą rozczochranej sierści. Dorosła świnka morska rozetka waży zwykle od 700 do 1200 gramów i osiąga długość ciała od 23 do 35 cm.

Szata świnki morskiej rozetka

Świnka morska rozetka ma szorstkie i sprężyste włosy o długości ok. 3,5 cm.

Na ciele świnki abisyńskiej występuje zwykle od 8 do 10 rozetek, które pojawiają się parami, wzdłuż ciała. Rozety mogą występować po jednej na ramieniu i biodrach, dwie na zadzie i cztery na tułowiu.

Świnka rozetka może występować w wielu odmianach barwnych:

 • Świnka rozetka biała
 • Świnka rozetka czarna
 • Świnka abisyńska czerwona
 • Świnka rozetka abyssinian satin
 • Świnka abisyńska szylkretowa
 • Świnka morska rozetka dereszowa
 • Świnka morska rozetka pręgowana

Świnka morska rozetka – wzorzec rasy

Świnka morska abisyńska powinna mieć minimum 8 rozetek na ciele. Pożądane są rozetki na nosie i ramionach. Włosy, które rosną pomiędzy rozetkami powinny układać się na kształt grzebienia – powinny być proste, mocne i odstające od ciała. Włos na policzkach powinien rosnąć do przodu.

Umaszczenie rozetki nie podlega ocenie.

Świnka morska rozetka – charakter

Świnka abisyńska to gryzoń o wyjątkowo pozytywnym i żywiołowym usposobieniu, który doskonale nada się do domu z dziećmi. Należy jednak nauczyć dziecko, jak obchodzić się z małymi i delikatnymi zwierzętami.

Abisynki to bardzo ciekawskie świnki, które nie wykazują strachu przed obcymi. Świnki morskie rozetki są łatwe w opiece i nadają się dla początkujących pasjonatów kawii domowych.

Abisynki to bardzo ciekawskie świnki, które nie wykazują strachu przed obcymi.

pixabay.com/images/id-4988403/

Ile żyje świnka morska rozetka

Świnka morska rozetka żyje średnio od 5 do 8 lat.

Świnka morska rozetka – pielęgnacja

Świnka morska rozetka wymaga wyczesywania miękką szczotką. Kontrola stanu futerka powinno obejmować przegląd skóry, w upewnić się, że rozetka nie złapała pasożytów.

Świnka morska rozetka – zdrowie

Świnka rozetka jest zdecydowanie bardzie podatna na cukrzycę niż inne odmiany świnek morskich, dlatego szczególnie ważna jest dbałość o jej dietę.

Dodatkowo u abisyńskiej świnki morskiej mogą pojawić się problemy z zaćmą i małoocze, które może doprowadzić do ślepoty.

Świnka morska rozetka – żywienie

Kawie domowe są roślinożercami.

Photo by Scott Webb on Unsplash

Kawie domowe są roślinożercami. W naturze podstawę ich diety stanowiły głównie różnego rodzaju liście, owoce, kwiaty, korzenie i bulwy. W warunkach domowych podstawą żywienia świnki morskiej jest dobrej jakości siano. Dodatek może stanowić marchew, ogórek, pietruszka, mniszek, jabłko, pomarańcza lub arbuz.

Szczegółowe informacje o żywieniu świnki morskiej znajdziesz w naszym poradniku.

Świnka morska rozetka – hodowla

Świnki rozetki, jak pozostałe odmiany świnek morskich to zwierzęta stadne, dlatego już na samym początku warto pomyśleć o zakupieniu pary świnek. Jeżeli ma to być samiec i samica, a nie chcesz rozmnażać zwierząt, to samiec powinien być kastrowany.

Samica świnki rozetki nie powinna być kryta przed osiągnięciem 5-6. miesięcy, jednak pierwszy poród nie powinien nastąpić zbyt późno, nie później niż do 12. miesiąca życia, ponieważ u samic dochodzi do kostnienia kości miednicy. Może to doprowadzić do śmierci matki i młodych.

Ruja u samic trwa 2 dni i pojawiać się co 2-3 tygodnie. Ciążą u świnki morskiej trwa 68-72 dni. W trakcie ciąży w diecie samicy powinno być dużo więcej świeżej, zielonej karmy.

Świnka morska rozetka – cena

Cena świnki morskiej rozetki z hodowli waha się od 20 do 140 zł. Warto jednak dobrze sprawdzić opinie na temat hodowli przed wyborem tańszego zwierzęcia.

Klatka dla świnki morskiej rozetki

Klatka dla świnki morskiej abisyńskiej powinna być możliwie największa, dla jednego gryzonia będzie to minimum 60x30x30 cm, podczas gdy dla dwóch świnek minimalna wielkość klatki to 100x50x50 cm. Najlepsza klatka dla świnki morskiej powinna mieć plastikową kuwetę i ocynkowane pręty.

Klatka dla świnki morskiej powinna być ustawiona w zacisznym miejscu bez przeciągów.

Zamiennie dla klatki można kupić kojce bądź zlecić wykonanie woliery.

Klatka dla świnki morskiej powinna zawierać niezbędne wyposażenie:

 • Poidło dla świnki morskiej – świnka morska powinna mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody
 • Miski – najlepsze będą ciężkie, ceramiczne miski, które nie będą wywracały się, podczas jedzenia
 • Paśnik – im większy tym lepiej
 • Schronienie – dobrym rozwiązaniem będzie wiata bez przedniej ścianki, kawie lubią również miękkie materiały, dlatego dobrze sprawdzi się polarowy koc

 

W każdej klatce nie może zabraknąć podściółki – wybór produktów jest naprawdę spory: trociny, pellet różnego rodzaju, bawełniane podściółki, maty, dry bedy.


Redakcja

Poznaj rasy świnek morskich

Summary
Świnka morska rozetka – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Świnka morska rozetka – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Świnka morska rozetka, zwana również świnką abisynką, to jedna z najpopularniejszych odmian wśród tych gryzoni. Wszystko za sprawą wszechobecnych rozetek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1133

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x