Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ŚWINKA MORSKA ROZETKA – cena, hodowla, opis rasy

Świnka morska rozetka, zwana również jako świnka morska abisyńska wbrew nazwie wcale nie pochodzi z Etiopii – dawniej Abisynii.

pixabay.com/images/id-4988395/

Spis treści

Świnki morskie rozetki należą do jednych z najpopularniejszych z uwagi na swój niecodzienny wygląd. Planujesz zakup tej niecodziennie owłosionej kawii domowej? Doskonale, że tu jesteś. Z naszego artykułu dowiesz się, skąd pochodzi ta odmiana; w jakich odmianach barwnych może występować; jak ją pielęgnować oraz czym karmić świnkę morską abisyńską.

Jak wygląda świnka morska rozetka?

Świnka morska rozetka zwraca na siebie uwagę przede wszystkim za sprawą rozczochranej sierści. Dorosła świnka morska rozetka waży zwykle od 700 do 1200 gramów, ale nie więcej niż 1800 gramów i osiąga długość ciała od 23 do 35 cm.

Szata świnki morskiej rozetki

Świnka morska rozetka ma szorstkie i sprężyste włosy o długości ok. 3,5 cm.

Na ciele świnki abisyńskiej występuje zwykle od 8 do 10 rozetek, które pojawiają się parami, wzdłuż ciała. Rozety mogą występować po jednej na ramieniu i biodrach, dwie na zadzie i cztery na tułowiu.

Świnka rozetka może występować w wielu odmianach barwnych:

  • Świnka rozetka biała
  • Świnka rozetka czarna
  • Świnka abisyńska czerwona
  • Świnka rozetka abyssinian satin
  • Świnka abisyńska szylkretowa
  • Świnka morska rozetka dereszowa
  • Świnka morska rozetka pręgowana

Świnka morska rozetka – wzorzec rasy

Świnka morska abisyńska powinna mieć minimum 8 rozetek na ciele. Pożądane są rozetki na nosie i ramionach. Każdy wirek powinien być okrągły, umiarkowanie duży i otwarty. Środek powinien być nie większy niż łepek od szpilki. Włosy, które rosną pomiędzy rozetkami powinny układać się na kształt grzebienia – powinny być proste, mocne i odstające od ciała. Włos na policzkach powinien rosnąć do przodu.

Umaszczenie rozetki nie podlega ocenie. Może ona występować we wszystkich kombinacjach kolorystycznych.

Sprawdź karmę dla świnki morskiej

Reklama

Karma dla świnki morskiej BioFeed Royal Crispy Premium Cavia

Świnka morska rozetka długowłosa

Świnka rozetka to odmiana krótkowłosa. Długowłosa świnka morska z rozetkami to np. świnka morska peruwianka. Długie włosy z rozetkami ma również świnka morska angora.

Świnka morska rozetka – charakter

Świnka abisyńska to gryzoń o wyjątkowo pozytywnym i żywiołowym usposobieniu, który doskonale nada się do domu z dziećmi. Należy jednak nauczyć dziecko, jak obchodzić się z małymi i delikatnymi zwierzętami. Nadmierna gwałtowność może zestresować świnkę, co może wpłynąć negatywnie na jej zdrowie. Głaskanie, trzymanie na rękach czy kolanach powinno odbywać się z dużą ostrożnością.

Abisynki to bardzo ciekawskie świnki, które nie wykazują strachu przed obcymi. Świnki morskie rozetki są łatwe w opiece i nadają się dla początkujących pasjonatów kawii domowych.

Abisynki to bardzo ciekawskie świnki, które nie wykazują strachu przed obcymi.

pixabay.com/images/id-4988403/

Ile żyje świnka morska rozetka?

Świnka morska rozetka żyje średnio od 5 do 8 lat. Na długość jej życia wpływają przede wszystkim odpowiednio dobrana dieta ze składnikami wysokiej jakości oraz regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.

Jak pielęgnować świnkę morską rozetkę?

U dziko żyjących świnek morskich nie ma problemu z przerastającymi pazurami, gdyż kawie ścierają je na podłożu. W domowych warunkach hodowca powinien zwracać uwagę na długość pazurów i skracać je do prawidłowego kształtu.

Brak twardych pokarmów może spowodować, że siekacze świnki rozetki nie będą się ścierały. W skrajnych przypadkach zwierzę nie będzie mogło zamknąć pyska i przyjmować pokarmów, dlatego obowiązkiem opiekuna jest zapewnienie śwince morskiej odpowiedniego pokarmu.

Świnka morska rozetka dba o swoje futro regularnie je drapiąc i wylizując. Wskazane jest jednak regularne wyczesywanie szaty miękką szczotką. Kontrola stanu futerka powinna obejmować przegląd skóry, by upewnić się, że rozetka nie złapała pasożytów.

Rozetki raczej nie należy kąpać. Jej sierść jest samoczyszcząca.

Świnka morska rozetka – zdrowie

Świnka rozetka jest zdecydowanie bardziej podatna na cukrzycę niż inne odmiany świnek morskich, dlatego szczególnie ważna jest dbałość o jej dietę.

Dodatkowo u abisyńskiej świnki morskiej mogą pojawić się problemy z zaćmą i małoocze, które może doprowadzić do ślepoty.

Wśród typowych przypadłości zdrowotnych świnek rozetek wymienić można:

  • Biegunki – wynikają zwykle z nieprawidłowej diety i zbyt szybkiej zmiany karmy
  • Zaparcia – spowodowane są zwykle zbyt małą ilością wilgotnych pasz objętościowych w diecie
  • Stany zapalne dziąseł – z uwagi na to, że świnki morskie nie syntezują samodzielnie witaminy C jej niedobory objawiają się w pierwszej kolejności stanami zapalnymi dziąseł – opuchlizna, krwawienia. Podanie suplementów zawierających witaminę C szybko cofa ten problem

Świnka morska rozetka – żywienie

Kawie domowe są roślinożercami.

Photo by Scott Webb on Unsplash

Kawie domowe są roślinożercami. W naturze podstawę ich diety stanowią głównie różnego rodzaju liście, owoce, kwiaty, korzenie i bulwy.

Dieta dla świnki morskiej rozetki powinna zawierać zarówno pokarm wysokoenergetyczny, jak i objętościowy.

Do tego pierwszego zaliczyć można: ziarna pszenicy, lnu, owsa czy kukurydzy, a także nasiona słonecznika. Dzienna dawka ziaren powinna wynosić ok 30. gramów.

W kategorii dodatków objętościowych mowa o zielonce i sianku. Pasze objętościowe również powinny stanowić ok. 30 gramów posiłku, chociaż bez obaw można dać ich więcej.

Urozmaiceniem codziennych posiłków w okresie letnim powinny być gałązki wierzby, topoli, klonu czy drzew owocowych.

Dodatek może stanowić marchew, burak czerwony, ogórek, pietruszka, mniszek, jabłko lub arbuz.

Obecnie nie trzeba już komponować karmy dla świnek morskich samodzielnie. W sklepach zoologicznych można kupić naprawdę dobrej jakości kompozycje starannie dobranych składników z dodatkami funkcjonalnymi, które zaspokoją dzienne zapotrzebowanie kawii na składniki odżywcze.

Sprawdź karmę dla świnki morskiej

Reklama

Karma dla świnki morskiej BioFeed Royal Crispy Premium Cavia

Świnka morska rozetka – hodowla

Świnki rozetki, jak pozostałe odmiany świnek morskich to zwierzęta stadne, dlatego już na samym początku warto pomyśleć o zakupieniu pary świnek. Jeżeli ma to być samiec i samica, a nie chcesz rozmnażać zwierząt, to samiec powinien być kastrowany.

Samica świnki rozetki nie powinna być kryta przed osiągnięciem 5-6. miesięcy, jednak pierwszy poród nie powinien nastąpić zbyt późno, nie później niż do 12. miesiąca życia, ponieważ u samic dochodzi do kostnienia kości miednicy. Może to doprowadzić do śmierci matki i młodych.

Ruja u samic trwa 2 dni i pojawia się co 2-3 tygodnie. Ciążą u świnki morskiej trwa 68-72 dni. W trakcie ciąży w diecie samicy powinno być dużo więcej świeżej, zielonej karmy.

Świnka morska rozetka – cena

Cena świnki morskiej rozetki z hodowli waha się od 20 do 180 zł. Warto jednak dobrze sprawdzić opinie na temat hodowli przed wyborem tańszego zwierzęcia.

Klatka dla świnki morskiej rozetki

Klatka dla świnki morskiej abisyńskiej powinna być możliwie największa, dla jednego gryzonia będzie to minimum 60x30x30 cm, podczas gdy dla dwóch świnek minimalna wielkość klatki to 100x50x50 cm. Najlepsza klatka dla świnki morskiej powinna mieć plastikową kuwetę i ocynkowane pręty.

Klatka dla świnki morskiej powinna być ustawiona w zacisznym miejscu bez przeciągów.

Zamiennie dla klatki można kupić kojce bądź zlecić wykonanie woliery.

Klatka dla świnki morskiej powinna zawierać niezbędne wyposażenie:

  • Poidło dla świnki morskiej – świnka morska powinna mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody
  • Miski – najlepsze będą ciężkie, ceramiczne miski, które nie będą wywracały się, podczas jedzenia
  • Paśnik – im większy tym lepiej
  • Schronienie – dobrym rozwiązaniem będzie wiata bez przedniej ścianki, kawie lubią również miękkie materiały, dlatego dobrze sprawdzi się polarowy koc

 

W każdej klatce nie może zabraknąć podściółki – wybór produktów jest naprawdę spory: trociny, pellet różnego rodzaju, bawełniane podściółki, maty, dry bedy.

Świnka morska rozetka – historia rasy

Świnka morska rozetka, zwana również świnką morską abisyńską wbrew nazwie wcale nie pochodzi z Etiopii – dawniej Abisynii. Podobnie jak inne gatunki świnek morskich pochodzi z Ameryki Południowej, skąd trafiła do Europy wraz z hiszpańskimi żeglarzami w XVI wieku. Swoją popularność zyskała w Europie dzięki hodowlom zakładanym w wiktoriańskiej Anglii. To właśnie dzięki tamtejszym hodowcom zwierzęta te rozpoczęto hodować w sposób odpowiadający standardom rasy.

Źródła

M. J. Gorazdowski, Świnka morska, A.W. Egros, Warszawa 2018.

Polski standard rasowych świnek morskich, aktualizacja 2019.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj rasy świnek morskich

Summary
ŚWINKA MORSKA ROZETKA – cena, hodowla, opis rasy
Article Name
ŚWINKA MORSKA ROZETKA – cena, hodowla, opis rasy
Description
Świnka morska rozetka, zwana również świnką abisynką, to jedna z najpopularniejszych odmian wśród tych gryzoni. Wszystko za sprawą wszechobecnych rozetek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x