Reklama

Pudel duży – pudel królewski – opis rasy

Facebook
Twitter
Pudel duży, określany również jako pudel królewski to jedna z odmian pudla – rasy psów znanej już od ponad 400 lat.

pixabay.com/images/id-5076143/

Pudel duży, to rasa psów, o którą biło się kilka narodów. Finalnie caniche został uznany przez FCI jako rasa francuska. Jaki jest pudel królewski z charakteru?

Spis treści - kliknij w strzałkę

Pudel duży – historia rasy

Pudel duży, określany również jako pudel królewski to jedna z odmian pudla – rasy psów znanej już od XV wieku. Pudel prawdopodobnie pochodzi od barbeta – psa myśliwskiego, skrzyżowanego z portugalskim psem wodnym.

Nazwa pudel w języku francuskim (caniche) oznacza psa na kaczki, natomiast w języku niemieckim (pudelin) oznacza pluskanie się, a w języku angielskim (poodle) to pływak.

Pudle już w XVIII wieku pracowały w Niemczech i Francji jako psy myśliwskie, podczas polowań na ptactwo wodne. Ich użytkowość wpłynęła na klasyczną fryzurę – pudlom wygalano tył, by łatwiej im było poruszać się w wodzie, natomiast gęsta szata na klatce piersiowej miała zapewnić utrzymanie ciepła.

Do pudla jako rasy swoje pretensje rościło wiele krajów: Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, jednak ostatecznie FCI uznał pudla za rasę francuską.

Pudel duży swoją popularność zyskał na dworze Ludwika XV. Od czasów Ludwika XVI pudle zaczęto miniaturyzować.

Pierwszy wzorzec rasy pudla został opracowany w 1880 roku.

Pudel duży w Polsce

Pudel królewski nie jest w Polsce najpopularniejszą spośród wszystkich odmian pudli. Mimo to osoby zainteresowane kupnem dużego pudla nie powinny mieć z tym problemów.

Jak wygląda pudel duży?

Pudel duży to średniej wielkości pies z kędzierzawą szatą. Głowa pudla jest wyrazista, o prostych konturach, proporcjonalna w stosunku do tułowia. Kufa powinna stanowić ok. 9/10 długości czaszki; oczy pudla są wysoko osadzone, migdałowatego kształtu; uszy długie, opadające. Szyja psa jest lekko łukowata i średniej długości; linia grzbietu harmonijna i zwarta; ogon osadzony wysoko, w spoczynku noszony nisko; kończyny proste.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Pełnoporcjowy, monobiałkowy posiłek dla dorosłych psów

Pudel duży – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie dużego pudla

Pies i suka: 45-60 cm

Pudel duży – waga

Pies i suka – ok. 20-23 kg

Szata pudla dużego

Pudel duży ma włos lokowaty: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Gruby, gęsty, równej długości, powinien także tworzyć regularne loki.

Pudel duży może mieć również włos sznurowy: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, gęsty, tworzący charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość min 20 cm.

Umaszczenie pudla dużego może być jednolicie czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe.

Kategoria wielkości pudla dużego

Pudel duży to pies rasy średniej/dużej.

Ile żyje pudel duży?

Pudel duży żyje średnio od 11 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pudel duży – charakter

Pudel duży, według wzorca rasy, to pies znany ze swojej lojalności, łatwości uczenia się i bycia układanym, co czyni go szczególnie dobrym wyborem na psa do towarzystwa.

Wbrew powszechnej opinii, że pudel jest głupi, co wynika zapewne z niezrozumienia idei jego fryzury, jest to bardzo inteligentny pies, który w rankingach ustępuje jedynie border collie. Należy pamiętać, że pudle przez stulecia wykorzystywane były do pracy, podczas polowań, zatem ich inteligencji nie należy poddawać pod wątpliwość.

Pudel duży to pies dosyć żywiołowy, który lubi zabawy, jego inteligencję można wykorzystać, podczas nauki psich sportów.

Pudel, jako rasa myśliwska posiada jednak instynkt łowcy. Wykazuje skłonność do ucieczek, jest również szczekliwy, a w przypadku niezaspokojenia podstawowych potrzeb psa może pojawić się również skłonność do niszczenia przedmiotów. Warto o tym pamiętać, ponieważ duży pudel nie lubi samotności.

Pudel duży może żyć w mieszkaniu, potrzebuje jednak codziennej dawki ruchu i ćwiczeń na inteligencję. Jest to rasa, która dogada się pod jednym dachem zarówno z kotami, jak i psami – oczywiście zależy to w dużej mierze od udanej socjalizacji.

Pudel będzie dobrym towarzyszem dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Pudel duży nadaje się na pierwszego psa w domu.

Pudel duży to pies dosyć żywiołowy, który lubi zabawy, jego inteligencję można wykorzystać, podczas nauki psich sportów.

pixabay.com/images/id-2200676/

Pudel duży – zdrowie

Pudel duży to dosyć zdrowa rasa psów, która może dożyć nawet 14-15 lat. Najczęstsze choroby, występujące u pudli to zapalenie ucha, choroba Addisona lub hipokortyzolizm (zaburzenie endokrynne), zapadanie tchawicy, skręt żołądka oraz dysplazja stawu biodrowego. U pudli występują zaniki siatkówki oka oraz jaskra, które niestety prowadzą do całkowitej ślepoty.

Pudel duży – żywienie

Pudel duży może być karmiony raz dziennie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pudel otrzymywał jednak posiłek dwa razy dziennie.

Dieta dużego pudla może opierać się na komercyjnej suchej karmie dla psów bądź karmie mokrej. Pies może być również karmiony odpowiednio przygotowaną i suplementowaną dietą BARF.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Pełnoporcjowy, monobiałkowy posiłek dla dorosłych psów

Pudel duży – pielęgnacja

Sierść pudla dość szybko odrasta i wizyty u groomer wypadają w kalendarzu właściciela co ok. 2 miesiące. Gęsta i gruba szata wymaga szczególnej pielęgnacji: szczotkowanie powinno odbywać się każdego dnia.

Częstym problemem pudli są infekcje uszu, dlatego należy pamiętać o systematycznych ich przeglądzie co tydzień wraz ze sprawdzeniem stanu oczu i łap.

Pudel duży – szkolenie

Pudel duży to pojętny pies, który wykazuje gotowość i chęć do treningów. Wyjątkowe zdolności umysłowe, jak świetna pamięć, sprzyjają szybkiej nauce zasad, poleceń czy sztuczek. Bieganie połączone z zabawą aportowania czy długie spacery są jak najbardziej wskazane.

Socjalizację pudla warto zacząć już od 4. tygodnia życia. Niedoświadczony w układaniu psa opiekun może zdobyć podstawową wiedzę, zapisują psa do psiego przedszkola.

Zalety i wady dużego pudla

Zalety rasy pudel duży

  • Pudel duży szybko adaptuje się do otoczenia
  • pudel duży świetnie czuje się na wsi, jak i w mieście, zarówno w domu z ogrodem czy mieszkaniu
  • pożądane jest w domu inne towarzystwo zwierząt, im większe tym pudel jest szczęśliwszy
  • pudle należą do ras mało uczulających, linienie jest nieznaczne

 

Wady rasy pudel duży

  • brak aktywności węchowej, towarzyskiej, fizycznej i psychicznej powoduje spadek życzliwości i radości u pudla
  • pudel wymaga regularnej profesjonalnej pielęgnacji – zwłaszcza psy wystawowe
  • pudel źle znosi samotność
  • jest to pies szczekliwy

Ciekawostki o pudlach

  • Pudle duże mogą być wystawiane w szacie sznurowej, jak u komondora.
Cena pudla dużego z hodowli waha się od 5000 do 10.000 zł.

pixabay.com/images/id-5076146/

Pudel duży hodowla

Kupując pudla dużego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pudel duży cena

Cena pudla dużego z hodowli waha się od 5000 do 10.000 zł.

Imię dla dużego pudla

Ciekawe imię dla psa pudla dużego: Jumbo, Hektor, Ludwik

Ciekawe imię dla suczki pudla dużego: Marsylia, Maria, Lady

Dla kogo pudel duży będzie idealny?

Pudel duży to pojętna rasa psów, która odnajdzie się zarówno w domu z mniejszymi dziećmi oraz jako pies do towarzystwa dla osób starszych. Pudel ciężko znosi samotność, przez co może zacząć niszczyć w mieszkaniu. Pudel potrzebuje również codziennych aktywności fizycznych i psychicznych.

Klasyfikacja FCI rasy pudel duży

Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 2: Pudle

Numer wzorca: 172

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Pudel duży – pudel królewski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pudel duży – pudel królewski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pudel duży, to rasa psów, o którą biło się kilka narodów. Finalnie caniche został uznany przez FCI jako rasa francuska. Jaki jest pudel królewski z charakteru?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1499

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
17 dni temu

Ciekawy artykuł

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x