Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PUDEL DUŻY – pudel królewski – opis rasy

Facebook
Twitter
Pudel duży, określany również jako pudel królewski to jedna z odmian pudla – rasy psów znanej już od ponad 400 lat.

pixabay.com/images/id-5076143/

Kochasz psy, ale nie wiesz, którą rasę wybrać? Może myślisz, że pudel to tylko ozdobny piesek dla celebrytów? Nic bardziej mylnego! Poznaj pudla dużego, psa, który jest nie tylko piękny, ale i inteligentny. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego pudel królewski to prawdziwa gwiazda w świecie psów. Odkryj jego historię, która sięga czasów Zygmunta Starego, sprawdź, dlaczego był tak ceniony na dworach królewskich i poznaj jego niezwykłe zdolności. Nie daj się zwieść stereotypom i przekonaj się, że pudel duży to więcej niż tylko pies z ładną fryzurą. Czy wiesz, że to jeden z najinteligentniejszych psów na świecie?

Spis treści

Podstawowe informacje o dużym pudlu

🌅 Kraj pochodzenia

Francja

🐶 Numer wzorca FCI

172

➡ Waga

20-30 kg

❤ Długość życia

11 – 14 lat

💢 Charakter

Pudel duży to pies przyjazny, wesoły, aktywny i lojalny wobec opiekunów.

Pochodzenie i historia rasy

Pudel duży, określany również jako pudel królewski, to jedna z odmian pudla – rasy psów znanej już od ponad 400 lat. Pudel prawdopodobnie pochodzi od barbeta – psa myśliwskiego, skrzyżowanego z portugalskim psem wodnym.

Nazwa pudel w języku francuskim (caniche) oznacza psa na kaczki, natomiast w języku niemieckim (pudelin) oznacza pluskanie się, a w języku angielskim (poodle) to pływak.

Do pudla jako rasy swoje pretensje rościło wiele krajów: Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, jednak ostatecznie FCI uznał pudla za rasę francuską.

Pierwszy wzorzec rasy pudla został opracowany w 1880 roku, a FCI oficjalnie uznało rasę 1 stycznia 1955 roku. Pierwsze kluby rasy powstały w 1886 roku – Anglia, 1893 roku- Niemcy i 1922 roku –Francja.

Użytkowość  rasy

Pierwsze wzmianki o rasie sięgają XV wieku, gdy w sztuce baroku zachowały się jego wizerunki. Pudle już w XVIII wieku pracowały w Niemczech i Francji jako psy myśliwskie, podczas polowań na ptactwo wodne, przy szukaniu trufli, a później także w cyrkach. Ich użytkowość wpłynęła na klasyczną fryzurę – pudlom wygalano tył, by łatwiej im było poruszać się w wodzie, natomiast gęsta szata na klatce piersiowej miała zapewnić utrzymanie ciepła. Dziś pudle to głównie psy ozdobne i towarzyszące.

Popularność dużego pudla

Pudel duży swoją popularność zyskał na dworze Ludwika XV. Od czasów Ludwika XVI pudle zaczęto miniaturyzować. Ponowny bum na pudla nastąpił w latach 50. i 60. XX wieku, wtedy świat zachodu oszalał na puncie tej rasy i wszystkiego co się z nią wiązało. Na przestrzeni dekady z Anglii do USA eksportowano 350 tysięcy osobników, uruchamiając nie tylko nowe hodowle, ale i potężną machinę marketingową.

Pudel duży w Polsce

Pudel królewski nie jest w Polsce najpopularniejszą spośród wszystkich odmian pudli. Mimo to osoby zainteresowane kupnem dużego pudla nie powinny mieć z tym problemów. Pierwszym pudlem w Polsce był Bielik, pies Zygmunta Starego.

Jak wygląda pudel duży?

Pudel duży to harmonijnie zbudowany pies z charakterystyczną kędzierzawą szatą. Głowa psa osadzona jest na lekko łukowatej szyi bez podgardla. Dumnie noszona głowa pudla jest wyrazista, o prostych konturach, proporcjonalna w stosunku do tułowia, nigdy ciężka czy delikatna. Kufa powinna stanowić ok. 9/10 długości czaszki. Stop psa jest lekko zaznaczony i według wzorca nie może go nie być. Nos pudla jest dobrze rozwinięty i w zależności od umaszczenia wybarwiony jest na czarno lub brązowo i pasuje barwą do koloru warg, obwódek powiek i koloru skóry. Lekko skośne oczy psa są osadzone na wysokości stopu, mają migdałowaty kształt i są czarne, brązowe lub bursztynowe. Długie uszy pudla są płaskie, opadają wzdłuż polików i są dokładnie porośnięte długą falistą sierścią. Długość psa minimalnie przekracza wysokość w kłębie, a sam grzbiet jest krótki o zwartej linię. Mocne i umięśnione lędźwie kończy zaokrąglony, ale nie opadający zad psa. Pies nosi ogon na poziomie lędźwi, za idealną pozycję uznaje się „10 po 9” względem linii grzbietu. Ciało dużego pudla noszone jest przez równoległe kończyny o dobrze rozwiniętych mięśniach i małych, zwartych i owalnych łapach.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie dużego pudla

Pies i suka: 45-60 cm z tolerancją 2 cm wzwyż

Pudel duży – waga

Pies i suka – ok. 20-30 kg

Szata pudla dużego

Pudel duży ma włos lokowaty: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Włos jest gruby, gęsty, równej długości, powinien także tworzyć regularne loki i być równy na całej długości.

Pudel duży może mieć również włos sznurowy: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, gęsty, tworzący charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość minimalną 20 cm.

Umaszczenie pudla dużego może być jednolicie czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe (od jasnego, po czerwony aż do pomarańczowego).

Kategoria wielkości pudla dużego

Pudel duży to pies rasy średniej/dużej.

Ile żyje pudel duży?

Pudel duży żyje średnio od 11 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Charakter i usposobienie

Pudel duży, według wzorca rasy, to pies znany ze swojej lojalności, łatwości uczenia się i bycia układanym, co czyni go szczególnie dobrym wyborem na psa do towarzystwa. Pudel to pies wesoły i przyjazny, który spontanicznie okazuje przywiązanie.

Wbrew powszechnej opinii, że pudel jest głupi, co wynika zapewne z niezrozumienia idei jego fryzury, jest to bardzo inteligentny pies, który w rankingach ustępuje jedynie border collie. Należy pamiętać, że pudle przez stulecia wykorzystywane były do pracy, podczas polowań, zatem ich inteligencji nie należy poddawać pod wątpliwość.

Pudel duży to pies żywiołowy, który lubi zabawy, jego inteligencję można wykorzystać, podczas nauki psich sportów. Po oczach psa dostrzeżemy jego żywe zainteresowanie aktywnością. W ruchu pudel wyrażą się sprężystym i lekkim chodem z głową zawsze noszoną wysoko i dumnie.

Pudel, jako rasa myśliwska posiada jednak instynkt łowcy, nie jest jednak psem agresywnym, a z racji myśliwskich umiejętności nie może być też psem zlęknionym. Pudem może wykazywać skłonność do ucieczek, jest również szczekliwy, a w przypadku niezaspokojenia podstawowych potrzeb może pojawić się również skłonność do niszczenia przedmiotów. Warto o tym pamiętać, ponieważ duży pudel nie lubi samotności.

Pudel duży może żyć w mieszkaniu, potrzebuje jednak codziennej dawki ruchu i ćwiczeń na inteligencję. Jest to rasa przyjacielsko nastawiona do innych zwierząt, która dogada się pod jednym dachem zarówno z kotami, jak i psami – oczywiście zależy to w dużej mierze od udanej socjalizacji.

Pudel będzie dobrym towarzyszem dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Pudel duży nadaje się na pierwszego psa w domu.

Pudel duży to pies dosyć żywiołowy, który lubi zabawy, jego inteligencję można wykorzystać, podczas nauki psich sportów.

pixabay.com/images/id-2200676/

Zdrowie

Pudel duży to rasa obarczona szeregiem chorób, lecz zadbany pies może dożyć nawet 15 lat.

Najczęściej występujące choroby

  • Przetrwały przewód tętniczy
  • Endokardioza
  • Malasezjowe zapalenie skóry
  • Zapalenie naczyń i wyłysienia związane ze szczepieniem na wściekliznę
  • Miejscowa kalcynoza poiniekcyjna
  • Melanchotrichia
  • Nos Dudleya
  • Guzy skóry (trichoepithelioma, guzy gruczołów łojowych, rak płaskonabłonkowy palców, chłoniakomięsak, czarniak jamy ustnej, nowotwór jąder)
  • Niedoczynność tarczycy
  • Nadczynność kory nadnerczy
  • Cukrzyca
  • Torbiele śliniankowe
  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Kamica żółciowa
  • Niedokrwistość hemolityczna na tle immunologicznym
  • Choroba von Willebranda
  • Przepuklina pachwinowa/mosznowa
  • Zaćma
  • Mnogie wady oka

Czym karmić pudla?

Dorosły duży pudel może być karmiony raz dziennie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pudel otrzymywał jednak posiłek dwa razy dziennie. Ze względu na skłonność do skrętu żołądka pies nie powinien być karmiony dwie godziny przed i po wysiłku, a miski powinny stać na wysokości pyska. Dzięki temu pies nie tylko zachowuje właściwą postawę, zapobiega moczeniu w jedzeniu uszu, ale nie łyka tylko powietrza, co przeciwdziała gazom. Pudel duży, tak jak inne zwierzęta powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody.

Dieta dużego pudla może opierać się na komercyjnej suchej karmie dla psów bądź karmie mokrej. Pies może być również karmiony odpowiednio przygotowaną i suplementowaną dietą BARF.

Pielęgnacja dużego pudla

Sierść pudla dość szybko odrasta i wizyty u groomer wypadają w kalendarzu właściciela co około 2 miesiące. Gęsta i gruba szata wymaga szczególnej pielęgnacji: szczotkowanie powinno odbywać się każdego dnia, by utrzymać ją w odpowiednim stanie, ale także wychwycić wszelkie zmiany, które mogą pojawić się na skórze pudla. Decydując się na pudla, każdy opiekun musi liczyć się ze stałą, absorbującą i konsekwentną pielęgnację, gdyż sierść psa łapie każdy kurz i źdźbła traw. Ostrzyżona kufa, łapy i ogon psa zdecydowanie ułatwiają pielęgnację oczu, czyszczenie uszu i łap. Na wystawie duży pudel musi prezentować poprawne cechy budowy, piękno ruchu i postawy, a fryzjerstwo nie może służyć do kamuflowania wad czy być wykorzystywane do prezentowania fanaberii groomera. Do kąpieli należy używać szamponów i odżywek zapobiegających filcowaniu się sierści, a po kąpieli trzeba ją odsączyć z wody bez tarmoszenia, pozwolić się psu wytrzepać i wysuszyć suszarką.

Pudle strzyże się według następujących wzorów:

  • Fryzura na lwa
  • Fryzura nowoczesna
  • Fryzura angielska
  • Fryzura szczenięca
  • Fryzura skandynawska lub na teriera

 

Częstym problemem pudli są infekcje uszu, dlatego należy pamiętać o systematycznym ich przeglądzie i wycięciu nadmiaru włosów z małżowin co tydzień wraz ze sprawdzeniem stanu oczu, przemywaniu worka napletkowego/sromu. Zęby psu szczotkuje się codziennie po spożyciu ostatniego posiłku pastą przeznaczoną dla zwierząt. Pazurów u pudli nie trzeba korygować, chyba że pies ma nieprawidłowo ukątowane lub bardziej płaskie palce.

Pudel duży – szkolenie

Pudel duży to pojętny pies, który wykazuje gotowość i chęć do treningów. Wyjątkowe zdolności umysłowe, jak świetna pamięć, sprzyjają szybkiej nauce zasad, poleceń czy sztuczek. Bieganie połączone z zabawą aportowania czy długie spacery są jak najbardziej wskazane. Pudel jest psem, który uczy się wyłącznie za pomocą nagród w połączeniu z łagodnym traktowaniem.

Socjalizację pudla warto zacząć już od 4. tygodnia życia. Niedoświadczony w układaniu psa opiekun może zdobyć podstawową wiedzę, zapisują psa do psiego przedszkola.

Zalety i wady dużego pudla

Zalety

  • Pudel duży szybko adaptuje się do otoczenia
  • pudel duży świetnie czuje się na wsi, jak i w mieście, zarówno w domu z ogrodem czy mieszkaniu
  • pożądane jest w domu inne towarzystwo zwierząt, im większe tym pudel jest szczęśliwszy
  • pudle należą do ras mało uczulających, linienie jest nieznaczne

Wady

  • brak aktywności węchowej, towarzyskiej, fizycznej i psychicznej powoduje spadek życzliwości i radości u pudla
  • pudel wymaga regularnej profesjonalnej pielęgnacji
  • pudel źle znosi samotność
  • jest to pies szczekliwy
  • Wadą rasy, do której doprowadził człowiek jest groteskowość, kicz i tandeta, z którą niestety kojarzony jest pudel.

Ciekawostki o pudlach

  • Pudle duże mogą być wystawiane w szacie sznurowej, jak u komondora.
  • Jan Matejko przedstawił pudla Zygmunta Starego na obrazie „Podniesienie dzwonu Zygmunta”, jednak w rzeczywistości nie mógł być on świadkiem tego wydarzenie, gdyż miałby wtedy ponad 20 lat…, a modelem malarza nie był Bielik, a pudel samego Matejki.
  • Pudle pojawiały się na porcelanie, obrazach, płaskorzeźbach, biżuterii, literaturze, znaczkach pocztowych, jako bibeloty czy w muzyce. Utworem dedykowanym pudlom jest skomponowana przez Ludwika van Bethowvena „Elegia na śmierć pudla”.
  • Właścicielami pudli byli: Schopenhauer (suczka Atma), Ryszarda Wagnera (para Rupel i Petsa) czy Maria Callas oraz Churchill.
Cena pudla dużego z hodowli waha się od 5000 do 10.000 zł.

pixabay.com/images/id-5076146/

Pudel duży hodowla

Kupując pudla dużego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pudel duży cena

Cena pudla dużego z hodowli waha się od 5000 do 10000 zł.

Imię dla dużego pudla

Ciekawe imię dla psa pudla dużego: Jumbo, Hektor, Ludwik

Ciekawe imię dla suczki pudla dużego: Marsylia, Maria, Lady

Dla kogo pudel duży będzie idealny?

Pudel duży to pojętna rasa psów, która odnajdzie się zarówno w domu z mniejszymi dziećmi oraz jako pies do towarzystwa dla osób starszych. Pudel ciężko znosi samotność, przez co może zacząć niszczyć w mieszkaniu. Pudel potrzebuje również codziennych aktywności fizycznych i psychicznych.

Klasyfikacja FCI rasy pudel duży

Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 2: Pudle

Numer wzorca: 172

Redakcja

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

Z. Jakubowski, Pudle, wyd. Egros, Warszawa 1995.

zkwp.pl/wzorce/172.pdf

fci.be/en/nomenclature/POODLE-172.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
PUDEL DUŻY – pudel królewski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
PUDEL DUŻY – pudel królewski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pudel duży, to rasa psów, o którą biło się kilka narodów. Finalnie caniche został uznany przez FCI jako rasa francuska. Jaki jest pudel królewski z charakteru?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
1 rok temu

Ciekawy artykuł

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x