Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pinczer miniaturowy - hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Pinczer miniaturowy - hodowla, szczeniaki, wychowanie

By Bovero gerino at Italian Wikipedia – Transferred from it.wikipedia to Commons by Beta16 using CommonsHelper., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12472777

Pinczer miniaturowy to najbardziej znana i rozpoznawana rasa małych psów w Polsce, zdecydowanie częściej nazywany sarenką lub ratlerkiem.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie pinczer miniaturowy

🌅Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

185

➡ Waga

4 – 6 kg

❤ Długość życia

12 – 15 lat

💢 Charakter

Energiczny, wesoły, hałaśliwy

Pinczer miniaturowy – historia rasy

Przodkiem pinczerów był szpic torfowy. Był on towarzyszem plemion myśliwskich i rybaków żyjących w neolicie u wybrzeży Morza Północnego. Późniejsi potomkowie szpica byli protoplastami krótkowłosych pinczerów i szorstkowłosych sznaucerów.

Pinczer miniaturowy to rasa psów wyhodowana w Niemczech, w Baden-Wurtenberg, jako zmniejszona odmiana pinczera średniego. Przodka ratlerka można dostrzec na obrazie „Chłopska rodzina” wystawionym w Luwrze, obraz pochodzi z 1640 roku. Swej wszechstronnej użyteczności te małe pieski dowiodły zarówno przy chłopskim domostwie, jako kompani powożących zaprzęgami gdzie tępiły gryzonie, jak i na salonach niemieckiej arystokracji, gdzie dotrzymywały towarzystwa damom.

Popularyzacja pinczera miniaturowego

Lata świetności pinczera miniaturowego przypadają na XIX i XX wiek, ale jak wszystkie mody tak i ta przeminęła na rzecz innych małych ras psów – sznaucera miniaturowego. Hodowcy dążyli do uzyskania jak najmniejszych osobników (do 20 cm w kłębie) kosztem proporcjonalnej budowy. Potwierdzają to także wystawy psów rasowych, gdzie do 1900 roku pinczer miniaturowy był zwykłą maskotką, ocenianą na rękach opiekunów, bardzo często przyozdabianą karykaturalną kokardą. Na szczęście część hodowców dążyła do uzyskania zminiaturyzowanej wersji pinczera średniego o prawidłowo rozwiniętej sylwetce wpisanej w kwadrat i mocnym kośćcu. Od 1929 roku pinczer miniaturowy spopularyzowany został w krajach skandynawskich i Ameryce, gdzie do dziś jest jedną z najbardziej popularnych małych ras.

Pinczer miniaturowy - oficjalne uznanie rasy

Pinczer miniaturowy doczekał się wzorca rasy dzięki Josefowi Bertowi, który dzięki determinacji rozwinął rasę na tyle, by została ona uznana za samodzielną. W 1936 roku wzorzec rasy określił górna granicę wzrostu na 30 cm, a dolną w 1956 roku na 25 cm. Rasa pinczer miniaturowy oficjalnie została uznana 1938 roku w Niemczech.

Pinczer miniaturowy w Polsce

W Polsce pinczer miniaturowy był bardzo popularny tuż po zakończeniu wojny, a więc wcześniej niż w Anglii i Francji, gdzie ratlerek został spopularyzowany w latach 50. XX wieku. Szczyt popularności ratlerka w naszym kraju nastąpił w latach 80 i 90. XX wieku.

Jak wygląda ratlerek?

Pinczer miniaturowy na trawie

By Javy54x – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60997467

Pinczer miniaturowy to mały piesek o jak najbardziej kwadratowej sylwetce. Wierzch głowy płaski i równoległy do grzbietu nosa. Pazury, nos, powieki i wargi wyłącznie czarne. Oczy ratlerka są ciemne i owalne. Uszy osadzone wysoko, wiszące, złamane, mają kształt litery V.  Grzbiet mocny i krótki, opadający, kończący się lekko zaokrąglonym zadem, Zad wieńczy sierpowaty lub szablasty ogon. Nogi pinczera miniaturowego są mocne, ustawione nie za blisko siebie z krótkimi i okrągłymi łapami. Ratlerek porusza się kłusem.

Pinczer miniaturowy – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli pinczera miniaturowego jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników pinczerów miniaturowych.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla pinczera miniaturowego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Pinczer miniaturowy chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta pinczera miniaturowego jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie pinczerom miniaturowym prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli pinczera miniaturowego jest genetyczne doskonalenie psa w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji pinczera miniaturowego swojego oddziału ZKwP.

Pinczer miniaturowy z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Pinczer miniaturowy – gdzie szukać hodowli?

pixabay.com/images/id-7327421/

Przed wyborem ratlerka z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6 tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Pinczer miniaturowy - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących pinczera miniaturowego z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Agresję
  • Wyraźną lękliwość
  • Nadmierna podejrzliwość
  • Nerwowość
  • Widoczna degeneracja budowy
  • Brak typu rasowego
  • Wady zgryzu tj. przodozgryz, tyło zgryz, krzywe szczęki
  • Oczywiste wady budowy (wzrost wyższy niż 2 cm od standardu, zbyt ciężka lub zbyt lekka budowa, karłowatość), sierści (tylko krótka, gęsta, gładka, przylegająca, lśniąca) i umaszczenia (wyłącznie czarny podpalany, czerwień jelenia i od jasno rudej po ciemną)
  • Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny

Pinczer miniaturowy możliwe dziedziczenie chorób

Pinczer miniaturowy, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Wśród częstych chorób, na jakie zapadają ratlerki, wskazuje się:

  • Cukrzyca
  • Choroby stawów
  • Zwichnięcia rzepki
  • Kamica pęcherza moczowego
  • Choroby przyzębia
  • Przeziębienia

Szczeniaki pinczera miniaturowego – charakter

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Pinczer miniaturowy to doskonały pies rodzinny i towarzyszący osobom w każdym wieku. Pinczer to pies temperamentny, pewny siebie, ale i opanowany. Jest psem inteligentny i wytrzymałym. Polecany jest dla rodzin ze starszymi dziećmi lub osób starszych czy samotnych. Mimo niewielkich rozmiarów ratlerek sprawdza się jako stróż, jest czujny, dość nieufny wobec obcych i głośny. Pinczer miniaturowy lubi się uczyć, a na spacerach jest psem bardzo karnym.

Wybór pinczera miniaturowego na psa „do torebki” absolutnie nie wchodzi w grę. Pies musi mieć zabezpieczone wszystkie potrzeby fizyczne i społeczne, lecz nie rozpieszczajmy go, bo zdominuje opiekuna. Ratlerek uwielbia ruch i aktywność, może uprawiać m.in. mini agility. Niewłaściwe ukierunkowana silna więź z opiekunem w połączeniu z długimi rozłąkami mogą doprowadzić do powstania lęku separacyjnego i problemów behawioralnych. Ratlerek niechętnie zostaje sam w domu i nie nadaje się przez ten fakt dla osób zapracowanych, gdyż zwyczajnie tęskni.

Czy pinczer miniaturowy to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu trzy spacery dziennie?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece psa takiego jak pinczer miniaturowy?

Ratlerek – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka pinczera miniaturowego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca ratlerka, pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej agresywne wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka pinczera miniaturowego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki pinczera miniaturowego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta pinczera miniaturowego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy ratlerka nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Szczenięta ratlerka – wychowanie

Jeżeli to w Twoim domu urodziły się szczenięta pinczera miniaturowego, a nie masz jeszcze doświadczenia w odchowywaniu psów, to pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Szczenięta pinczera miniaturowego powinny być ważone od urodzenia każdego dnia. Szczenięta cztero- i pięciotygodniowe można ważyć co drugi dzień, a szczenięta starsze raz w tygodniu.
  • Przez pierwsze 14 dni szczenięta powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Między 2. a 4. tygodniem można już zacząć wprowadzać stopniowo pokarm papkowaty.
  • Waga urodzeniowa szczeniaka ratlerka waha się między 1 a 5% masy dorosłego osobnika. W pierwszej dobie po urodzeniu waga szczeniąt spada, by w kolejnych dniach zacząć mocno wzrastać.
  • Szczenięta powinny być karmione przez sukę do ok. 6-8 tygodnia życia. W tym okresie odruch ssania zanika, a szczenięta ratlerka mogą być już karmione pokarmem stałym.
  • Starsze niż 3 tygodnie szczenięta można wyprowadzać na ogrodzony ogród przy domu na krótkie wyjścia. Pogoda musi być jednak słoneczna i powinno być przynajmniej 15 st. C.
  • Pamiętaj, by każde ze szczeniąt oznaczyć, np. kokardą, by nie pomylić rodzeństwa. Dla każdego szczeniaka pinczera miniaturowego warto prowadzić osobne notatki.
  • Jeżeli suka nie jest w stanie utrzymać w czystości wszystkich szczeniąt, to 4-tygodniowe psiaki można zmyć w ciepłej wodzie. Warto również zacząć przyzwyczajać szczenięta do czesania oraz do zabiegów higienicznych przy uszach, łapach i oczach.

Socjalizacja szczeniąt pinczera miniaturowego

Szczeniak pinczera miniaturowego

By Gengy – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16415050

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami ratlerka przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta pinczera powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię pinczera miniaturowego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, transportera, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla pinczera miniaturowego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka ratlerka już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża lub szelki psa
  • Kaganiec dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

Kiedy szczepić szczenię ratlerka

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień pinczera miniaturowego

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Pytania czytelników

Ile razy dziennie powinien jeść pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy jest małym psem, o małym żołądku, dlatego zaleca się, aby zalecaną dawkę dzienną pokarmu podzielić na 3-4 mniejsze porcje. Pokarm należy podawać w równych odstępach czasu.

Ile rośnie pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy mający rok osiągnie wielkość dorosłego osobnika.

Czy pinczer miniaturowy jest groźny?

Nie można powiedzieć, że pinczer miniaturowy jest psem groźnym. Natomiast trzeba pamiętać, że jest psem zdecydowanym, a jego reakcje są szybkie. Jeśli nie będzie mógł uciec zacznie kąsać. Niestety traktowanie go jako małego, bezbronnego pieska bardzo często prowadzi do problemów z zachowaniem m.in. agresją wobec otoczenia, przesadną nerwowością, podejrzliwością i reaktywnością. Wszelkie zaniedbania wychowawcze czy socjalizacyjne mogą skutkować wzmożoną szczekliwością, zaborczością i walką o dominację.

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

J. Zarzyńska, Pinczer miniaturowy, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2021

zkwp.pl/wzorce/185.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Pinczer miniaturowy - hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Pinczer miniaturowy - hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Pinczer miniaturowy to najbardziej znana i rozpoznawana rasa małych psów w Polsce, zdecydowanie częściej nazywany sarenką lub ratlerkiem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x