Reklama

Kuvasz – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kuvasz to duży pies o gęstej okrywie z białej falowanej sierści.

Kuvasz to węgierski pies pasterski, którego popularność w Polsce jest niewielka. Mimo to warto poznać kuvasza i jego historię oraz charakter.

Spis treści - kliknij

Kuvasz – historia rasy

Kuvasz należy do ras psów pasterskich. Historia kuvasza sięga IX wieku – na tyle datowane są szczątki psów w typie kuvasza, znalezione przez archeologów na terenie Węgier. Psy te dotarły na tereny Węgier prawdopodobnie z azjatyckimi koczownikami – Kumanami. Początkowo kuvasza wykorzystywały koczownicze ludy madziarskie, dla których pies tej rasy służył do strzeżenia stad przed wilkami. Jasne umaszczenie kuvasza pozwalało odróżnić go od wilków.

W średniowieczu, za sprawą króla Macieja Korwina, który rozdawał szczenięta kuvasza jako prezenty, psy tej rasy stały się popularne wśród szlachty. W tym czasie psy zyskały nową rolę, towarzyszyły szlachcie w polowaniach na dziki.

Wzorzec rasy kuvasz opracowany został w 1905 roku. Doprowadziło to do wykluczenia z hodowli psów innych niż białe. Do wybuchu II wojny światowej populacja kuvasza rosła na Węgrzech intensywnie. Wraz z działaniami wojennymi drastycznie spadła. Część węgierskich emigrantów zabrała kuvasze do USA, gdzie obecnie psy te wykorzystywane są na ranczach do pilnowania stad.

Kuvasz w Polsce

Kuvasze nigdy nie stały się w Polsce popularne. Prawdopodobnie ze względu na to, że w Polsce popularne są owczarki podhalańskie.

Jak wygląda kuvasz?

Kuvasz to duży pies o gęstej okrywie z białej falowanej sierści. Budowa kuvasza jest harmonijna; głowa ma kształt klina; kufa zwęża się stopniowo do nosa zakończonego czarną truflą. Oczy są lekko ukośne, osadzone wysoko o migdałowatym kształcie; uszu osadzone są średnio wysoko i są wiszące. Grzbiet kuvasza jest średniej długości i prosty; klatka piersiowa długa i głęboka; ogon osadzony nisko, stanowi przedłużenie linii zadu. Kończyny psa są proste i masywne.

Kuvasz – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie kuvasza

Pies: 71-76 cm

Suka: 66-70 cm

Kuvasz – waga

Pies: 48-62 kg

Suka: 37-50 kg

Szata kuvasza

Kuvasz ma średniej długości twardą i falistą sierść. Pod włosem znajduje się gęsty podszertek.

Kuvasz zawsze występuje w umaszczeniu białym, dopuszczalny jest również kolor kości słoniowej.

Kategoria wielkości kuvasza

Kuvasz to pies rasy dużej.

Ile żyje kuvasz?

Długość życia kuvasza waha się od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Kuvasz – charakter

Kuvasz to pies pasterski, który w przeszłości wykorzystywany był również, podczas polowań, jednak nigdy nie wykształcił się w psie instynkt myśliwski. Kuvasz ma silny instynkt obronny, to pies, który rodzinę będzie traktował jak swoje stado, którego musi pilnować.

Kuvasz to samodzielny indywidualista. Przywiązuje się do swojej rodziny, jednak od psa nie można oczekiwać ani nadmiernej uczuciowości, ani nadmiernego posłuszeństwa. Psy te wyhodowano do samodzielnej pracy przy stadzie. Nie zmienia to faktu, że szczeniaku kuvasza przepadają za zabawą, jednak z biegiem miesięcy na pierwszy plan wychodzi jego stonowany charakter.

Kuvasz, jako rasa niezależna dobrze znosi długie godziny w samotności. Doskonale nada się na psa stróżującego. Nie ma skłonności do ucieczek, do niszczenia czy nadmiernej szczekliwości.

W swoim otoczeniu kuvasz zaakceptuje inne rasy psów i koty. To pies dobry dla rodziny, jednak opiekun musi mieć doświadczenie w układaniu psów pasterskich, które mogą chcieć dominować.

Kuvasz – zdrowie

Kuvasz to rasa psów, która może dożyć nawet 12 lat. Dzięki grubej okrywie włosowej pies ten jest odporny na złe warunki pogodowe. Z drugiej strony psy te źle znoszą upały.

Jak większość ras dużych kuvasz może mieć problemy ze stawami – dysplazja stawów biodrowych, zwyrodnienia stawów. Białe psy mogą rodzić się głuche. Przy tej rasie należy uważać na skręt żołądka

Kuvasz – żywienie

Kuvasz powinien być żywiony mniejszymi porcjami, ale częściej. Jak każda duża rasa, która rośnie intensywnie kuvasz potrzebuje wysokiej jakości pokarmu. Może to być komercyjna sucha karma dla psów, dostosowana do wieku, zdrowia i aktywności psa, jak i dieta BARF z odpowiednią suplementacją.

Kuvasz – pielęgnacja

Pielegnacja kuvasza jest bardzo prosta. Wystarczy wyczesywać psa raz w tygodniu. Kąpiele nie są wymagane, chyba, że pies mocno się wybrudzi. W okresie linienia psa należy wyczesywać każdego dnia. Poza tym raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, zębów i łap.

Kuvasz – szkolenie

Posłuszeństwo kuvasza może pozostawiać wiele do życzenia. To pies samodzielny, inteligentny ze skłonnością do dominacji. Między innymi z tego powodu kuvasz nie nadaje się na pierwszego psa w domu, a jego opiekun powinien umieć szkolić psa z wykorzystaniem metod pozytywnych wzmocnień.

Szczeniaka kuvasza należy zacząć socjalizować już w 4. tygodniu życia. Po drugiej serii szczepień psa można zapisać do psiego przedszkola. Dorosłego psa należy cały czas szkolić, a mimo to należy brać pod uwagę, że nie zawsze będzie on spełniał polecenia opiekuna.

Zalety i wady kuvasza

Zalety kuvasza

  • Kuvasz to doskonały pies stróżujący
  • Kuvasz nie jest wymagający w pielęgnacji
  • Psy tej rasy przywiązują się do swojej rodziny

 

Wady kuvasza

  • Kuvasz nie jest wylewnym psem pod względem emocji
  • Pies ten może dominować nad opiekunem
  • Nie jest to bezwzględnie posłuszna rasa

Ciekawostki o psach rasy kuvasz

  • W języku tureckim słowo „kawacz”, podobne do kuvasz oznacza „wojownik”.
  • Kuvasz jest mocno spokrewniony ze słowackim czuwaczem i owczarkiem podhalańskim.
Cena kuvasza z hodowli wynosi około 4. tys. zł.
By Vkovesz – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70650397

Kuvasz hodowla

Kupując kuvasza z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta kuvasza oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Kuvasz cena

Cena kuvasza z hodowli wynosi około 4. tys. zł. 

Imię dla psa rasy kuvasz

Ciekawe imię dla psa kuvasza: Maluch, Bombel, Figo

Ciekawe imię dla suczki kuvasza: Śnieżka, Beza, Malwa

Dla kogo kuvasz będzie idealny?

Kuvasz to węgierski pies pasterski, który potrzebuje dużej przestrzeni do życia. To pies, który doskonale sprawdzi się w roli stróża dużego terenu, na którym będzie mógł wyładowywać swoją energię. Pies potrzebuje sporej dawki ruchu, nie może żyć z dala od rodziny, gdyż jego charakter samotnika tylko się wzmocni. Należy pamiętać, że psy tej rasy mają skłonność do dominacji i podejmowania decyzji wbrew opiekunowi.

Klasyfikacja FCI rasy kuvasz

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 54

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Kuvasz – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kuvasz – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kuvasz to węgierski pies pasterski, którego popularność w Polsce jest niewielka. Mimo to warto poznać kuvasza i jego historię oraz charakter.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1388

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x