Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KUVASZ – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Kuvasz to duży pies o gęstej okrywie z białej falowanej sierści.

pixabay.com/photos/kuvasz-dog-shepherd-dog-water-sea-2467116/

Kuvasz, choć w Polsce nieco zapomniany, to rasa pełna tajemnic i niezwykłych cech. Ten węgierski pies pasterski, z historią sięgającą IX wieku, to więcej niż tylko stróż czy kompan. To lojalny przyjaciel, który zasługuje na więcej uwagi.

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Kuvasza, od jego pochodzenia, przez charakterystykę, aż po pielęgnację i żywienie. Dowiesz się, dlaczego ten pies, choć nieco niezależny i dominujący, może stać się doskonałym dodatkiem do twojej rodziny. Czytaj dalej i poznaj Kuvasza w każdym calu!

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o kuvaszu

🌅 Kraj pochodzenia

Węgry

🐶 Numer wzorca FCI

54

➡ Waga

37 – 62 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Kuvasz to pies bezgranicznie oddany opiekunowi, pewny siebie, pracowity i odważny.

Pochodzenie i historia kuvasza

Kuvasz należy do ras psów pasterskich. Historia kuvasza sięga IX wieku – na tyle datowane są szczątki psów w typie kuvasza, znalezione przez archeologów na terenie Węgier. Psy te dotarły na tereny Węgier prawdopodobnie z azjatyckimi koczownikami – Kumanami. Początkowo kuvasza wykorzystywały koczownicze ludy madziarskie, dla których pies tej rasy służył do strzeżenia stad przed wilkami. Jasne umaszczenie kuvasza pozwalało odróżnić go od wilków.

Losy rasy na przestrzeni wieków

W średniowieczu, za sprawą króla Macieja Korwina, który rozdawał szczenięta kuvasza jako prezenty, psy tej rasy stały się popularne wśród szlachty. W tym czasie psy zyskały nową rolę, towarzyszyły szlachcie w polowaniach na dziki.

Wzorzec rasy kuvasz opracowany został w 1905 roku. Doprowadziło to do wykluczenia z hodowli psów innych niż białe. Do wybuchu II wojny światowej populacja kuvasza rosła na Węgrzech intensywnie. Wraz z działaniami wojennymi drastycznie spadła. Część węgierskich emigrantów zabrała kuvasze do USA, gdzie obecnie psy te wykorzystywane są na ranczach do pilnowania stad.

Uznanie rasy przez FCI

Kuvasz został oficjalnie uznany przez FCI 10 sierpnia 1954 roku.

Kuvasz w Polsce

Kuvasze nigdy nie stały się w Polsce popularne. Prawdopodobnie ze względu na to, że w Polsce popularne są owczarki podhalańskie.

Jak wygląda kuvasz?

Kuvasz to duży pies. Szlachetna głowa umieszczona jest na dobrze umięśnionej i krótkiej szyi bez podgardla. Głowa psa ma kształt klina, jest mocna i proporcjonalna do potężnej sylwetki. Na czole psa wyraźna bruzda. Stop psa jest bardzo lekko zaznaczony. Tępo zakończony nos psa zawsze jest czarny tak jak powieki i wargi. Pożądane jest, aby pies miał ciemne podniebienie. Kufa psa nie jest szpiczasta, a sama głowa ma kształt klina. Lekko skośne oczy psa mają kształt migdała. Tęczówki psa są wybarwione na brązowo i ściśle okrywają je powieki. Uszy wiszą blisko głowy psa. Tułów kuvasza jest prostokątny, ale jego długość niewiele odbiega od wysokości w kłębie. Dobrze umięśniony, szeroki i prosty grzbiet psa przechodzi płynnie w krótkie lędźwie. Cało kończy lekko opadający i szeroki zad, który wieńczy nisko osadzony, opuszczony ogon. Mocne ciało kuvasza dźwigają proste i pionowe kończyny, rozstawione umiarkowanie szeroko. Ten duży biały pies ma łupkowo-szarą skórę. Opuszki łap psa mogą być czarne lub łupkowo-szare.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie kuvasza

Pies: 71-76 cm

Suka: 66-70 cm

Kuvasz – waga

Pies: 48-62 kg

Suka: 37-50 kg

Szata kuvasza

Kuvasz ma średniej długości twardą, falistą, gęstą i trochę nastroszoną sierść. Pod włosem znajduje się gęsty, puchowy i miękki podszertek. Długość włosa zależny od partii ciała, mierzy od 1-2 cm do 10-15 cm.

Kuvasz zawsze występuje w umaszczeniu białym, dopuszczalny jest również kolor kości słoniowej.

 

Kategoria wielkości kuvasza

Kuvasz to pies rasy dużej.

Ile żyje kuvasz?

Długość życia kuvasza waha się od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Usposobienie i charakter

Kuvasz to pies pasterski, który w przeszłości wykorzystywany był również, podczas polowań. Kuvasz ma silny instynkt obronny, to pies, który rodzinę będzie traktował jak swoje stado, którego musi pilnować i bronić. Względem opiekuna pies jest bezwzględnie oddany i jeśli zajdzie taka potrzeba to rodzinę i jej dobytek oddany pod opiekę będzie bronić z narażeniem życia i zdrowia. To pies odważny, nieustraszony i pewny siebie. Obcy na jego terenie nie są mile widziani, a wszelkie prowokacje skłaniają psa do agresji. Rasa ta sprawdzi się nie tylko jako pies pasterski, ale także stróżujący, myśliwski, tropiący i obronny. Kuvasz to pies nieustannie gotowy do pracy.

Kuvasz to samodzielny indywidualista. Przywiązuje się do swojej rodziny, jednak od psa nie można oczekiwać ani nadmiernej uczuciowości, ani nadmiernego posłuszeństwa. Nie oznacza to jednak, że kuvasz nie docenia miłości i uwagi, jaką poświęca mu rodzina, wręcz przeciwnie. Psy te wyhodowano do samodzielnej pracy przy stadzie. Szczeniaki kuvasza przepadają za zabawą, jednak z biegiem miesięcy na pierwszy plan wychodzi jego stonowany charakter.

Kuvasz, jako rasa niezależna dobrze znosi długie godziny w samotności. Doskonale nada się na psa stróżującego, gdyż mocno związuje się z terenem, którego pilnuje. Nie ma skłonności do ucieczek, do niszczenia czy nadmiernej szczekliwości. Kuvasz jest psem potrzebującym zajęcia i ruchu, ale nie jest przy tym szczególnie wymagający, choć jest temperamentny i odznacza się sporą sprawnością. W kłusie kuvasz wydaje się niezmordowany. Psu niestraszne są też trudne warunki, z łatwością znosi najcięższą pogodę.

W swoim otoczeniu kuvasz zaakceptuje inne rasy psów i koty. To pies dobry dla rodziny, jednak opiekun musi mieć doświadczenie w układaniu psów pasterskich, które mogą chcieć dominować.

Zdrowie

Kuvasz to rasa psów, która może dożyć nawet 12 lat. Dzięki grubej okrywie włosowej pies ten jest odporny na złe warunki pogodowe. Z drugiej strony psy te źle znoszą upały i muszą mieć zapewnione zacienione miejsce do odpoczynku oraz stały dostęp do chłodnej wody.

Jak większość ras dużych kuvasz może mieć problemy ze stawami, w tym dysplazję i zwyrodnienia stawów, które mogą się ujawnić przy zbyt intensywnym obciążaniu wysiłkiem młodych psów. Przy tej rasie należy uważać także na skręt żołądka

Częste choroby kuvasza

  • Wrodzona głuchota
  • Zaćma
  • Entropion
  • Ektropion

Żywienie kuvasza

Kuvasz powinien być żywiony mniejszymi porcjami, ale częściej. Jak każda duża rasa, która rośnie intensywnie kuvasz potrzebuje wysokiej jakości pokarmu. Może to być komercyjna sucha karma dla psów, dostosowana do wieku, zdrowia i aktywności psa, jak i dieta BARF z odpowiednią suplementacją.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kuvasza jest bardzo prosta. Sierść kuvasza nie ma tendencji do spilśniania. Wystarczy wyczesywać psa raz w tygodniu. Nieco więcej uwagi wymaga najdłuższy pofalowany włos na piórze ogona, tułowiu, udach i łopatkach.

Kąpiele nie są wymagane, chyba, że pies mocno się wybrudzi. Do mycia okrywy kuvasza używaj szamponów przeznaczonych do białej sierści, aby zachować jej naturalny kolor.

W okresie linienia psa należy wyczesywać każdego dnia, by jak najszybciej pomóc psu wymienić okrywę na letnią lub zimową.

Poza tym raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu i uszu. Zęby psu szczotkuj codziennie, po ostatnim spożytym posiłku, a raz w tygodni sprawdź stan pazurów i skoryguj ich długość jeśli tego wymagają. Nie pozostawiaj bez kontroli gruczołów okołoodbytwych, gdyż mogą się zapychać m.in. przy wprowadzeniu nowej karmy.

Kuvasz – szkolenie

Posłuszeństwo kuvasza może pozostawiać wiele do życzenia. To pies samodzielny, inteligentny ze skłonnością do dominacji. Między innymi z tego powodu kuvasz nie nadaje się na pierwszego psa w domu, a jego opiekun powinien umieć szkolić psa z wykorzystaniem metod pozytywnych wzmocnień.

Szczeniaka kuvasza należy zacząć socjalizować już w 4. tygodniu życia. Po drugiej serii szczepień psa można zapisać do psiego przedszkola. Dorosłego psa należy cały czas szkolić, a mimo to należy brać pod uwagę, że nie zawsze będzie on spełniał polecenia opiekuna.

Zalety i wady kuvasza

Zalety

  • Kuvasz to doskonały pies stróżujący
  • Kuvasz nie jest wymagający w pielęgnacji
  • Psy tej rasy przywiązują się do swojej rodziny

Wady

  • Kuvasz nie jest wylewnym psem pod względem emocji
  • Pies ten może dominować nad opiekunem
  • Nie jest to bezwzględnie posłuszna rasa

Ciekawostki o psach rasy kuvasz

  • W języku tureckim słowo „kawacz”, podobne do kuvasz oznacza „wojownik”.
  • Kuvasz jest mocno spokrewniony ze słowackim czuwaczem i owczarkiem podhalańskim.
Cena kuvasza z hodowli wynosi około 4. tys. zł.
By Vkovesz – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70650397

Kuvasz hodowla

Kupując kuvasza z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta kuvasza oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Kuvasz cena

Cena kuvasza z hodowli wynosi około 4000 złotych.   

Imię dla psa rasy kuvasz

Ciekawe imię dla psa kuvasza: Maluch, Bombel, Figo

Ciekawe imię dla suczki kuvasza: Śnieżka, Beza, Malwa

Dla kogo kuvasz będzie idealny?

Kuvasz to węgierski pies pasterski, który potrzebuje dużej przestrzeni do życia. To pies, który doskonale sprawdzi się w roli stróża dużego terenu, na którym będzie mógł wyładowywać swoją energię. Pies potrzebuje sporej dawki ruchu, nie może żyć z dala od rodziny, gdyż jego charakter samotnika tylko się wzmocni. Należy pamiętać, że psy tej rasy mają skłonność do dominacji i podejmowania decyzji wbrew opiekunowi.

Klasyfikacja FCI rasy kuvasz

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 54

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/54.pdf

fci.be/en/nomenclature/KUVASZ-54.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Kuvasz – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kuvasz – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kuvasz to węgierski pies pasterski, którego popularność w Polsce jest niewielka. Mimo to warto poznać kuvasza i jego historię oraz charakter.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x