Reklama

Pielęgnacja kota – jak często czesać i kąpać kota?

Facebook
Twitter

Zadbana i połyskująca sierść, to wizytówka wypielęgnowanego kota. Jej stan może świadczyć o dobrym odżywieniu kota, ale i właściwej pielęgnacji.

Spis treści

Jak często czesać sierść kota?

Częstotliwość wyczesywania kota zależy przede wszystkim od długości kociej okrywy i pory roku. Koty posiadające krótką sierść należy wyczesywać raz w tygodniu. Dodatkowo można stosować ściereczkę z irchy i przecierać sierść, by była lśniąca i zachowała naturalny blask. Koty długowłose, ze względu na ryzyko pojawienia się kołtunów należy wyczesywać minimum dwa razy w tygodniu. Okres linienia (jesień i wiosna), a więc zmiany okrywy jest też czasem intensywniejszej pielęgnacji i w obu przypadkach częstotliwość wyczesywania powinna być zwiększona, by ułatwić kotu pozbycie się martwego włosa.

Dlaczego regularne wyczesywanie kociej sierści jest ważne?

Pozostawienie obumarłego włosa hamuje wzrost nowej okrywy, zaburza termoregulację oraz potęguje świąd skóry kota. Codzienne wyczesywanie w okresie linienia jest podyktowane także dbałością o zdrowie naszego pupila. Intensywne gubienie włosa jest jednoznaczne ze wzmożonym wylizywaniem sierści przez koty. Samodzielna pielęgnacja prowadzona w tym czasie przez koty niesie ze sobą ryzyko pojawienia się kul włosowych w układzie pokarmowym. Niewydalone pilobezoary mogą powodować u kota zator w przewodzie pokarmowym i niekiedy wymagać interwencji chirurgicznej. By ułatwić kotu przejście przez ten trudny czas zaleca się codzienne wyczesywanie oraz podawanie kotu past odkłaczających, past słodowych bądź kociej trawy. Produkty te wspomagają wydalanie włosów z przewodu pokarmowego, ułatwiają ich odkrztuszanie oraz ich ostateczne wydalanie. U kotów długowłosych dodatkowym, poważnym zagrożeniem jest wystąpienie wtórych chorób skórnych, których głównym winowajcą są kołtuny. Kołtuny to zatem nie tylko problem natury estetycznej czy kosmetycznej. Skóra kota pod splątaną sierścią zaparza się, co prowadzi do jej podrażnienia, obrzęknięcia i tworzenia się sączących się ran. Kołtuny to także idealne miejsce bytowania pasożytów. Czesanie to nie tylko pobudzanie krążenia czy pozbywanie się zbędnego włosa i naskórka, ale także budowanie więzi z opiekunem, co jest równie istotne, jak zdrowie naszego kota.

Jak często kąpać kota?

Większość kotów nie lubi wody, lecz nie oznacza to, że kotów nie należy kąpać w ogóle. Koty świetnie radzą sobie samodzielnie z myciem własnego futerka i regularne kąpiele pielęgnacyjne nie są im potrzebne. Jedyną sytuacją wymagającą interwencji opiekuna w postaci kąpieli jest silnie zabrudzona sierść, np. w wyniku obłocenia, z którym nasz kot samodzielnie nie ma szans sobie poradzić lub gdy występują choroby skórne wymagające zastosowania produktów leczniczych, zaleconych przez lekarza weterynarii. Do kąpieli „interwencyjnej” należy używać szamponów przeznaczonych dla kotów, których obojętne pH jest dostosowane do mikrobiomu kociej skóry. Nie zaleca się wykonywania kocich kąpieli częściej niż raz na trzy miesiące.

Czy „czesać” łyse koty?

Koty pozbawione okrywy włosowej (sfinks doński, kanadyjski, kot elfi i peterbald) wprawdzie nie zrzucają martwego włosa (ich ciała pokrywa zaledwie meszek), ale pozbywają się martwego naskórka. Skóra kotów bezwłosych wymaga takiej samej lub nawet większej dbałości o jej kondycję. By pozbyć się naskórka kota zaleca się stosowanie bawełnianych, miękkich rękawic lub kostek masujących. Do pielęgnacji ich skóry należy stosować specjalne kosmetyki ochronne dla zwierząt w tym także kremy z filtrem UV w okresie lata.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne kocie porady?

Summary
Pielęgnacja kota – jak często czesać i kąpać kota? - Zoonews.pl
Article Name
Pielęgnacja kota – jak często czesać i kąpać kota? - Zoonews.pl
Description
Zadbana i połyskująca sierść, to wizytówka wypielęgnowanego kota. Jej stan może świadczyć o dobrym odżywieniu kota, ale i właściwej pielęgnacji.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 861

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x