Reklama
Reklama

Jak odchudzić kota – TOP 7 pomysłów na grube koty

Facebook
Twitter
TOP 7 pomysłów na grube koty

Image by wirestock on Freepik

Zbyt duża waga kota to problem, który występuje nawet w co trzecim kocim domu. Dowiedz się jak odchudzić kota i jak dbać o jego kondycję.

Spis treści - kliknij strzałkę

Odchudzanie kota – kiedy jest potrzebne?

Koty przybierają na wadze w sposób naturalny z racji starzenia się organizmu i spowolnienia metabolizmu, jednak bez względu na wiek kot nie powinien mieć ani nadwagi, ani otyłości. Niestety nadwaga u kotów to najczęściej diagnozowany problem zdrowotny, jaki spotyka się u tych zwierząt.

Zazwyczaj przekarmiony kot trafia na badania kontrolne i to właśnie wtedy stawiana jest diagnoza. Lekarz mobilizuje opiekuna do podjęcia działań zapobiegających postępowi choroby, a mianowicie o potrzebie odchudzania kota.

Kot z nadwagą nie dość, że zjada więcej kalorii niż jest w stanie spożytkować to dodatkowo staje się mniej aktywny i zaczyna chorować. Tkanka tłuszczowa gromadzi się nie tylko pod skórą, otłuszczone stają się także organy wewnętrzne, w pierwszej kolejności zaczyna szwankować serce, wątroba i stawy.

Odchudzanie kota jest konieczne, gdy zwierzę waży więcej o 10-15% (nadwaga) niż jego idealna masa ciała. Otyły kot osiąga masę powyżej 30% wagi optymalnej.

Waga kota – kiedy kot jest zbyt gruby?

Waga kota to nie jedyny aspekt, który bierze się pod uwagę przy ocenie kondycji zwierzęcia. Samodzielna regularna kontrola wagi kota może pomóc szybciej zareagować na problemy zdrowotne, które wcale nie muszą wiązać się z przekarmieniem. Jeśli jednak przyczyną nadwagi jest jedzenie, to zarys kota może to dodatkowo potwierdzić.

Zdrowy kot ma słabo otłuszczone żebra, kości biodrowe pokrywa cienka warstwa tłuszczu, a minimalne otłuszczenie występuje jedynie na brzuchu. Patrząc na zarys kota z góry, powinien mieć on talię widoczną za żebrami, a przy dotyku są one łatwo wyczuwalne, brzuch jest widocznie podkasany.

Nadwaga lub otyłość kota oznacza, że talia widoczna jest tylko grzbietowo lub wcale, otłuszczenie rozrasta się na lędźwie i nasadę ogona, brzuch jest słabo wklęsły lub zaczyna być obwisły i rozdęty. Talia zanika, tkanka porasta szyję, klatkę piersiową i kręgosłup, żebra wyczuwalne są przy silnym nacisku lub w ogóle. Spasione koty mają znaczne problemy z bardzo ważnym aspektem ich życia, czyli higieną futra, a poruszanie się staje się lub jest mocno utrudnione. Grube koty stają się ostrożniejsze przy przemieszczaniu się na i z wysokości.

Jak wygląda gruby kot wg skali Laflammeˊa?

Rys. Indeks kondycji ciała WSAVA, źródło: D. Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarzy weterynarii, Wyd. Edra Urban&Partner.

Waga kota a sterylizacja

Sterylizacja lub kastracja jest jednym z czynników, który sprzyja do zapadania na otyłość u kotów. Hormony to bardzo istotny czynnik, regulujący procesy metaboliczne, a więc spalanie i magazynowanie energii. Otyłość u kotów sterylizowanych i jej potencjalny rozwój występuje nawet trzy razy częściej niż u zwierząt nie poddanych temu zabiegowi.

Jak odchudzić kota – przygotuj plan

Jeśli opiekun dostrzega wzrost masy ciała kota, powinien udać się na wizytę weterynaryjną. To lekarz oceni czy gruby kot ma zwiększającą się tkankę tłuszczową symetrycznie czy nie są to miejscowe pokłady tkanki w formie tłuszczaków.

Na początek lekarz oceni stan zwierzęcia zgodnie z poziomem otyłości, zbada zwierzę pod kątem innych dolegliwości, będących następstwem nadwagi, np. cukrzyca, bóle stawów i zaproponuje najbardziej optymalne leczenie. Doradztwo dotyczy także zmiany diety na karmę odchudzającą dla kota, dopasowaną do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia.

Samodzielne odchudzanie kota może być polecane tylko tym opiekunom, których zwierzę jest zdrowe. Odchudzanie powinno wiązać się ze stopniową zmianą karmy na dietetyczną, przeznaczoną dla otyłych kotów. Niestety bardzo często opiekunowie ograniczają pokarm dotychczasowo podawany, zmniejszając jej ilość w posiłku, co często kończy się frustracją kota. Kot zwyczajnie jest głodny i nie ma dostarczanej odpowiedniej dziennej dawki składników odżywczych. Karma dietetyczna dla kota ma wszystkie składniki odżywcze, ale ma mniejszą ilość kalorii, a większa ilość sycącego włókna pokarmowego, dzięki czemu kot zdrowo chudnie, bez straty w objętości jedzenia w misce.

Jak odchudzić kota bezpiecznie?

Aby bezpiecznie zredukować masę ciała kota nie należy robić tego szybko. Głodzenie nigdy nie przynosi trwałych rezultatów, a w przypadku zwierząt poza efektem odbicia może nawet dojść do śmierci. Po wdrożeniu diety odchudzającej, warto dodatkowo zadbać o aktywność czworonoga. Jedzenie można podawać w zabawkach lub interaktywnej misce, co dodatkowo może zachęcić kota do ruchu i konieczności zdobywania jedzenia podczas zabawy. Pierwsze widoczne rezultaty spadku masy kota powinny być widoczne już po miesiącu. Zdrowa redukcja wagi kota powinna tygodniowo wynosić od 1 do 2 %.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas odchudzania kota?

Prawidłowe odchudzanie powinno odbywać się z dopasowaniem diety do stanu zdrowia zwierzęcia. Koty chorujące na cukrzycę czy alergie powinny być żywione dopasowaną karmą dla otyłych kotów z uwzględnieniem chorób czy dolegliwości, na które dotychczas były leczone.

Starzenie się zwierzęcia również ma wpływ na utrzymanie stałej wagi. Niestety po 10. roku życia procesy metaboliczne znacznie spowalniają, więc warto uwzględnić mniej kaloryczną dietę także u kotów zdrowych.

Poza tym otyłość kota może wiązać się nie tylko z ilością jedzenia, ale także z problemami psychicznymi. Nawiązanie współpracy z psychologiem zwierząt poza lekarzem weterynarii będzie jak najbardziej wskazane.

Warto również wspomnieć o predyspozycji niektórych ras kotów, które z racji genów mają tendencję do zapadania na otyłość. Jest to m.in. kot bengalski.

Jak odchudzić kota – 7 WSKAZÓWEK

Odchudzanie kota – karma odchudzająca dla kota

Opiekunowie powinni zmienić dietę kota, stosując karmę dla kotów z nadwagą lub otyłością. Zmiana karmy powinna nastąpić stopniowo, aby wyeliminować problemy z przewodu pokarmowego, pojawiające się przy nagłej zmianie diety.

Odchudzanie kota a częstotliwość podawania posiłków

Kota należy karmić regularnie małymi porcjami, a ich liczbę dopasować do naturalnego trybu zdobywania pokarmu przez te zwierzęta. Kot w naturze poluje od 12 do nawet 20 razy na dobę, dlatego zaleca się, aby dzienną dawkę pokarmu podzielić na minimum 4-5 posiłków. Stałe uzupełnianie składników odżywczych sprzyja utrzymaniu efektywnego poziomu przemiany materii oraz ogranicza zaburzenia homeostazy organizmu.

Odchudzanie kota a przekąski

Opiekun odchudzanego kota musi zrozumieć, że posiłek nie jest i nie powinien być nagrodą. Dodatkowe przekąski „za nic”, o które domagają się koty szybko przynoszą efekt w postaci nadwagi. W przypadku kotów na diecie niskokalorycznej przekąski trzeba usunąć.

L-karnityna u kotów w terapii odchudzającej

L-karnitynę stosuje się w diecie odchudzającej kotów wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym zwierzę. L-karnityna ma działanie zmniejszające zapotrzebowanie na kalorie, a więc hamuje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Gruby kot dzięki niej ma zwiększoną tolerancję na wysiłek, a więc przez swoją aktywność wpiera proces spalania nadmiarowych kilogramów.

Jak odchudzić kota aktywnościami fizycznymi

Otyłość u kotów redukować należy nie tylko dietą, ale i zachęcaniem do ruchu. Opiekun kota powinien wygospodarować czas na wspólną zabawę. Pod nieobecność opiekuna kot powinien mieć dostęp do interaktywnych zabawek. Drugi kot w domu także wpływa na poprawę kondycji otyłego kota.

Kontrola wagi podczas odchudzania kota

Wagę kota będącego na diecie trzeba kontrolować raz w tygodniu. Jeśli spadek masy ciała jest zgodny z założonym planem 1-2% tygodniowo to pomiaru dokonuje się raz na miesiąc, by po zakończeniu terapii ograniczyć ważenie raz na kwartał.

Grube koty – regularne kontrole u lekarza weterynarii

Kiedy kot osiągnie optymalną dla niego masę ciała, niezbędne jest także jej utrzymanie. Utrzymanie celu wiąże się z wizytami kontrolnymi u weterynarza. Najczęściej lekarz zaprasza na wizyty co 30-50 dni. Sukces osiągnie się wtedy, gdy kot utrzyma swoją docelową wagę stabilnie przez minimum rok. O pełnym sukcesie będzie można powiedzieć, gdy osiągnięty stan trwa przez resztę życia kota.

Odchudzanie kota a głodówka

W teorii kot, który nie przyjmuje pokarmu przez dwie doby nie powinien mieć problemów ze zdrowiem, ale musi przyjmować w tym czasie niezbędną ilość płynów. Przeciętnie kot powinien wypijać 50-60 ml wody na jeden kilogram masy ciała. Jest to przybliżona ilość łącznie z wodą zawartą w mokrym pokarmie, przyjmowanym przez zwierzę. W innym razie po 48-godzinnej głodówce może dojść do procesów, które prowadzą do stłuszczenia wątroby.

Celowe doprowadzanie kota do głodówki, czy dużego ograniczenia pokarmu może skończyć się m.in. niedożywieniem białkowo-energetycznym, które spowolnia procesy metaboliczne, a nie je przyspiesza. Kot nie chudnie, opiekun się frustruje, a zdrowie kota się pogarsza. Głodówka nie jest zatem skutecznym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie, utrudnia powrót do zdrowia.

Odchudzanie kota – dlaczego jest takie ważne

Odchudzanie kota może uchronić zwierzę od wielu chorób, które są następstwem nadwagi lub otyłości, są to m. in.:

 • choroby jamy ustnej
 • choroby ortopedycznych
 • cukrzyca
 • stłuszczenie wątroby
 • choroby nerek
 • choroby układu krążenia (nadciśnienie, niewydolność krążeniowa)
 • choroby układu oddechowego (niewydolność oddechowa)
 • zaburzenia hormonalne
 • pogarszająca się odporność
 • większa tendencja do zachorowania na nowotwory
 • schorzenia układu wydalniczego

 

W przypadku dużej otyłości zwierzęta poddawane operacjom muszą mieć zmienioną dawkę leków ze względu na zmniejszoną na nie tolerancję oraz utrudnione dawkowanie narkozy.

Poza tym otyły kot będzie żył krócej, a komfort jego życia będzie znacznie obniżony.

Redakcja

Bibliografia:

R. E. Minguez, Otyłość psów i kotów, Wyd. Edra Urban&Partners, Wrocław 2020.

J. Madany, Zapobieganie otyłości, w: Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B. (red.), Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. edra Urban&Partners, Wrocław 2019.

B. Fogle, Koty, Otyłość kotów, Wyd. Hachette Livre Polska sp. z o.o., Warszawa 2008, s.292-293.

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
 Jak odchudzić kota – TOP 7 pomysłów na grube koty | Zoonews.pl
Article Name
Jak odchudzić kota – TOP 7 pomysłów na grube koty | Zoonews.pl
Description
Zbyt duża waga kota to problem, który występuje nawet w co trzecim kocim domu. Dowiedz się jak odchudzić kota i jak dbać o jego kondycję.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 99

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x