Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Odkłaczanie kota – sprawdź skuteczne sposoby

Facebook
Twitter
Kot liże łapkę

pixabay.com/photos/cat-puss-kitten-lick-clean-tongue-2332435/

Przeciętny kot spędza na pielęgnacji sierści ponad 10% czasu, którego nie poświęca na sen lub inną aktywność. Instynktowna pielęgnacja futra jest dla kota naturalna, ale to nie oznacza, że opiekunowie nie powinni się w nią angażować. Wylizywanie futra przez kota powoduje, że część włosów trafia do kociego żołądka, gdzie tworzą się kule włosowe. Te z kolei mogą zaczopować przewód pokarmowy i wydalniczy, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych.

Spis treści

Jak kot dba o sierść?

Kot jest uznawany za bardzo czyste zwierzę, wręcz pedantycznie czyste. Jego dokładna dbałość o futro jest czynnością zrytualizowaną, czyli przebiegającą w odpowiedniej kolejności. Kot zaczyna samopielęgnację od wylizywania sierści na tułowiu, następnie przechodzi do wylizywania łap, które również pomagają w oczyszczeniu pyszczka i całej głowy. Kot osadza na łapkach czyszczącą ślinę i rozprowadza ją po miejscach, gdzie język nie może sięgnąć. Liżąc sierść, kot usuwa z niej wszelkie zabrudzenia, takie jak kurz czy brud, rozplątuje włosy, usuwa resztki pokarmu i co ważne, usuwa także zapach, który mógłby przyciągnąć inne drapieżniki.

Pielęgnacja futra – zalety

Regularne czesanie i sprawdzanie przez opiekuna stanu skóry, oczu, uszu, zębów, pazurów i okolic odbytu spełnia oczywistą funkcję higieniczną i pozwala zauważać ewentualne problemy zdrowotne w postaci wyprysków, wydzielin, zapachów czy innych anomalii. Rytuał związany z wyczesywaniem i doglądaniem stanu zwierzęcia jest też jednym ze sposobów na nawiązanie i utrzymanie silnych więzi ze zwierzęciem. Przyzwyczajanie kota do dotyku pomoże w przyszłości wykonywać przy nim różne zabiegi w czasie choroby, np. podanie leku czy opatrzenie ran. Pierwsze sesje pielęgnacyjne najlepiej wykonywać w krótkich sesjach, gdy kocię jest jeszcze przy matce. Z czasem, gdy mały kot przyzwyczai się do krótszych sesji, czas ich trwania można wydłużać.

Wylizywanie sierści to dla kota nie tylko dbałość o kondycję futra, ale także sposób na regulację temperatury ciała w gorące dni czy po wysiłku. Pozostawiona na futrze ślina paruje i dzięki temu ochładza ciało kota. Poza tym wylizywanie futra stymuluje pracę gruczołów łojowych znajdujących się w skórze. Łój rozprowadzony na włosach sprawia, że sierść kota jest wodoodporna.

Zakłaczenie kota – objawy

Objawy, które powinny zaniepokoić opiekuna:

  • Kot przestaje dbać o pielęgnację sierści
  • U kota pojawiają się przewlekłe i powracające zaparcia
  • Jama brzuszna kota jest tkliwa i bolesna
  • Pojawia się u kota wodnista biegunka
  • Kot jest apatyczny
  • Kot nie chce jeść
  • Kot wymiotuje lub ma odruchy wymiotne
  • Kot się dławi, krztusi, ślini się

Warto dodać, że problem z zaparciem powoduje ból i kot może zacząć wizyty w toalecie kojarzyć tylko negatywnie, wtedy załatwia się w innych miejscach. Skarcony kot odczuwa stres. U zestresowanego kota wzmagają się objawy. Kot staje się odwodniony, dochodzi do zapalenia jelit, ich perforacji lub zakleszczenia, a nawet martwicy. W ostateczności może dojść do niewydolności nerek lub wątroby.

Domowe sposoby na odkłaczanie kota

Najlepszym domowym sposobem ochrony kota przed zakłaczeniem jest regularne wyczesywanie zwierzęcia. Im kot ma dłuższy włos, tym wyczesywanie powinno odbywać się częściej, gdyż zwierzak nie tylko sam sobie z pielęgnacją długiego włosa nie poradzi, ale będzie wyglądał nieestetycznie. Poza pojawieniem się kół włosowych w żołądku, mogą pojawić się bolesne zaparzenia skóry pod skołtunionym włosem, które mogą ulegać wtórnym infekcjom.

Regularne wyczesywanie pozwoli zminimalizować problem pilobezoarów, ale go nie wyeliminują. Działaniem profilatycznym będzie także kontrola stanu kuwety i częstotliwości z jaką korzysta z niej kot.

Warto zaproponować kotu także atrakcję w postaci kociej trawki. Kocia trawa jest nierozpuszczalnym włóknem roślinnym. Celuloza nie ulega intensywnej fermentacji w jelicie grubym, a poprzez drażnienie mechaniczne źdźbła drażnią przewód pokarmowy, wywołując wymioty lub przesuwają złogi, które zostają wydalone. Trawka dla kota dostępna jest do kupienia w sklepach zoologicznych w postaci wyrośniętej lub do wysiania. Kocia trawa nie pomoże, jeśli kule już się utworzyły i znajdują się w jelitach.

Kot wylizujący sierść

pixabay.com/photos/the-cat-white-orange-wash-hygiene-1593329/

Odkłaczenie kota – pasta, przekąski, karma

Opiekunowie mogą sięgnąć także po pastę na odłaczanie kota. Pasta dla kota na odkłaczanie ma na celu obleczenie śliską otoczką włosów i dzięki temu ułatwienie ich wydalenia. Pastę można podawać do posiłku lub jako formę przekąski. Co zrobić, gdy kot stroni od nowości w misce? Wystarczy wysmarować kotu łapki cienką warstwą pasty, a ten jako rasowy czyścioch pozbędzie się jej poprzez wylizywanie.

Innym domowym sposobem na odkłaczenie kota jest podawanie przysmaków, których działanie jest takie samo, jak w przypadku pasty. Aromatyczne kąski rozkładając się w żołądku, pokrywają oleistym filmem zalegające tam włosy, ułatwiają ich przesuwanie i ostatecznie doprowadzają do ich usunięcia wraz z kałem.

Alternatywą dla pasty i przekąsek będzie sucha karma dla kota o specjalnie skomponowanej formule o działaniu odkłaczającym. Karma dla kota na odkłaczenie ma odpowiednią proporcję włókna rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, która ma zapobiec zaparciom i wspomagać przesuwanie treści w przewodzie pokarmowym oraz zapobiegać powstawaniu nowych złogów włosowych w żołądku. Włókno rozpuszczalne ma właściwości wiążące wodę i tworzenia żelów, natomiast nierozpuszczalne nie fermentuje, stanowi sporą część masy kałowej, która mechanicznie aktywizuje pracę jelit. Karma na odkłaczanie dla kota nie może być stałym pokarmem zwierzęcia, gdyż nadmiar włókna sprawia, że karma ta jest przez to mniej smakowita i mniej przyswajalna, co może prowadzić do niedożywienia.

Odkłaczanie kota z pomocą lekarza

Lekarze weterynarii mogą zaproponować opiekunom kotów z zaburzeniami przewodu pokarmowego, spowodowanymi kulami włosowymi, preparaty zawierające inulinę, kore wiązu, błonnik Psyllium i błonnika owsiany etc., które poprawiają pasaż jelitowy, zmniejszają ilość bezoarów, ułatwiają regularne wydalanie włosów, połkniętych podczas codziennej pielęgnacji i regulują wypróżnienia. Produkty te zaleca się jako działanie profilaktyczne w okresie wymiany okrywy, 2-3 razy w tygodniu.

Kot z objawami niedrożności przewodu pokarmowego musi trafić jak najszybciej do gabinetu weterynaryjnego. Badanie USG, leki rozkurczowe, przeciwzapalne i preparaty poślizgowe, nawodnienie oraz lewatywa czasem wystarczą, by pomóc kotu pozbyć się kul włosowych. Jednak w przypadku silnego zakłaczenia, skutkującego zaczopowaniem układu wydalniczego i pokarmowego stosuje się metodę chirurgiczną – laparotomię. Laparotomia polega na otwarciu jamy brzusznej kota i chirurgicznym oczyszczeniu przewodu pokarmowego.

Redakcja

Bibliografia

G. Meadows, E. Flint, Poradnik opiekuna Kot, wyd. READ ME, Warszawa 2016.

B. Fogle, Koty, Hachette Livre Polska sp. z.o.o, Warszawa 2006.

Poznaj inne kocie porady

Summary
Odkłaczanie kota – sprawdź skuteczne sposoby | Zoonews.pl
Article Name
Odkłaczanie kota – sprawdź skuteczne sposoby | Zoonews.pl
Description
Poznaj domowe sposoby na odkłaczanie kota. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza oraz jakie produkty na bezoary można kupić w sklepie zoologicznym.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x