Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CIĄŻA U KOTA - ile trwa i jak przebiega?

CIĄŻA U KOTA

Obraz autorstwa freepic.diller na Freepik

Spis treści

Twoja kotka zaszła w ciążę. Planujesz założyć hodowlę kotów i chcesz się do tego przygotować? Świetnie, że tu jesteś. Z tego artykuły dowiesz się kiedy koty osiągają dojrzałość płciową, jakie są pierwsze objawy ciąży u kota i ile ona trwa. Przygotowaliśmy również informacje o tym, jak opiekować się ciężarną kotką, jak ją karmić i jak samemu przygotować się na jej poród. Owocnej lektury!

Kiedy kotka może zajść w ciążę? 

Ruja rozpoczyna się u kocic między 6. a 9. miesiącem życia, choć pełną dojrzałość płciową kotki osiągają około 10-12. miesiąca życia. Ruja łączy się z typowym dla tego okresu zawodzeniem. Kotka staje się bardziej przymilna, turla się po podłodze, niespokojnie domaga się wyjścia na dwór, a miauczenie intensyfikuje się w miarę, jak ruja postępuje. Kotka w rui przybiera charakterystyczną pozycję godową: przykucnięcie z uniesieniem tylnej części ciała i zadartym ogonem. Ruja u kotki powtarza się w odstępach 3-4. tygodni wiosną i latem, a kotki żyjące w stałych warunkach oświetlenia i temperatury doświadcza jej przez cały rok. Ruja u kotki trwa od 1 do 1,5 tygodnia. Po fazie rui następuje faza spoczynku, która trwa od 2 dni do 2 tygodni, po której jeśli nie doszło do zapłodnienia, ponownie pojawia się u kotki ruja. Ruja jest informacją dla opiekuna, że kotka osiągnęła dojrzałość płciową, lecz nie zawsze jest na nią gotowa fizycznie. Najbezpieczniej, by pierwsze spotkanie z reproduktorem miało miejsce w wieku 10. miesięcy. Zbyt młode, niedojrzałe fizycznie kotki przy pierwszym kontakcie seksualnym mogą być agresywne, po porodzie nie będą potrafiły zająć się młodymi, łatwiej też o komplikacje porodowe.

Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża u kota trwa średnio 63-65 dni od poczęcia.

Objawy ciąży u kota

Po spotkaniu z kocurem u kotki nadal mogą być widoczne objawy rui. Zwykle musi dojść do kilku zbliżeń między kotami, aby doszło do skutecznego zapłodnienia. Samica może dopuścić do siebie kilku samców. Niestety atrakcyjność samicy dla innych kotów nie maleje i wtedy należy kotkę trzymać z dala od adoratorów, którzy mogą toczyć o nią walki pod naszymi oknami. Ciążę u kota potwierdza fakt niewejścia w kolejną ruję.

Sprawdź hipoalergiczną karmę z łososiem dla kociąt, kotek w ciąży i karmiących

Reklama

BRIT CARE CAT GRAIN-FREE KITTEN GENTLE DIGESTION & STRONG IMMUNITY

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży u kota pojawiają się po około trzech tygodniach od zapłodnienia. U ciężarnej kotki sutki zaczynają się powiększać i nabierają różowego koloru. Brzuch kotki nie jest jeszcze powiększony, jego krągłości zaczynają się kształtować w czwartym tygodniu ciąży, a powiększenie sutków będzie w tym czasie dość znaczne. W szóstym tygodniu brzuch ciężarnej jest już znacznie większy. W siódmym tygodniu ciąży płody zaczynają się poruszać. W chwili rozwiązania ciężarna kotka ma masę ciała o 40% większą niż przed ciążą.

Zmiany w zachowaniu  

Pierwsza zmiana w zachowaniu kotki pojawi się w drugim tygodni, kiedy dochodzi do implantacji zarodków, a apetyt kotki spada. Od czwartego tygodnia ciąży u kotki wzmaga się apetyt, a od szóstego tygodnia ilość pokarmu powinna być zwiększana. Od szóstego tygodnia kotka zacznie poruszać się znacznie ostrożniej niż do tej pory. Ciąża u kota ogranicza znacznie możliwość ruchu, dlatego kotka unika ruchów skrętnych i rozciągających. Ciężarna kotka nie będzie chciała także opuszczać domu, jeśli była kotką wychodzącą i zaleca się by, od szóstego tygodnia nie wypuszczać już kotki z domu. Aktywność fizyczna nadal jest dla zwierzęcia ważna, ale wszelkie zabawy powinny odbywać się tempie i czasie ustalanym przez samą ciężarną. W siódmym tygodniu kotka robi się wyraźnie niespokojna i szuka odpowiedniego miejsca na legowisko, częściej też przewraca się na boki. W ósmym tygodniu kotka częściej oddaje mocz, traci apetyt, zazwyczaj też jest bardziej czuła wobec domowników.

Opieka nad ciężarną kotką

Ciąża u kota nie jest chorobą, lecz stanem wymagającym większej uwagi i opieki. Kotce należy przygotować miejsce do porodu. Legowisko powinno być wygodne i umożliwić swobodne ułożenie się kotki w pozycji leżącej. Dobrze by kojec porodowy był osłonięty od góry i dał kotce poczucie bezpieczeństwa i dyskrecji. Legowisko można wyłożyć ręcznikami i podkładem higienicznym. Kojcem może zostać większe pudełko, ale warto mieć ich klika w zapasie, aby zabrudzone można było szybko wymienić. Kojec porodowy powinien być umieszczony w miejscu ciepłym (22 st. C), wolnym od przeciągu. Opiekun powinien być obecny w zasięgu wzroku i słuchu kotki. Postępująca ciąża u kota ogranicza możliwości pielęgnacyjne, więc opiekun powinien codziennie sprawdzać czystość okolic odbytu i czyścić je delikatnie. Doglądania wymagają też sutki – jeśli są przesuszone, to należy nawilżać je maścią z witaminą A.

Jak przygotować kotkę do ciąży?

Samica przeznaczona do rozrodu powinna być zdrowa, odpowiednio wcześnie zaszczepiona, odrobaczona oraz mieć optymalną kondycję ciała. Spełnienie tych wymogów da pewność, że kotka poradzi sobie z donoszeniem ciąży, z rozwiązaniem, szybko dojedzie do sprawności po połogu i będzie w stanie wykarmić młode dzięki prawidłowej laktacji.

Jak karmić kotkę w ciąży?

Ciąża u kota wymaga zwiększenia ilość pokarmu o 25-50%. W praktyce często ciężarną kotkę karmi się ad libitum karmą wysokoenergetyczną zawierającą 4-5 kcal/g. Karma dla kotek w ciąży i w trakcie laktacji powinna być wysokobiałkowa i powinna wynosić odpowiednio 21,3% i 30% w suchej masie. Dodatek 10% strawnych węglowodanów zabezpiecza kotkę przed hipoglikemią i zapewnia odpowiednio wysoką zawartość laktozy w mleku. Zapotrzebowanie na taurynę w okresie ciąży jest podobne do tego sprzed ciąży, a jej niedobór może prowadzić do zamierania, deformacji płodów i opóźnienia wzrostu i rozwoju kociąt. Aminokwas ten powinien stanowić 0,1% w suchej masie karmy suchej i 0,17 % w karmie mokrej. Kotka musi też mieć stały dostęp do wody. Po porodzie kotka nie wraca od razu do swojej optymalnej masy ciała, a dodatkowy tłuszcz dostarcza energii w trakcie laktacji – 18-35% tłuszczu w suchej masie. Najbardziej pożądany jest tłuszcz ryb morskich, który dodatkowo jest źródłem kwasów tłuszczowych DHA i EPA. Kotka inaczej niż suka nie jest w stanie przyjąć odpowiedniej ilości kalorii, aby wytworzyć optymalną ilość mleka i zaspokoić własne zapotrzebowanie na energię.

Sprawdź hipoalergiczną karmę z łososiem dla kociąt, kotek w ciąży i karmiących

Reklama

BRIT CARE CAT GRAIN-FREE KITTEN GENTLE DIGESTION & STRONG IMMUNITY

Jak przygotować się na poród?

Gdy termin ciąży u kota zbliża się do rozwiązania, kojec, kuwetę, miski na wodę i jedzenie warto ogrodzić dziecięcym kojcem. Do strefy kociej porodówki nie powinny mieć dostępu inne zwierzęta i dzieci. Opiekun powinien przygotować podkłady higieniczne, miskę z czystą wodą, butelkę z gorącą wodą i czyste ręczniki bawełniane i papierowe.

Kiedy wezwać lekarza weterynarii?

Interwencji lekarza wymagają wyraźne oznaki trudności porodowych w tym zakleszczenie się jednej z łapek w kanele rodnym i sytuacja, gdy kotka po prostu cierpi z powodu przedłużającego się porodu.  Po porodzie apetyt kotki powinien powrócić w ciągu doby. Jeśli tak się nie dzieje, należy udać się do weterynarza w celu wykluczenia chorób, lekarz zaleci podanie elektrolitów z glukozą, karmienie przymusowe lub dożylne. Jeśli kotka nie wykazuje zainteresowania kociętami w ciągu 15 minut, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić karmienie z butelki lub poszukanie matki zastępczej. Wizyty będzie wymagać także sytuacje, gdy matka odstawia młode od sutków. Kotka może cierpieć z powodu ich zapalenia.

Jak wygląda poród u kota?

Niepokój kotki jest sygnałem rozpoczęcia akcji porodowej, jednak faza niepokoju może trwać od kilku godzin po dobę. Druga faza rozpoczyna się wraz ze skurczami, które początkowo pojawiają się co pół godziny, a intensyfikują się, występując co pół minuty. Kotka na każdym etapie porodu wylizuje pochwę, co ma go przyspieszyć. Pierwsze młode rodzą się po około 20 minutach od intensyfikacji skurczy. Jeśli miot jest liczny, poród kota może trwać nawet dobę. Kotka po narodzinach zazwyczaj od razu zajmuje się wylizywaniem płynu z pyszczków w celu pobudzenia oddychania, przegryza pępowinę i zjada ją z łożyskiem.

Ile trwa ciąża u kota

pixabay.com/photos/kitten-newborn-cat-foster-cute-1517537/

Opieka nad narodzonymi kociętami

Jeśli kocięta rodzą się jedno po drugim, kotka może nie nadążyć, by zająć się każdym kocięciem wystarczająco dobrze. W takim wypadku opiekun powinien usunąć błony płodowe i pobudzić oddech energicznym pocieraniem czystym ręcznikiem bawełnianym. Należy unikać sytuacji zabierania kociąt od matki po porodzie, gdyż matka może ich już nie zaakceptować. Wtedy należy oczyścić młode z łożyska, wytrzeć do sucha oraz ogrzać zawijając je w kocyk i karmić z butelki.

Kiedy zacząć szczepienia

Kocięta są chronione dzięki przeciwciałom przyjętym z bezcenną siarą matki. Odporność ta spada od siódmego tygodnia życia i wymaga wsparcia w postaci szczepień. Pierwsze szczepienie należy wykonać w wieku 8-9. tygodni, kolejne w wieku 12. tygodni.

FAQ dotyczące ciąży u kota

Czy każda kotka ma te samy objawy ciąży?

Tak, objawy ciąży u wszystkich kotek wyglądają podobnie.

Jak często kotka może zachodzić w ciążę?

Kotka może zachodzić w ciążę co ruję, jeśli dojdzie do skutecznego kontaktu z reproduktorem. Ruja występuje co 3-4 tygodnie, a więc kotka może zajść w ciąże nawet 4 razy w roku. Nie należy dopuszczać do takiej sytuacji, gdyż kotka nie będzie miała możliwości się zregenerować po poprzedniej ciąży. Skutecznym sposobem zapobiegania niechcianym ciążą u kotów jest sterylizacja.

Czy mogę podawać mojej ciężarnej kotce leki?

Samodzielne podawanie leków niezaleconych przez lekarza prowadzącego zwierzę nie jest zalecane i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno kotki, jak i płodów.

Źródła

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2019.

B. Fogle, Koty, wyd. DK, Warszawa 2008.

M. Pollard, Koty Kompendium, wyd. Parragon, Warszawa 2008.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne porady dla opiekunów kotów

Summary
CIĄŻA U KOTA - ile trwa i jak przebiega? Przeczytaj!
Article Name
CIĄŻA U KOTA - ile trwa i jak przebiega? Przeczytaj!
Description
Zastanawiasz się, czy twoja kotka zaszła w ciążę? Chcesz wiedzieć, jak pomóc jej podczas porodu i czy jest to konieczne? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x