Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

WYMIANA ZĘBÓW U KOTA – to musisz wiedzieć

Facebook
Twitter
Kot z otwartym pyszczkiem z zębami

pixabay.com/photos/cat-teeth-animal-tooth-fur-head-3954890/

Wymiana zębów u kota to proces, który musi nastąpić u każdego kocięcia, a zaczyna się w wieku 3. miesięcy i po kolejnych 3. miesiącach powinien się zakończyć.

Spis treści

Ile zębów ma kot?

Dorosły kot ma 30 zębów stałych, a każda grupa ma przypisane konkretne zadanie w procesie odżywiania. Kocię ma 26 zębów mlecznych. Mały kot ma:

  • 4 kły – dwa dolne i dwa górne, są to zęby najdłuższe, osadzone pod nosem i nad podbródkiem. Kły służą kotu do zabijania, przytrzymywania ofiary oraz do rozrywania mięsa
  • 12 siekaczy – 6 dolnych i 6 górnych, są to zęby usytuowane za kłami i służą kotu do rozrywania i dzielenia jedzenia
  • 10 przedtrzonowców – 6 u góry

 

Dorosły kot zyskuje 4 dodatkowe trzonowce, które nie mają odpowiednika w uzębieniu kociąt. Trzonowce są umieszczone za przedtrzonowcami i występują tylko w żuchwie. Przy jedzeniu u kota bardzo ważną rolę poza zębami odgrywa język. Dzięki jego nierównej i szorstkiej strukturze kot może zmiękczać i zdzierać pokarm z kości.

Wymiana zębów u kota objawy

Ząbkowanie kotów, tak jak w przypadku ludzi, nie jest procesem bardzo bolesnym, ale powoduje dyskomfort, z którym zwierzę próbuje sobie poradzić, łagodząc nieprzyjemne objawy głównie poprzez gryzienie. Wymiana zębów mlecznych u kotów jest etapem naturalnym i potrzebnym, w którym dochodzi do rozchwiania „starego” uzębienia, wypychanego przez zęby stałe.

Wymiana zębów u kota rozpoczyna się od utraty siekaczy, następnie wypadają kły i jako ostanie wypychane są przedtrzonowce.

Objawy wymiany zębów u kota

  • Niechęć do dotykania w okolicach psyka
  • Potrząsanie głową
  • Wzmożone gryzienie przedmiotów
  • Krew na zabawkach
  • Drażliwość
  • Unikanie spożywania karmy suchej
  • Ślinienie się

Jak długo trwa wymiana zębów u kota?

Wymiana zębów u kota trwa około trzech miesięcy. Proces ząbkowania u kotów rozpoczyna się, gdy maluch wkracza w 12. tydzień życia i powinien zakończyć się u półrocznego kota. Zęby stałe u kota muszą służyć zwierzęciu przez całe jego życie, dlatego trzeba o nie dbać, podając odpowiedni pokarm i przekąski oraz codziennie je myjąc.

Wspomaganie wymiany zębów u kota

Opiekun kota może wspomóc wymianę zębów mlecznych na stałe. Jak wiadomo, wymiana zębów u kota wiąże się z dyskomfortem, dlatego zamiast proponować suchą karmę, zastąp ją karmą mokrą lub namaczaj krokiety sosem z tuńczyka czy bulionem. Dzięki temu zabiegowi pokarm będzie bardziej aromatyczny, a kot nie będzie stronił od jedzenia. Plusem takiego rozwiązania dla opiekuna jest także zyskanie pewność, że zwierzę pobiera pokarm i dodatkowo nawadnia organizm. Nie usuwaj całkowicie karmy suchej z jadłospisu kota, jeśli zwierzę nie ma większych problemów z jej pobieraniem. Sucha karma może dodatkowo wspomóc wypadanie poluzowanych już mleczaków.

Aby podczas ząbkowania nie ucierpiały meble, warto wyposażyć kota w odpowiednie gryzaki. Gryzaki dla kota można schładzać w zamrażarce, co dodatkowo przyniesie ulgę podrażnionym dziąsłom. Nigdy nie powinno się pozwalać, aby ząbkujący kot gryzł ręce opiekuna czy podsuwać ich jako alternatywę dla przedmiotów do tego nieprzeznaczonych. Pomóc kotu podczas wymiany zębów można zachęcając go do aktywności. Frustracja kota spowodowana wyżymającymi się zębami powinna znaleźć ujście w zabawie z opiekunem, dzięki czemu kot nie tylko zadba w tym czasie o kondycję, ale zbuduje z człowiekiem silne więzi, zapominając o problemie rosnących zębów.

Wymiana zębów mlecznych – problemy

Opiekun może znajdować zęby mleczne w przestrzeni domu, choć zdarza się, że kocięta nie zawsze wyplują ząb i czasem mogą je po prostu połknąć. Nie jest to dla ich organizmu problemem. Ząb to przecież kość, która w tak niewielkiej ilości nie stanowi problemu dla układu pokarmowego.

W tym trudnym czasie nie należy podawać kocięciu żadnych leków. Jeżeli wymiana zębów mlecznych u kota przebiega niewłaściwie tzn.: proces trwa zbyt długo, wyraźnie widać podwójny rząd zębów, brakuje wszystkich stałych zębów, czuć nieprzyjemny zapach z pyska czy zwierzak przestał jeść, wtedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przetrwałe zęby mleczne, stany zapalne przyzębia, pojawiające się przy połączonych zębach stałych z mlecznymi, utworzenie się torbieli zębowych w sytuacji, gdy ząb nie może się wyrżnąć czy kot ma koci katar, który również jest przyczyną problemów z ząbkowaniem.

W takich przypadkach lekarz wdroży odpowiednie leczenie, chirurgicznie usunie zęby mleczne oraz przed wszelką decyzją o ekstrakcji, zleci badanie RTG w celu sprawdzenia, czy zęby stałe u kota w ogóle się wykształciły. Zdjęcia rentgenowskie pomogą lekarzowi ujawnić także inne przyczyny problemów z wyrzynaniem się zębów stałych u kota, takich jak np. torbiele.

Redakcja

Źródła

M. Pollard, Koty kompendium, wyd. Parragon, Ostrów Mazowiecki 2008

B. Fogle, Koty, Wyd. Hachette Livre Polska sp. z o.o., Warszawa 2008.

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
WYMIANA ZĘBÓW U KOTA – to musisz wiedzieć | Zoonews.pl
Article Name
WYMIANA ZĘBÓW U KOTA – to musisz wiedzieć | Zoonews.pl
Description
Wymiana zębów u kota to proces, który musi nastąpić u każdego kocięcia, a zaczyna się w wieku 3. miesięcy i po kolejnych 3. miesiącach powinien się zakończyć.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x