Reklama
Reklama

Kule włosowe u kota – co na zakłaczenie u kota?

Facebook
Twitter
Zakłaczenie u kota – pilobezoary

Photo by Cats Coming from Pexels: pexels.com/photo/cat-licking-its-paw-3712095/

Kule włosowe mogą doprowadzić do niedrożności jelit, która może zagrozić życiu kota. Co robić, by kłaczki nie zaszkodziły kociakowi i jak się ich pozbyć?

Spis treści - kliknij strzałkę

Pilobezoary – jak powstają kule włosowe w brzuchu kota

Koty na swoich językach posiadają brodawki w kształcie skierowanych do tyłu haczyków, które pełnią kilka istotnych funkcji. Szorstki język pomaga kotu czyścić kości z mięsa. Podczas mycia futra brodawki na języku kota odpowiadają za rozczesywanie sierści oraz usuwanie martwych włosów i naskórka. W tym drugim przypadku dochodzi do powstania bezoarów, czyli zbitej masy sierści kota.

Pilobezoary tzw. kule włosowe, to zbiór połkniętych martwych włosów i soków trawiennych, które mogą formować się w przewodzie pokarmowym Twojego kota. Co ciekawe kule włosowe, które przechodzą przez wąski przełyk, wcale nie są okrągłe, a mają zazwyczaj kształt cylindryczny (cygara). Na powstawanie kul włosowych częściej narażone są koty długowłose np. maine coon, pers, koty w okresie linienia oraz koty starsze. Pilobezoary rzadziej powstają u kociąt i młodych kotów ze względu na mniej dokładną pielęgnacje futerka.

U jakich kotów dochodzi częściej do zakłaczenia?

Zakłaczenie to problem, z którym borykają się przede wszystkim:

 1. Kotów długowłose – maine coon, nebelung, neva masquerade, kot birmański, kot perski, kot norweski leśny, ragdoll, kot syberyjski
 2. Koty, które silnie gubią sierść np. w wyniku choroby
 3. Koty o gęstym podszerstku

Szukasz przysmaków na kule włosowe u kota?

Reklama

Kłaczki u kota – czy są niebezpieczne?

Powstawanie nadmiernej ilości kul włosowych może być niebezpieczne dla zdrowia kotów, zwłaszcza jeśli kot ich nie wydali, a one dostaną się do jelit. Przy niewielkiej ilości pilobezoarów kot radzi sobie z ich pozbyciem poprzez wymioty.

Pilobezoary mogą jednak doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów:

 • Nadmierna ilość kłaczków w przewodzie pokarmowym kota może spowodować stan zapalny żołądka, a w konsekwencji wrzody żołądka
 • Zbyt duże nagromadzenie kul włosowych u kota może doprowadzić do powstania kamieni kałowych

W najlepszym wypadku kamienie kałowe mogą prowadzić do zaburzeń perystaltyki, a w najgorszym do zaczopowania przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do śmierci kota.

Zakłaczenie u kota – objawy

Gdy widzisz, że kot wymiotuje kulami włosowymi bardzo często (kilka razy w tygodniu) lub wymioty są puste (czyli ma odruch wymiotny, ale nic nie wydala), jeśli pojawi się apatia, zaparcia lub biegunka, to natychmiast należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Najczęstsze objawy zakłaczenia u kota

 • Częste wymioty po jedzeniu
 • Puste wymioty
 • Kał ze strzępkami sierści i krwią
 • Kaszel
 • Zaparcia u kota
 • Twardy brzuch u kota
 • Apatia
 • Niechęć do jedzenia

Kule włosowe u kota – diagnoza

W celu potwierdzenia, że kot cierpli z powodu kul włosowych należy wykonać badanie obrazowe. Zwykle jest to RTG z kontrastem bądź USG jamy brzusznej. Tylko w ten sposób lekarz będzie mógł ocenić, czy bezoary faktycznie zatkały światło jelita.

Zakłaczenie u kota – leczenie

W przypadku, w którym kule włosowe w trwały sposób nie zablokowały światła jelita lekarz weterynarii może zalecić:

 • Kroplówkę
 • Lewatywę u kota
 • Podanie parafiny dla kota
 • Podanie czopków glicerynowych

 

W sytuacja zaczopowania jelit lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu operacji chirurgicznej.

Domowe sposoby na odkłaczenie kota

Jednym z domowych sposobów na zapobieganie zakłaczeniu u kota jest trawa dla kota. Trawa podrażnia przewód pokarmowy, wywołując wymioty u kota. Dzięki temu kot może usunąć nadmiar kłaczków. Dodatkowo trawa, która zawiera celulozę, działa jak miotła, która wzmaga perystaltykę jelit, gdyż jest błonnikiem.

Siemię lniane dla kota, również może pomóc, gdyż wpływa korzystnie na pracę jelit. W tym przypadku może być jednak bardzo trudno, by nakłonić kota do jego spożycia.

Kule włosowe u kota – profilaktyka

Aby pilobezoary nie powstawały w nadmiernej ilości i nie były zagrożeniem dla kotów należy prowadzić odpowiednią profilaktykę. Nie ma sposobu, aby całkowicie wyeliminować ich powstawanie, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc kotu.

 • Regularnie wyczesuj kota – jest to jeden z najprostszych sposobów, aby zapobiegać lub ograniczać powstawaniu kul włosowych. Dzięki regularnemu szczotkowaniu pozbywamy się nadmiaru martwego włosa, przez co nie jest on połykany przez kota. Ta rada dotyczy przede wszystkim kotów długowłosych lub tych, które nadmiernie się wylizują (zazwyczaj koty podatne na stres, choroby skóry). Jeśli Twój kot nie daje się czesać możesz zabrać go do specjalisty, który usunie nadmiar włosów poprzez wyczesanie lub skrócenie sierści.

 

 • Dostarczaj odpowiednią ilość ruchu – dzięki zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu Twój kot polepszy motorykę swojego przewodu pokarmowego, a co za tym idzie łatwiej będzie mu się pozbyć się kul włosowych. Prawidłowa aktywność zapobiega również nadwadze, która także może uniemożliwiać Naszym mruczkom prawidłowe usuwanie pilobezoarów.

 

 • Odpowiednia ilość błonnika – w naturze wszystkie koty, aby zapobiegać lub zmniejszać częstotliwość występowania kul włosowych dostarczają sobie błonnik same, kiedy podgryzają różnego rodzaju rośliny. W warunkach domowych możemy zapewnić kotu dostępu do tzw. kociej trawy, czyli źdźbeł owsa czy jęczmienia. Taką trawkę można wyhodować w domu samemu lub kupić gotową. Pamiętaj, by nasiona lub gotową trawkę kupować ze sprawdzonych źródeł, żeby mieć pewność, że roślina nie jest trująca, ani nie zawiera szkodliwych substancji np. nawozów.

 

 • Regularnie podawaj swojemu kotu gotowe karmy, pasty lub przysmaki zawierające składniki pozwalające ograniczać występowanie kul włosowych.

Szukasz przysmaków na kule włosowe u kota?

Reklama

Skuteczny sposób na kule włosowe – przekąski

Smakowitym sposobem na zmniejszenie częstotliwości występowania kul włosowych są gotowe przekąski dla kotów. Taki sposób profilaktyki na pewno spodoba się naszym kotom.

Przekąski na kule włosowe, to gotowe przysmaki w różnych formach i kształtach, o różnych smakach i teksturach, zawierające dużą ilość błonnika, który pozwala zwiększyć motorykę przewodu pokarmowego, czyli wspomaga szybsze i łatwiejsze pozbycie się martwych włosów. Najlepsze źródła błonnika to np. nasiona babki płesznik czy nasiona chia. W takich przysmakach powinny znaleźć się również słód i oleje, które pozwalają na szybsze rozpuszczenie włosów w żołądku oraz na poprawę kondycji skóry i sierści oraz zmniejszenie linienia. Dopiero przysmaki o takim składzie, to skuteczny i przyjemny sposób na zmniejszenie ilości pilobezoarów u Naszych kotów.

Redakcja

 

Bibliografia:

A. Kita-Knapek, kule włosowe – jak się ich pozbyć, Zoonews.pl

Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów

Summary
Kule włosowe u kota – co na zakłaczenie u kota? | Zoonews.pl
Article Name
Kule włosowe u kota – co na zakłaczenie u kota? | Zoonews.pl
Description
Kule włosowe mogą doprowadzić do niedrożności jelit, która może zagrozić życiu kota. Co robić, by kłaczki nie zaszkodziły kociakowi i jak się ich pozbyć?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1956

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x