Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kojec zewnętrzny dla psa – jaki powinien być?

Facebook
Twitter
Kojec zewnętrzny dla psa

Kojec zewnętrzny to miejsce, w którym pies może mieszkać sezonowo lub całorocznie. Nie każdy kojec będzie jednak bezpieczny dla psa do całorocznego zamieszkiwania.

Spis treści

Kojce zewnętrzne dla psów przeznaczone są dla zwierząt pracujących w służbach tj. policji i wojsku, dla zwierząt przebywających w schroniskach lub hotelach, sprawdzają się przy hodowli zwierząt oraz dla psów mieszkających w gospodarstwach, jako zwierzęta pasterskie czy stróżujące.

Jakie cechy powinien spełniać kojec zewnętrzny dla psa?

Kojec, w którym ma mieszkać pies na dworze musi spełniać kilka wymogów, w tym także obostrzeń prawnych. Czystość, wygoda, trwałość i bezpieczeństwo to cechy, jakie należy przemyśleć budując lub kupując kojec dla psa, by spełniał swoją rolę.

 

Oto kilka wskazówek:

  • Kojec powinien być zadaszony, a dach być położony skośnie do tyłu, by umożliwiać odpływ opadów atmosferycznych. Zadaszenie nie jest konieczne, jeśli pies nie jest w stanie wydostać się „górą” lub gdy nie mieszka w nim na stałe. Kojec powinien stać w miejscu zacienionym mimo osłony w formie dachu.
  • Dach kojca nie powinien być wyłącznie metalowy, padający deszcz i grad dudniący w dach może wywołać lęk u psa. Poza tym blacha mocno się nagrzewa, powodując dyskomfort zwierzęcia. Dobrze, gdy dach kojca wystaje poza konstrukcję na ok. 70-100 cm, by w upalne dni dawał więcej cienia, a w czasie deszczu woda nie zacinała do wnętrza.
  • Materiały, z których kojec jest zbudowany powinny być dobrze zmontowane i zabezpieczone przed korozją bądź zaimpregnowane i pomalowane drewnochronem. Kojec nie powinien posiadać elementów, o które pies może zahaczyć i się pokaleczyć.
  • Standardowa wysokość gotowego kojca to ok. 180 cm.
  • W kojcu musi znajdować się ocieplana buda usytuowana na podwyższeniu (nigdy bezpośrednio na ziemi, betonie – część, na której stoi buda musi być odizolowana od nawierzchni. Niektóre gotowe modele mają budy zewnętrzne, które łączą się wejściem ze ścianką kojca.
  • Podłoga powinna być wyłożona antypoślizgowymi płytkami, a na niej usytuowana podwyższona część, na której stoi buda. Ta cześć powinna być wodoodporną platformą wyłożoną zaimpregnowanym drewnem. Płytki są dobrym rozwiązaniem w hodowlach lub schroniskach i hotelach.
  • Dobrze, gdy cała podłoga kojca ma spad, by po myciu drewniana część szybko wyschła, a ewentualne nieczystości zostały usunięte. Spad (2-3cm) powinien być skierowany do tylnej ściany, by pies nie stał we własnych nieczystościach. W hodowlach lepszym rozwiązaniem jest instalacja kanalizacji odpływowej.
  • Miejsce, w którym stoi kojec nie powinno być całkowicie odizolowane od otoczenia, pies musi mieć możliwość obserwacji, ale i odpoczynku. Jest to właściwe rozwiązanie także dla osób karmiących psa, gdyż pies nie jest zaskakiwany niczyją obecnością. Najlepiej, gdyby kojec stał frontem do strony południowej lub zachodniej. Złym wyjściem jest postawienie koja bezpośrednio przy bramie, blisko drogi czy chodnika zewnętrznego bądź na froncie posesji. Pies w tak ustawionym kojcu nie ma możliwości odpoczynku, każdy przechodzień czy samochód to źródło nieustających bodźców dla pas.
  • Jedna ze ścian kojca może przylegać do już istniejących zabudowań (garaż, budynek gospodarczy), a 3 z 4 ścian powinny być pełne lub półpełne z kratowaniem, jeśli jest to kojec całoroczny. Praktycznym rozwiązaniem jest wypłytkowanie ścian do wysokości 0,5 m, by ułatwić mycie kojca i uniemożliwić osadzanie się zanieczyszczeń w tynku czy drewnie. Do pomalowania ścian używajmy farb zewnętrznych odpornych na zmywanie i ścieranie.
  • Jeśli kojec jest przeznaczony dla dużego, silnego psa, to jego ściany powinny być zakotwiczone w gruncie (wtedy to już nie jest kojec a wiata, która wymaga pozwolenia na budowę).
  • Drzwi kojca powinny otwierać się do jego wnętrza, zapewni to bezpieczny kontakt z psem.
  • Bezpiecznym zamknięciem jest zasuwa montowana skoście w dół, dzięki czemu ewentualne drgania wywołane przez psa spowodują jej domknięcie, a nie otwarcie, jeśli jest to niewystarczające zastosujmy kłódkę.
  • Teren przed kojcem powinien być utwardzony, by silny deszcz nie odbijał błota do boksu.

Wymiary kojca dla psa, a Ustawa o ochronie zwierząt

Kojec zewnętrzny musi umożliwiać psu realizację wszystkich potrzeb do prawidłowego rozwoju i życia, a więc: zapewnić dostęp do wody i jedzenia, odpoczynku oraz aktywności (zabawy). Poza tym kojec musi zapewnić psu możliwość swobodnego poruszania się po tej wydzielonej przestrzeni.

W Aktualnej Ustawie o ochronie zwierząt (maj 2021) nie ma regulacji dotyczących wielkości kojca dla psa. Ustawa przewiduje, że psy mogą być na uwięzi nie dłużej niż przez 12 godzin dziennie i musi mieć ona co najmniej 3 metry.

W projekcie nowelizowanej Ustawa o ochronie zwierząt zapisano, że:

  • dla psów mierzących poniżej 50 cm w kłębie, kojec nie może być mniejszy niż 9 m2
  • dla psów o wysokości 51-65cm w kłębie kojec nie może być mniejszy niż 12 m2
  • dla psów powyżej 65 cm w kłębie kojec nie mniejszy niż 15m2
  • każdy kolejny pies w kojcu wymaga dołożenie minimum 4m2

 

Redakcja

Poznaj inne porady dla psa

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x