Reklama

Owczarek staroniemiecki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek staroniemiecki – cena, hodowla, opis rasy

Owczarek staroniemiecki to typ owczarka niemieckiego i podobnie jak one uznawany jest za niezwykle wszechstronnego psa do zadań specjalnych.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Owczarek staroniemiecki – historia rasy

Owczarek staroniemiecki to rasa psów ukształtowana w wyniku podziału Niemiec na wschodnią i zachodnią część. W NRD hodowcy bezwzględnie tępili odmianę owczarka niemieckiego długowłosego, który albo natychmiastowo był usypiany, albo skrywany w hodowlach prywatnych. Pasjonaci odmiany długowłosej zadbali o bardziej zrównoważony charakter psa, eliminację typowych problemów zdrowotnych oraz mocną, większą sylwetkę. Owczarek staroniemiecki jest nazywany psem starego typu, który nawiązuje do przedwojennego standardu rasy, bez opadającego zadu i ukątowanych tylnych łap. Rasa owczarka staroniemieckiego nie jest uznawana za samodzielną przez FCI.

Owczarek staroniemiecki w Polsce

Hodowle polskie owczarka staroniemieckiego nadal są uznawane za amatorskie, ale nie oznacza to, że psy odbiegają w nich od wzorca rasy, wręcz przeciwnie. Polski Klub Psa Rasowego opracował wzorzec i dba o to, by hodowcy rozmnażali psy wyłącznie zgodne z nim.

Jak wygląda owczarek staroniemiecki?

Owczarek staroniemiecki ma silną, harmonijnie zbudowaną sylwetkę. Zad psa nie powinien opadać w dół, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego owczarka niemieckiego. Głowa psa jest proporcjonalny do korpusu zwieńczona czarnym nosem i stojącymi uszami. Oczy owczarka staroniemieckiego są brązowe, lekko skośne, jasne są niepożądane. Owczarek staroniemiecki w porównaniu z owczarkiem niemieckim jest potężniejszy, wyższy i bardziej krępy.

Owczarek staroniemiecki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy owczarek staroniemiecki

Pies: 60 cm – 65 cm

Suka: 55 cm – 60 cm

Owczarek staroniemiecki – waga

Pies: 30-40 kg

Suka: 22-32 kg

Szata owczarka staroniemieckiego

Owczarek staroniemiecki może występować z sierścią krótką i długą, miękką o obfitym podszerstku. Sierść nie przylega gładko do tułowia.

Owczarek staroniemiecki może występować w wielu odmianach barwnych. Maść owczarka staroniemieckiego może być czarna z podpalaniem brązowym, marchewkowo-brązowym, żółtym do jasnoszarego, a także jednolicie czarna lub wilczasta. Czarny owczarek staroniemiecki zawsze ma czarny podszerstek, w innych odmianach ma on szary nalot.

Kategoria wielkości owczarka staroniemieckiego

Owczarek staroniemiecki jest psem średniej wielkości.

Ile żyje owczarek staroniemiecki?

Owczarek staroniemiecki żyje od 10 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek staroniemiecki – charakter

Owczarek staroniemiecki to pies posłuszny, bardzo związuje się ze swoim opiekunem i całą rodziną, chętnie spędzając z nimi czas na rozmaitych aktywnościach. Nie powinien być od człowieka izolowany, gdyż bardzo źle to znosi. Owczarek staroniemiecki nie jest psem niezależnym, bezgranicznie ufa opiekunowi. Dobrze traktowany, wcześnie socjalizowany wilczur będzie lojalnym i oddanym kompanem przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i łagodności. Pies ten należy do grupy psów pasterskich, co oznacza, że jest psem wymagającym sporej dawki ruchu. Zalecane są wszelkiego rodzaju zabawy, rozwijające tężyznę fizyczną, ale i inteligencję. Owczarek staroniemiecki z natury jest psem przyjaznym, lubiącym towarzystwo i przez to samotność nie leży zupełnie w jego naturze. Rasa ta nie wykazuje agresji, a właściwie przedstawiona obcej osobie przeanalizuje sytuację i potraktuje obcego jako pożądane towarzystwo. Towarzystwo innych zwierząt w domu jest pożądane, lecz owczarek musi być z nimi wychowany.

Owczarek staroniemiecki – charakter

Owczarek staroniemiecki – zdrowie

Owczarek staroniemiecki może żyć na dworze, lecz nie powinien być pozbawiony kontaktu z człowiekiem, jest to niebezpieczne dla człowieka i zwierzęcia, szkodzi psychice psa. Latem wilczur misi mieć dostęp do zacienionego miejsca i świeżej wody. Podwójna okrywa doskonale chroni owczarka przed zimnem i wilgocią. Owczarek staroniemiecki może mieć tendencję do tycia, lecz zbilansowana dieta i adekwatna do potrzeb porcja ruchu sprawia, że psy nie mają zbyt często problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Opiekun powinien jednak zdawać sobie sprawę, że dodatkowe kilogramy obciążają wrażliwe na dysplazję stawy psa.  Do najczęstszych chorób, na jakie zapada wilczur, zalicza się wymienioną już dysplazję łokci i bioder, skręt i rozszerzenie żołądka, zapalenie spojówek i uszu oraz u starszych psów problemy z kręgosłupem (zwyrodnieniowe zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który powoduje niedowład) i nowotwory.

Owczarek staroniemiecki – żywienie

Owczarek staroniemiecki nie jest wybredny, wręcz przeciwnie nie odmówi jedzenia i chętnie zjada wszystko, co mu zaserwujemy. Przez ten fakt psa nie wolno przekarmiać, a wszelkie dodatkowe przekąski należy odliczyć od porcji dziennej pożywienia. Owczarek staroniemiecki powinien jeść do 3 zbilansowanych posiłków dziennie. Karma sucha lub mokra musi być wysokiej jakości z przeznaczeniem dla dużych ras psów. Unikajmy zakupu karm o wysokiej zawartości zbóż i cukrów. Owczarek staroniemiecki powinien być karmiony minimum 60 minut przed planowaną aktywnością, by uniknąć potencjalnego skrętu żołądka.

Owczarek staroniemiecki - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne owczarka staroniemieckiego nie są zbyt wymagające. Osobniki długowłose wyczesywać trzeba raz na siedem dni, krótkowłose w okresie linienia, czyli jesienią i wiosną codziennie. Standardem pielęgnacyjnym jest czyszczenie uszu i zębów oraz kontrola ich stanu, przycinanie pazurów w razie konieczności i monitorowanie stanu oczu. Owczarki staroniemieckie żyjące w domach linieją całorocznie.

Owczarek staroniemiecki - szkolenie

Owczarek staroniemiecki to pies o silnym charakterze, dlatego właściwe podejście wychowawcze, od najwcześniejszych chwil jest niezbędne, by wychować psa spokojnego, łagodnego i posłusznego. Jako pies pasterski ma mocno rozwinięty instynkt obronny i stróżujący, który może się uaktywniać w sytuacjach zagrożenia czy prowokacji obcych na jego terenie. Owczarek staroniemiecki szybko się uczy, ma bardzo dobrą pamięć, wyczulony węch i z zapałem współpracuje z przewodnikiem. To rasa psów najchętniej wybierana na psa służbowego, tropiciela i przewodnika niepełnosprawnych. Owczarek staroniemiecki to pies stworzony do pracy. Świetnym rozwiązaniem, aktywizującym psa jest wdrożenie go do uprawiania psich sportów. Opiekun owczarka staroniemieckiego powinien wykazywać się stanowczością i być konsekwentny, ale nigdy nie stosować dyscypliny bazującej na brutalności, męczeniu psa przesadnym treningiem czy stawianiu psu wygórowanych oczekiwań. Owczarek staroniemiecki powinien również być właściwie socjalizowany. Pies musi być zapoznawany z najróżniejszymi sytuacjami, miejscami, ludźmi i zwierzętami. Bardzo pomocne we wdrażaniu podstaw posłuszeństwa owczarka staroniemieckiego będzie psie przedszkole.

Zalety i wady rasy owczarek staroniemiecki

Zalety owczarka staroniemieckiego

 • owczarek staroniemiecki jest psem oddanym rodzinie
 • owczarek dobrze ułożony jest spokojny i łagodny, nie wykazuje agresji
 • wilczur staroniemiecki dobrze reaguje na szkolenie
 • owczarek staroniemiecki nadaje się na stróża, psa przewodnika i psa pracującego w służbach mundurowych
 • owczarek staroniemiecki jest cierpliwy wobec dzieci, z którymi lubi się bawić (zabawy z psem bez względu na rasę zawsze powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych)
 • wilczur może uprawiać psie sporty: agility, tropienie użytkowe, obediance

 

Wady owczarka staroniemieckiego

 • owczarek staroniemiecki potrzebuje sporej dawki aktywności
 • wilczur staroniemiecki nie nadaje się na pierwszego psa, do szkolenia psa wymagana jest wiedza i doświadczenie w prowadzeniu
 • owczarek staroniemiecki ma silny instynkt obronny
 • owczarek źle znosi samotność i izolację

Ciekawostki o rasie owczarek staroniemiecki

 • Czarny owczarek staroniemiecki jest niezwykłą rzadkością.
 • We wzorcu rasy owczarka niemieckiego dopuszcza się brak konkretnych zębów, u owczarka staroniemieckiego jest to niedopuszczalne, pies musi mieć wszystkie zęby.
Kupując owczarka staroniemieckiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki.

Owczarek staroniemiecki hodowla

Kupując owczarka staroniemieckiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Szczenięta owczarka staroniemieckiego od 3 tygodnia życia powinny być socjalizowane, a więc zwracajmy uwag czy szczenięta mają zapewniony kontakty społeczne, a nie są izolowane. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Niestety owczarkowi staroniemieckiemu nie można wyrobić rodowodu, gdyż nie jest to pies uznawany przez FCI, przez co nie może uczestniczyć w wystawach ZkwP i zdobywać tytułów.

Owczarek staroniemiecki cena

Koszt zakupu owczarka staroniemieckiego to 3,5 tysiąca złotych.

Imię dla psa owczarka staroniemieckiego

Ciekawe imię dla psa owczarka staroniemieckiego: Black, Atos, Wigor

Ciekawe imię dla suczki owczarka staroniemieckiego: Zoja, Rita, Milka

Dla kogo owczarek staroniemiecki będzie idealny?

Owczarek staroniemiecki odnajdzie się u boku osoby aktywnej, która będzie w stanie dotrzymać mu kroku. Opiekun psa powinien mieć dla psa zarówno czas, jak i miejsce. Jako że owczarek staroniemiecki jest psem dość dużym, potrzebuje miejsca zarówno w domu, jaki i ogrodzie. Owczarek jest dobrym towarzyszem rodzin z dziećmi, ale też psem użytkowym pracującym w policji, wojsku, straży granicznej, ochronie lotnisk, psy lawinowe i psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek staroniemiecki

Owczarek staroniemiecki to odmiana owczarka niemieckiego, która nie jest uznawana przez FCI za samodzielną rasę.

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Owczarek staroniemiecki – cena, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek staroniemiecki – cena, hodowla | Zoonews.pl
Description
Owczarek staroniemiecki to typ owczarka niemieckiego i podobnie jak one uznawany jest za niezwykle wszechstronnego psa do zadań specjalnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 895

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x