Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Włosogłówka u psa - objawy i leczenie włosogłówki

Facebook
Twitter
Robaki u psa – włosogłówka

Zarażenie włosogłówką może mieć bardzo ciężki przebieg. Niejednokrotnie u psów występować może krwawa biegunka. Charakter żerowania włosogłówki może prowadzić u zwierząt do ogólnej niedokrwistości, a nawet anemii. Leczenie psa z włosogłówką przebiega w odmienny sposób niż w przypadku zarażenia innymi nicieniami jelitowymi. O czym należy wiedzieć, gdy pies wykazuje wspomniane objawy?

Spis treści - kliknij

Włosogłówka - charakterystyka

Włosogłówka (Trichuris vulpis) to rodzaj nicienia, którzy żeruje w jelicie grubym psów (problem dotyczyć może również kotów). Samce pasożyta potrafią osiągać długość od 40 do 60 mm, samice zaś nawet do 75 mm.

Nazwa tego pasożyta nawiązuje wprost do jego budowy morfologicznej – przednia nitkowata część pasożyta przywiera do błony śluzowej jelita grubego, z kolei tylna część, która potrafi osiągać nawet 5 razy większą grubość pozostaje swobodnie w świetle jelita. Dodatkowo u samców włosogłówki występuje zakończenie w postaci nitkowatego wyrostka.

Rozwój włosogłówki u psa

Bytujące w jelicie psa samice włosogłówki, po kopulacji z samcami, składają jaja, które wydostają się do otoczenia wraz z odchodami psa. Pomiędzy 4 a 8 tygodniem w jajach rozwijają się larwy, które stają się inwazyjne. W takiej postaci jaja włosogłówki potrafią przetrwać w otoczeniu nawet kilka lat! Psy zarażają się larwami w wyniku spożycia wody bądź innego pożywienia, na którym znalazły się jaja z larwami. Między 8 a 12 tygodniem od zarażenia larwy przechodzą w stadium dorosłych pasożytów, które rozmnażając się uwalniają jaja, które z kolei dostarcza do środowiska zewnętrznego kolejny zarażony pies, zamykając w ten sposób cykl życiowy włosogłówki.  

włosogłówka pod mikroskopem
Źródło: Wikipedia

Włosogłówka u psa objawy

Do najczęstszych objawów włosogłówki u psa w przypadku ciężkiego zarobaczenia należą:

  • zapalenie jelita grubego
  • krwista biegunka
  • kał ze śluzem
  • niedokrwistość
  • anemia
  • zahamowanie wzrostu u młodych zwierząt

 

Szczególnie narażone na zarażenie włosogłówką są młode psy, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Inwazje włosogłówką dotyczą zarówno psów z hodowli, domowych, jak i żyjących w gospodarstwach. Badania przeprowadzone w Polsce dowiodły, że włosogłówka występuje u 11,6-14,6% zwierząt bytujących w schroniskach, 20% psów mieszkających u prywatnych właścicieli i u 40% psów żyjących na terenach wiejskich (Borecka, 2003; Okulewicz i wsp., 1994).

Istotny wpływ na rozwój włosogłówki mają warunki higieniczne, w jakich żyją zwierzęta. W dużych skupiskach zwierząt, gdzie nie dba się o warunki sanitarne robaki przenoszą się z psa na psa.

Jak leczyć włosogłówkę u psa

Ze względu na fakt, iż pasożyty wykazuje mniejszą wrażliwość na substancje czynne zawarte w medykamentach leczenie włosogłówki u psa powinno być oparte na odrobaczaniu przez 3 kolejne dni za pomocą leków zawierających febantel bądź fenbendazol. Po przeprowadzonej kuracji zaleca się powtórne wykonanie badań kału na obecność jaj włosogłówki u psa. W przypadku dalszej obecności pasożyta w kale należy zmienić strategię leczniczą po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dodatkową trudność w leczeniu pasożytów stanowi fakt, iż podobnie, jak tęgoryjce włosogłówki posiadają zdolność do uodporniania się na substancje czynne zawarte w lekach.

Profilaktyka przeciw włosogłówczycy u psów

Ze względu na zdolność jaj pasożyta do przetrwania w glebie nawet przez kilka lat najskuteczniejszym sposobem jest całkowite usunięcie wierzchniej warstwy gleby, w której potencjalnie mogą znajdować się jaja włosogłówki.

Ze względu na zdolność do uodporniania się włosogłówki na leki w profilaktyce zaleca się częstsze badanie kału, a nie podawanie profilaktyczne leków odrobaczających.

Włosogłówka u psa - czy można się zarazić?

Zarażenie włosogłówką u ludzi jest możliwe. Ten rodzaj zoonozy pojawia się z reguły w wyniku niewłaściwej higieny osobistej właścicieli. Jaja pasożyta mogą zostać przeniesione do układu pokarmowego człowieka np. poprzez brudne ręce nie umyte po sprzątaniu psich odchodów. Mimo, że zarażenia włosogłówką u ludzi są rzadkimi przypadkami nie są niemożliwe. Objawy u ludzi mogą występować ze strony układu oddechowego (zmiany w płucach), jak i pokarmowego (np. biegunki).

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Jeśli podejrzewasz robaki u psa albo kota koniecznie przeczytaj

Summary
Włosogłówka u psa - objawy i leczenie włosogłówki | Zoonews.pl
Article Name
Włosogłówka u psa - objawy i leczenie włosogłówki | Zoonews.pl
Description
Zarażenie włosogłówką może mieć bardzo ciężki przebieg. Niejednokrotnie u psów występować może krwawa biegunka. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie?
Author
Publisher Name
Zoonews
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x