Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK BELGIJSKI TERVUEREN

Jak wygląda owczarek belgijski tervueren?

By Wicker1 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6638350

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup owczarka belgijskiego tervuerena? Świetny wybór! W tym artykule skupimy się na cechach charakterystycznych tej rasy zgodnie z oficjalnym wzorcem. To pies pełen energii i inteligencji, więc warto zgłębić jego charakter i osobowość. To klucz do znalezienia idealnego towarzysza na czterech łapach. Dodatkowo, omówimy najczęstsze problemy zdrowotne występujące u tej rasy. Dowiesz się także o fascynującej historii owczarka belgijskiego, a także o jego zaletach i wyzwaniach, które mogą pojawić się przy wyborze tego psa. Przygotowaliśmy również informacje na temat cen szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Ciebie interesujący. Zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami na temat owczarka belgijskiego tervuerena w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia

🐶 Numer wzorca FCI

15

➡ Waga

20 – 30 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek belgijski tervueren jest czujnym i aktywnym psem, tryskającym energią, zawsze gotowym do działania. Ponieważ ma wrodzoną doskonałą zdolność do strzeżenia stada, to jest również doskonałym stróżem posiadłości.

Jak wygląda owczarek belgijski tervueren?

Owczarek belgijski jest psem o wyważonej sylwetce, harmonijnych proporcjach, łączącym siłę i elegancję, średnich wymiarów, o suchym i wyraźnym umięśnieniu, kwadratowego formatu. Głowa psa nie jest przesadnie długa, ma proste linie i jest noszona wysoko; kufa jest średniej długości, dobrze wymodelowana pod oczami, stopniowo zwężająca się w kierunku czarnego nosa. Oczy tervuerena są średniej wielkości, ani wypukłe, ani głęboko osadzone, migdałowatego kształtu, preferowane brązowego koloru. Uszy długowłosego owczarka belgijskiego są raczej małe, wysoko osadzone i wyraźnie trójkątnego kształtu.

Szyja jest dość długa i dobrze osadzona. Tułów psów tej rasy jest silny i mocny, ale niezbyt ciężki. Grzbiet jest prosty, krótki i dobrze umięśniony; klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka; zad nieznacznie opadający; ogon mocny u nasady, średniej długości, sięgający co najmniej do stawu skokowego. Chody żywe i swobodne w każdym tempie.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 60- 66 cm

Suka: 56- 62 cm

Waga

Pies: 25-30 kg

Suka: 20-25kg

Szata

Owczarek belgijski tervueren ma gęstą, zwartą sierść o dobrej strukturze, tworzącą wraz z wełnistym podszerstkiem doskonałą warstwę ochronną. Włos na głowie tervuerena, zewnętrznej stronie uszu i na dolnych częściach kończyn, z wyjątkiem tylnej strony kończyn jest krótki. Na pozostałych częściach ciała włos jest długi i prosty. Na przedpiersiu tworzy kryzę.

Maska tervuerena musi być bardzo wyraźna i obejmować dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Umaszczenie tervuerena musi być zawsze z maską – płowe z czarnym nalotem lub szare z czarnym nalotem, jednak płowe jest preferowane. Kolor płowy musi być intensywny, a nie wyblakły.

OWCZAREK BELGIJSKI TERVUEREN – cena, charakter, opis rasy

pixabay.com/photos/belgian-shepherd-dog-tervueren-2868632/

Charakter i usposobienie

Tervueren, zgodnie ze wzorcem rasy, jest czujnym i aktywnym psem, tryskającym energią, zawsze gotowym do działania. Ponieważ ma wrodzoną, doskonałą zdolność do strzeżenia stada, to jest również doskonałym stróżem posiadłości. Jest nieustępliwym i zapalonym obrońcą swojego Pana. Pies ten łączy wszystkie cechy, niezbędne u owczarka: stróża, obrońcy i psa policyjnego.

Tervueren jest psem bardzo wymagającym od swojego opiekuna, gdyż łączy mocny temperament, żywiołowość, zapał do pracy i inteligencję. Jest to rasa, której nie wystarczą zwyczajne spacery. To pies stworzony do pracy fizycznej oraz wysiłku intelektualnego. Tylko zaspokojenie jednych i drugich potrzeb zapewni tervuerenowi poczucie spełnienia.

Owczarek belgijski pozostawiony bez szkolenia, samemu sobie, często na długie godziny, w odosobnieniu, zacznie popadać we frustrację i nabierze skłonności do niszczenia.

Tervueren to duża rasa psa, która nie powinna pozostawać z dziećmi sam na sam bez opieki osoby dorosłej. Pies takich rozmiarów może zacząć podszczypywać dzieci, co jest typowe dla psów zaganiających.

Z uwagi na silny instynkt terytorialny psy tej rasy nie zaakceptują w swoim otoczeniu obcych samców. Co innego jeżeli tervueren będzie socjalizowany od szczenięcia z innymi zwierzętami w domu – wtedy będzie traktował je, jak pełnoprawnych członków stada, nad którym pełni opiekę. Należy jednak uważać, gdyż brak szkolenia z posłuszeństwa może zakończyć się dla domowników zdominowaniem przez owczarka belgijskiego.

Czy owczarek belgijskie tervueren to zdrowa rasa?

Owczarek belgijski tervueren to bardzo odporna i wytrzymała rasa. Wełnisty podszerstek i gruba okrywa sprawia, że owczarek belgijski bardzo dobrze znosi chłody. Cieplejsze pory roku także nie są przeciwwskazaniem do życia na zewnątrz, lecz zawsze z zapewnieniem zacienionego schronienia i stałego dostępu do czystej wody.

Typowe choroby rasy

  • Atopia
  • Ziarniniakowe zapalenie gruczołów łojowych
  • Zaburzenia hipopigmentacyjne
  • Pierwotny obrzęk limfatyczny
  • Bielactwo
  • Padaczka
  • Przewlekłe powierzchniowe zapalenie rogówki
  • Zaćma
  • GPRA
  • Mała tarczka nerwu wzrokowego
  • Leukopenia

Jak karmić owczarka belgijskiego tervuerena?

Owczarki belgijskie powinny być karmione karmą dostosowaną do wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób psa.

W diecie tervuerena bardzo ważne jest dostosowanie wielkości posiłku do potrzeb psa, zwłaszcza tego, który uprawia aktywnie sport. Zapotrzebowanie kaloryczne psa aktywnego jest większe, lecz nie należy przekarmiać owczarka belgijskiego lub pozostawiać psu swobodnego dostępu do pożywienia.

Owczarki belgijskie tervuereny nie są łakomczuchami, ale z pewnością nie odmówią ulubionego przysmaku. Przekąski nie powinny być podawane w ciągu dnia, lecz być wprowadzane podczas treningu czy szkolenia psa. Zbilansowanie żywienia przy tak aktywnej rasie psów, to gwarancja zdrowia i stałej wagi.

Jak pielęgnować owczarka belgijskiego tervuerena?

Poza okresami linienia owczarek belgijski długowłosy może być czesany raz na kilka dni rzadkim metalowym grzebieniem z obrotowymi zębami. W okresie linienia psa wyczesuj każdego dnia. Psa należy kąpać tylko wtedy, gdy będzie mocno zabrudzony, używając w tym celu kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i łap. Jeżeli jest to możliwe zęby należy czyścić psu raz dziennie po ostatnim posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Tervuereny to inteligentne psy i dosyć podatne na szkolenie. Mimo wszystko wymagają od opiekuna opanowania i cierpliwości. Względem psów tej rasy nie wolno stosować technik opartych na przymusie bądź ostrym traktowaniu, gdyż zwierzęta mogą odmówić współpracy.

Kluczem do sukcesu jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu socjalizacji – najlepiej już w hodowli. Dalsze etapy szkolenia psa powinien przejąć opiekun, który z psem uda się do psiego przedszkola – jest to możliwe już po drugiej serii obowiązkowych szczepień.

Pies dorastający nie powinien być angażowany w obciążające treningi, gdyż w okresie wzrostu może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń układu kostno-szkieletowego. W okresie tym pies może być przyuczany do wykonywania w przyszłości treningów np. psich sportów.

Historia rasy

Belgijskie tervuereny pochodzą z miasta o tej samej nazwie, gdzie mieszkał piwowar Corbeel. To właśnie jego owczarki belgijskie: pies Tom i suka Poes dały miot, z którego pochodzi suka Miss de Tervueren. Jej późniejszy właściciel M. Danhieux pokrył ją czarnym groenendaelem, w wyniku czego, w 1897 roku na świat przyszedł miot długowłosych, płowych owczarków belgijskich, a w nim pies o imieniu Milsart – protoplasta tervuerenów.

Pierwsza wystawa psów rasowych na świecie odbyła się prawdopodobnie w 1840 roku w belgijskim mieście Tervueren, podczas której zaprezentowano w jednej klasie owczarki pochodzące z Niemiec, Belgii oraz Francji – zwycięzcą został owczarek belgijski krótkowłosy. Wystawione owczarki belgijskie miały bardzo mało wyrównany typ, co skłoniło prof. Adolfa Reula, do rozpoczęcia prac nad ustaleniem typów poszczególnych odmian owczarka belgijskiego.

Już 29 września 1891 roku w Brukseli powstał Klub Owczarka Belgijskiego. 3 kwietnia 1892 roku KOB opracował i zatwierdził wzorzec rasy – we wzorcu przyjęto, że owczarek belgijski występuje w 3 typach sierści. W 1898 roku dokonano jednak wydzielenia 4 odmian owczarków belgijskich w oparciu o szatę i umaszczenie:

  • Groenendael – czarny, długowłosy
  • Laekenois – płowy, szorstkowłosy
  • Malinois – płowy, krótkowłosy
  • Tervuere – płowy długowłosy

 

Pierwsze owczarki belgijskie zaczęto rejestrować w Księdze Rodowodowej Królewskiego Towarzystwa im. Św. Huberta w 1901 roku. Do 1910 roku typ oraz temperament owczarka belgijskiego został ustalony, a w 1920 roku ustalono ostateczny wzorzec owczarka belgijskiego. FCI wpisało owczarka belgijskiego na listę ras uznanych przez organizację 1 stycznia 1956 roku.

Pierwsza suka tervuerena o imieniu Oud Sabbinge June, została sprowadzona do Polski w 1988 roku z Danii, dając początek hodowli Z Wysp Szetlandzkich.

Zalety i wady owczarka belgijskiego tervuerena

Zalety

  • Owczarek belgijski tervueren silnie przywiązuje się do rodziny.
  • To bardzo inteligentne psy, mogące uprawiać psie sporty oraz pracować w służbach mundurowych.
  • Aktywny pies, który lubi ruch i zabawę.
  • Nadaje się do domu z dziećmi.

Wady

  • Ma skłonność do szczekliwości.
  • Niewłaściwie ułożony może mieć skłonność do dominacji.
  • Wymaga doświadczonego opiekuna.

Ciekawostki o tervuerenach

  • Owczarki belgijskie tervuereny pracują często jako psy policyjne, wojskowe oraz ratownictwa.
Owczarek belgijskie tervueren cena

By Ron Armstrong from Helena, MT, USA – HMKC Spring 2007 Agility Trial, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2031179

Hodowla

Kupując tervuerena z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje owczarek belgijski tervueren?

Cena owczarka belgijskiego tervuerena z hodowli może wahać się od 3000 do 4500 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla owczarka belgijskiego tevuerena?

Imię dla psa: Max, Aron, Hunter

Imię dla suczki: Kora, Aza, Saba

Dla kogo owczarek belgijski będzie idealny?

Owczarek belgijski to pies pasterski o naturalnej skłonności do zawiadywania stadem, dlatego pies wymaga doświadczonego opiekuna, który konsekwentnie będzie prowadził psa przez życie, zapewniając mu jednocześnie aktywności fizyczne i psychiczne, których ta rasa wymaga całkiem dużo.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/15.pdf

fci.be/en/nomenclature/BELGIAN-SHEPHERD-DOG-15.html

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK BELGIJSKI TERVUEREN – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK BELGIJSKI TERVUEREN – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Tervueren to również długowłosy kuzyn groenendaela – właściwie jest to ta sama rasa psów tylko o innym typie szaty. Dla kogo tervueren będzie idealnym psem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x