Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK BELGIJSKI

OWCZAREK BELGIJSKI

pixabay.com/photos/belgian-shepherd-dog-tervueren-2868632/

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup owczarka belgijskiego? Świetnie trafiłeś! W tym artykule skupimy się na cechach charakterystycznych dla tej rasy, zgodnie z oficjalnym wzorcem. Owczarek belgijski to pies pełen energii i inteligencji, więc ważne jest, abyś dobrze poznał jego charakter i osobowość. To klucz do znalezienia idealnego czworonożnego towarzysza. Równie istotne jest zdrowie Twojego przyszłego psa, dlatego przedstawimy najczęstsze problemy zdrowotne występujące u tej rasy. Dowiesz się także o fascynującej historii psa tej rasy oraz jego zaletach i wyzwaniach, które mogą się pojawić, decydując się na jego zakup. Przygotowaliśmy również informacje o cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie pomocny i interesujący. Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami o owczarku belgijskim w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia

🐶 Numer wzorca FCI

15

➡ Waga

20 – 30 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek belgijski to wulkan energii, jednak prawidłowo szkolony powinien zachować powagę i spokój.

Odmiany owczarków belgijskich

Owczarek belgijski to bardzo ceniony pies, który cieszy się popularnością na całym świecie. W ramach klasyfikacji FCI wyróżniono cztery jego odmiany, które szczegółowo opisałem w dedykowanych dla nich artykułach:

  • Malinois
  • Groenendael
  • Tervueren
  • Laekenois

Jak wygląda owczarek belgijski?

Owczarek belgijski to pies o wyważonej sylwetce, harmonijnych proporcjach, łączący siłę, energię i elegancję. Sylwetka psa powinna zamykać się w kwadracie. To rasa psów wiejskich, która doskonale radzi sobie żyjąc na zewnątrz, dzięki odpowiedniej szacie.

Głowa psa nie jest przesadnie długa, jest noszona wysoko, przez co pies wydaje się być bardziej elegancki. Mózgoczaszka i kufa są tej samej długości. Kufa jest dobrze wymodelowana pod oczami, stopniowo zwęża się w kierunku czarnego nosa. Oczy psa są średniej wielkości, lekko migdałowate, ustawione skośnie, o kolorze brązowym. Uszy są małe, wysoko osadzone, trójkątnego kształtu, szerokie u podstawy i noszone prosto.

Szyja psa jest dobrze umięśniona i stopniowo rozszerza się w kierunku łopatek. Tułów psa jest silny, niezbyt ciężki, w przybliżeniu równy długością wysokości w kłębie. Grzbiet jest prosty, krótki i dobrze umięśniony. Klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka. Lędźwie mocne i krótkie, a zad tylko nieznacznie opadający i dobrze umięśniony. Ogon psa jest mocny u nasady, średniej długości, opuszczony w spoczynku, a w ruchu bardziej uniesiony. Kończy są proste, a chody żwawe i swobodne w każdym tempie.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 60- 66 cm

Suka: 56- 62 cm

Waga

Pies: 25-30 kg

Suka: 20-25 kg

Szata

W zależności od odmiany:

  • malinois ma umaszczenie płowe, z czarnym nalotem i czarną maską
  • groenendael ma umaszczenie czarne
  • tervueren ma umaszczenie płowe lub szare z czarnym nalotem
  • laekenois ma umaszczenie płowe z nieznacznym czarnym nalotem

 

Sierść owczarka belgijskiego może być krótka (malinois) lub długa (groenendael i tervueren) bądź szorstka (laekenoisa). U każdej odmiany jest gęsta z wełnistym podszerstkiem.

Owczrek belgijski groenendael

pixabay.com/photos/belgian-shepherd-dog-puppy-dog-2583001/

Charakter i usposobienie

Belgijski pies pasterski, zgodnie ze wzorcem rasy, jest psem czujnym, aktywny, tryska energią i jest zawsze gotowy do pracy. Jest to pies wyhodowany w celu ochrony stad, jednocześnie może być również psem stróżującym na posesji. Jest naprawdę nieustępliwym obrońcom.

Pies tej rasy łączy wszystkie najlepsze cechy niezbędne u owczarka obrońcy, pracującej w służbach oraz stróżującego na posesji. Jest czujny, opanowany, nie jest lękliwy oraz agresywny, a te cechy są również brane przy ocenie.

Ponadto owczarek belgijski to pies bardzo opiekuńczy względem swojej rodziny. Jego wrażliwość wobec swojego stada powoduje, że dosyć ciężko znosi samotność. Pies tej rasy musi mieć swoje stado, którym może się opiekować.

Mimo wielu pozytywnych cech, o których była tutaj mowa jest to rasa dla doświadczonych opiekunów. Owczarki to bardzo inteligentne psy, które potrzebuję nieustannych wyzwań intelektualnych. Dodatkowo to psy, które wręcz muszą mieć możliwość uprawiania jakiegoś sportu bądź aktywnej pracy.

Nie jest to pies, którego można przypiąć do łańcucha, by odstraszał intruzów z posesji. Traktując tą rasę w ten sposób nie tylko marnuje się drzemiący w niej potencjał, ale przede wszystkim niszczy psychikę psa.

Czy owczarek belgijski to zdrowa rasa?

Bez względu na odmianę psy tej rasy są niebywale odporne na złe warunki atmosferyczne. Dzięki grubemu podszerstkowi i sierści dobrze znoszą zarówno chłody, jak i deszcz. W odpowiednio przygotowanym kojcu mogą żyć na zewnątrz przez cały rok. Mimo wszystko nie zachęcamy, by żyły w ten sposób. Znacznie lepiej będą czuły się w domu u boku rodziny. W okresie wysoki temperatur pies powinien mieć do dyspozycji zacienione miejsce. W celu utrzymania psa w dobrej kondycji zdrowotnej należałoby przynajmniej raz do roku udać się z nim do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną.

Typowe choroby rasy

  • Wrodzona hipotrichoza – pojawia się przy urodzeniu lub w pierwszym miesiącu życia
  • Rak żołądka
  • Miopatia mięśnia smukłego i półścięgnistego
  • Nacieczenie trzeciej powieki komórkami plazmatycznymi
  • Przewlekłe zapalenie rogówki
  • Zaćma
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki
  • Retinopatia
  • Mała tarcza nerwu wzrokowego

Jak karmić owczarka belgijskiego?

Owczarek belgijski powinien otrzymywać dietę dostosowaną do swojego wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób.

W diecie owczarka bardzo ważne jest dostosowanie wielkości posiłku do potrzeb psa, zwłaszcza tego, który uprawia aktywnie sport. Zapotrzebowanie kaloryczne psa pracującego jest większe. Nie oznacza to jednak, że pies powinien mieć nielimitowany dostęp do pokarmu. Chodzi raczej o to, by obliczyć dzienne zapotrzebowanie psa na kalorie i pod to układać dietę.

Przekąski nie powinny być podawane psu w ciągu dnia bez powodu, lecz być wprowadzane podczas treningu czy szkolenia. Zbilansowane żywienia przy tak aktywnej rasie psów, to gwarancja stałej wagi i zdrowia.

Jak pielęgnować owczarka belgijskiego?

Odmiany długowłose: groenendael i tervueren powinny być szczotkowane średnio raz w tygodniu twardą włosianą szczotką o długiej szczecinie. Sierść można również rozczesywać szczotką drucianą o gładko zakończonych szpilkach. Włos nie może być szczotkowany na sucho. Kąpiel wystarczy wykonać raz na trzy miesiące.

Malinois powinien być szczotkowany nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu za pomocą twardej włosianej szczotki. Podszerstek można usuwać za pomocą szczotki z metalowymi drucikami. Psy krótkowłose należy szczotkować z włosem, stosując do tego odżywkę nawilżającą. Kąpiel wystarczy wykonać raz na trzy miesiące.

Laekenois potrzebuje szczotkowania średnio raz w tygodniu za pomocą twardej włosianej szczotki. Na zakończenie sierść można przeczesać metalowym grzebieniem. Psa nie wolno szczotkować na sucho. Kąpiel wystarczy wykonać raz na trzy miesiące.

U każdej odmiany raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby warto szczotkować psy raz dziennie po ostatnim posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Owczarek belgijski jest bardzo pojętnym uczniem, przyswajając zarówno pożądane zachowania, jak i te niepotrzebne. Aby osiągnąć doskonałe wyniki w szkoleniu tego psa, kluczowe jest korzystanie z zabawy i budowanie pozytywnych relacji.

Szkolenie szczeniaka powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej, aby uniknąć niewłaściwych nawyków. Ta rasa jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego brutalne metody mogą uszkodzić jego delikatną psychikę. Nieodpowiednie traktowanie może sprawić, że pies stanie się nerwowy, nadmiernie reaktywny i w ostateczności nawet niebezpieczny. Dlatego ważne jest, aby wykorzystywać psie przedszkole, aby w odpowiedni sposób kształtować posłuszeństwo młodego psa.

Pies tej rasy powinien korzystać z treningów sportowych, które pozwolą mu spełniać jego psychofizyczne potrzeby oraz budować kontakty społeczne z innymi psami. Wczesna i pozytywna socjalizacja jest kluczowa dla relacji psa z otoczeniem, zarówno ludzkim, jak i zwierzęcym. Warto również nauczyć tego psa, jak odpoczywać i relaksować się.

Owczarek belgijski malinois

pixabay.com/photos/running-dog-motion-recording-662783/

Ciekawostki o owczarku belgijskim

  1. Owczarki belgijskie to jedna z najczęściej wykorzystywanych ras psów do pracy w służbach mundurowych.
  2. Owczarki belgijskie to niezwykle skoczne psy, niekiedy potrafią „przechadzać” się po pionowej ścianie. Ogrodzony dom przynajmniej 2 m płotem to podstawa bezpieczeństwa psa. Niższe płoty nie są dla owczarka belgijskiego żadną przeszkodą.
  3. Psy tej rasy mogą cierpieć na epilepsję, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, czy choroba ta nie ujawniła się u psów spokrewnionych z rodzicami szczeniaka.

Historia rasy

Istnieją dwie hipotezy dotyczące powstania tej rasy psów. Jedna mówi o psach pasterskich, żyjących już w epoce brązu (ok. 2200 r. p.n.e.), a druga opisuje owczarka belgijskiego jako potomka wymarłej rasy mastifów belgijskich. Ówczesne psy pasterskie nie charakteryzowały się spójnym wyglądem, lecz zawsze odznaczały się wspólnym dla siebie temperamentem, morfologią i użytecznością w pracy. Podstawowym kryterium doboru psów do reprodukcji były ich zdolności do wykonywania określonej pracy przy stadzie. Bliższe kojarzenia zaczęły sprzyjać specjalizacji psów do określonych zadań.

Prace nad usystematyzowaniem rasy

Prace związane z usystematyzowaniem rasy powierzono profesorowi Adolfowi Reul`owi, który uznawany jest za jej pioniera. Już 29 września 1891 roku w Brukseli powstał Klub Owczarka Belgijskiego. 3 kwietnia 1892 roku KOB opracował i zatwierdził wzorzec rasy – we wzorcu przyjęto, że owczarek belgijski występuje w 3 typach sierści. W 1898 roku dokonano jednak wydzielenia 4 odmian owczarków belgijskich w oparciu o szatę i umaszczenie:

  • Groenendael – czarny, długowłosy
  • Laekenois – płowy, szorstkowłosy
  • Malinois – płowy, krótkowłosy
  • Tervuere – płowy długowłosy

 

Pierwsze księgi owczarków belgijskich zaczęto otwierać w 1901 roku. W 1920 roku ustalono ostateczny wzorzec owczarka belgijskiego. FCI uznało rasę 1 stycznia 1956 roku.

Owczarek belgijski to pies, który w Polsce pracuje przede wszystkim w służbach mundurowych. Nie brak jednak hodowli, w których pasjonaci rasy mogą kupić szczenięta w przewidywanych przez wzorzec odmianach.

Zalety i wady Owczarka Belgijskiego

Zalety

  • To inteligentna rasa psów, która szybko się uczy.
  • Psy tej rasy są bardzo wytrzymałe.
  • Nadają się do pracy w służbach mundurowych.
  • Mogą uprawiać psie sporty.

Wady

  • Psy tej rasy potrzebują dużej dawki ruchu – nie nadają się dla każdego.
  • Źle znoszą długie godziny w samotności.

Hodowla

Decydując się na zakup owczarka belgijskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje mały owczarek belgijski?

Za owczarka belgijskiego z rodowodem, w zależności od odmiany należy zapłacić od 2500 do 8000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla owczarka belgijskiego?

Imię dla psa

  1. Max – klasyczne imię, które pasuje do silnego i zdecydowanego owczarka. Max oznacza maksimum siły i energii, co odzwierciedla charakter tej rasy.
  2. Duke – imię o charakterze arystokratycznym, które nadaje psu elegancji.
  3. Rocky – idealne dla psa, który jest pełen życia i gotów do podjęcia wyzwań. To imię nawiązuje do siły i wytrwałości.
  4. Thor – od imienia nordyckiego boga burzy, co odzwierciedla potężną i imponującą naturę owczarka belgijskiego.
  5. Diesel – imię sugerujące moc i energię, które są typowe dla tej rasy. Jest to dobre imię dla psa z dużą dawką życiowej energii.

Imię dla suczki

  1. Luna – imię oznacza księżyc i nadaje suczce owczarka belgijskiego delikatności i tajemniczości.
  2. Bella – to imię znaczy „piękna” w języku włoskim, co pasuje do eleganckiej i uroczej suczki tej rasy.
  3. Zoe – oznacza „życie” w języku greckim
  4. Mia – to imię jest krótkie, ale urocze, idealne dla przyjaznej i serdecznej suczki.
  5. Daisy – imię to kojarzy się z delikatnością i pięknem

Dla kogo owczarek belgijski będzie idealny?

Owczarek belgijski to pies, który najlepiej sprawdzi się u boku osoby aktywnej, która uwielbia uprawiać sporty biegowe bądź jako pies pracujący w służbach.

FAQ na temat owczarka belgijskiego

Czy owczarki belgijskie są niebezpieczne?

Zgodnie ze wzorcem rasy owczarek belgijski jest psem, który nie wykazuje lękliwości oraz agresji. Zatem prawidłowo wychowywany nie powinien wykazywać agresywnych zachowań.

Czy owczarek belgijski nadaje się dla dzieci?

Tak, są to psy, które dobrze odnajdują się w towarzystwie ludzi. Swoją rodzinę traktują, jak swoje stado, a dzieci są w nim szczególnie chronione.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/15.pdf

fci.be/en/nomenclature/BELGIAN-SHEPHERD-DOG-15.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK BELGIJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK BELGIJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek belgijski to zwinna i aktywna rasa psów, która doskonale sprawdzi się jako pies pracujący, a także u boku aktywnej rodziny. Ciekawi rasy? Zapraszamy!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x