Reklama

Owczarek australijski kelpie – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kelpie to jedna z trzech australijskich ras psów pasterskich obok australian cattle dog oraz australian stumpy tail cattle dog.

Kelpie to australijski pies pasterski, który ma swoje dwie linie: użytkową – working kelpie i wystawową – kelpie show. W Europie popularne są kelpie wystawowe.

Spis treści - kliknij

Owczarek australijski kelpie – historia rasy

Kelpie to jedna z trzech australijskich ras psów pasterskich obok australian cattle dog oraz australian stumpy tail cattle dog. Kelpie pochodzi od angielskich i szkockich collie, które w XIX wieku sprowadzono do Australii i zaczęto krzyżować z miejscowymi psami pasterskimi.

Nazwa Kelpie pochodzi od suki o takim właśnie imieniu, która urodziła się w australijskiej Victorii w oparciu o linię Rutherford. Kelpie skrzyżowano z psem o imieniu Moss, który do Australii dotarł z członkami rodziny Rutherford, którzy w Szkocji słynęli z hodowli pasterskich collie. Kelpie i Moss dali początek nowej rasie psów – australian kelpie. Córka Kelpie, również o imieniu Kelpie wygrała prestiżowe zawody psów pasterskich w 1879 roku, podkreślając walory psów hodowanych w tej linii.

Owczarek australijski kelpie został wyhodowany w celu zapędzania dużych stad owiec, na bardzo dużych terenach i na dodatek w bardzo wysokich temperaturach. Wysoka inteligencja i użytkowość kelpie doprowadziły do zakazu wystawiania psów pracujących. W ten sposób powstały dwie odrębne linie kelpie:

 • Working kelpie – psy pasterskie, hodowane wyłącznie w celu pilnowania stad, rejestrowane przez WKC (Working Kelpie Council)
 • Kelpie show – australian kelpie, hodowane zgodnie z wzorcem rasy opracowanym przez FCI w 1973 roku

Kelpie w Polsce

Owczarek australijski kelpie hodowany jest w Polsce zaledwie przez parę hodowli. Są to psy kelpie show.

Jak wygląda kelpie?

Owczarek australijski kelpie ma głowę proporcjonalną do wielkości ciała; kształtem zbliżona jest do lisiego; kufa ładnie wyrzeźbiona;  nos w barwie zgodnej z umaszczeniem; oczy migdałowate, średniej wielkości; uszy średniej wielkości stojące. Grzbiet kelpie jest mocny i prosty; klatka piersiowa głęboka; ogon w spoczynku zwisający i lekko wygięty; kończyny proste.

Owczarek australijski kelpie – charakterystyka

Wysokość w kłębie kelpie

Pies: 46-51 cm

Suka: 43-48 cm

Kelpie waga

Pies: 13-22 kg

Suka: 11-15 kg

Szata australian kelpie

Kelpie ma prosty, przylegający i twardy włos okrywowy oraz podszerstek.

Umaszczenie owczarka australijskiego kelpie może być czarne, czarne podpalane, czerwone, czerwone podpalane, płowe, czekoladowe oraz błękitne.

Kategoria wielkości owczarka kelpie

Kelpie to pieś średniej wielkości.

Ile żyje kelpie?

Kelpie żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek australijski klepie – charakter

Kelpie to rasa psów pasterskich i do tego celu nadaje się najlepiej. Wobec tego, że w Europie przemysł owczarski nie jest już kultywowany, to psy te przede wszystkim zyskały status psów wystawowych, sportowych i do towarzystwa.

Australian kelpie to łagodny pies oddany swojemu opiekunowi. Zwłaszcza szczenięta kelpie uwielbiają zabawy, chociaż dorosłe psy nie stronią od takiej formy rozrywki. Kelpie nie należy do spokojnych psów, to rasa, która potrzebuje dużo ruchu oraz intelektulanej pracy. Jako pies pasterskie kelpie potrafi bardzo szybko przejąć inicjatywę, przejawiając swoją niezależność.

Owczarek australijski kelpie źle znosi samotność, to pies stworzony do opiekowania się swoim stadem. Długie godziny bez opiekuna mogą doprowadzić do tego, że kelpie zacznie niszczyć przedmioty w domu. Ze względu na swoje przeznaczenie kelpie to doskonały pies do stróżowania.

Klepie może mieszkać w mniejszym mieszkaniu, pod warunkiem, że opiekun będzie poświęcał psu czas na aktywności w terenie. Autralian kelpie doskonale dogadają się z innymi psami, jak i kotami. To świetny pies do towarzystwa dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych, które nie są domatorami.

Kelpie – zdrowie

Klepie to rasa psów, które żyją nawet 14 lat. Psy te są odporne na upały, nie mają problemu z zimnem, jednak wykazują coraz więcej chorób dziedziczonych.

Australian kelpie może chorować na:

 • Anomalię oczy Collie
 • Postępujący zanik siatkówki
 • Dysplazję stawów biodrowych
 • Padaczkę
 • Abotropię móżdżku
 • Mielopatię zwyrodnieniową

Owczarek australijski kelpie – żywienie

Żywienie kelpie nie powinna nastręczać opiekunowi problemów. Australian kelpie może być karmiony zarówno komercyjną suchą karmą dla psów, jak i karmą mokrą. Pies może być również karmiony dietą BARF, przygotowaną zgodnie z zapotrzebowaniem psa na energię.

Kelpie – pielęgnacja

Pielęgnacja kelpie nie jest trudna. Wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Kąpiele należy wykonywać tylko wtedy, gdy pies mocno zabrudzi sierść.

Raz w tygodniu sprawdź oczy, uszy, łapy i zęby. W celu ochrony psa przed osadzaniem się płytki nazębnej można dodawać do wody specjalne preparaty, które minimalizuję to niekorzystne zjawisko.

Owczarek kelpie – szkolenie

Australian kelpie to pies pasterski, wyhodowany do samodzielnej pracy i do samodzielnego podejmowania decyzji. W przypadku odmiany kelpie show cechy te mogą prowadzić do dominacji nad opiekunem. By tak się nie stało kelpie należy socjalizować już od szczeniaka i jak najszybciej zapisać do psiego przedszkola, gdzie pod okien instruktora pies opanuje podstawy psiego posłuszeństwa.

Dorosłego psa należy cały czas trenować, wykorzystując do tego celu metody pozytywnych wzmocnień. Kelpie to bardzo delikatny pies, na którym nie można niczego wymuszać krzykiem, a tym bardziej siłą. Warto pamiętać, że klepie dojrzewają stosunkowo późno ok. 1,5 roku życia.

Naukę posłuszeństwa można połączyć z uprawianiem psich sportów. Nauka komend i sztuczek dla psa może być dla kelpie jeszcze mocniejszym bodźcem do podporządkowania się opiekunowi.

Cena owczarka australijskiego kelpie z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Zalety i wady kelpie

Zalety australijskiego owczarka kelpie

 • Kelpie to dokonały pies rodzinny
 • Autralian kelpie świetnie radzą sobie w psich sportach
 • Pielęgnacja kelpie nie jest trudna
 • Jest to rasa psów odporna na zmienne warunki atmosferyczne

 

Wady australijskiego owczarka kelpie

 • Kelpie potrzebuje w ciągu dnia sporej dawki ruchu
 • Jak na psa pasterskiego przystało nawet kelpie show bywa uparty

Ciekawostki o owczarkach australijskich kelpie

 • Najdłużej żyjącą kelpie była suczka Maggie, która przeżyła 30 lat, odchodząc w kwietniu 2016 roku.
 • W 1989 roku kelpie Coil uzyskał maksymalną liczbę 100 punktów w próbie pracy. Pies mimo wypadku, jakiego doznał przed kolejnym dniem zawodów uzyskał kolejne 100 punktów, kończąc konkurencję na trzech łapach.

Kelpie hodowla

Kupując owczarka australijskiego kelpie z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta kelpie oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Kelpie cena

Cena owczarka australijskiego kelpie z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Imię dla kelpie

Ciekawe imię dla psa kelpie: Błysk, Ambo, Bikkie

Ciekawe imię dla suczki kelpie: Maggie, Kelpie, Ellie

Dla kogo klepie będzie idealny?

Kelpie to pies bardzo aktywny, który potrzebuje bliskości rodziny oraz czasu spędzanego na aktywnościach ze swoim opiekunem. Najlepiej gdyby klepie mógł mieszkać w domu z dużym ogrodem, gdzie mógłby każdego dnia trenować psie sporty.

Klasyfikacja FCI owczarka australijskiego kelpie

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 293

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Owczarek australijski kelpie – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek australijski kelpie – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kelpie to australijski pies pasterski, który ma swoje dwie linie: użytkową - working kelpie i wystawową - kelpie show. W Europie popularne są kelpie wystawowe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1573

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x