Reklama
Reklama

Kaszak u psa – jak powstaje i jak go leczyć

Facebook
Twitter
Kaszaki to zastoinowe guzy u psa zlokalizowane najczęściej pod skórą lub śródskórnie. Zazwyczaj cyst jest kilka, rzadziej kaszak u psa występuje pojedynczo.

Veterinary photo created by freepik – www.freepik.com

Kaszak u psa to często spotykany wśród wielu ssaków łagodny guz, którego nie można jednak lekceważyć, gdyż może być punktem do powstania złośliwego raka skóry.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kaszak u psa – co to jest?

Kaszaki to zastoinowe guzy u psa zlokalizowane najczęściej pod skórą lub śródskórnie. Zazwyczaj cyst jest kilka, rzadziej kaszak u psa występuje pojedynczo.

Kaszak u psa jest zaliczany do zmian nowotworowych o charakterze łagodnym. Kaszak u psa powstaje w obrębie mieszków włosowych lub ze zdeformowanego gruczołu łojowego i przez ten fakt jest także nazywany torbielą łojową lub naskórkową. Zaczopowany gruczoł się deformuje i rozciąga przez gromadzoną treść. Torbiel u psa wypełniona jest komórkami naskórka, płynem łojowym i cząstkami mieszków włosowych, które wnikają pod skórę.

Kaszak u psa – jak wygląda

Kaszak najczęściej przybiera formę twardego lub miękkiego zgrubienia pod skórą psa z centralnie usytuowaną czarną kropką z mieszkiem włosowym. Kaszak u psa ma średnicę kilkunastu milimetrów. Zaniedbane kaszaki na skórze mogą wyrosnąć nawet do 5 cm. Kaszak u psa jest w ograniczonym zakresie ruchomy, gdyż nie jest ściśle związany z podłożem i można go dość swobodnie przesuwać. U większości przypadków kaszak u psa ma kolor skóry zwierzęcia, rzadziej może nieco odznaczać się ciemniejszą barwą. Wokół cysty może wystąpić przerzedzenie włosa i zaczerwienienie skóry.

Kaszak u psa – gdzie się pojawia?

Kaszak u psa zazwyczaj pojawia się tam, gdzie mieszek włosowy jest niewielki, a gruczoł łojowy duży. U ssaków (w tym ludzi) lokalizuje się w następujących miejscach:

  • kaszak za uchem
  • kaszak na oku
  • kaszak na szyi
  • kaszaki na jądrach
  • kaszak na czole

 

Najczęściej kaszaka u psa znajdziesz na karku, głowie i tułowiu (guz na szyi u psa, narośl na pysku, grzbiecie, łapie i powiece).

Kaszak u psa - jak powstaje?

Kaszak u psa powstaje, gdy komórki skóry się nie złuszczają i wnikają w skórę, blokując ujście gruczołów łojowych, które cały czas pracują. Produkowany łój nie ma drogi ujścia, więc gromadzi się, tworząc kaszak pod skórą.

Kaszak u psa może powstać dość prozaicznie np. wskutek otarcia skóry, gdzie dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego. Bywa też tak, że kaszak u psa może być wynikiem stanu zapalnego skóry, który został wywołany pęknięciem gruczołu łojowego. Tego typu guzy u psa mogą mieć uwarunkowania genetyczne, kiedy to komórki skóry organizują się nieprawidłowo już w życiu płodowym. Nieleczony kaszak u psa może przerodzić się w zmiany skórne o charakterze złośliwym. Niewielki kaszak u psa może zniknąć samoistnie, jednak ma też skłonność do pojawiania się w tym samym miejscu.

Kaszak u psa – objawy

Kaszak u psa w początkowej fazie może być pomylony z odczynem po ugryzieniu owadów np. guzek po kleszczu czy bąbel po komarze. Cysta u psa może wywoływać świąd i dyskomfort, gdy zostanie uciśnięta lub zahaczona szelkami. W początkowej fazie kaszak u psa jest bezbolesny, ale gdy dochodzi do infekcji guzka, staje się bolesny. Kaszak u psa zmienia kolor na czerwony w wyniku toczącego się bakteryjnego zakażenia. Może też dojść do wysięku z torbieli, wydzielina jest wtedy gęsta żółta lub biała i pachnie zjełczałym tłuszczem. Ból intensyfikuje się przy każdym dotknięciu kaszaka.

Kaszak u psa – rozpoznanie

Jeśli opiekun zauważy guzy u psa, powinien natychmiast udać się na wizytę weterynaryjną. Kaszak u psa jest diagnozowany dość szybko i nie wymaga dodatkowych badań, by go potwierdzić. Lekarz dokonuje oględzin kaszaka i bada zmianę palpacyjnie. Kaszak przez swój specyficzny wygląd z pewnością nie zostanie pomylony z tłuszczakiem czy włókniakiem u psa.

Kaszak u psa - leczenie

Kaszak u psa jest usuwany pod narkozą. Lekarz nacina lub nakłuwa kaszaka i opróżnia torbiel z wydzieliny. Po zabiegu zapisany zostaje antybiotyk w maści. Druga metoda polega na wyciśnięciu guza, ale i wycięciu torebki kaszaka, która pozostawiona może być przyczyną jego nawrotu.

Usuwanie kaszaka w domu jest absolutnie niewskazane. Nieumiejętne wyciskanie cyst przez opiekuna może doprowadzić do ich pęknięcia i rozlania się ich zawartości pod skórą oraz zakażenia z braku sterylności „zabiegu”. Bardzo zaniedbany kaszak u psa po usunięciu wraz z jego ścianami przekazywany jest do weryfikacji histopatologicznej, w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.

Kaszak u psa – cena usunięcia

Zabieg chirurgicznego usuwania kaszaka u psa jest szybki, a dzięki zastosowaniu znieczulenia (miejscowe + ”głupi jaś” lub krótka narkoza ogólna) nie powoduje dolegliwości bólowych. Koszt zabiegu oscyluje między 150 a 250 zł. Dokładną cenę ustala lekarz mający możliwość przebadania zwierzęcia i określenia liczby zmian.

Kaszak u psa – predyspozycje

Kaszaki mogą wystąpić u wszystkich psów w każdym wieku, bez względu na płeć. Najczęściej kaszak u psa diagnozowany jest u czworonoga będącego w wieku między 5. a 7. rokiem życia. Szczególnie często kaszaki pojawiają się u bokserów, cocker spanieli i american staffordshire terrierów.

 

Redakcja

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Kaszak u psa – jak powstaje i jak go leczyć | Zoonews.pl
Article Name
Kaszak u psa – jak powstaje i jak go leczyć | Zoonews.pl
Description
Kaszak u psa to często spotykany wśród wielu ssaków łagodny guz, którego nie można jednak lekceważyć, gdyż może być punktem do powstania złośliwego raka skóry.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 3961

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x