Reklama
Reklama

Jak wygląda kleszcz u psa – larwa, nimfa, samiec i samica

Facebook
Twitter
Jak wygląda kleszcz u psa – larwa, nimfa, samiec i samica

Photo by Erik Karits on Unsplash

Jak wygląda kleszcz? Wszystko zależy od gatunku kleszcza i jego stadium rozwojowego. Inaczej wygląda larwa i nimfa, a inaczej dorosły samiec i samica kleszcza.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jak wyglądają kleszcze – systematyka

Kleszcze to pajęczaki, które liczą ponad 900 gatunków. W Polsce występuje 25 gatunków kleszczy z czego ponad 12 gatunków kleszczy z rodziny ixodidae występuje u psów i kotów.

Wszystkie z występujących u psów i kotów to tzw. kleszcze twarde. Te gatunki kleszczy posiadają twardy pancerz – scutum, który w samców pokrywa cały grzbiet, z kolei u larw, nimf i samic tylko część grzbietu.

Co ciekawe, każde stadium kleszczy z rodziny ixodidae odżywia się przez krótki okres czasu – od tygodnia do dwóch tygodni. Kleszcze są nosicielami bakterii, wirusów, pierwotniaków i nicieni, które stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

W Polsce najczęściej występującymi gatunkami tych pajęczaków u zwierząt jest kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Kleszcz psi Rhipicephalus sanguineus nie występuję na terenie Polski.

Jak wygląda kleszcz pospolity

Kleszcz pospolity Ixodes ricinus, kleszcz pastwiskowy to gatunek, który występuje praktycznie na terenie całej Polski. Można go spotkać lasach liściastych i mieszanych, wzdłuż wąskich dróg i ścieżek leśnych, na obrzeżach polan, a także w parkach miejskich.

Jak wygląda samica kleszcza pospolitego

Jak wygląda samica kleszcza pospolitego

freepik.com/free-photo/brown-spider-green-leaf-close-up_9867702.htm

Samica kleszcza pospolitego jest większa od samca, przed żerowaniem mierzy zwykle ok. 5 mm. Charakterystyczną cechą samicy kleszcza pospolitego jest jej kolor, jest to kleszcz czerwony, ponieważ posiada dobrze widoczny czerwony grzbiet i brązową tarczkę.

Dorosła samica kleszcza pospolitego po żerowaniu może osiągnąć wielkość 1 cm i wyglądać, jak fasolka.

Jak wygląda samiec kleszcza pospolitego

Samiec kleszcza pospolitego mierzy zwykle ok. 4,5 mm. Samce, w przeciwieństwie do samic, nie żywią się krwią, a gnieżdżą się na zwierzętach tylko po to, by kopulować z samicami kleszcza. Wygląd samca kleszcze jest również inny od samicy, nie ma on wyraźnie czerwonego grzbietu, a całego jego ciało ma brązową tarczkę.  

Jak wygląda kleszcz – larwa

Larwa kleszcza mierzy zwykle zaledwie 0,5 mm. Napity kleszcz może natomiast zwiększyć swój rozmiar do 2 mm. Wbita larwa kleszcza wygląda jednak, jak małe ziarenko piasku i bardzo trudno ją dostrzec.

Jak wygląda kleszcz – nimfa

Nimfa kleszcza mierzy zwykle 1 mm. Napity kleszcz może jednak powiększyć swój rozmiar do 4 mm. Nimfa kleszcza ma widoczny czerwony grzbiet oraz brązową tarczkę.

W zależności od stadia rozwoju i płci wygląd kleszcza jest inny.

Źródło: G. Karbowiak, Aktualny stan rozmieszczenia kleszczy właściwych w Polsce

Jak wygląda kleszcz łąkowy

Ciało kleszcza łąkowego jest owalne i spłaszczone grzbietowo – brzusznie, a ze względu na brunatny kolor czasem gatunek ten może być nazywany kleszczem czerwonym.

Photo by Victor Grabarczyk on Unsplash

Kleszcz łąkowy Dermacentor reticulatus to drugi obok kleszcza pospolitego gatunek, które powszechnie występuję w Polsce. Ciało kleszcza łąkowego jest owalne i spłaszczone grzbietowo – brzusznie, a ze względu na brunatny kolor czasem gatunek ten może być nazywany kleszczem czerwonym.

Jak wygląda samica kleszcza łąkowego

Samica kleszcza łąkowego mierzy od 2,5 do 4,5 mm. Wbity kleszcz może jednak powiększyć swój rozmiar do 1 cm. U samicy kleszcza występuje tarczka grzbietowa, która jest mniejsza niż u samca i tworzy biały rysunek w kształcie nieregularnej pajęczyny.

Jak wygląda samiec kleszcza łąkowego

Samiec kleszcza łąkowego mierzy nawet do 6 mm. Wbity kleszcz może jednak powiększyć swój rozmiar do 1 cm. U samca kleszcza, podobnie, jak u samicy występuje tarczka grzbietowa, która pokrywa prawie całą powierzchnie ciała i ma dobrze widoczne białe plamy.

Jak wygląda kleszcz – hypostom

hypostom kleszcza

źródło: /ebiocare.pl/kleszcze

Równie ważny jest wygląd aparatu gębowego kleszcza, tzw. hypostom kleszcza posiada haczyki, którymi kleszcz wcina się w ciało.

Jak wygląda napity kleszcz

Jak wygląda napity kleszcz

pixabay.com/images/id-2371782/

Redakcja

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Jak wygląda kleszcz u psa – larwa, nimfa, samiec i samica | Zoonews.pl
Article Name
Jak wygląda kleszcz u psa – larwa, nimfa, samiec i samica | Zoonews.pl
Description
Jak wygląda kleszcz? Wszystko zależy od gatunku kleszcza i jego stadium rozwojowego. Inaczej wygląda larwa i nimfa, a inaczej dorosły samiec i samica kleszcza.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 4339

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x