Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

JAK USUNĄĆ KLESZCZA U PSA? Zrób to prawidłowo i bezpiecznie

JAK USUNĄĆ KLESZCZA U PSA

pixabay.com/photos/dog-pet-canine-animal-fur-snout-3277417/

Spis treści

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni nasze psy, podczas spacerów, narażone są na ataki, przenoszących różne choroby kleszczy. Niektóre z tych chorób mogą ujawnić się po miesiącach, a nawet latach, siejąc w tym czasie spustoszenie w organizmie psa. O tym, jak ważne jest szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza oraz za pomocą jakich narzędzi i jaką techniką wyciągnąć psu kleszcza przeczytacie w naszym artykule. Owocnej lektury!

Dlaczego bezpieczne usunięcie kleszcza u psa jest ważne?

Kleszcze to problem nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Codzienne spacery narażają nas i nasze pupile na kontakt z tymi pajęczakami. Kleszcze występują powszechnie np. w miejskich parkach. Mogą znajdować się w trawach i krzewach na wysokości do 1 metra, przebywając wzdłuż ścieżek, którymi poruszają się ludzie i psy1. Jak zauważa dr Jarosław Pacoń: „kleszcz pospolity atakuje „wszystko co się rusza: ludzi, zwierzęta dzikie i domowe, ptaki, gady i płazy”2.

Ciekawostką jest to, że kleszcze wykrywają potencjalne ofiary za pomocą organu zmysłowego, który znajduje się na stopach 1 pary odnóży.

Jednym z najczęściej spotykanych kleszczy u psów jest kleszcz pospolity, czyli Ixodes ricinus, który występuje na około 90% powierzchni Polski3. Jest to gatunek pajęczaka, który odpowiada za takie choroby, jak:

  • Kleszczowe zapalenie mózgu
  • Borelioza (Borrelia burgdorferi)
  • Babeszjoza (Babesia spp)
  • Anaplazmoza (Anaplasma phagocytophilum)
  • Erlichioza (Ehrlichia)
  • Gorączka Q (Coxiella burneti)

Czym wyciągnąć kleszcza u psa?

Jak wskazuje Pacoń najważniejsze jest wczesne i dokładne wyciągnięcie kleszcza: „po zauważeniu kleszcza, należy się go niezwłocznie pozbyć. Najłatwiej jest go wyjąć zwykłą pęsetą z drobnymi końcówkami, łapiąc tuż przy ciele, pomiędzy skórą a kleszczem”. Ważne jednak, by nie była to pęseta kosmetyczna, które nie ma bardzo drobnych końcówek, a jej kształt uniemożliwi bezpieczne chwycenie kleszcza przy aparacie gębowym. Zwykle używa się do tego dedykowanych pęset do usuwania kleszczy, jak na zdjęciu poniżej.

Pęseta do usuwania kleszcza u psa

By Kreuzschnabel – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34711527

Do wyciągnięcia kleszcza mogą posłużyć inne specjalistyczne narzędzia.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

Fiprex M dla psa

Haczyk do usuwania kleszcza

Haczyki do wykręcania kleszczy to obecnie jedno z łatwiej dostępnych narzędzi. Można je kupić w aptece bądź w sklepie zoologicznym. Haczyki produkowane są w różnych wielkościach – dostosowanych do wielkości stadium kleszcza. Możesz z nich skorzystać również wtedy, gdy znajdziesz kleszcza na swoim ciele.

Haczyk do usuwania kleszcza u psa

Otom, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Lasso do wyciągania kleszczy

Mechanizm działania lassa jest prosty. Regulowana pętelka pozwala pochwycić kleszcza blisko skóry. Po zwolnieniu przycisku pętelka zaciska się, a Ty musisz tylko wykonać palcami obrót narzędzia w dowolnym kierunku, wykręcając kleszcza.

Karta do usuwania kleszcza

Przesuń kartę płasko na skórze w kierunku kleszcza, by znalazł się on w nacięciu karty. Kontynuuj przesuwanie karty aż do usunięcia kleszcza. Sprawdź czy został usunięty w całości.

Jak wyciągnąć psu kleszcza – instrukcja krok po kroku

  1. Wybierz odpowiednie narzędzie

Zaopatrz się w jedno z dostępnych narzędzi do bezpiecznego usuwania kleszczy. Poza opisanymi wyżej narzędziami dostępne są również pompki do usuwania kleszczy. W każdym przypadku zapoznaj się z instrukcją obsługi na opakowaniu.

  1. Wycisz psa

Nie wyciągaj kleszcza u psa, który jest rozemocjonowany. Jego nagły ruch może doprowadzić do rozerwania kleszcza, podczas wyciągania pasożyta. Bezpiecznie jest wyciągnąć kleszcza, gdy pies się nie rusza.

  1. Zastosuj prawidłowo technikę zgodną z wybranym narzędziem

Rozchyl sierść psa w miejscu ugryzienia kleszcza i postępuj zgodnie z instrukcją obsługi narzędzia. W przypadku popularnych haczyków proces jest następujący:

  • Umieść haczyk na skórze psa przy miejscu wkłucia kleszcza
  • Wsuń haczyk pod kleszcza i delikatnie podnieś narzędzie
  • Wykonując ruch obrotowy wyciągnij kleszcza ruchem posuwistym

 

  1. Przemyj miejsce po ukąszeniu

Przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem antyseptycznym.

  1. Odizoluj kleszcza

Jeżeli planujesz oddać kleszcza do badania na obecność chorobotwórczych patogenów to umieść go w szczelnym pojemniku.

  1. Zdezynfekuj dłonie

Zdezynfekuj własne dłonie.

Jak wyciągnąć kleszcza psu – INFOGRAFIKA

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Pamiętaj, by po każdym spacerze, zwłaszcza w sezonie letnio-jesiennym, przeglądać sierść psa. Kleszcz potrzebuje zwykle 2-4 godziny, by wkłuć się w skórę. Jest zatem możliwość, że zanim to zrobi uda się go zdjąć.

Kleszcz wbija się w skórę za pomocą aparatu gębowego – hypostomu, który posiada haczyki, zakotwiczające go w ofierze. Dodatkowo kleszcze produkują substancję, która pomaga im zabetonować się w skórze psa. Wszystko to sprawia, że wyciągnięcie kleszcza może być trudne, dlatego lepiej zabezpieczyć psa preparatem, który odstrasza lub zabija kleszcze.

Niezależnie od substancji czynnej zawartej w preparacie możesz wybrać krople, obroże lub tabletki. W razie wątpliwości o pomoc w wyborze odpowiedniego preparatu przeciw pasożytom zewnętrznym możesz poprosić lekarza weterynarii bądź wykwalifikowanego pracownika specjalistycznego sklepu zoologicznego.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

Fiprex M dla psa

FAQ na temat usuwania kleszcza

Jak usunąć kleszcza u psa bez pęsety?

Jeżeli nie dysponujesz żadnym z narzędzi do usuwania kleszczy, o których wspominaliśmy w artykule, to w ostateczności możesz go usunąć, chwytając go paznokciami przy samej skórze psa. Pamiętaj jednak, że jest to czynność wymagająca doświadczenia. Być może bezpieczniej byłoby udać się z psem do lekarza weterynarii albo do technika weterynarii.

Po jakim czasie odpada kleszcz u psa?

Napity kleszcz w zależności od cyklu rozwoju, w którym się znajduje może odpaść po 2-3 dniach w przypadku larwy kleszcza, po 4-6 dniach w przypadku nimfy kleszcza oraz po 5-14 dniach w przypadku dorosłej samicy kleszcza.

W każdym przypadku pozostawienie kleszcza, by sam odpadł jest postępowaniem nieprawidłowym. Napity kleszcz może zwrócić do ciała psa patogeny nawet poniżej 12 godzin od ukąszenia!

Ile kosztuje wyciągnięcie kleszcza u psa?

W niektórych lecznicach weterynaryjnych wyciągnięcie kleszcza u psa jest darmowe. W innych usługa taka może kosztować 20-50 zł.

Źródła

1 Jak usunąć kleszcza? [https://www.esccap.pl/usunac-kleszcza-u-psa/, dostęp: 17.01.2024].

2 Eksperci UPWr: Jak usunąć kleszcza u psa? [https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr–jak-usunac-kleszcza-u-psa-3605.html, dostęp: 17.01.2024].

3 G. Karbowiak, Aktualny stan rozmieszczenia kleszczy właściwych w Polsce, [https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/11/3_prof-Karbowiak.pdf, dostęp: 17.01.2024].

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o pasożytach

Summary
JAK USUNĄĆ KLESZCZA U PSA? Zrób to prawidłowo i bezpiecznie |
Article Name
JAK USUNĄĆ KLESZCZA U PSA? Zrób to prawidłowo i bezpiecznie |
Description
Urwany kleszcz u psa to ryzyko zwrócenia patogenów do organizmu pupila. Usuwanie kleszcza powinno być szybkie i precyzyjne. Przeczytaj czym i jak to zrobić!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x