Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak nauczyć psa siad?

Facebook
Twitter
Nauka siadania

„Siad” to jedna z pierwszych komend, których powinien nauczyć się pies, by nawiązać dobrą relację z opiekunem ✔️ Jak nauczyć psa komendy siad? ⭐ Sprawdź!

Spis treści - kliknij strzałkę

Nauka komendy „siad” przyda się każdemu pupilowi, nawet jeśli nie planujesz dla swojego czworonoga sportowej kariery. Dobrze wiedzieć, że komenda ta ma zdecydowanie więcej zastosowań niż tylko siad. Komendę „siad” możesz wykorzystać w wielu życiowych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko, że pies zareaguje nieodpowiednio na pobudzającą sytuację np. gdy mija go rowerzysta, widzi innego psa, czy po prostu chce w rozemocjonowaniu przywitać gości.

Nauka komendy „siad” – co będzie Ci potrzebne?

Do nauki komendy siad wystarczy Ci garść smakołyków, które uwielbia Twój pies, 5 minut czasu – załóżmy, że tyle czasu wystarczy dla szczeniaka, ale pod warunkiem, że poćwiczycie kilka razy w ciągu dnia. Możesz również skorzystać z klikera.

Siad – krok 1

Trzymając smakołyk w zamkniętej dłoni, podejdź do psa i zbliż go nad jego głowę, ale tak, by pies zdążył poczuć zapach przekąski. Stój na wyprostowanych nogach i jeśli jest taka potrzeba to przesuń rękę ze smakołykiem nico nad głową psa pomiędzy jego uszy. Pies będzie musiał podnieść głowę, co wymusi posadzenie zadu na podłodze. Gdy pies usiądzie użyj klikera i podaj psu przekąskę. Pamiętaj, że na początkowym etapie nie używa się jeszcze komendy „siad”.

Jeżeli zauważysz, że pies powtarza zachowanie bezbłędnie po kilku próbach, to kolejne możesz wykonać z zamkniętą ręką, ale pustą. Smakołyk trzymaj w kieszeni, a gdy pies wykona komendę „siad” kliknij, wyjmij smakołyk i wręcz psu nagrodę.

Nauka siadania – krok 2

Jeżeli pies poznał już gest, który oznacza komendę „siad”, to w drugim kroku czas nauczyć psa, by pozostał w tej pozycji przez kilka sekund. Na tym etapie, gdy pies usiądzie odczekaj 2 sekundy, kliknij i wręcz mu nagrodą. Wydłużaj czas stopniowo, w ramach kolejnych sesji ćwiczeniowych, aż pies będzie wytrzymywał 5 sekund.

Po każdej prawidłowo wykonanej sekwencji zacznij wprowadzać komendę zwalniającą np. „ok”, by pies wiedział, że po prawidłowym zrealizowaniu ćwiczenia może zająć się swoimi sprawami.

Komenda siad – krok 3

Jeżeli pies potrafi już wykonywać komendę siad na gest, a dodatkowo potrafi wytrzymać w takiej pozycji kilka sekund, to czas, by nauczyć go słownej komendy „siad”. Rozpoczynając ćwiczenie stań przed psem i zwróć jego uwagę, wydaj komendę „siad”, a następne wykonaj gest dłonią. Gdy pies wykona komendę kliknij klikerem i wręcz mu nagrodę. Ten etap powtarzaj kilka- kilkanaście razy.

Siad na komendę – krok 4

Gdy pies zaczyna reagować prawidłowym zachowanie zaraz po tym, gdy wypowiesz komendę siad, to możesz zrezygnować z gestu, kliknąć i nagrodzić psa. Z czasem kliknięcie również nie będzie już potrzebne.

Nauka na komendę siad – krok 5

Jeżeli pies potrafi już siadać na komendę w kontrolowanych warunkach domowych, to czas, by ją zgeneralizować. Pies powinien reagować na „siad” w różnych miejscach i w różnych okolicznościach.

 

Pamiętaj, że zamiast komendy zwalniającej możesz wydać psu kolejne komendy np. „waruj” lub „zostań”. Przejdźmy zatem do ćwiczenia dla zaawansowanych, a więc łączenia komend.

Jak nauczyć psa komendy siad i waruj w prosty sposób?

Po prawidłowym wykonaniu komendy siad weź do ręki kolejny smakołyk i schylając się nad psem przesuń rękę ze smakołykiem od wysokości nosa psa w stronę podłogi, najpierw prostopadle w dół, a pod koniec zbliż rękę w swoją strony, by skłonić psa do podążania głową w twoją stronę. Gdy pies się położy kliknij i nagródź psa.

Jeżeli pies zacznie powtarzać ten schemat bezbłędnie, w kolejnym etapie wprowadź jednoznaczny gest, np. palec skierowany w stronę podłogi. Za pomocą gestu poprowadź psa do ziemi, a gdy pies się położy kliknij i podaj psu smakołyk drugą ręką. Gdy pies wykona komendę kilka razy czas na wprowadzenie komendy słownej „waruj”.

Gdy pies znajduje się w pozycji „siad”, wydaj komendę „waruj”, wskaż palcem w stronę podłogi i jeżeli pies prawidłowo wykona polecenie i się położy kliknij klikerem i nagródź psa. Po kilka powtórzeniach możesz zrezygnować z gestu i użyć samej komendy „waruj”. Jeżeli pies wykona polecenie kliknij i nagródź pupila. Z czasem możesz zrezygnować z klikania.

Jeżeli pies w trakcie ćwiczeń nie wykona prawidłowo komendy możesz użyć jakiegoś życzliwego słowa na wskazanie błędu np. „szkoda” – wypowiedzianego zawiedzonym głosem ze smutną miną na twarzy (mimika i ton głosu są tutaj bardzo ważne).

Pamiętaj, by po prawidłowo wykonanej sekwencji wydać komendę zwalniającą.

Jeżeli chcesz, by pozostał w tej pozycji na dłużej stopniowo wydłużaj czas pomiędzy wypowiedzeniem komendy i nagrodzeniem.

Finalnie komenda „waruj” może zastąpić komendę „zostań”, gdyż efekt w obu przypadkach będzie ten sam.

Czym różni się waruj od leżeć

Pies w pozycji „waruj” powinien leżeć z łapami wyciągniętymi przed siebie i z głową w pozycji sfinksa. Pies w tej pozycji powinien wykazać się skupieniem w oczekiwaniu na kolejne komendy od opiekuna.

Pies w pozycji „leżeć” może położyć się swobodnie na brzuchu lub na boku. Komenda „leżeć” może się przydać w trakcie pogawędki ze spotkanym znajomym, gdy nie chcesz, by pies się niecierpliwił, bądź w czasie podróży komunikacją publiczną.

Redakcja

Bibliografia

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa, Warszawa 2021.

S. Winkler, Psy. Rasy, wychowanie, pielęgnacja, zdrowie. Przewodnik dla właścicieli, Wyd. Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2010.

Przeczytaj inne artykuły

Summary
Jak nauczyć psa siad? | Zoonews.pl
Article Name
Jak nauczyć psa siad? | Zoonews.pl
Description
„Siad” to jedna z pierwszych komend, których powinien nauczyć się pies, by nawiązać dobrą relację z opiekunem ✔️ Jak nauczyć psa komendy siad? ⭐ Sprawdź!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x