Reklama

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To łatwe!

Facebook
Twitter
Pies na smyczy – dlaczego powinien w niej chodzić?

https://pixabay.com/images/id-6680718/

Nauka chodzenia na smyczy wcale nie musi być udręką dla opiekuna. Sprawdź, jak w prosty sposób dogadać się z psem na smyczy.

Spis treści - kliknij

Pies na smyczy – dlaczego powinien w niej chodzić?

Pies na smyczy nie jest widokiem niecodziennym, lecz nie wszyscy opiekunowie zdają sobie sprawę, że pies powinien nie tylko w niej chodzić, ale chodzić w niej prawidłowo. Smycz dla psa nie jest ograniczeniem jego wolności, lecz gwarancją bezpieczeństwa podczas spacerów, jak również elementem budowania zaufania zwierzęcia do opiekuna. Pies na smyczy powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo w innym razie nie tylko nie będzie chciał chodzić na smyczy, ale każdy spacer stanie się źródłem stresu dla obu stron. Pytanie nasuwa się jedno: jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Pies na smyczy – jaką smycz wybrać?

Szkolenie psa pod kątem nauki chodzenia na smyczy powinno się zacząć od zakupów. Dokładnie tak, od zakupów. Najważniejszy jest wybór właściwych akcesoriów spacerowych: szelki lub obroża i smycz. Nigdy nie powinniśmy sugerować się wyglądem smyczy, tj. kolorystyką czy zbędnymi gadżetami, które przyciągają wzrok, lecz nie mają praktycznego zastosowania na spacerze. Kupując smycz dla psa, zwróć uwagę na jakość wykonania produktu, jej długość oraz ciężar.

Smycz dla małego psa powinna być lekka, o szerokości  1-1,5 cm i zakończona dobrej jakości, ale nie ciężkim karabińczykiem. Smycz automatyczna nie jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małego psa, jak i szczeniaka, ale przede wszystkim osób początkujących. Nagłe szarpnięcie psa na smyczy automatycznej, nawet przez przypadek może skończyć się poważną kontuzją. Smycz dla psa rozwinięta zbyt swobodnie może też zaplątać się między jego nogami, a samodzielna próba odplątania może doprowadzić do otarć i bolesnych ran.

Dla psów średnich i dużych poleca się smycze nieco szersze minimum 2-2,5 cm, których długość można regulować dzięki elementom rymarskim zamontowanym na jej długości (smycz przepinana). Taka smycz dla psa  powinna mieć mocny karabińczyk, najlepiej metalowy, którego pies nie będzie w stanie zniszczyć zębami. Materiał powinien być mocny, naturalna skóra lub grubszy syntetyk – lina lub taśma parciana. Smyczy automatycznej nie poleca się psom ras dużych i olbrzymich. Smycz spacerowa powinna być krótsza do 2 m, natomiast smycz do swobodniejszych wycieczek do lasu może być dłuższa. Smycz treningowa powinna mieć od 5 do 30 m, wszystko zależy od wielkości psa i terenu, na jakim będziemy pracować. Nauka chodzenia na smyczy będzie przebiegać sprawniej, jeśli tylko właściwie dobierzemy smycz i pozostałe akcesoria.

Przeczytaj więcej o smyczach dla psa

Pies nie chce chodzić na smyczy – dlaczego?

Przyczyn niechęci do chodzenia psa na smyczy może być kilka. Gdy pies nie chce chodzić na smyczy, sprawdź czy szelki lub obroża nie są zbyt ciasno zapięte. Niewłaściwie dopasowane szelki i obroża mogą utrudniać psu oddychanie poprzez ucisk na krtań oraz dodatkowo zbyt małe szelki czy ciasno zapięta obroża utrudnia poruszanie się psa. U psów długowłosych nieprawidłowo dobrane akcesoria spacerowe powodują plątanie się sierści pod nimi i wywołują nieprzyjemne szarpanie za włos. W przypadku szczeniąt dochodzi jeszcze zbyt duża waga akcesoriów, którą zwierzę musi dodatkowo dźwigać, co z pewnością do nauki chodzenia na smyczy nie zachęca. Kolejnej przyczyny można upatrywać w miejscu, do którego udajesz się z psem na spacer. Pies nie chce chodzić na smyczy, gdyż boi się miejsca spacerów. Być może jest ono zbyt zatłoczone, za dużo tam ludzi i obcych psów, do których trzeba psa stopniowo przyzwyczajać. Pies zwyczajnie się boi, warto więc zmienić okolicę spacerową. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Przede wszystkim zapoznaj psa ze smyczą, zanim wyruszysz na pierwszy spacer. Nauka chodzenia na smyczy z psem powinna zacząć się w bezpiecznych czterech ścianach waszego domu.

Podczas nauki chodzenia na smyczy skorzystaj z przysmaków

Reklama

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – od czego zacząć?

Jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy? Przede wszystkim zaczynamy od podstaw. Skoro mamy już odpowiednio dobrane akcesoria, czas na przyzwyczajenie psa do zakupionych produktów. Nauka szczeniaka obejmuje dwa etapy, pierwszy polega na przyzwyczajeniu psa do szelek/obroży. Szelki lub obroże zakładamy szczeniakowi przez kilka dni w domu. Zakładając wybrane akcesorium, starajmy się to robić od kilku do kilkunastu minut dziennie, stopniowo wydłużając czas chodzenia, do momentu aż psiak przestanie zwracać na nie uwagę. Mówmy do psa spokojnie, informując, co się stanie, bądźmy delikatni. Gonienie psa po domu z szelkami nie jest dobrą metodą, a psiak uzna to za świetną zabawę. Gdy założysz psu szelki/obrożę nagrodź go i pozwól mu zachowywać się swobodnie. Na początku będzie trzeba na te 10 minut zaangażować pupila do wspólnej zabawy, by odciągnąć jego uwagę od szelek/obroży. Zabawa pomoże wzmocnić pozytywne nastawienie do  „dziwnej” sytuacji. Po upływie wyznaczonego czasu ściągamy szelki, na następny dzień powtarzamy czynności. Kolejny etap obejmuje dołożenie smyczy. Zapinając smycz, również zachowuj się naturalnie i delikatnie. Na początku zostaw smycz, by ciągnęła się za psem. Jeśli pies przestaje reagować na smycz, czas ją podnieść i chodzić za psem. Staraj się jej nie napinać, a gdy tak będzie, nagradzaj psa za chodzenie na luźnej smyczy.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – instrukcja krok po kroku

  1. Przyzwyczajenie psa do szelek/obroży i smyczy.
  2. Ubierz psa i wyjdź z nim na spacer. Każdy etap nagrodź przysmakiem i pokrzepiającym słowem. Bądź pozytywnie nastawiony, serdecznym tonem zachęcaj psa do wędrowania, co jakiś czas serwuj smakołyk, by wzmocnić pozytywny wydźwięk spaceru.
  3. Ze szczeniakiem udaj się w spokojne miejsce, gdzie będzie mógł zobaczyć inne psy, ale zachowaj ostrożność przy pierwszych kontaktach z nieznanymi psami, zwłaszcza jeśli szczeniak nie jest w pełni zaszczepiony. Socjalizacja z pobratymcami powinna być aranżowana, by piesek się nie przestraszył, nie tylko nauką chodzenia na smyczy, ale obcymi psami i ludźmi wyciągającymi do niego ręce. Ogranicz bodźce na pierwszym spacerze psa na smyczy.
  4. Smycz trzymaj luźno i obserwuj psa czy nie ma problemu z maszerowaniem na niej. Stosuj pochwały słowne i zachęty w postaci suszonych przysmaków. Wydłużaj czas spacerowania bez smakołyku, spróbuj zachęty także ulubioną zabawką. Jeśli psiak zachowuje się niepewnie, jest zagubiony, skróć spacer, ale cały czas wysyłaj pozytywne sygnały zachęcające go do spaceru. Twój radosny głos wesprze szczeniaka w powziętym trudzie.

Pies ciągnie na smyczy – jak temu zaradzić?

Pies ciągnie na smyczy – jak temu zaradzić?

https://pixabay.com/images/id-4640973/

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy tak, aby nas na niej nie ciągnął na wszystkie możliwe kierunki? Każdy opiekun ma świadomość, że gdy pies ciągnie na smyczy, to nie zwiastuje to nic dobrego. Podekscytowany pies może ulec wypadkowi czy zostać pogryziony przez inne zwierzę. My z kolei będziemy się wiecznie lękać, że go nie utrzymamy, a gdy pies się zerwie trwożyć o bezpieczeństwo psa i otoczenia. Metoda na takie zachowanie psa jest tylko jedna. Jeśli czujesz, że pies zaczyna cię ciągnąć lub rusza z impetem do przodu, natychmiast się zatrzymaj. Trzymaj mocno smycz, ale jej nie szarp dodatkowo po nagłym zatrzymaniu, ani nie krzycz z tego powodu na psa. Czekaj w bezruchu, aż pies się uspokoi i zwolni smycz z napięcia, podchodząc do ciebie. Użyj pochwały słownej za podejście do ciebie, można wzmocnić pozytywne skojarzenie luźnej smyczy ze smakołykiem. Praca z psem ciągnącym na smyczy wymaga cierpliwości i konsekwencji zawsze, gdy pies ciągnie, musisz się zatrzymać. To ty musisz zbudować skojarzenie u psa, że napięcie jest równoznaczne z postojem. Szarpanie na smyczy ma zawsze oznaczać dla psa brak możliwości dalszego spacerowania, tylko wtedy pies zrozumie, że ciąganie na smyczy do niczego nie prowadzi, a jedynie ogranicza swobodę. Pamiętajmy, że pies na smyczy nie powinien ciągnąć, ani być ciągnięty!

Chodzenie na luźnej smyczy – jak nauczyć psa?

Chodzenie na luźnej smyczy bez ciągnięcia jest idealną sytuacją spacerową, do której trzeba dążyć po to, by zapewnić psu swobodę spaceru w granicach długości smyczy. Pierwsze z ćwiczeń jest identyczne jak w przypadku ciągnięcia. Gdy pies ciągnie na smyczy zatrzymaj się i poczekaj, aż pies zwolni smycz z napięcia, nagrodź sukces. Drugie ćwiczenie polega na zmianie kierunku spaceru, gdy pies zacznie napinać smycz. Czynność trzeba powtarzać do skutku i zawsze kończyć pochwałą głosową i smakołykiem, jeśli tylko pies właściwie reaguje na nasze manewry. Ostatnie ćwiczenie uczące chodzenia na luźnej smyczy polega na przeciągnięciu nagrody w czasie za każdym razem, kiedy pies zaczyna napinać smycz. Ćwiczenie to nazywane jest „start-meta”. Na mecie czeka na psa nagroda, otrzyma ją tylko wtedy, gdy dojdzie do niej spokojnie, na luźniej smyczy. Napięcie smyczy powoduje wycofanie psa do punktu startowego. Na trasie używaj pochwał, jeśli psu udaje się nie napinać smyczy, a na mecie pozwól mu zjeść wszystko, na co tak dzielnie pracował.

Redakcja

 

Bibliografia:

G. Meadows, E. Flint, Poradnik opiekuna PIES, Warszawa 2012.

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa, Warszawa 2021.

 

Przeczytaj porady behawiorystów

Summary
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To łatwe! | Zoonews.pl
Article Name
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To łatwe! | Zoonews.pl
Description
Nauka chodzenia na smyczy wcale nie musi być udręką dla opiekuna. Sprawdź, jak w prosty sposób dogadać się z psem na smyczy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1172

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x