Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy

pixabay.com/photos/french-bulldog-puppy-young-cute-4301672/

Spis treści

Każdy właściciel psa marzy o tym, by jego czworonóg chodził na smyczy bez ciągnięcia i szarpania, tworząc przyjemne i bezstresowe doświadczenie dla obu stron. Jak osiągnąć ten cel? W tym artykule przedstawimy metody skutecznej nauki psa chodzenia na smyczy. Dowiesz się, jak zbudować wzajemne zaufanie i zrozumienie, które są kluczowe, podczas treningu Przeanalizujemy również typowe problemy, na jakie możesz napotkać i podpowiemy jak sobie z nimi radzić. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym opiekunem szczeniaka, czy doświadczonym właścicielem starszego psa, te wskazówki pomogą Ci w niedługim czasie cieszyć się harmonijnymi i bezpiecznymi spacerami. Zacznijmy!

Dlaczego nauka chodzenia psa na smyczy jest ważna?

Pies na smyczy – dlaczego powinien w niej chodzić?

https://pixabay.com/images/id-6680718/

Nauka chodzenia psa na smyczy nie powinna być doświadczeniem stresującym, gdyż spacery z psem mają przynosić obu stronom smyczy korzyści. Smycz dla psa ma być zapowiedzią wspólnie spędzanego czasu, ale i czasem na realizacje potrzeb społecznych, węchowych i fizjologicznych pupila.

Pies na smyczy uczy się prawidłowej komunikacji z opiekunem, z kolei opiekun uczy się rozpoznawać i rozumieć sygnały wysyłane przez psa. Smycz ma zapewnić psu bezpieczeństwo, dlatego zwierzę powinno się na niej czuć komfortowo. Spacery na smyczy są jednym z elementów budowania zaufania zwierzęcia do opiekuna. Pies doświadczy przyjemności spacerów na smyczy przy zrównoważonym, spokojnym, ale i pewnym siebie opiekunie, za którym warto podążać. Aby to wszystko osiągnąć trzeba nauczyć psa chodzić na smyczy.

Pierwsze kroki w nauce chodzenia na smyczy – jaką smycz wybrać?

Szkolenie psa pod kątem nauki chodzenia na smyczy powinno się zacząć od zakupów. Dokładnie tak, od zakupówNajważniejszy jest wybór właściwych akcesoriów spacerowych: szelki lub obroża i smycz. Nigdy nie powinniśmy sugerować się wyglądem smyczy, tj. kolorystyką czy zbędnymi gadżetami, które przyciągają wzrok, lecz nie mają praktycznego zastosowania na spacerze. Kupując smycz dla psa, zwróć uwagę na jakość wykonania produktu, jej długość oraz ciężar.

Podczas nauki chodzenia na smyczy skorzystaj z przękąsek

Reklama

Splendido Przysmak dla Psa Frykasy z Królika

Zdrowie i bezpieczeństwo

Smycz dla małego psa powinna być lekka, o szerokości  1-1,5 cm i zakończona dobrej jakości, ale nie ciężkim karabińczykiem. Smycz automatyczna nie jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małego psa, jak i szczeniaka, ale przede wszystkim osób początkujących. Nagłe szarpnięcie psa na smyczy automatycznej, nawet przez przypadek może skończyć się poważną kontuzją. Smycz dla psa rozwinięta zbyt swobodnie może też zaplątać się między jego nogami, a samodzielna próba odplątania może doprowadzić do otarć i bolesnych ran.

Dla psów średnich i dużych poleca się smycze nieco szersze minimum 2-2,5 cm, których długość można regulować dzięki elementom rymarskim zamontowanym na jej długości (smycz przepinana). Taka smycz powinna mieć mocny karabińczyk, najlepiej metalowy, którego pies nie będzie w stanie zniszczyć zębami. Materiał powinien być mocny – naturalna skóra lub grubszy syntetyk: lina lub taśma parciana. Smycz spacerowa powinna mierzyć do 2 m, natomiast smycz do swobodniejszych wycieczek do lasu powinna być dłuższa. Smycz treningowa powinna mieć od 5 do 30 m, wszystko zależy od wielkości psa i terenu, na jakim będziecie pracować. Nauka chodzenia psa na smyczy będzie przebiegać sprawniej, jeśli właściwie dobierzesz smycz i pozostałe akcesoria. Unikniesz wtedy nie tylko urazów psa, ale i własnych kontuzji wynikających ze złego doboru i użytkowania smyczy.

Od czego zacząć naukę chodzenia na smyczy?

Jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy? Nauka obejmuje dwa etapy: pierwszy polega na przyzwyczajeniu psa do szelek/obroży. Szelki lub obrożę zakładaj szczeniakowi przez kilka dni w domu. Zakładając wybrane akcesorium, staraj się to robić od kilku do kilkunastu minut dziennie, stopniowo wydłużając czas chodzenia, do momentu aż psiak przestanie zwracać na nie uwagę. Mów do psa spokojnie, informując, co się stanie. Gonienie psa po domu z szelkami nie jest dobrą metodą, a psiak uzna to za świetną zabawę. Gdy założysz psu szelki/obrożę nagródź go i pozwól mu zachowywać się swobodnie. Na początku będzie trzeba na te 10 minut zaangażować pupila do wspólnej zabawy, by odciągnąć jego uwagę od szelek/obroży. Zabawa pomoże wzmocnić pozytywne nastawienie do  „dziwnej” sytuacji. Po upływie wyznaczonego czasu ściągnij szelki, na następny dzień powtórz trening. Kolejny etap obejmuje dołożenie smyczy. Zapinając smycz, również zachowuj się naturalnie i delikatnie. Na początku zostaw smycz, by ciągnęła się za psem. Jeśli pies przestaje reagować na smycz, czas ją podnieść i chodzić za psem. Staraj się jej nie napinać, a gdy tak będzie, nagradzaj psa za chodzenie na luźnej smyczy.

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy

pixabay.com/photos/dog-doggie-puppy-leash-walk-740152/

Chodzenie na luźnej smyczy bez ciągnięcia jest idealną sytuacją spacerową, do której trzeba dążyć po to, by zapewnić psu swobodę spaceru w granicach długości smyczy. Pierwsze z ćwiczeń jest identyczne jak w przypadku ciągnięcia. Gdy pies ciągnie na smyczy zatrzymaj się i poczekaj, aż pies zwolni smycz z napięcia – nagródź sukces.

Drugie ćwiczenie polega na zmianie kierunku spaceru, gdy pies zacznie napinać smycz. Czynność trzeba powtarzać do skutku i zawsze kończyć pochwałą głosową i smakołykiem, jeśli tylko pies właściwie reaguje na Twoje manewry.

Ostatnie ćwiczenie, uczące chodzenia na luźnej smyczy, polega na przeciągnięciu nagrody w czasie za każdym razem, kiedy pies zaczyna napinać smycz. Ćwiczenie to nazywane jest „start-meta”. Na mecie czeka na psa nagroda, otrzyma ją tylko wtedy, gdy dojdzie do niej spokojnie, na luźniej smyczy. Napięcie smyczy powoduje wycofanie psa do punktu startowego. Na trasie używaj pochwał, jeśli psu udaje się nie napinać smyczy, a na mecie pozwól mu zjeść wszystko, na co tak dzielnie pracował.

Dlaczego pies nie chce chodzić na smyczy?

Przyczyn niechęci do chodzenia psa na smyczy może być kilka. Gdy pies nie chce chodzić na smyczy, sprawdź czy szelki lub obroża nie są zbyt ciasno zapięte. Niewłaściwie dopasowane szelki i obroża mogą utrudniać psu oddychanie poprzez ucisk na krtań. Zbyt małe szelki czy ciasno zapięta obroża zwyczajnie utrudnia poruszanie się psa. U psów długowłosych nieprawidłowo dobrane akcesoria spacerowe powodują plątanie się sierści pod nimi i wywołują nieprzyjemne szarpanie za włos. W przypadku szczeniąt dochodzi jeszcze zbyt duża waga akcesoriów, które zwierzę musi dźwigać. Kolejnej przyczyny można upatrywać w miejscu, do którego udajesz się z psem na spacer. Pies nie chce chodzić na smyczy, gdyż boi się miejsca spacerów. Być może jest ono zbyt zatłoczone, za dużo tam ludzi i obcych psów, do których trzeba psa stopniowo przyzwyczajać. Pies zwyczajnie się boi, warto więc zmienić okolicę spacerową.

Pies ciągnie na smyczy – jak temu zaradzić?

Pies ciągnie na smyczy – jak temu zaradzić?

https://pixabay.com/images/id-4640973/

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy tak, aby Cię nie ciągnął na wszystkie możliwe kierunki? Każdy opiekun ma świadomość, że gdy pies ciągnie na smyczy, to nie zwiastuje to nic dobrego. Metoda na takie zachowanie jest tylko jedna. Jeśli czujesz, że pies zaczyna cię ciągnąć lub rusza z impetem do przodu, natychmiast się zatrzymaj. Trzymaj mocno smycz, ale jej nie szarp, ani nie krzycz na psa. Czekaj w bezruchu, aż pies się uspokoi i zwolni smycz z napięcia, podchodząc do ciebie. Użyj pochwały słownej za podejście do ciebie, można wzmocnić pozytywne skojarzenie luźnej smyczy ze smakołykiem. Osiągnięcie sukcesu w postaci unikania ciągnięcia smyczy przez psa wymaga cierpliwości i konsekwencji. To ty musisz zbudować skojarzenie u psa, że napięcie jest równoznaczne z postojem. Szarpanie na smyczy ma zawsze oznaczać dla psa brak możliwości dalszego spacerowania, tylko wtedy pies zrozumie, że ciąganie na smyczy do niczego nie prowadzi, a jedynie ogranicza swobodę.

Źródła

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa, Warszawa 2021.

G. Meadows, E. Flint,Poradnik opiekuna PIES, Warszawa 2012.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zachowaniu psów

Summary
Jak Nauczyć Psa Chodzić Na Smyczy? To Proste
Article Name
Jak Nauczyć Psa Chodzić Na Smyczy? To Proste
Description
Nauka chodzenia na smyczy wcale nie musi być udręką dla opiekuna. Sprawdź, jak w prosty sposób dogadać się z psem na smyczy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x