Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kiedy pies jest dorosły? Poznaj etapy rozwoju psa

pixabay.com/photos/dog-pet-puppy-animal-canine-cute-1851107/

Spis treści

Zastanawiasz się, w jakim momencie szczeniak staje się dorosłym psem? Proces dojrzewania psa nie trwa długo, ale zależy od wielu czynników. Rasa psa, środowisko i wychowanie to najważniejsze czynniki, wpływające na kształtowanie się fizyczne i psychiczne psa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak rozpoznać etapy rozwoju psa i co możemy zrobić, aby wesprzeć zwierzę na każdym z nich.

Etapy rozwoju psa

Pierwsze tygodnie życia szczenięcia to czas intensywnego wzrostu i rozwoju. W tym okresie małe pieski uczą się podstawowych umiejętności, takich jak chodzenie, jedzenie, a także interakcje z matką i rodzeństwem. Przez pierwszych kilka dni oczy i kanały słuchowe są zamknięte, maluchy nie potrafią jeszcze regulować ciepłoty ciała. Potrafią natomiast rejestrować zmiany w temperaturze otoczenia i „wołają” matkę, gdy czują się zagrożone. Zagrożeniem dla szczeniaków na tym etapie rozwoju jest zimno, ból i izolacja. To czas intensywnego wzrostu, rozwoju mózgu i systemu nerwowego szczeniąt.

Podczas pierwszych dwóch tygodni życia następuje mielinizacja neuronów, a więc osłanianie neuronów bliskich ośrodkowemu układowi nerwowemu, dlatego proces ten następuje od głowy do tylnych kończyn. To właśnie dlatego małe psy nie potrafią na początku kontrować tylnych partii ciała. Postępy w zakresie rozwoju motoryki szczeniąt bardzo łatwo prześledzić. Rozwój ruchowy zawsze postępuje od głowy i przednich łap, przez tułów, tylne kończyny i zad.

Faza noworodkowa kończy się na początku 3. tygodnia życia, gdy oczy i uszy zostają otwarte. W 4. tygodniu szczenię powinno już właściwie odczytywać sygnały wzrokowe i słuchowe. Od tej chwili szczenię umie świadomie wykonywać sekwencje ruchów, samodzielnie wypróżnia się, a okres snu staje się krótszy na rzecz kontaktu z rodzeństwem i matką.

Przejście od szczenięctwa do dorosłości

W miarę dorastania, szczenięta zaczynają wykazywać więcej niezależności. Zmiany te nie są tylko fizyczne – obejmują również dojrzewanie psychiczne. W tym okresie ważne jest, aby opiekunowie zapewnili odpowiednią socjalizację i trening, aby pomóc swoim psom w płynnym przejściu do dorosłości.

Faza socjalizacji zaczyna się wraz z początkiem 4. tygodnia życia, a kończy się między 3. a 4. miesiącem życia psa. Szczenię błyskawicznie się uczy, a zaniedbania czy braki wychowawcze z tego okresu jest bardzo trudno potem wyrównać. Wszystko czego nauczy się pies na tym etapie, zostaje w jego pamięci do końca jego życia.

Pod wpływem doświadczeń zdobytych w fazie socjalizacji pies tworzy system odniesień, zależny od jakości i liczby tych doświadczeń. Odniesienia te pies wykorzysta w sytuacjach, z którymi się zetknie w przyszłości, a które będą dla niego wzorcem zachowania. Wszystko co nowe, z czym pies się nie zetknął w tej fazie rozwoju może początkowo budzić u niego lęk.

Socjalizacja to także kontakt z innymi psami i zwierzętami. Te dobrze poznane staną się przedstawicielami „własnego gatunku” i tylko w ich obecności pies będzie się czuł dobrze. W fazie socjalizacji pies w kontakcie z innymi czworonogami uczy się kontrolować agresję, kształtuje odporność na frustrację, poznaje różne sygnały komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

W wieku 16. tygodni faza socjalizacji kończy się i przechodzi w fazę młodzieńczą. W tym okresie pies sprawdza wszystko czego się nauczył, umacnia kompetencje społeczne i kontroluje odruch gryzienia. Etap ten kończy się wraz z osiągnieciem dojrzałości płciowej.

Twój piesek już dorósł i szukasz dla niego nowej karmy?

Reklama

EMPIRE-Hipoalergiczna-Karma-dla-Doroslych-Psow-Malych-Ras-7kg

Fizyczne i psychologiczne aspekty dojrzewania psa

Dorosłość fizyczna psa nie jest tym samym, co dorosłość społeczna. Dorosłość fizyczna psa jest równoznaczna z dojrzałością płciową. Dorosłość społeczną psy osiągają w różnych okresach życia i zależy to od rasy.

Kiedy pies przestaje rosnąć?

Różne rasy psów rosną w różnym tempie, im mniejsza gabarytowo rasa, tym szybciej zakończy ona proces dorastania fizycznego. Duże rasy psów rosną wolniej. Zrozumienie tego procesu pomoże opiekunom lepiej dostosować opiekę i dietę do potrzeb rosnącego czworonoga. W przypadku psów ras dużych proces wzrostu trwa jeszcze kilka dodatkowych miesięcy, a nieznaczne przyrosty masy mięśniowej nadal są widoczne.

Dojrzałość psychiczna

Psychiczne dojrzewanie psa jest równie ważne, co fizyczne. Społeczna dojrzałość psa oznacza, że pies wie, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach społecznych i jak radzić sobie z nowymi doświadczeniami. Dorosłość społeczna psów zależy od rasy.

Dojrzewanie psychiczne małych ras psów następuje zazwyczaj po ukończeniu 1. roku życia.

Psy ras średnich i dużych dojrzewają społecznie od 1,5. do 2. roku życia.

Rozwój psychiczny psa pasterskiego, owczarskiego jest dłuższy, psy te dojrzewają społeczne nawet do 3. roku życia. Wynika to z silniejszego instynktu terytorialnego. Brak tolerancji wobec obcej grupy na własnym terenie oznacza brak elastyczności i wysokich kompetencji społecznych, których pies powinien nauczyć się podczas etapu socjalizacji.

Wpływ rasy na dojrzewanie psa

Różnice w tempie dojrzewania między małymi a dużymi rasami są znaczące. Właściciele powinni być świadomi tych różnic, aby móc odpowiednio reagować na potrzeby swojego psa w różnych fazach jego życia.

Małe rasy psów dojrzewają wcześniej, duże później. Okres dojrzewania u psów można porównać z dojrzewaniem nastolatków. U psów także następuje pewnego rodzaju bunt. Co może się wtedy dziać? Pies czy suka przestaje słuchać opiekuna, jest to także etap nadpobudliwości seksualnej, wszelkie reakcje czworonoga np. na zmiany w otoczeniu wywołują nadmierne i nieadekwatne reakcje emocjonalne. Etap dojrzewania psa jest etapem próby cierpliwości i konsekwencji opiekuna, ponieważ złe emocje człowieka przekładają się na reakcje i zachowanie psa. Zadaniem opiekuna psa jest zabezpieczenie go przed ucieczkami, umiejętne regulowanie nagromadzonego napięcia przez wysiłek fizyczny i psychiczny oraz skupienie się przede wszystkim na zachowaniach pozytywnych, które muszą być obficie nagradzane.

Znaczenie wychowania i środowiska

Socjalizacja odgrywa kluczową rolę w rozwoju psychicznym psa. Właściwa socjalizacja pomaga psom lepiej adaptować się do życia w ludzkim świecie, ale i w świecie własnego gatunku, co jest niezbędne dla ich dobrostanu psychicznego.

Kiedy pies jest dorosły: dojrzały fizycznie i społecznie, jego charakter i wzorce zachowań raczej nie ulegną już zmianie. Wytrwały opiekun, który poświęci dużo czasu na specjalny trening może dokonać takich zmian. Jeśli trening taki nie nastąpi, zmiana może się jeszcze dokonać pod wpływem przykrego przeżycia, jakiego doświadczy pies, a które wywoła u niego traumę. Psa nie można jednak trzymać pod kloszem. Chronienie go przed negatywnymi doświadczeniami niczego go nie nauczy, wręcz przeciwnie, chroniący opiekun wyrządza zwierzęciu krzywdę. Pies musi zetknąć się z różnorodnymi sytuacjami budzącymi lęk, bo tylko tak nauczy się na nie właściwie reagować.

FAQ na temat dojrzałości psa

Jak rozpoznać, kiedy pies jest dorosły?

Od kiedy pies jest dorosły? Właściciele powinni zwracać uwagę na różne sygnały, które mogą wskazywać na to, że ich pies osiągnął dojrzałość. Znaki dojrzałości u psów mogą obejmować zmiany w zachowaniu, wyglądzie oraz potrzebach żywieniowych i fizycznych. Faza szczenięctwa powinna charakteryzować się nieposkromioną ciekawością szczeniąt wobec otaczającego świata, intensywnym rozwojem fizycznym i ustabilizowaniem koordynacji ciała. Faza młodzieńcza to czas dojrzewania płciowego oraz ćwiczenia i umacniania nabytych kompetencji społecznych. W tym okresie może nastąpić tzw. druga faza wrażliwości, kiedy pies staje bardziej wyczulony na sygnały wysyłane przez otoczenie. To kiedy pies jest dorosły zależy głównie od rasy. Wiek dorosłości psa jest ruchomy i waha się od 1. roku u małych ras psów do nawet 3. lat dla psów dużych. Dorosły pies jest w pełni dojrzały fizycznie, psychicznie, społecznie i płciowo.

Summary
Kiedy pies jest dorosły? Poznaj etapy rozwoju psa
Article Name
Kiedy pies jest dorosły? Poznaj etapy rozwoju psa
Description
Zastanawia się, od kiedy pies jest dorosły? To bardzo ważne pytanie, które ma wpływ choćby na sposób żywienia. Sprawdźmy wspólnie, jaja jest na nie odpowiedź.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x