Reklama

Jak uspokoić psa w sylwestra – 19 PORAD, jak pomóc psu w sylwestra

Facebook
Twitter
Fajerwerki to druga obok burzy przyczyna fobii dźwiękowej u psów.

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów psów. Mamy dla Ciebie porady, jak uspokoić psa w tę noc.

Spis treści - kliknij

Fobia dźwiękowa u psa w sylwestra

Fajerwerki to druga obok burzy przyczyna fobii dźwiękowej u psów. Szacuje się, że nawet 20% psów cierpi na lęk przed głośnymi dźwiękami. To bardzo poważna sprawa, ponieważ stres u psa, wynikający z głośnych wystrzałów fajerwerków może doprowadzić do zranienia psa, a nawet jego zaginięcia.

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Strach przed głośnymi dźwiękami u psów uruchamiany jest przez reakcję orientacyjną, która pozwala ustalić psu, czy dźwięk, który słyszy jest dla niego zagrożeniem. W przeszłości ten rodzaj reakcji odpowiadał za przeżycie zwierzęcia, obecnie reakcja ta może być źródłem silnego lęku.

Strach przed fajerwerkami może pojawić się u psa w każdym wieku, może być wywołany jednorazowym wydarzeniem bądź może narastać latami.

Stres u psa w sylwestra – objawy

Strach przed fajerwerkami u psa, czyli fobia dźwiękowa może przyjąć objawy fizjologiczne.

Strach przed fajerwerkami u psa, czyli fobia dźwiękowa może przyjąć objawy fizjologiczne. Pies, który boi się fajerwerków może wykazywać:

 • Przyspieszony oddech
 • Przyspieszone bicie serca
 • Rozszerzone źrenice
 • Podwyższone stężenie hormonu stresu – kortyzolu

 

Psy lękliwe, które boją się wystrzałów w trakcie sylwestra mogą również wykazywać objawy behawioralne:

 • Nerwowe drapanie
 • Nadmierną czujność
 • Dyszenie
 • Trzęsienie się
 • Nadmierne szczekanie
 • Ślinienie się
 • Chowanie się
 • Szukanie bliskości opiekuna
 • Agresywne reagowanie na dotyk
 • Niekontrolowane oddawanie moczu i kału
 • Niszczenie przedmiotów
 • Próby ucieczki

Jak pomóc psu w sylwestra?

Jeżeli wiesz, że Twój pies w sylwestra jest zestresowany, to może spróbować kilku sposobów, jak uspokoić psa w tym czasie, albo zapobiec stresującej sytuacji:

 1. Ostatni spacer zaplanuj kilka godzin wcześniej niż zwykle. Pies na tym spacerze koniecznie powinien mieć założoną adresówkę, na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś wcześniejsze wystrzały, które mogą spłoszyć naszego psa.
 2. Jeżeli mieszkasz w domu z ogrodem, to konieczne zabezpiecz furtkę oraz drzwi od tarasu, by pies nie znalazł drogi ucieczki.
 3. Przygotuj dla psa zabawkę interaktywną, która pozwoli psu zająć się czymś innym i odwróci jego uwagę od wystrzałów petard.
 4. Ulokuj psa w najcichszym pokoju w całym domu, dodatkowo przygotuj mu w pokoju bezpieczne schronienie, np. transporter, który dodatkowo można przykryć kocami, by wyciszyć stresujące psa dźwięki.
 5. Jeżeli wiesz, że pies nie zareaguje agresją, to może psa masować i mówić do niego, że wszystko będzie dobrze (niektórzy behawioryści odradzają jednak tego działania, gdyż może ono utwierdzać psa w przekonaniu, że dzieje się coś niedobrego).
 6. Włącz muzykę uspokajającą dla psa, która częściowo zagłuszy dźwięki fajerwerków.
 7. Zasłoń okna cięższymi zasłonami – one nie tylko zasłonią kolorowe wystrzały, ale również wytłumią częściowo dźwięki.
 8. Możesz też zaprosić do siebie znajomych z innymi psami, które zajmą się zabawą ze sobą, nie zwracając uwagi na wystrzały fajerwerków.

Przeczytaj również, jak pomóc kotu w sylwestra

Tabletki uspokajające dla psa na sylwestra

Pierwszą metodą farmakologiczną, którą możesz zastosować jest zaaplikowanie różnych produktów, które działają na psa relaksująco:

 1. Stres u psa możesz obniżyć poprzez rozpylanie kojących feromonów. Możesz je kupić w sklepie zoologicznym razem z ewaporyzatorem, który podłącza się do gniazdka. Feromony dla psa powinny być rozpylane już kilka dni przed samym sylwestrem.
 2. By pomóc psu przetrwać sylwestra możesz też kupić relaksacyjne przekąski, które łagodzą odczuwanie lęku. Podawaj je psu na kilka dni przed sylwestrową nocą, a w sylwestra podaj dodatkową porcję.
 3. Potraktuj relaksacyjne przekąski oraz feromony jako działania uzupełniające, które mogą sprawić, że sylwester z psem będzie bardziej spokojny.

 

Jeżeli i te metody nie pomogły wcześniej Twojemu psu w sylwestra, to porozmawiaj z lekarzem o tabletkach uspokajających dla psa. Najczęściej stosowanymi lekami uspokajającymi dla psa są:

 • Amitryptylina
 • Fluoksetyna
 • Buspiron
 • Diazepam
 • Skuteczność potwierdzoną badaniami uzyskała również melatonina dla psa

 

Jeżeli jednak leki uspokajające dla psa, to nie to, czym chcesz wesprzeć psa w sylwestra możesz spróbować jeszcze kilku innych metod

Produkty zoologiczne na stres u psa podczas sylwestra

Również sklepy zoologiczne posiadają w swoim asortymencie produkty, które mogą pomóc psu przetrwać sylwestra. Wśród nich jest np.:

 1. Kamizelka przeciwlękowa dla psa na sylwestra – ucisk na ciało pomaga psu się uspokoić
 2. Nauszniki dla psa na sylwestra – ten rodzaj ochrony wymaga jednak uprzedniego przyzwyczajenie psa do noszenia na głowie takie instrumentu. Na pewno nie należy ich zakładać bez uprzedniego treningu.
 3. Zatyczki do uszu dla psa na sylwestra – to również produkt, co do którego mogą pojawić się problemy z instalacją takich zatyczek. Psy nie lubią zwykle, gdy robi się im cokolwiek przy uszach, a co dopiero wkłada zatyczki, ale warto spróbować przyzwyczaić do nich psa.
Jedną z często stosowanych technik pracy z psem, który wykazuje fobie dźwiękowe jest odwrażliwianie.

Jak jeszcze można przygotować psa na sylwestra?

By sylwestrowa noc z psem była miłym wspomnieniem możesz również odpowiednio wcześnie zapisać psa na terapię behawioralną.

Jedną z często stosowanych technik pracy z psem, który wykazuje fobie dźwiękowe jest odwrażliwianie. Metoda ta polega na stopniowym przyzwyczajaniu psa do dźwięków, które wywołują u niego lęk, np. wystrzału fajerwerków, poprzez nagradzanie stanu odprężenia w czasie ekspozycji na te straszne dźwięki.

Inna metoda, wykorzystywana przez behawiorystów, to odwrócenie uwagi. Można z niej skorzystać zanim pies zacznie panikować. W momencie wystrzałów petard poproś psa o wykonanie kilku ćwiczeń, które intensywnie nagrodzisz ulubionymi przekąskami. Możesz również zacząć bawić się z psem, rzucając mu jego ulubioną zabawkę.

Socjalizacja na stres u psa podczas sylwestra

Badania pokazały, że fobie dźwiękowe u psów można niwelować na wczesnym etapie rozwoju szczeniąt. W okresie między 4. a 12. tygodniem życia umysły szczeniąt są najbardziej chłonne, wtedy też należy socjalizować psy, choćby domowymi sposobami, wykonując ekspozycję na różne dźwięki. Możesz w tym czasie nauczyć psa reagować spokojnie na dźwięk odkurzacza, jak i wystrzałów fajerwerków, które możesz nadawać za pomocą głośników.

Jeżeli żadne w powyższych rozwiązań nie pomogło Twojemu psu przetrwać sylwestra, to możesz podjąć jeszcze jedno działanie – możesz wyjechać z psem do odludnego miejsca z dala od hałasów.

 

Bibliografia:

M. Becker, L. Radosta, W. Sung, M. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, Wyd. Galaktyka, Łódź 2021.

A. Moore, Czego chcą psy. Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Sprawdź porady behawioralne

Summary
Jak uspokoić psa w sylwestra – PORADY, jak pomóc psu w sylwestra | Zoonews.pl
Article Name
Jak uspokoić psa w sylwestra – PORADY, jak pomóc psu w sylwestra | Zoonews.pl
Description
Jak pomóc psu przetrwać sylwestra? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów psów. Mamy dla Ciebie porady, jak uspokoić psa w tę noc.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 651

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x