Reklama

Husky – syberyjski pies zaprzęgowy – opis rasy

Facebook
Twitter
Husky – syberyjski pies zaprzęgowy – opis rasy

Husky to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu, doskonale sprawdzą się jako psy sportowe, są niezależne i trudne w ułożeniu.

Spis treści - kliknij

Husky – historia rasy

Husky to pierwotna rasa psów, która oparła się ingerencjom ludzi. Syberian husky pochodzi od psów myśliwskich, które już 17 tys. lat temu towarzyszyły koczowniczym plemionom na terenach północnej Syberii – Czukczom, Kamczadalom, Koriakom i Jukagirom.

Wraz ze zmianami klimatycznymi i znaczącym ochłodzeniem klimatu na Syberii (około 3000 lat temu) Czukczowie zmuszeni zostali do polowań na coraz większych obszarach Syberii, w czym miały pomóc im psy ciągnące sanie. To właśnie w tym okresie wykształtował się husky syberyjski – pies silny i odporny na ciężkie warunki pogodowe, który byłby w stanie ciągnąć sanie z ładunkami i jednocześnie potrafiłby upolować dla siebie pokarm.

Samce Husky, poza przewodnikami zaprzęgów kastrowano, by zmniejszyć niekontrolowane kojarzenia, walki w stadzie oraz pomóc psom zachować więcej tkanki tłuszczowej.

Husky trafiły do Kanady w 1909 roku za sprawą rosyjskiego handlarza Goosaka, który wystawił swój zaprzęg do wyścigu „All Alaska Sweepstake” na 650 km. Psy przed wyścigiem nie zyskały uznania w oczach innych zawodników, jednak zdobyte trzecie miejsce oraz wygrana w 1910 roku z rekordem 74 godzin 15 minut i 39 sekund, który nie został pobity aż do 1983 roku zmieniły sposób postrzegania husky raz na zawsze.

Już w 1914 roku hodowla husky za sprawą Leonarda Seppali rozpoczęła się w USA. W 1930 roku husky syberyjski został uznany przez American Kennel Club, a FCI wpisało rasę do swojego rejestru w 1966 roku pod numerem wzorca 270.

Husky syberyjski w Polsce

Pierwsze husky zostały sprowadzone do Polski ze Szwecji w 1983 roku. Od tamtego czasu rasa syberian husky cieszy się w Polsce dużą popularnością. 

Jak wygląda husky

Husky to średniej wielkości pies pracujący o dobrze owłosionym ciele, stojących uszach i szczotkowatym ogonie.  Głowa husky jest średniej wielkości; kufa średniej długości, zwężająca się; oczy migdałowatego kształtu, osadzone ukośnie; uszy trójkątnego kształtu. Tułów husky jest mocny, klatka piersiowa głęboka. Kończyny proste i dobrze umięśnione.

Charakterystyka rasy husky

Wysokość husky w kłębie

Pies: 53-60 cm

Suka: 50-56 cm

Husky – waga

Pies: 20-28 kg

Suka: 15-23 kg

Szata husky

Husky syberyjski ma podwójną sierść, średniej długości, która sprawia wrażenie gęstej. Włos okrywowy jest prosty i gładko przylegający. Podszerstek huskyego jest miękki i gęsty.

Husky może przyjmować każdy rodzaj umaszczenia począwszy od białego husky do husky czarnego.

 

Kategoria wielkości: husky to średniej wielkości rasa psów

Ile żyje husky?

Husky żyją średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Husky - charakter

Husky to bardzo energiczne psy, które potrzebują ciągłej dawki ruchu. Syberyjski husky to jednocześnie pies bardzo czuły, który musi żyć w stadzie. W okresie szczenięcym, jak większość psów, będzie rozkoszował się zabawami, jednak należy zdawać sobie sprawę, że po osiągnięciu dojrzałości, husky, jako rasa pierwotna z większą chęcią będzie zajmował się swoimi sprawami.

Jak na rasę pierwotną przystało husky wykazuje się instynktem łowieckim, dlatego pies może niepostrzeżenie ruszyć w pogoń. Wobec obcych husky może być zdystansowany.

Syberian husky bardzo źle znosi samotność, jest to pies stadny. Jest bardzo szczekliwy i wykazuje skłonność do ucieczek. Znudzony może zacząć niszczyć przedmioty domowe. Wobec tego nie jest to idealny kandydat na pierwszego psa w domu.

Husky nie nadaje się na psa do mieszkania – chociaż można spotkać tę rasę nawet w blokowiskach. Podejmując taką decyzję należy pamiętać, że jest to pies, który potrzebuje dużo przestrzeni i aktywności.

Husky syberyjski raczej średnio dogaduje się z kotami, z innymi psami powinno być lepiej. Nie jest to pies polecany dla osób starszych, a także osób, których często nie ma w domu.

Charakter husky

Husky – zdrowie

Husky to długowieczna rasa psów. Husky w dobrym zdrowiu potrafią przeżyć nawet 15 lat. Jako jedna z niewielu ras nie wykazuje typowych chorób czy obciążeń genetycznych. Jednym z nielicznych problemów jest dermatoza cynkozależna, która objawia się u husky problemem z przyswajaniem cynku przez jelita, co prowadzi do problemów skórnych.

By zapewnić psu dobre zdrowie trzeba jednak pamiętać, że husky może zacząć treningi z dużymi obciążeniami dopiero po osiągnięciu dojrzałości i finalnego rozmiaru.

Wśród innych chorób, które mogą pojawić się u husky należy wskazać:

 • Dysplazję stawów biodrowych – głównie z przetrenowania husky
 • Postępujący zanik siatkówki (PRA)

W ramach profilaktyki raz na tydzień należy robić przegląd oczu, uszu i zębów u husky.

Husky – żywienie

Dieta husky powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku oraz poziomu aktywności psa. Jeżeli husky pracuje w zaprzęgu to jego pokarm powinien być wysokokaloryczny. Jeżeli pies mieszka cały rok na dworze, to w okresie zimy tym bardziej należałoby zwiększyć kaloryczność diety, by pies miał więcej energii na ogrzanie ciała. Poza tym husky nie jest wybredny zje karmę suchą, jak i mokrą, ale chyba najlepszych rozwiązaniem będzie przygotowanie diety BARF.

Husky - pielęgnacja

Husky, które żyją cały rok na dworze intensywne linienie przechodziły będą dwa razy do roku. Husky, który mieszka w domu będzie gubił włos przez cały rok. W czasie linienie należy wyczesywać husky każdego dnia, by przyspieszyć proces wymiany okrywy włosowej. Pomiędzy wiosennym i jesiennym linieniem wystarczy przeczesać husky od czasu do czasu. Jeżeli pies mieszka cały rok na dworze, to kąpiele powinny odbywać się tylko wtedy, gdy jego szata jest bardzo mocno zabrudzona.

Husky – szkolenie

Syberyjski husky to pies trudny do ułożenia, jeśli nie ma go pod swoją opieką doświadczony człowiek. To pies inteligentny i jednocześnie bardzo niezależny. Najlepiej zacząć układanie syberian husky od psiego przedszkola, przechodząc etap intensywnej socjalizacji, a następnie szkolenia psa dorosłego.

Szkolenie husky może być połączone z psim sportem.

Zalety i wady husky

Zalety Husky

 • Husky to pies bardzo rodzinny
 • Aktywna osoba znajdzie w syberyjskim husky partnera do sportu
 • Husky to bardzo zdrowa rasa
 • Syberian husky może cały rok mieszkać na dworze

 

Wady husky

 • Husky nie daje się łatwo wyszkolić
 • Syberyjski husky to pasjonat ucieczek
 • Husky silnie linieje w domowych warunkach

Ciekawostki o rasie husky

 • Nowojorczycy postanowili uhonorować pomnikiem husky o imieniu Balto, który przetransportował, wraz ze 150 innymi psami szczepionkę na błonicę do miasta Nome na Alasce.
 • W latach 1915-1917 zaprzęg husky Leonarda Seppala trzykrotnie wygrał All Alaska Sweepstake
Ile kosztuje husky?

Husky – hodowla

Kupując husky z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje husky?

Cena husky z hodowli waha się od 1500 do 3000 zł.

Imię dla husky

Ciekawe imię dla psa husky: Arial, Musher, Kudo

Ciekawe imię dla suki husky: Iskra, Ashka, Chira

Dla kogo husky będzie idealny?

Husky syberyjski nie jest rasą psa dla każdego. Ze względu na swój pierwotny charakter i specyficzne potrzeby powinien to być pies z przeznaczeniem do pracy, w tym również do uprawiania sportów. Nie jest to pies kanapowy dla domatorów.

Klasyfikacja FCI rasy husky

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 1: Nordyckie psy zaprzęgowe

Numer wzorca: 270

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Husky – syberyjski pies zaprzęgowy – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Husky – syberyjski pies zaprzęgowy – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Husky to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu, doskonale sprawdzą się jako psy sportowe, są niezależne i trudne w ułożeniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 633

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x