Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

HUSKY SYBERYJSKI - cena charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Husky – syberyjski pies zaprzęgowy – opis rasy

pixabay.com/images/id-2016708/

Husky to niezwykłe psy zaprzęgowe, znane z niebieskich jak brylanty oczu i puszystej sierści oraz bardzo ciekawej historii. W naszym artykule zapraszamy Cię do odkrycia, co sprawia, że Husky nie są tylko uroczymi zwierzakami, ale prawdziwymi bohaterami zimowych pejzaży. Od ich zdolności do przetrwania w ekstremalnych warunkach, po ich niezwykłą więź z ludźmi – poznaj z nami czar i tajemnice Husky Syberyjskiego.

Spis treści

Husky syberyjski – podstawowe informacje o rasie psów

🌅Kraj pochodzenia

USA

🐶 Numer wzorca FCI

270

➡ Waga

15,5 – 28 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Aktywny sportowiec, łagodny, czujny

Pochodzenie i historia

Husky to pierwotna rasa psów, która oparła się ingerencjom ludzi. Syberian husky pochodzi od psów myśliwskich, które już 17 tys. lat temu towarzyszyły koczowniczym plemionom na terenach północnej Syberii – Czukczom, Kamczadalom, Koriakom i Jukagirom.

Czukczowie hodowali także krzyżówki psów z wilkami. Zadaniem psów husky był transport pasażerów i towarów. Służyły one również jako psy pocztowe.

Wraz ze zmianami klimatycznymi i znaczącym ochłodzeniem klimatu na Syberii (około 3000 lat temu) Czukczowie zmuszeni zostali do polowań na coraz większych obszarach Syberii, w czym miały pomóc im psy ciągnące sanie. To właśnie w tym okresie wykształtował się husky syberyjski – pies silny i odporny na ciężkie warunki pogodowe, który byłby w stanie ciągnąć sanie z ładunkami i jednocześnie potrafiłby upolować dla siebie pokarm.

Samce Husky, poza przewodnikami zaprzęgów kastrowano, by zmniejszyć niekontrolowane kojarzenia, walki w stadzie oraz pomóc psom zachować więcej tkanki tłuszczowej.

Husky – droga do USA

Husky trafiły do Kanady w 1909 roku za sprawą rosyjskiego handlarza Goosaka, który wystawił swój zaprzęg do wyścigu „All Alaska Sweepstake” na 650 km. Psy przed wyścigiem nie zyskały uznania w oczach innych zawodników, jednak zdobyte trzecie miejsce oraz wygrana w 1910 roku z rekordem 74 godzin 15 minut i 39 sekund, który nie został pobity aż do 1983 roku zmieniły sposób postrzegania husky raz na zawsze. Już w 1914 roku hodowla husky za sprawą Leonarda Seppali rozpoczęła się w USA.

Nazwa rasy syberian husky

Początek XX wieku nie był jednak okresem, w którym syberian husky był już w pełni ukształtowaną rasą. Potoczna nazwa husky używana była przez mieszkańców Alaski względem wszystkich psów zaprzęgowych. Każdy region Alaski dookreślał także swoje psy o nazwę okolicy, z której czworonogi dokładnie pochodziły, np. McKenzie River husky. Do dziś potocznie nazywa się psy zaprzęgowe z Alaski mianem syberian husky, co oznacza po prostu psa zaprzęgowego z Syberii. Obecnie husky syberyjski uznawany jest za rasą amerykańską o krótszej historii.

Husky syberyjski w Polsce

Pierwsze husky zostały sprowadzone do Polski ze Szwecji w 1983 roku. Od tamtego czasu rasa syberian husky cieszy się w Polsce dużą popularnością. 

Jak wygląda husky?

Husky to pies średniej wielkości. Głowa psa z wyraźnym stopem jest średniej wielkości i pasuje proporcjonalnie do ciała. Barwa nosa zależna jest od umaszczenia – może być czarny, wątrobiany, cielisty lub „śnieżny nos”(z jaśniejszą pręgą). Przenikliwe lecz przyjazne oczy husky syberyjskiego mają kształt migdała, są lekko skośne i osadzone umiarkowanie szeroko względem siebie. Oczy mogą być brązowe, niebieskie, dwoje oczu różnego koloru oraz każde oko może być różnobarwne. Wysoko na głowie osadzone są blisko siebie średniej wielkości, trójkątne uszy. Proste uszy są grube i dobrze owłosione. Zad wieńczy piękny ogon wyglądający, jak okrągła, dobrze owłosiona lisia kita. Nogi przednie proste i równoległe, tylne równoległe ze średniej wielkości zwartymi łapami, które są dobrze owłosionych między opuszkami i palcami. Pies w ruchu wydaje się jakby nie wkładał w niego żadnego wysiłku, ruch jest lekki i płynny.

Charakterystyka rasy

Wysokość husky w kłębie

Pies: 53-60 cm

Suka: 50-56 cm

Husky – waga

Pies: 20-28 kg

Suka: 15-23 kg

Szata husky

Husky syberyjski ma podwójną sierść, średniej długości, która sprawia wrażenie gęstej. Włos okrywowy jest prosty i gładko przylegający. Podszerstek huskyego jest miękki i gęsty.

Husky może przyjmować każdy rodzaj umaszczenia począwszy od białego husky do husky czarnego.

Ile żyje husky?

Husky żyją średnio od 12 do 14 lat.

Husky - kategoria wielkości

Husky to pies średniej wielkości.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Usposobienie i charakter

Husky to bardzo energiczne psy, które potrzebują ciągłej dawki ruchu. Syberyjski husky to jednocześnie pies bardzo czuły, który musi żyć w stadzie. W okresie szczenięcym, jak większość psów, będzie rozkoszował się zabawami, jednak należy zdawać sobie sprawę, że po osiągnięciu dojrzałości, husky, jako rasa pierwotna z większą chęcią będzie zajmował się swoimi sprawami.

Jak na rasę pierwotną przystało husky wykazuje się instynktem łowieckim, dlatego pies może niepostrzeżenie ruszyć w pogoń. Wobec obcych husky może być zdystansowany.

Syberyjski husky bardzo źle znosi samotność, jest to pies stadny. Jest bardzo szczekliwy i wykazuje skłonność do ucieczek. Znudzony może zacząć niszczyć przedmioty domowe. Wobec tego nie jest to idealny kandydat na pierwszego psa w domu.

Husky nie nadaje się na psa do mieszkania – chociaż można spotkać tę rasę nawet w blokowiskach. Podejmując taką decyzję należy pamiętać, że jest to pies, który potrzebuje dużo przestrzeni i aktywności.

Husky syberyjski raczej średnio dogaduje się z kotami, z innymi psami powinno być lepiej. Nie jest to pies polecany dla osób starszych, a także osób, których często nie ma w domu.

Charakter husky

pixabay.com/images/id-1291343/

Zdrowie

Husky to długowieczna rasa psów. Husky w dobrym zdrowiu potrafią przeżyć nawet 15 lat. Jako jedna z niewielu ras nie wykazuje typowych chorób czy obciążeń genetycznych. Jednym z nielicznych problemów jest dermatoza cynkozależna, która objawia się u husky problemem z przyswajaniem cynku przez jelita, co prowadzi do problemów skórnych.

By zapewnić psu dobre zdrowie trzeba jednak pamiętać, że husky może zacząć treningi z dużymi obciążeniami dopiero po osiągnięciu dojrzałości i finalnego rozmiaru.

Najczęstsze choroby syberian husky

  • dermatoza cynkozależna (w konsekwencji pojawiają się problemy skórne)
  • Dysplazja stawów biodrowych, najczęściej w wyniku przetrenowania
  • Postępujący zanik siatkówki (PRA)

Czym karmić husky?

Dieta husky powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku oraz poziomu aktywności psa. Jeżeli husky pracuje w zaprzęgu to jego pokarm powinien być wysokokaloryczny. Jeżeli pies mieszka cały rok na dworze, to w okresie zimy tym bardziej należałoby zwiększyć kaloryczność diety, by pies miał więcej energii na ogrzanie ciała. Poza tym husky nie jest wybredny zje karmę suchą, jak i mokrą, ale chyba najlepszych rozwiązaniem będzie przygotowanie diety BARF.

Pielęgnacja husky

Husky, które żyją cały rok na dworze intensywne linienie przechodziły będą dwa razy do roku. Husky, który mieszka w domu będzie gubił włos przez cały rok. W czasie linienie należy wyczesywać husky każdego dnia, by przyspieszyć proces wymiany okrywy włosowej. Pomiędzy wiosennym i jesiennym linieniem wystarczy przeczesać husky od czasu do czasu. Jeżeli pies mieszka cały rok na dworze, to kąpiele powinny odbywać się tylko wtedy, gdy jego szata jest bardzo mocno zabrudzona.

Husky – szkolenie

Syberyjski husky to pies trudny do ułożenia, jeśli nie ma go pod swoją opieką doświadczony człowiek. To pies inteligentny i jednocześnie bardzo niezależny. Najlepiej zacząć układanie syberian husky od psiego przedszkola, przechodząc etap intensywnej socjalizacji, a następnie szkolenia psa dorosłego.

Szkolenie husky może być połączone z psim sportem.

Zalety i wady Husky Syberyjskiego

Zalety

  • Husky to pies bardzo rodzinny.
  • Aktywna osoba znajdzie w syberyjskim husky partnera do sportu.
  • Husky to bardzo zdrowa rasa.
  • Syberian husky może cały rok mieszkać na dworze.

Wady

  • Husky nie daje się łatwo wyszkolić.
  • Syberyjski husky to pasjonat ucieczek.
  • Husky silnie linieje w domowych warunkach.

Ciekawostki o rasie husky

  • Nowojorczycy postanowili uhonorować pomnikiem husky o imieniu Balto, który przetransportował, wraz ze 150 innymi psami szczepionkę na błonicę do miasta Nome na Alasce.
  • W latach 1915-1917 zaprzęg husky Leonarda Seppala trzykrotnie wygrał All Alaska Sweepstake
Ile kosztuje husky?

pixabay.com/images/id-2443664/

Husky hodowla

Kupując husky z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Husky cena

Cena husky z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla husky

Imię dla psa

  1. Thor – nawiązujące do nordyckiego boga burzy, idealne dla silnego i energicznego psa.
  2. Blizzard – odnoszące się do intensywnych śnieżyc, co pasuje do zimowej natury Husky.
  3. Shadow – idealne dla psa o ciemniejszej sierści, nawiązuje do tajemniczego charakteru.
  4. Storm – dla psa o silnym i dynamicznym charakterze, podobnie jak burza.
  5. Wolf – odnoszące się do wilczego pochodzenia rasy Husky.

Imię dla suczki

  1. Luna – nawiązujące do księżyca, idealne dla psa o jasnej sierści i spokojnym usposobieniu.
  2. Maya – egzotyczne i tajemnicze, pasuje do wyjątkowego charakteru Husky.
  3. Bella – oznacza „piękna”, idealne dla eleganckiej i pięknej suczki.
  4. Aurora – odnoszące się do zorzy polarnej, nawiązuje do naturalnego środowiska Husky.
  5. Skye – inspirowane niebem, dla suczki o łagodnym i otwartym charakterze.

Dla kogo husky będzie idealny?

Husky syberyjski nie jest rasą psa dla każdego. Ze względu na swój pierwotny charakter i specyficzne potrzeby powinien to być pies z przeznaczeniem do pracy, w tym również do uprawiania sportów. Nie jest to pies kanapowy dla domatorów.

Klasyfikacja FCI rasy husky

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 1: Nordyckie psy zaprzęgowe

Numer wzorca: 270

FAQ

Czy husky syberyjski jest agresywny?

Dobrze wychowany i socjalizowany husky syberyjski nie jest psem agresywnym. Agresja jest uznawana przez wzorzec rasy za wadę dyskwalifikującą psa do dalszej hodowli.

Ile kosztuje pies rasy husky syberyjski?

Husky syberyjski kosztuje od 2 do 5 tysięcy złotych.

Czy syberian husky przywiązuje się do właściciela?

Każdy pies, także syberian husky przywiązuje się do opiekuna, jeśli jest właściwie traktowany. Rasa ta ma jednak łatwość w przyzwyczajaniu się do zmian zarówno domu, jak i opiekuna.

Co je syberian husky?

Dieta husky powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku oraz poziomu aktywności psa. Jeżeli husky pracuje w zaprzęgu, to jego pokarm powinien być wysokokaloryczny. Jeżeli pies mieszka cały rok na dworze, to w okresie zimy tym bardziej należałoby zwiększyć kaloryczność diety, by pies miał więcej energii na ogrzanie ciała. Poza tym husky nie jest wybredny, zje karmę suchą, jak i mokrą, ale chyba najlepszych rozwiązaniem będzie przygotowanie diety BARF w konsultacji z psim dietetykiem.

Redakcja

Źródła

M. Szmurło, I. Szmurło, Husky i inne – sport psich zaprzęgów, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2021

zkwp.pl/wzorce/270.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
HUSKY SYBERYJSKI - cena charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
HUSKY SYBERYJSKI - cena charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Husky to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu, doskonale sprawdzą się jako psy sportowe, są niezależne i trudne w ułożeniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x