Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ALASKAN MALAMUTE – malamuty – opis rasy

Facebook
Twitter
Alaskan malamute – malamuty – opis rasy

pixabay.com/images/id-3753706/

Czy wiesz, że Alaskan Malamute to nie tylko piękno i siła, ale także wyjątkowa inteligencja i przywiązanie do rodziny? Mimo swojego niezależnego charakteru, są to psy niezwykle przyjazne i lojalne, które potrzebują aktywnego opiekuna i dużo przestrzeni do biegania. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o te niezwykłe psy, jakie są ich potrzeby żywieniowe i zdrowotne, oraz jakie wyzwania mogą stanowić w codziennym życiu.

Spis treści

Podstawowe informacje o rasie alaskan malamute

🌅 Kraj pochodzenia

USA

🐶 Numer wzorca FCI

243

➡ Waga

34 – 38 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Aktywny sportowiec, przyjazny, inteligentny

Pochodzenie i historia rasy

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Alaskan malamutach pochodzą z XVI wieku, lecz znane były znacznie wcześniej. Nazwa psów pochodzi od eskimoskiego szczepu myśliwych i handlarzy Malhemiute, zasiedlających tereny zatoki Kotzebue. Ich psy doskonale oddawały charakter myśliwych, były dumne, spokojne, ale także wykazywały kłótliwy charakter w sforze. Alaskan malamute był towarzyszem większości Eskimosów żyjących na Alasce, i mimo że psy różniły się nieco od siebie, to zdecydowano o wspólnej nazwie rasy. Malamuci swoje psy wykorzystywali do ciągnięcia sań z towarem na sprzedaż zimą oraz holowania barek w lecie. Były to zatem psy pociągowe, do ciężkich ładunków.

„Ulepszanie” alaskan malamutów a gorączka złota

Kiedy w 1896 roku odkryto złoto nad rzeką Klondike, na teren Alaski napłynęło mnóstwo ludzi chcących się wzbogacić. Gorączka złota sprawiła, że pojawiły się problemy z transportem towarów zimą przez zamarznięte Morze Beringa. Jedynym środkiem transportu stały się zaprzęgi z psami. Początkowo do tego zadania werbowano mastify, setery, bernardyny i pointery. Niestety ich wyżywienie było bardzo drogie mimo odpowiedniej wydajności. Aby zwiększyć efektywność i ekonomiczność dużych psów, zaczęto krzyżować je właśnie z alaskan malamutem. Doprowadziło to do stanu, w którym pierwotne malamuty praktycznie wyginęły.

Odnowa rasy alaskan malamute

Proces odbudowy rasy rozpoczęto w 1926 roku w USA. Szczególnie zasłużeni dla zachowania rasy byli Eva i Milton Seeley, w których hodowli w 1929 roku urodziły się szczenięta, dające początek linii Kotzebue. Między innymi dzięki temu już w 1935 roku American Cennel Klub uznał alaskan malamuty za osobną rasę. W tym samym roku powstał Alaskan Malamute Club. Niestety odnowa rasy ponownie stanęła na skraju wyginięcia w wyniku działań wojennych (II wojna światowa). FCI wpisało alaskany do rejestru ras w 1960 roku.

Alaskan malamute w Polsce

Malamuty pojawiły się w Polsce w 1985 roku za sprawdź Zbigniewa Grabkowskiego, który sprowadził z Czech suczkę alaska malamuta o imieniu Crazy del Monte.

Jak wygląda Alaskan malamute

Alaskan malamute ma zwartą budowę ciała i masywny kościec. Głowa malamuta jest szeroka, ale proporcjonalna w stosunku do tułowia. Kufa malamuta zweżą się w kierunku nosa, jest głęboka, ale niezbyt szeroka. Alaskany malamuty mają oczy w kształcie migdałów, średniej wielkości i osadzone skośnie. Uszy alaskana mają trójkątny kształt, są osadzone szeroko na brzegach czaszki. Klatka piersiowa malamuta jest mocna i głęboka, łapy tylne szerokie i umięśnione, a przednie zwarte i porośnięte ochronnym włosem. Szata malamuta, jak przystało na rasę pierwotną jest podwójna.

Jak wygląda Alaskan malamute

pixabay.com/images/id-5600134/

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy Alaskan malamute

Pies: 63,5 cm

Suka: 58,5 cm

Waga alaskana malamuta

Pies: 38 kg

Suka: 34 kg

Szata alaskan malamute

Alaskan malamute mają gęsty, gruby włos okrywowy oraz gęsty podszerstek o grubości od 2,5 do 5 cm. Włos okrywowy oraz podszycie mają zróżnicowaną długość. Szata na bokach alaskana jest krótka do średniej, a dłuższa wokół barków i szyi, w dół grzbietu, na zadzie, portkach i piórze ogona.

Malamuty mogą występować w umaszczeniu od jasnoszarego, do czarnego, śniadego oraz rudego.

Ile żyje alaskan malamute?

Malamuty żyją średnio od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości alaskan malamuta

Alaskan malamute to pies dużej rasy.

Usposobienie i charakter

Alaskan malamuty to psy bardzo przyjazne względem ludzi. W ich DNA wpisana jest praca przy człowieku. Mimo przyjaznego usposobienia czasami mogą się dystansować, co nie powinno dziwić w przypadku psa rasy pierwotnej. Malamut Alaskan to pies spokojny, opanowany o silnym temperamencie. Jest inteligentny, dlatego wymaga również opakowanego i doświadczonego opiekuna.

Malamuty to psy o silnym instynkcie łowieckim, dlatego może się zdarzyć, że pies ruszy w pogoń. To rasa nizależna, a jednocześnie bardzo źle znosząca samotność. Malamut to pies, który tradycyjnie żyje w stadzie, w obecnych czasach stado zapewnia mu rodzina. Jeśli często nikogo nie ma w domu, to malamut będzie czuł się źle. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do lęku separacyjnego oraz niszczenia przedmiotów przez alaskana malamuta.

Skłonność do ucieczek i niszczenia należy uzupełnić jeszcze o fakt, że Alaskan malamute to pies szczekliwy. Zupełnie nie sprawdzi się do życia w typowym małym mieszkaniu, to pies, który potrzebuje przestrzeni i dużej dawki ruchu.

Alaskan kiepsko dagada się z kotami, to pies stadny, jednak z samcami może mieć problem. Nie jest to pies, który będzie idealnym kompanem do zabaw z dziećmi, chociaż będzie znosił ich obecność. Dla osób starszych malamut nie jest polecany.

Zdrowie

Malamuty dobrze znoszą niskie temperatury, w letnie dni, dzięki podwójnej szacie również powinny radzić sobie dobrze, jednak nie należy wystawiać ich na pełnej słońce w letni, słoneczny dzień, gdyż grozi to przegrzaniem malamuta.

Właściciele Alaskan malamuta powinni zadbać o przeglądanie gęstej sierści po każdym spacerze, gdyż mogą się tam pojawić kleszcze i inne pasożyty, najlepiej systematycznie zabezpieczać przed nimi alaskana.

Alaskany malamuty to pierwotna, silna rasa, która niestety nie jest wolna od chorób.

Najczęstsze choroby alaskan malamutów

  • dysplazja stawów biodrowych
  • łysienie x
  • polineuropatia
  • achondroplazja – karłowatość
  • lipoma
  • PRA – zanik siatkówki
  • katarakta

Czym karmić alaskan malamuta?

Żywienie malamuta najlepiej opierać na ręcznie przygotowanej diecie BARF, która uwzględni wszystkie wymogi rasy pierwotnej. W diecie malamuta nie powinno zabraknąć witamin i suplementów na stawy.

Malamuty pracujące powinny otrzymywać karmę o podwyższonym poziomie kaloryczności. W żywieniu tych psów lepiej od mokrej sprawdzi się wysokiej jakości sucha karma dla psa.

Żywienie alaskana malamuta powinno również uwzględniać jego wiek, kondycję zdrowotną oraz poziom aktywności.

Pielęgnacja alaskana malamuta

Alaskan malamute ma grubą, podwójną warstwę sierści, którą regularnie traci. Mimo, że psy alaskany linieją raz do roku, a samice alaskana dwa razy do roku, to czesanie tego psa powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. W czasie linienia alaskan malamute powinien być wyczesywany jeden – dwa razy dziennie. Alaskany żyjące na zewnątrz linieją bardziej intensywnie, ale krócej – do dwóch tygodniu. Te psy, które mieszkają wewnątrz przez cały rok mogą przechodzić okres linienia nawet przez miesiąc.

Jeżeli chodzi o kąpiele to alaskan malamute nie wymaga ich częstego powtarzania – jedynym kryterium do przeprowadzenia kąpieli powinien być poziom zabrudzenia psa. Jeżeli już kąpiel jest potrzebna to należy zastosować szampon dla psów o podwójnej szacie szorstkowłosych. Nigdy nie kąpiemy malamuta w szamponie dla psów długowłosych, ponieważ wtedy jego sierść przylgnie do skóry, a powinna być puszysta.

Pamiętać należy o tym, by Alaskan malamute miał systematycznie – raz w tygodniu przeglądany stan oczu, uszu, zębów oraz łap. Zęby u wszystkich psów powinny być czyszczone raz dziennie.

Alaskan malamute – szkolenie

pixabay.com/images/id-997446/

Alaskan malamute – szkolenie

Alaskan malamute to rasa pierwotna o silnym instynkcie łowiecki, bardzo niezależna, dlatego o szczenięcia potrzebuje jasnych zasad. W przypadku psów zaprzęgowych szkolenie może zostać połączone ze sportem, co dodatkowo ukierunkuje i pomoże wydatkować nadmiar energii, której alaskan malamute ma bardzo dużo. Psie przedszkole i intensywna socjalizacja na etapie szczenięcym to dopiero początek. Pies powinien następnie przejść trening posłuszeństwa metodami pozytywnymi.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zalety i wady Alaskan Malamute

Zalety

  • Alaskan Malamute to pies idealny dla osób uprawiających sport – jest bardzo aktywny.
  • Względem ludzi Alaskan Malamute jest bardzo przyjazny – praca z człowiekiem wpisana jest w jego DNA.

Wady

  • Alaskan Malamute może stawiać wyzwania wychowawcze – jest bardzo niezależny i może zdominować swojego opiekuna.
  • Ze względu na silny instynkt łowiecki Alaskan Malamute, który nie jest wyszkolony, może uciekać.
  • Mimo, że jest to pies stadny, Alaskan Malamute może nie dogadać się z innym samcem tej samej rasy.

Ciekawostki o rasie alaskan malamute

  • Alaskan malamute i husky to dwie różne rasy, które różnią się zasadniczo w budowie ciała
  • Alaskan malamute to oficjalna rasa Alaski
  • Wyszkolone samce alaskan malamute potrafią pociągnąć ładunki ważące 0,5-1 t.

Alaskan malamute hodowla

Kupując malamuta z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Alaskan malamute cena

Cena alaskan malamuta z hodowli waha się między 3000-4500 zł.

Imię dla psa rasy alaskan malamute

Dla psa:

  1. Thor – imię nawiązujące do nordyckiego boga burzy, idealne dla silnego i odważnego psa.
  2. Kodiak – inspirowane nazwą dużego, silnego niedźwiedzia, podkreślające siłę i wytrzymałość Malamuta.
  3. Shadow – „Cień”, pasujące do psa o ciemniejszym umaszczeniu lub tajemniczym charakterze.
  4. Blizzard – „Śnieżyca”, odzwierciedlające zimowe pochodzenie rasy.
  5. Rocky – sugerujące siłę i niezłomność, idealne dla psa o mocnej budowie.

 

Dla suki:

  1. Aurora – nawiązujące do zorzy polarnej, piękne i magiczne.
  2. Luna – „Księżyc”, dla suki o łagodnym, ale tajemniczym charakterze.
  3. Sierra – inspirowane majestatycznymi górami, pasujące do silnej i niezależnej suki.
  4. Nala – popularne i urocze imię, które może pasować do przyjaznej i lojalnej suki.
  5. Freya – imię nordyckiej bogini miłości i piękna, idealne dla eleganckiej i szlachetnej suki.

Dla kogo alaskan malamute będzie idealny?

Alaskan malamute nie jest rasą psa dla każdego. Ze względu na swój pierwotny charakter i specyficzne potrzeby powinien to być pies z przeznaczeniem do pracy, w tym również do uprawiania sportów. Nie jest to pies kanapowy dla domatorów.

Klasyfikacja FCI rasy alaskan malamute

Grypa V: szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 1: nordyckie psy zaprzęgowe

Numer wzorca: 243

Redakcja

Źródła

M. Szmurło, I. Szmurło, Husky i inne – sport psich zaprzęgów, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2021

zkwp.pl/wzorce/243.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
ALASKAN MALAMUTE – malamuty – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
ALASKAN MALAMUTE – malamuty – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Alaskan malamute to rasa pierwotna, z silną potrzebą pracy i dużymi pokładami energii. Malamut nie jest psem dla domatorów. To rasa, która potrzebuje doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x