Reklama

Hovawart – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Hovawart to niemiecki potomek chłopskich ras psów do stróżowania znany już w średniowieczu.

Hovawart to pies ceniony za wyrównany charakter i wszechstronne cechy użytkowe. Najlepszym opiekunem dla hovawarta będzie osoba aktywna.

Spis treści - kliknij

Hovawart – historia rasy

Hovawart to niemiecki potomek chłopskich ras psów do stróżowania znany już w średniowieczu. Pierwsze informacje na temat hovawartów znaleźć można w księgach prawodawczych z 1380 roku. Współczesna hodowla sięga czasów przedwojennych, kiedy to rodzina König parował wiejskie psy z trzech regionów Niemiec z dużymi psami m.in. z nowofundlandem, owczarkiem czy kuwaszem. Niestety psy z odtworzonej populacji hovawartów niemal wyginęły w okresie II wojny światowej, na szczęście pojedyncze sztuki ocalały i udało się odbudować rasę praktycznie od zera w ciągu 10 lat. Hovawarta uznano w 1972 roku z obowiązkiem prób pracy. 

Hovawart w Polsce

Hovawart zza zachodniej granicy przywędrował do Polski w 1985 roku, lecz należy do grona ras o umiarkowanej popularności.

Jak wygląda hovawart?

Hovawart sylwetką przypomina lżejszego owczarka podhalańskiego. Głowa psa jest masywna z szerokim czołem. Uszy oklapłe, wysoko osadzone, luźno przylegające do głowy, trójkątne. Szyja silnej budowy, obficie owłosiona. Klatka piersiowa hovawarta jest szeroka, dobrze umięśniona. Zad lekko ścięty. Nogi dobrze umięśnione. Ogon hovawarta sięga stawu skokowego, w podnieceniu i w chwili ataku uniesiony.

Hovawart – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy hovawart

Pies: 60-70 cm

Suka: 55-65 cm

Hovawart – waga

Pies, jak i suka 25-35 kg

Szata hovawarta

Hovawart ma sierść długą i gęstą, lecz ze skąpym podszerstkiem. Włos jest przylegający, lekko pofalowany.

Hovawart może występować w odmianie czarnej i czarnej podpalanej oraz kremowej (blond).

Kategoria wielkości hovawarta

Hovawart to pies średniej wielkości.

Ile żyje hovawart?

Hovawart żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Hovawart – charakter

Hovawart to czuły, łagodny pies o przyjaznym nastawieniu do rodziny. Lubi towarzystwo dzieci, zwłaszcza wtedy, gdy proponują mu ciekawe zabawy. Dzieci powinny być nauczone właściwego kontaktu z psem i nigdy nie powinny zostawać z nim same. Jako stróż domu hovawart jest czujny i nigdy nie wykazuje agresji bez wyraźnego powodu. Nie jest też psem nadmiernie szczekliwym, głosu używa w chwili dostrzeżenia niebezpieczeństwa na swoim terenie. Jako pies wszechstronny nadaje się nie tylko do stróżowania, ale i pokocha psie sporty takie jak: agility, canikross, obediance, mantrailing.

Hovawart to niezwykle uzdolniony pies do pracy węchem, co warto wykorzystać podczas zabawy czy pracy. Hovawart to potomek wiejskich psów, lecz jego wrażliwość sprawia, że nie może być psem podwórkowym, izolowanym od rodziny. Jego serdeczne podejście do członków rodziny sprawia, że nie sposób odmówić mu czułości.

Hovawart to czuły, łagodny pies o przyjaznym nastawieniu do rodziny.

Hovawart – zdrowie

Hovawart jest psem wytrzymałym, ale imają się go dolegliwości typowe dla większych psów. Choroby te to dysplazja i mielopatia zwyrodnieniowa (postępujące schorzenie rdzenia kręgowego) oraz tendencja do bardzo niebezpiecznego dla życia hovawarta skrętu żołądka. Zdarzają się także choroby takie jak niedoczynność tarczycy, wrotne krążenie wątroby czy choroby oczu.

Hovawart dobrze znosi niskie temperatury mimo lichego podszerstka, upały jednak nie są dla niego. Zawsze należy zapewnić psu świeżą wodę i nieograniczony do niej dostęp oraz możliwość schronienia w cieniu.

Hovawart – żywienie

Hovawarta należy karmić wysokiej jakości karmą suchą, podawać posiłki przygotowywane w domu lub serwować BARF. Domowy pokarm należy uzupełniać o suplementy, dlatego taką dietę warto skonsultować z lekarzem weterynarii, by dostosować kalorykę do trybu życia psa.

Hovawart jest łapczywy przy jedzeniu, dlatego też jest bardziej narażony na skręt żołądka. Sylikonowy spowalniacz do miski może być bardzo przydatny w hamowaniu psa przy jedzeniu. Porcje pokarmu dla hovawarta dzielimy na dwie i nigdy nie podajemy bezpośrednio po lub przed intensywną aktywnością. Dobrze skomponowana dieta wpłynie pozytywnie na poziom aktywności hovawarta, ale i stanowi profilaktykę jego stawów. Szczeniak hovawarta, jak i dorosłe psy warto wspierać suplementami na stawy (chondroityna, glukozamina). Przysmaki wykorzystane w szkoleniu bezwzględnie trzeba odliczyć od porcji głównego posiłku. Unikniemy w ten sposób nadwagi u psa.

Hovawart - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne przy hovawarcie nie są pracochłonne. Pies linieje dwa razy do roku, na wiosnę i jesień, dlatego w tym okresie wymaga codziennego wsparcia w postaci wyczesywania. W pozostałe miesiące wystarczy hovawarta przeczesać dwa razy w tygodniu ze szczególnym uwzględnieniem długiego włosa za uszami i w pachwinach. Do zabiegu wyczesywania zakupmy odżywkę, która zwilży, odżywi włos i ułatwi pracę. Hovawarta kąpiemy bardzo rzadko, wtedy gdy jest to bezwzględnie konieczne. Standardem pielęgnacyjnym u każdego psa jest kontrola czystości uszu, zębów i monitorowanie długości pazurów oraz stanu oczu.

Hovawart - szkolenie

Hovawart to wszechstronny pies, wykazujący się dużą inteligencję. Chętnie się uczy i bardzo lubi współpracować z człowiekiem. Jak każdy pies potrzebuje stanowczego opiekuna, który wdroży zasady i będzie się ich trzymał. Hovawart nie jest psem niezależnym, kontakt z opiekunem jest mu potrzebny do zrównoważonego rozwoju, ale nie jest też bezwzględnie posłuszny. Szkolenie powinno być oparte na pozytywnych metodach wzmocnienia i być ciekawe. Szkolenie hovawarta należy zacząć w chwili przybycia czworonoga do domu. Jeśli hovawart ma mieszkać z kotem, powinien być zawczasu socjalizowany, wtedy z pewnością pod naszą nieobecność zachowają spokój, a my pewność, że zwierzęta są razem bezpieczne. Kontakty hovawarta z innymi czworonogami również muszą odbywać się regularnie i w kontrolowanych warunkach. Pies musi nauczyć się właściwie komunikować, dlatego aranżujmy jak najwięcej pozytywnych kontaktów. Hovawart bardzo często szkolony jest na psa lawinowego, służbowego, przewodnika niepełnosprawnych czy terapeutę.

Zalety i wady rasy hovawart

Zalety rasy hovawart

 • hovawart lubi zabawy z dziećmi
 • jest psem przyjaznym, serdecznym i lojalnym
 • hovawart nie szczeka bez powodu
 • rasa ta nie ma tendencji do ucieczek
 • hovawart jest psem pewnym siebie, to doskonały stróż i obrońca, odporny na stres

 

Wady rasy hovawart

 • hovawart pozostawiony na długo sam może poczynić zniszczenia w domu
 • pies jest łapczywy przy jedzeniu
 • hovawart powinien żyć w domu z ogrodem, najlepiej na wsi
 • rasa ta potrzebuje dużej dawki stymulacji psycho-fizycznej, nie znosi bezczynności
 • hovawart nie nadaje się dla osób starszych

Ciekawostki o rasie hovawart

 • Nazwa rasy wywodzi się od połączenie dwóch niemieckich słów „hova” czyli podwórko i „wart” czyli stróż.
Kupując hovawarta warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki.

Hovawart hodowla

Kupując hovawarta warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. W hodowli hovawarta wymagane jest prowadzenie prześwietleń ze względu na tendencję psów do dysplazji stawów.

Hovawart cena

Cena hovawarta waha się od 4 do 5 tys. zł. Najlepsze osobniki plasują się w górnej granicy podanej stawki.

Imię dla psa rasy hovawart

Ciekawe imię dla psa hovawarta: Haro, Luis, Sam

Ciekawe imię dla suczki hovawarta: Zara, Dafi, Megi

Dla kogo hovawart będzie idealny?

Hovawart to pies dla osób, które docenią jego wszechstronność oraz zapewnią psu możliwie jak najbardziej stymulujące środowisko rozwoju. Najlepszym opiekunem hovawarta jest osoba aktywna, mająca dzieci, ale także niezapracowana, o niezłomnym charakterze, mająca czas na interakcje z psem. Dobrze, gdyby przyszły opiekun mieszkał w domu na wsi z ogrodem, którego hovawart będzie pilnował.

Klasyfikacja FCI rasy hovawart

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 2: molosy

Numer wzorca: 190

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Hovawart – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Hovawart – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Hovawart to pies ceniony za wyrównany charakter i wszechstronne cechy użytkowe. Najlepszym opiekunem dla hovawarta będzie osoba aktywna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 771

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x