Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

HOVAWART

Hovawart to niemiecki potomek chłopskich ras psów do stróżowania znany już w średniowieczu.

pixabay.com/pl/photos/pies-zwierzę-domowe-hovawart-czarny-1194087/

Spis treści

Witaj! Jeśli rozważasz wprowadzenie do swojego domu hovawarta, to jesteś we właściwym miejscu. Nasz przewodnik dostarczy Ci pełnej wiedzy na temat tej majestatycznej, lojalnej rasy, która słynie ze swojej wszechstronności i oddania. Hovawart to nie tylko piękny i imponujący pies, ale również wyjątkowy kompan, który potrafi stworzyć niezwykle mocną więź z członkami rodziny. W dalszej części artykułu skupimy się na najważniejszych informacjach dotyczących zdrowia tych psów, tak abyś mógł zapewnić swojemu nowemu przyjacielowi najlepsze możliwe warunki życia. Omówimy także historię rasy, jej kluczowe cechy oraz wyzwania, które mogą pojawić się w trakcie jej hodowli. Nie pominiemy również kwestii finansowych związanych z zakupem szczeniaka. Gorąco zapraszamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z hovawartem w sekcji komentarzy poniżej!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

190

➡ Waga

25 – 35 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Hovawart to czuły, łagodny pies o przyjaznym nastawieniu do rodziny. Lubi towarzystwo dzieci, zwłaszcza wtedy, gdy proponują mu ciekawe zabawy.

Jak wygląda hovawart?

Hovawart to pies mocny, o nieco wydłużonej sylwetce, którego długość tułowia stanowi 110-115% wysokości w kłębie 

Głowa psa jest masywna z szerokim czołem; kufa mocna, nieznacznie zwężająca się ku nosowi, który może być czarny bądź z przejściową utratą pigmentacji. Oczy psa są owalne, nie wypukłe, ale też nie osadzone głęboko. Uszy oklapłe, wysoko osadzone, luźno przylegające do głowy, trójkątne.

Szyja psa jest silnej budowy, średniej długości i obficie owłosiona. Klatka piersiowa jest szeroka, dobrze umięśniona. Zad lekko ścięty. Nogi dobrze umięśnione. Ogon sięga stawu skokowego, w podnieceniu i w chwili ataku pozostaje uniesiony. Kończyny przednie są mocne, proste i pionowe. Kończyny tylne są równie mocne i dobrze kątowane, z bardzo dobrze umięśnionym udem i podudziem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 63-70 cm

Suka: 58-65 cm

Hovawart – waga

Pies, jak i suka 30-40 kg

Szata hovawarta

Sierść hovawarta charakteryzuje się długim, mocnym włosem okrywowym, który jest przylegający i może być lekko pofalowany. Posiada również skąpy podszerstek. Najdłuższa jest na klatce piersiowej, brzuchu, wewnętrznej stronie przednich nóg, udach oraz ogonie, a najkrótsza na głowie i przedniej stronie nóg. Sierść jest gęsta.

Pies tej rasy występuje w trzech odmianach kolorystycznych: czarna podpalana, czarna i blond. W umaszczeniu czarnym podpalanym sierść jest czarna z lśniącymi, blond znaczeniami, które nie są ani za jasne, ani za ciemne. Znaczenia występują w określonych miejscach, takich jak głowa, piersi, nogi i spód ogona, muszą być wyraźnie odgraniczone. W umaszczeniu czarnym dominuje nasycona czerń, z możliwością pojedynczych białych plamek i włosów. Blond hovawarty mają barwę niezbyt ciemną ani zbyt jasną, z jaśniejszymi partiami na brzuchu i nogach. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap jest czarna, niezależnie od koloru sierści.

Charakter i usposobienie

Hovawart to czuły i łagodny pies o przyjaznym nastawieniu do rodziny. Lubi towarzystwo dzieci, zwłaszcza wtedy, gdy proponują mu ciekawe zabawy. Dzieci powinny być nauczone właściwego kontaktu z psem i nigdy nie powinny zostawać z nim same.

Jako stróż domu pies tej rasy jest czujny i nigdy nie wykazuje agresji bez wyraźnego powodu. Nie jest też psem nadmiernie szczekliwym, głosu używa w chwili dostrzeżenia niebezpieczeństwa na swoim terenie. Jako pies wszechstronny nadaje się nie tylko do stróżowania, ale i pokocha psie sporty takie jak: agility, canikross, obediance, mantrailing.

Energia psa oraz wysoka inteligencja powinny być ukierunkowane na pracę. Hovawart to niezwykle uzdolniony pies do pracy węchem, co warto wykorzystać podczas zabawy czy pracy. To potomek wiejskich psów, lecz jego wrażliwość sprawia, że nie może być psem podwórkowym, izolowanym od rodziny. Jego serdeczne podejście do członków rodziny sprawia, że nie sposób odmówić mu czułości.

W Niemczech hovawart uznawany jest za jedną z ras psów pracujących – w szczególności RZV dąży do wzmocnienia u niego cech psa sportowego, w związku z tym dużą wagę przywiązuje się do charakteru psa – wysoki próg reakcji na bodźce i jego zdrowia.

Z kolei HZD i HC wskazują, że psy powinny być hodowane w oryginalnym, niezależnym i silniejszym typie, który powinien być jak najbardziej podobny do stróża podwórka.

Czy hovawart to zdrowa rasa?

Hovawart dobrze znosi niskie temperatury mimo lichego podszerstka, upały jednak nie są dla niego. Zawsze należy zapewnić psu świeżą wodę i nieograniczony do niej dostęp oraz możliwość schronienia w cieniu. Jest psem wytrzymałym, ale trzymają się go dolegliwości typowe dla większych psów.

Typowe choroby rasy

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Mielopatia zwyrodnieniowa
  • Zaćma
  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Niedoczynność tarczycy
  • Krążenie wrotne

Czym karmić hovawarta?

Hovawarta należy karmić wysokiej jakości karmą suchą, podawać posiłki przygotowywane w domu lub podawać dietę BARF. Domowy pokarm należy uzupełniać o suplementy, dlatego taką dietę warto skonsultować z lekarzem weterynarii, by dostosować kaloryczność do trybu życia psa.

Hovawart jest łapczywy przy jedzeniu, dlatego też jest bardziej narażony na skręt żołądka. Sylikonowy spowalniacz do miski może być bardzo przydatny w hamowaniu psa przy jedzeniu. Porcje pokarmu podziel na dwie i nigdy nie podawaj jedzenia bezpośrednio po lub przed intensywną aktywnością.

Dobrze skomponowana dieta wpłynie pozytywnie na poziom aktywności psa, ale i stanowi profilaktykę jego stawów. Szczeniak hovawarta, jak i dorosłe psy warto wspierać suplementami na stawy (chondroityna, glukozamina). Przysmaki wykorzystane w szkoleniu bezwzględnie trzeba odliczyć od porcji głównego posiłku. Unikniesz w ten sposób nadwagi u psa.

Jak pielęgnować hovawarta?

Zabiegi pielęgnacyjne przy hovawarcie nie są pracochłonne. Pies linieje dwa razy do roku: na wiosnę i jesień, dlatego w tym okresie wymaga codziennego wsparcia w postaci wyczesywania. W pozostałe miesiące wystarczy hovawarta przeczesać dwa razy w tygodniu ze szczególnym uwzględnieniem długiego włosa za uszami i w pachwinach. Do zabiegu wyczesywania zakup odżywkę, która zwilży i odżywi włos oraz ułatwi pracę. Hovawarta kąpie się bardzo rzadko, wtedy gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i pazurów. Regularne sprawdzanie uszu psa pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych infekcji lub zanieczyszczeń. Długie pazury mogą się łamać lub powodować dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia, dlatego powinny być przycinane. Zęby należy szczotkować psu przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Hovawart to wszechstronny pies, wykazujący się dużą inteligencję. Chętnie się uczy i bardzo lubi współpracować z człowiekiem. Jak każdy pies potrzebuje stanowczego opiekuna, który wdroży zasady i będzie się ich trzymał.

Nie jest psem niezależnym, kontakt z opiekunem jest mu potrzebny do zrównoważonego rozwoju, ale nie jest też bezwzględnie posłuszny. Szkolenie powinno być oparte na pozytywnych metodach wzmocnienia i być ciekawe.

Szkolenie psa należy zacząć w chwili przybycia czworonoga do domu. Jeśli hovawart ma mieszkać z kotem, powinien być zawczasu socjalizowany. Kontakty hovawarta z innymi czworonogami również muszą odbywać się regularnie i w kontrolowanych warunkach. Pies musi nauczyć się właściwie komunikować, dlatego aranżuj jak najwięcej pozytywnych kontaktów.

Pies tej rasy bardzo często szkolony jest na psa lawinowego, służbowego, przewodnika niepełnosprawnych czy terapeutę.

Zalety i wady hovawarta

Zalety

  • Lubi zabawy z dziećmi.
  • Jest psem przyjaznym, serdecznym i lojalnym.
  • Nie szczeka bez powodu.
  • Rasa ta nie ma tendencji do ucieczek.
  • Jest psem pewnym siebie, doskonałym stróżem i obrońcą, odpornym na stres.

Wady

  • Pozostawiony na długo sam może poczynić zniszczenia w domu.
  • Pies jest łapczywy przy jedzeniu.
  • Nie nadaje się dla osób starszych.

Ciekawostki o hovawarcie

  • Nazwa rasy wywodzi się od połączenie dwóch niemieckich słów „hova” czyli podwórko i „wart” czyli stróż.
  • W szwajcarskim kantonie Glarus wymagane jest pozwolenie na posiadanie hovawarta.
Kupując hovawarta warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki.

pixabay.com/pl/photos/pies-duża-hovawart-rasowe-pies-gra-4293262/

Historia rasy

Hovawart to niemiecki potomek chłopskich ras psów do stróżowania znany już w średniowieczu. Psy w tym typie pilnowały zarówno chłopskich, jak i arystokratycznych dworów, stąd jego nazwa: „hof” – podwórze, a „warte” – stróżowanie. W tamtym czasie wszystkie psy do stróżowania określano tym mianem. Pierwsze informacje na temat hovawartów znaleźć można w księgach prawodawczych z 1380 roku.

Współczesna hodowla sięga czasów przedwojennych, kiedy to rodzina König parował wiejskie psy z trzech regionów Niemiec z dużymi psami m.in. z nowofundlandem, owczarkiem niemieckim czy leonbergerem i kuvaszem. Pierwszą próbę hodowlaną podjęli oni w 1922 roku, a ich celem było wyhodowanie psów obronnych i do stróżowania, stając w opozycji do tresowania psów stróżujących. 

Niestety psy z odtworzonej populacji hovawartów niemal wyginęły w okresie II wojny światowej, na szczęście pojedyncze sztuki ocalały i udało się odbudować rasę praktycznie od zera w ciągu 10 lat.

Uznanie hovawarta przez FCI

Doprowadzenie do wyrównania rasy i skatalogowanie wszystkich niemieckich psów pozwoliło na uznanie hovawarta za odrębną przez niemiecki Kennel Club już w 1937 roku. W 1948 roku w Niemczech utworzono Der Rassezuchtverein für Hovawart-Hunde e.V. (RZV) – klub hodowlany hovawartów, który ustalił wzorzec rasy. Na listę ras uznanych przez FCI rasę tych psów wpisano jednak 21 listopada 1955 roku. Wraz z jego uznaniem przez FCI zaczęła również rosnąć popularność i populacja hovawartów na całym świecie. Próbom pracy hovawarty zaczęły być poddawane w 1964 roku.

W Niemczech działają obecnie trzy kluby uznawane przez Niemiecki Związek Psów (VDH):

  • Klub Hodowlany Psów Hovawartów (RZV)
  • Związek Hodowli Hovawartów Niemcy (HZD)
  • Klub Hovawartów Niemcy (HC)

 

Kluby te dokładają wszelkich starań, by kolejne pokolenia psów tej rasy były wolne od chorób i wyrównane charakterem, np. RZV wymaga badań w kierunku zaćmy, a HZD badań tarczycy. W HZD w 2017 oku podjęto również decyzję od wprowadzeniu konieczności badań genetycznych w kierunku mielopatii zwyrodnieniowej.

Hovawart zza zachodniej granicy przywędrował do Polski w 1985 roku, lecz należy do grona ras o umiarkowanej popularności.

Hodowla

Kupując hovawarta warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. W hodowli wymagane jest prowadzenie prześwietleń ze względu na tendencję psów tej rasy do dysplazji stawów.

Ile kosztuje hovawart?

Cena hovawarta waha się od 4000 do 5000 zł. Najlepsze osobniki plasują się w górnej granicy podanej stawki.

Jakie imię dla hovawarta?

Imię dla psa

  • Haro, Luis, Sam

Imię dla suczki

  • Zara, Dafi, Megi

Dla kogo hovawart będzie idealny?

Hovawart to pies dla osób, które docenią jego wszechstronność oraz zapewnią psu możliwie jak najbardziej stymulujące środowisko rozwoju. Najlepszym opiekunem hovawarta jest osoba aktywna, mająca dzieci, ale także niezapracowana, o niezłomnym charakterze, mająca czas na interakcje z psem. Dobrze, gdyby przyszły opiekun mieszkał w domu na wsi z ogrodem, którego pies będzie pilnował.

FAQ na temat hovawarta

Ile żyje hovawart?

Hovawart żyje od 12 do 14 lat.

Źrodła

zkwp.pl/wzorce/190.pdf

fci.be/en/nomenclature/HOVAWART-190.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
HOVAWART – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
HOVAWART – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Hovawart to pies ceniony za wyrównany charakter i wszechstronne cechy użytkowe. Najlepszym opiekunem dla hovawarta będzie osoba aktywna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x