Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Foksterier szorstkowłosy - hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Foksterier szorstkowłosy - hodowla, szczeniaki, wychowanie

Na wystawach budzi zachwyt, podczas polowania wykazuje się odwagą i szybkością, w domu jest wulkanem energii o zawadiackim charakterze. Oto foksterier szorstkowłosy.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o foksterierze szorstkowłosym

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

169

➡ Waga

6 – 8,25 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

przyjacielski, odważny, czujny

Foksterier szorstkowłosy – historia rasy

Foksterier szorstkowłosy pochodzi z północnej Anglii oraz dalekiej Walii i był hodowany przez niższe warstwy społeczne. Często foksteriery hodowane były na farmach, w niedalekiej odległości od lasów, gdzie były szybko dostępne dla myśliwych. Głównym celem twórców rasy było uzyskanie idealnego psa do polowań na lisy par force. Foksterier szorstkowłosy był zatem wyłącznie psem użytkowym. Odnośnikiem były foxhoundy, którym foksteriery towarzyszyły na polowaniach. Pies miał być szybki, o silnych szczękach, szacie odpornej na niepogodę oraz krótkim grzbiecie i głębokiej klatce piersiowej, które to cechy składały się na psa idealnego do polowań i pracy w lisich norach.

Geneza odmiany foksteriera szorstkowłosego

Historia powstania odmiany szortkowłosej nie jest do końca jasna. Najbardziej jednak prawdopodobna wersja mówi o krzyżówkach foksteriera gładkowłosego z black and tan terierem, terierem walijskim, terierem z Durham, terierem z Derbyshire oraz lakelandem. Kolor szaty foksteriera szorstkowłosego ukształtował się dzięki domieszce genów beagla. Natomiast siłę i odwagę nowa odmiana foksteriera odziedziczyła po bulterierze.

Oficjalne uznanie rasy foksterier szorstkowłosy i nawa rasy

Foksteriera szorstkowłosego uznano dopiero w 1873 roku, 10 lat po foksterierze gładkowłosym. Wzorzec rasy uwzględniający foksteriera szorstkowłosego powstał w 1876 roku. Początkowo foksteriera szorstkowłosego nazywano terierem szorstkowłosym (the rough haired terrier), a w 1882 roku nazwa ewoluowała do obecnie uznawanej – foksterier szorstkowłosy (the wire fox terrier).

Foksterier szorstkowłosy w Polsce

Pierwsze osobniki foksterierów szorstkowłosych pojawiły się wraz z nową modą na teriery w okresie międzywojennym. Największe zainteresowanie na rasę przypada na lata 60-80. XX wieku.

Jak wygląda foksterier szorstkowłosy

Wygląd foksteriera szorstkowłosego

pixabay.com/images/id-7647426/ 

Foksterier to nieduży pies, który skrywa ogromną siłę. Pies ma gruby kościec, ale przez to jego sylwetka nie może być ociężała. Głowa od góry jest płaska i pochyla się i zwęża ku przodowi. Nos zawsze czarny. Szczęka foksteriera szorstkowłosego jest silna, ale jej kości i mięśnie nie są uwydatnione. Oczy są małe, zaokrąglone, głęboko osadzone i mają ciemną barwę. Uszy małe, w kształcie litery V. Ucho pada do przodu i przylega do polików. Tułów krótki, mocny i prosty zakończony wysoko osadzonym ogonem. Foksteriery szorstkowłose noszą ogon pionowo, ma on długość pasującą do sylwetki. Ciało noszone jest przez mocne, silne, muskularne nogi o małych i zwartych łapach.

Foksterier szorstkowłosy – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli foksterierów szorstkowłosych jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników rasy foksterier szorstkowłosy.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla foksteriera szorstkowłosego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Foksterier szorstkowłosy chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta foksteriera szorstkowłosego, jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzeniem foksterierom szorstkowłosym prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli foksteriera szorstkowłosego jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji foksteriera szorstkowłosego swojego oddziału ZKwP.

Foksterier szorstkowłosy z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem foksteriera szorstkowłosego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Foksterier szorstkowłosy - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących foksteriera szorstkowłosego z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Wady fizyczne lub psychiczne odbijające się na zdrowiu fizycznym i psychicznym oraz oddziałujące na dobrostan psa.
  • Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.
  • Wadą są podstawione tylne kończyny; jasny nos; łaty pręgowane, czerwone, wątrobiane lub niebiesko łupkowe; kolana i łapy nie mogą się kierować do wewnątrz ani do zewnątrz; krótkie podudzie w połączeniu ze stromym stawem kolanowym; grzbiet z oznakami słabości; luźne podgardle; uszy nie mogą być stojące, tulipanowate, w kształcie płatka róży, złożone i skierowane ku tyłowi; pełne i zaokrąglone poliki; kufa nie może być wyraźnie krótsza od długości czaszki.

Foksterier szorstkowłosy możliwe dziedziczenie chorób

Foksterier szorstkowłosy, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Wśród częstych chorób, na jakie zapadają foksteriery, wskazuje się:

  • Uszy stojące lub wiotkie (wrodzona wada dziedziczna)
  • Deformacje ogona (nieprawidłowy zrost lub położenia kręgów ogonowych)
  • Przemieszczenie moczowodu
  • Postępujący zanik mięśni (miastenia)
  • rozszerzenie przełyku
  • problemy z uchem środkowym (zespół przedsionkowy)
  • ataksja móżdżkowa
  • choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, rak)
  • zespół Fallota
  • padaczka
  • problemy ze wzrokiem

Szczeniaki foksteriera szorstkowłosego – charakter

Foksterier szorstkowłosy na smyczy

I, Lilly M, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Foksterier szorstkowłosy to pies o silniejszym temperamencie niż foksterier krótkowłosy. Foksterier to niezwykle energiczny pies, bystry i ruchliwy o ognistym temperamencie. Foksy to inteligentna rasa o silnym instynkcie łowcy. Przeznaczenie psa powoduje, że jest on również dosyć niezależny. Foksterier może być psem stróżującym, jest bardzo czujny.

Foksterier szorstkowłosy dobrze znosi samotność, pod warunkiem, że opiekun przed pozostawieniem psa zapewni mu dłuższy spacer. W przeciwnym razie pies może zacząć niszczyć przedmioty w domu i głośno wokalizować.

Foksterier szorstkowłosy nie jest polecany na pierwszego psa w domu, a przez swój charakter salonowcem na pewno nie zostanie. Mimo to jest czułym psem dla całej rodziny, jest przyjacielski, towarzyski, ale potrafi też bardzo szybko zareagować na każdą prowokację. To doskonały pies dla myśliwych, który sprawdzi się w roli dzikarza lub norowca.

Czy foksterier szorstkowłosy to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu trzy aktywne spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał co najmniej godzinę?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie tak dużego psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece psa takiego jak foksterier szorstkowłosy?

Foksterier szorstkowłosy – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka foksteriera pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca foksteriera szorstkowłosego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej agresywne wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka foksteriera szorstkowłosego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki foksteriera szorstkowłosego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta foksteriera szorstkowłosego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy małego foksteriera nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysiej, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Szczenięta foksteriera szorstkowłosego – wychowanie

Jeżeli to w Twoim domu urodziły się szczenięta foksteriera szorstkowłosego, a nie masz jeszcze doświadczenia w odchowywaniu psów, to pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Szczenięta foksteriera szorstkowłosego powinny być ważone od urodzenia każdego dnia. Szczenięta cztero- i pięciotygodniowe można ważyć co drugi dzień, a szczenięta starsze raz w tygodniu.
  • Przez pierwsze 14 dni szczenięta powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Między 2. a 4. tygodniem można już zacząć wprowadzać stopniowo pokarm papkowaty.
  • Waga urodzeniowa szczeniaka foksteriera waha się między 1 a 5% masy dorosłego osobnika. W pierwszej dobie po urodzeniu waga szczeniąt spada, by w kolejnych dniach zacząć mocno wzrastać.
  • Szczenięta powinny być karmione przez sukę do ok. 6-8 tygodnia życia. W tym okresie odruch ssania zanika, a szczenięta foksteriera szorstkowłosego mogą być już karmione pokarmem stałym.
  • Starsze niż 3 tygodnie szczenięta można wyprowadzać na ogrodzony ogród przy domu na krótkie wyjścia. Pogoda musi być jednak słoneczna i powinno być przynajmniej 15 st. C.
  • Pamiętaj, by każde ze szczeniąt oznaczyć, np. kokardą, by nie pomylić rodzeństwa. Dla każdego szczeniaka foksteriera warto prowadzić osobne notatki.
  • Jeżeli suka nie jest w stanie utrzymać w czystości wszystkich szczeniąt, to 4-tygodniowe psiaki można zmyć w ciepłej wodzie. Warto również zacząć przyzwyczajać szczenięta do czesania oraz do zabiegów higienicznych przy uszach, łapach i oczach.
Foksterier szorstkowłosy na łące

freepik.com/free-photo/close-up-cute-terrier-grass-field_5785750.htm

Socjalizacja szczeniąt foksteriera szorstkowłosego

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami foksteriera szorstkowłosego przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta owczarka flandryjskiego powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię foksteriera szorstkowłosego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla foksteriera szorstkowłosego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka foksteriera szorstkowłosego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża dla psa
  • Kaganiec dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego pieska nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku dla foksteriera
  • Zabawkach dla szczeniaka foksteriera
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

Kiedy szczepić szczenię foksteriera szorstkowłosego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień foksteriera szorstkowłosego

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

J. Zarzyńska , Foksterier szorstkowłosy, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2021

zkwp.pl/wzorce/169.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Foksterier szorstkowłosy - hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Foksterier szorstkowłosy - hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Na wystawach budzi zachwyt, podczas polowania wykazuje się odwagą i szybkością, w domu jest wulkanem energii o zawadiackim charakterze. Oto foksterier szorstkowłosy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x