Reklama

Greyhound – chart angielski – opis rasy

Facebook
Twitter
Greyhound, zwany również chartem angielskim to rasa psów, której przodkowie pochodzą prawdopodobnie z Egiptu.

Chart angielski greyhound to pies wyścigowy, w przeszłości myśliwski, który może towarzyszyć domownikom jako pies rodzinny oraz wystawowy.

Spis treści - kliknij

Greyhound – historia rasy

Greyhound, zwany również chartem angielskim to rasa psów, której przodkowie pochodzą prawdopodobnie z Egiptu. Psy w typie charta perskiego saluki wykorzystywano w Egipcie, podczas polowań, a rysunki z egipskich grobowców wskazują, że psy te żyły przeszło 4000 lat temu.

Psy w typie greyhounda trafiły z Egiptu do Persji, a stamtąd, w nieco zmienionej szacie, przybyły na tereny Wysp Brytyjskich, gdzie uzyskały obecną postać. W Anglii psy te mieli prawo posiadać jedynie szlachcice. Od średniowiecza do końca XVIII wieku greyhoundy służyły do polowań m.in. na zające. Od XIX wieku greyhoundy zaczęły pracować przede wszystkim na torach wyścigowych. Obecnie prowadzone są linie greyhoundów wystawowych i wyścigowych, które różnią się od siebie wyglądem.

Nazwa greyhound może pochodzić od umaszczenia psów – grey, które początkowo występowały w szarym ubarwieniu. Według Caiusa nazwa greyhound pochodzi od łacińskiego gradus – stopień, co wskazywałoby na prawo posiadania tych psów przez ludzie wysokiej rangi.

Greyhound został wpisany na listę ras FCI w 1955 roku.

Greyhound w Polsce

Greyhound to rasa psów, która w Polsce znana była jeszcze przed wojną. Zarówno wtedy, jak i obecnie psy te nie są w Polsce zbyt popularne.

Jak wygląda greyhound?

Greyhound to silnie zbudowany chart o mocnym umięśnieniu i harmonijnej sylwetce. Głowa charta angielskiego jest długa i umiarkowanie szeroka; oczu owalne i ukośnie osadzone; uszy małe i w kształcie płatka róży. Szyja greyhounda jest długa; grzbiet długi i szeroki; klatka piersiowa głęboka; ogon długi i nisko osadzony.

Greyhound – charakterystyka

Wysokość w kłębie greyhounda

Pies: 71-76 cm

Suka: 68-71 cm

Greyhound – waga

Pies, jak i suka: 28-33 kg

Szata greyhounda

Chart angielski greyhound ma gęsty, krótki i delikatny włos okrywowy.

Umaszczenie greyhounda może być czarne, białe, czerwone, niebieskie, błękitne, płowe, jasno płowe, pręgowane, każdy z tych kolorów z białymi znaczeniami oraz łaciate.

Klasyfikacja wielkości charta angielskiego

Greyhound to pies rasy dużej.

Ile żyje greyhound?

Greyhoundy żyją od 9 do 11 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Greyhound – charakter

Greyhound to pies o stonowanym i mało wylewnym usposobieniu wobec obcych. Wśród swoich potrafi okazywać czułość i może być bardzo dobrym psem rodzinnym.

Chart greyhound to pies z natury stworzony do aktywności, przejawia również instynkt łowiecki, dlatego można się spodziewać skłonności do ucieczek. Nie jest to pies szczekliwy, nie ma też skłonności do niszczenia.

Życie greyhounda w małym mieszkaniu będzie nieznośne. Pies potrzebuje większych przestrzeni z dużym podwórkiem, gdzie będzie mógł się wybiegać. Psy te nie potrzebują bardzo długich spacerów, wystarczą 30 minutowe wyjścia, ale z bardzo intensywnym wybieganiem.

Greyhoundy ze względu na swój instynkt łowiecki mogą mieć problem z zaakceptowanie pod jednym dachem kotów i psów innych ras. Psy tej rasy nie będą dobrym wyborem na pierwszego psa w domu.

Greyhound – zdrowie

Greyhoundy żyją średni do 10 lat. Okrywa włosowa charta angielskiego nie chroni psa przed niskimi temperaturami, więc zimą konieczne będzie ubranko dla psa.

Wśród częstych problemów zdrowotnych greyhounda występują:

 • Niedoczynność tarczycy
 • Nowotwory kości
 • Postępujący zanik siatkówki
 • Polineuropatia
 • Skręt i rozszerzenie żołądka
 • Dysplazja stawów biodrowych
Greyhound nie jest łakomczuchem.

Greyhound – żywienie

Greyhound nie jest łakomczuchem. Pamiętaj, by nie karmić psa na dwie godziny przed i po wysiłku. Karmę dostosuj do wieku i aktywności charta. Greyhounda możesz karmić dietą BARF, suchą i mokrą karmą komercyjną.

Greyhound – pielęgnacja

Pielęgnacja greyhounda nie jest czasochłonna. Wystarczy przeczesać jego sierść szczotką raz w tygodniu. Psa nie trzeba kąpać. Raz w tygodniu należy sprawdzić stan oczu, uszu i zębów oraz łap.

Greyhound – szkolenie

Charty to psy, które wykazują wrodzoną skłonność do podążania za wszystkim co się rusza. Przez tą cechę mogą napytać sobie wielu problemów, dlatego zadaniem właściciela jest odpowiednie szkolenie z nastawieniem na przywołanie. Charta, jak inne rasy psów należy socjalizować intensywnie między 4. a 12. tygodniem życia. Po drugiej serii szczepień szczeniak greyhounda może udać się do psiego przedszkola. Opiekun greyhounda powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu psów myśliwskich.

Zalety i wady greyhounda

Zalety greyhounda

 • Chart angielski greyhound to pies o stonowanym usposobieniu
 • Psy tej rasy mogą być psami domowymi do towarzystwa
 • Nie wymaga intensywnej pielęgnacji

 

Wady greyhounda

 • Greyhound przejawia silny instynkt łowiecki i do pogoni
 • Kiepsko znosi złe warunki pogodowe
 • Nadaje się dla doświadczonych opiekunów, którzy znają się na układaniu psów

Ciekawostki o greyhoundach

 • Greyhound to najszybsza rasa psów, na krótkim dystansie jego prędkość wynosi nawet 72 km/h
 • Pierwsza próba greyhounda na torze wyścigowym odbyła się w 1876 roku w Hendon w Anglii
Cena greyhounda z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Greyhound hodowla

Kupując greyhounda z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta charta angielskiego oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Imię dla charta greyhounda

Ciekawe imię dla psa greyhounda: Piorun, Figo, Kadet

Ciekawe imię dla suczki greyhounda: Astra, Coca, Fryga

Dla kogo greyhound będzie idealny?

Greyhound to pies, który potrzebuje odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna, który będzie potrafił ułożyć psa za pomocą pozytywnych metod wychowawczych. Jako przyszły opiekun pamiętaj, że chart angielskie nie nadaje się do małego mieszkania. Pies ten potrzebuje intensywnych aktywności fizycznych.

Klasyfikacja FCI rasy greyhound

Grupa X: charty

Sekcja 3: charty krótkowłose

Numer wzorca: 158

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Greyhound – chart angielski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Greyhound – chart angielski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chart angielski greyhound to pies wyścigowy, w przeszłości myśliwski, który może towarzyszyć domownikom jako pies rodzinny oraz wystawowy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 694

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x