Reklama

Szkolenie psa – podstawowe psie komendy i narzędzia treningowe

Facebook
Twitter
Nauka komendy leżeć

Naukę posłuszeństwa psa warto zacząć jak najszybciej, korzystając przy tym z metody pozytywnych wzmocnień. Dzięki temu pies chętniej będzie się uczył, zacieśniając więź ze swoim opiekunem.

Spis treści

Komunikacja między człowiekiem, a psem opiera się na sygnałach niewerbalnych, czyli gestach oraz werbalnych, czyli słowach. Dla naszych psów o wiele bardziej zrozumiała jest mowa ciała, ponieważ to właśnie dzięki niej głównie komunikują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Z tego powodu powinniśmy z bardzo dużą świadomością dobierać hasła, czyli komendy dla psa, które będą oznaczały wykonanie przez niego określonej czynności.

Podstawowe komendy dla psa

Od czego zacząć szkolenie psa? To jedno z częstych pytań, które zadają mi właściciele psów. Zawsze zaznaczam, że najważniejsze jest bardzo dobre opanowanie reakcji na imię i nauka przywołania. Te dwa elementy można zacząć ćwiczyć i wzmacniać już od pierwszego dnia psa w naszym domu. W późniejszym czasie każdy właściciel uczy swojego psa znajomości komendy siad, leżeć lub waruj (w zależności od tego, jak tą czynność nazwiemy) oraz zostawania w danym miejscu – można powiedzieć, że jest to podstawowa baza umiejętności każdego psa.

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Na samym początku musimy znaleźć coś, co będzie dla naszego psa nagrodą za dobrze wykonaną czynność. Najczęściej są to jakieś przysmaki lub sucha karma – ogólnie mówiąc jedzenie. Więcej o tym, jak nagradzać psa znajdziecie w moim ostatnim artykule: Szkolenie psa z posłuszeństwa – metody pozytywnych wzmocnień. Następnie możemy przejść do ćwiczeń. Jeśli chcemy, aby pies nauczył się siadania lub kładzenia się na ziemi, to musimy za wykonanie każdej z tych czynności psa nagradzać. Funkcjonuje to na takiej zasadzie:

 1. bierzemy przysmak do ręki,
 2. naprowadzamy psa ręką na przyjęcie danej pozycji,
 3. nagradzamy słownie oraz przysmakiem, gdy pies w danej pozycji się znajduje.

 

Jeśli już widzimy, że pies bez problemu siada lub kładzie się na gest ręki, wtedy możemy dodać do tego słowo, które będzie oznaczało dla psa wykonanie właśnie tej konkretnej czynności.

Jak nauczyć psa siad?

Do treningu potrzebne nam będą przysmaki. Najlepiej drobno pokrojone, aby pies się zbyt szybko nie najadł. Komendy siad będziemy uczyć według następującego schematu:

 1. bierzemy do ręki przysmak,
 2. rękę kierujemy od pyska psa lekko wzwyż i w przód – przesuwając dłoń nad psem w kierunku jego zadu,
 3. pies podążając za ręką powinien przerzucić swój ciężar ciała z przednich łap na tylne i dzięki temu usiąść na ziemi,
 4. kiedy pies już siedzi, wtedy nagradzamy go serią od trzech do pięciu smaczków – wydając je jeden za drugim, dzięki temu pies zapamięta tą pozycję bardzo pozytywnie, ponieważ po jej przyjęciu otrzymał dużo nagród i następnym razem chętnie oraz szybciej będzie siadał, widząc lekki ruch ręki nad sobą,
 5. kiedy pies już reaguje na ruch ręki możemy do treningu dodać komendę, czyli hasło na siadanie – najpopularniejszym jest „siad” lub „sit” z języka angielskiego.

Jakich komend używać w szkoleniu?

Musimy pamiętać, że nasz język, ludzki, dla psów jest totalnie obcy. To tak, jak dla nas, Polaków, język chiński. Jeśli chcemy nauczyć psa określonej reakcji na słowo, to musimy wybrać hasło tak, aby było ono dla psa łatwe do przyswojenia. Poniżej przedstawię Wam kilka zasad doboru komend tak, aby pies się ich jak najszybciej nauczył:

 • hasła powinny być krótkie – od jednej do dwóch sylab,
 • słowa powinny się od siebie różnić brzmieniem (niewłaściwym wyborem będzie np. zostaw i zostań),
 • wymawiamy je zawsze w tej samej formie (nie należy mówić np. siad, czasami siadaj lub usiądź),
 • dobrze, jeśli dane słowo kojarzy nam się z daną czynnością – wtedy łatwiej jest je zapamiętać.

Joanna Korbal

Instruktor Szkolenia Psów, Behawiorysta, Zoopsycholog, Instruktor Fitnessu dla Psów, Sędzia USDDN, Sędzia UpDog, Ambasador marki Bozita - Fot. Ewa Kuca - Kejtrowe Fotki

Poznaj inne porady behawiorystów

Wejść na stronę: 878

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x