Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

DLACZEGO PIES SIĘ DRAPIE? Poznaj 7 powodów

DLACZEGO PIES SIĘ DRAPIE

By Takashi Hososhima from Tokyo, Japan – Scratch, scratch, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40586899

Spis treści

W zasadzie każdy pies od czasu do czasu podrapie się po pysku, za uszami, czy po brzuchu. Delikatne swędzenie, które nie ma charakteru nawracającego problemu nie powinno Ciebie martwić. Jeżeli jednak Twój pies drapie się bardzo często i towarzyszą temu takie objawy, jak zaczerwienienie skóry lub wypadanie sierści, to problem może być poważniejszy. W literaturze naukowej specjaliści wskazują wiele przyczyn, które wywołują u psa potrzebę drapania. Część z nich opisałem dla Ciebie w tym artykule. Jeżeli problem świądu dotyczy Twojego psa, to koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

Dlaczego pies ciągle się drapie?

Odruch drapania wywoływany jest zwykle przez niemiłe uczucie opisywane jako świąd. W medycynie weterynaryjnej niemożliwe jest odróżnienie go od innych bodźców np. pieczenia, ponieważ reakcja psa w obu przypadkach jest taka sama – po prostu pies zaczyna się drapać.

Uporczywy świąd jest jednocześnie jednym z najczęstszych powodów wizyt z psem u lekarza weterynarii. Niestety dla psa przyczyn świądu jest bardzo wiele. W ustaleniu tej właściwej należy wziąć pod uwagę wiek psa, jego płeć i styl życia. Niektóre psy mają predyspozycje rasowe do chorób, które wywołują potrzebę drapania.

Również niektóre stany nasilają odczucie swędzenia. Na przykład nuda może wzmagać reakcję mózgu na bodźce świądowe i przekształcić to odczucie w stan patologiczny.

Po co pies się drapie?

Drapanie jest fizjologiczną reakcją psa na świąd – ma ono na celu kontrolowanie i tymczasowe osłabienie tego odczucia. Jest to możliwe, ponieważ inne bodźce np. dotyk albo zimno hamują odczucie swędzenia, gdyż rywalizują o te same neurony.

Postępowanie diagnostyczne

Jeżeli Twój pies cierpi nie czekaj i lepiej udaj się z nim do lekarza tak szybko, jak to możliwe. Proces wykrywania przyczyny drapania może trwać bardzo długo. Leczenie świądu nie jest  możliwe bez wcześniejszego prawidłowego rozpoznania jego przyczyny. Niestety często w praktyce weterynaryjnej kontrola świądu przebiega z podawaniem glikokortykosteroidów bez rozpoznania podstawowej przyczyny. Uporczywe ich podawanie może mieć negatywne skutki dla zdrowia psa.

Pamiętaj, że w diagnozowaniu uporczywego drapania bardzo ważny jest szczegółowy wywiad kliniczny. Dodatkowo lekarz może przeprowadzić badania kliniczne np. pobranie zeskrobiny, badanie w świetle lampy Wooda, trichogram itd.

Twój pies ciągle się drapie? Sprawdź ten produkt

Reklama

DERMATISAN

Jakie choroby mogą wywołać uporczywe drapanie u psa?

Uczucie swędzenia i towarzyszące mu zmiany skórne mogą być wywoływane przez trzy główne grupy problemów:

  1. Alergie skórne – pies może się drapać z uwagi na alergię pokarmową, atopię, hot-spot
  2. Infekcje bakteryjne i pasożytnicze – nieprzyjemne swędzenie mogą wywołać infekcje bakteryjne, drożdżyce skórne, grzybice skóry, roztocza i pchły
  3. Zaburzenia hormonalne – wśród nich problem ten może powodować choroba Cushinga oraz niedoczynność tarczycy.

Pies się drapie po jedzeniu

Głównym źródłem alergii pokarmowej są białka, które trafiają do układu pokarmowego psa. Niektóre z nich mogą powodować reakcje alergiczne. U psów alergików pokarmowych objawom skórnym, takim jak świąd mogą towarzyszyć objawy pokarmowe, jak biegunka. W praktyce pełne rozpoznanie alergii pokarmowej u psa nie jest możliwe, gdyż problem ten związany jest zawsze z wieloma czynnikami np. pies może mieć równocześnie alergię wziewną.

Z tego względu w postępowaniu diagnostycznym należy:

  • Odrobaczyć psa
  • Przeprowadzić wywiad kliniczny
  • Przeprowadzić dietę eliminacyjną – minimum 8 tygodni
  • Przeprowadzić testy prowokacji z użyciem poszczególnych składników – jeden na tydzień

Pies drapie się po pysku

Częstą przyczyną, dla której pies drapie się po pysku, uszach, wygryza łapy bądź odczuwa swędzenie w okolicach odbytu jest atopowe zapalenie skóry. Objawy te towarzyszą tzw. typowej postaci AZS. Atopia jest genetycznie uwarunkowaną zapalną i świądową chorobą alergiczną skóry. Jest to rodzaj nadwrażliwości o podłożu alergicznym, mającej związek z alergenami środowiskowymi, a także z pokarmu.

Ostateczne rozpoznanie stawiane jest zawsze przez lekarza weterynarii na podstawie:

  • Wywiadu
  • Badania klinicznego
  • Kryteriów Favrota, w tym reakcji na glikokortykosteroidy (GKS)
  • Wykluczenia innych przyczyn zapalenia skóry i przewlekłego świądu

 

Leczenie AZS zależy od nasilenia objawów. W przypadku minimalnych objawów zaleca się comiesięczną kontrolę na obecność pcheł, dietę eliminacyjną oraz lecznicze środki do pielęgnacji skóry. Wskazane jest stosowanie emulsji, szamponów czy żeli oczyszczających z martwego naskórka i stabilizujących pH, mających właściwości nawilżające, keratomodulujące, czy wzmacniające barierę ochronną skóry. 

Pies się drapie przez pchły

Jednym z czynników wyzwalających atopowe zapalenie skóry jest infestacja pchłami. Alergenem jest w tym przypadku ślina pcheł, która po kontakcie ze skórą psa wywołuje atopowe pchle zapalenie skóry. Objawy tej choroby są dość łatwe do zauważenia – pies drapie się zwykle u nasady ogona, często dochodzi tam do przerzedzenia sierści, można też zauważyć strupki.

W takiej sytuacji należy przeprowadzić terapię przeciwpchelną u wszystkich zwierząt domowych oraz pozbyć się jaj, larw i poczwarek z domowego otoczenia.

Co zrobić, gdy pies się drapie a nie ma pcheł?

Być może problem jest zdecydowanie mniejszy, a chodzić może o roztocza. Wśród tych mikroskopijnych pasożytów skóry uciążliwy świąd u psa i drapanie mogą powodować: nużeniec psi, świerzbowiec oraz roztocza z rodzaju Cheyletiella.

We wszystkich trzech przypadkach diagnozę stawia się na podstawie badania mikroskopowego zeskrobiny. A jednym z elementów wspólnych leczenia są kąpiele lecznicze.

Pies się drapie bo ma bakteryjne zapalenie skóry

Infekcje bakteryjne, wywołujące swędzenie mogą mieć charakter pierwotny i wtórny. Zmiany te mogą mieć postać krost, łuszczącego się naskórka, plam, głębokich sączących się ran lub uogólnionego zapalenie skóry. Rodzaj bakterii oraz antybiotyku, jaki należy zastosować do leczenia określa lekarz na podstawie wyników badania mikrobiologicznego. Najczęstszym bakteryjnym problemem skórnym jest ropne zapalenie skóry o przebiegu powierzchownym lub głębokim.

Drapanie się psa a drożdżaki

Drożdżyce niemal zawsze mają charakter infekcji wtórnych, które towarzyszą psom z atopią.  Ze względu na często towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry u psów przerost flory bakteryjnej lub drożdżaków, wprowadza się terapię miejscową na bazie szamponów i aerozoli z chlorheksydyną oraz środków do czyszczenia uszu. Przy ciężkich zakażeniach skóry wprowadza się leki o działaniu ogólnym – antybiotyki.

Pies się drapie ponieważ ma problemy hormonalne

Na koniec chciałbym wspomnieć o dwóch chorobach hormonalnych: niedoczynności tarczycy oraz nadczynności kory nadnerczy. Problemy z tarczycą mogą powodować łuszczenie skóry oraz matowienie i przerzedzenie sierści. U psów z chorobą Cushinga wtórne zmiany skórne mogą wywoływać świąd i drapanie.

Twój pies ciągle się drapie? Sprawdź ten produkt

Reklama

DERMATISAN

Domowe sposoby na swędzenie skóry psa

Bezpiecznym postępowaniem, które możesz zastosować samodzielnie, gdy pies się drapie zbyt często jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na wprowadzeniu karmy z jednym źródłem białka, z którym pies nie miał wcześniej do czynienia. Dieta taka powinna trwać 10-12 tygodni. Jeżeli po tym czasie nie odnotujesz poprawy u psa, konieczna jest wtedy zmiana karmy na inną – z innym źródłem białka i najlepiej bez zbóż.

Pomocna może okazać się również terapia przeciw pchłom. W tym celu możesz zastosować wybrany preparat na pasożyty zewnętrzne psów, który jest dostępnym w sklepie zoologicznym.

Czym złagodzić świąd skóry u psa?

W większości opisanych przeze mnie przypadków, które powodują, że pies się drapie nie obejdzie się bez diagnozy postawionej przez lekarza weterynarii. Ustalenie sposobu leczenia pozostaw specjaliście. Wspierając leczenie lekarz może zaproponować stosowanie produktów, które mają korzystny wpływ na poprawę kondycji skóry, jak kwasy EPA i DHA, czy preparaty w płynie o działaniu przeciwświądowym i nawilżającym.

Źródła

M. Lorenz, T. Mark, P. Demars, Od objawu do rozpoznania. Postępowanie diagnostyczne u małych zwierząt, wyd. Galaktyka, Łódź 2010.

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wyd. RM, Warszawa 2010.

P. Prelaud, Choroby alergiczne psów, wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010.

M. Szczepanik, Ł. Adamek. P. Wilkołek, Diagnostyka atopowego zapalenia skóry u psów oraz ocena obrazu klinicznego, „Życie weterynaryjne”, 2010/85(4).

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów

Summary
DLACZEGO PIES SIĘ DRAPIE? Poznaj 7 powodów | Zoonews.pl
Article Name
DLACZEGO PIES SIĘ DRAPIE? Poznaj 7 powodów | Zoonews.pl
Description
Każdy pies od czasu do czasu drapie się. Problem pojawia się wtedy, gdy drapaniu nie ma końca, a u zwierzęcia zaczynają pojawiać się wtórne problemy skórne.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x