Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Cocker spaniel angielski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Cocker spaniel angielski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

pixabay.com/images/id-2388265/

Cocker spaniel angielski to wspaniały pies myśliwski, który doskonale odnajduje się w roli płochacza, aportera czy psa dowodnego. Dziś najczęściej jest miłym towarzyszem rodzin.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie cocker spaniel angielski

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

5

➡ Waga

13 – 14,5 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Cocker spaniel to pies rodzinny, który wymaga intensywnych relacji z człowiekiem.

Cocker spaniel angielski - pochodzenie i historia rasy

Spaniele to psy, które od stuleci wykorzystywane były do polowań sokolników i z użyciem sieci. Zadaniem psów było zwietrzenie i wypłaszanie ptaków, a z czasem przynoszenie zdobyczy myśliwemu. Czworonogi w typie spaniela pojawiały się w opisach iberyjskich wypraw krzyżowych na przełomie VII i VIII wieku. Wzmianki o tych psach natrafić można w wydanym w VIII w. dziele „Lex Bajuvariorium”. W 948 roku spaniele wymieniono w zbiorze praw dotyczących polowań, ustanowionym przez księcia Walii Hywela Dda.

Zróżnicowanie spanieli

Z Hiszpanii spaniele trafiły do wielu krajów Europy. Początkowo traktowano je jako jedną rasę psów, różniącą się wagą i zastosowaniem, podczas polowań.

Już w 1621 roku Gervase Markham dokonał podziału spanieli na psy wodne i lądowe. W Anglii, uznanej za ojczyznę spanieli, dokonano podziału psów lądowych na springer spaniele – większe i wykorzystywane do polowań z sokołami oraz sitting spaniele – mniejsze i wykorzystywane do polowań z sieciami.

Przełom XIX i XX wieku to czas kształtowania wielu odmian spanieli. W 1885 roku założono angielski Spaniel Club, który doprowadził do wyodrębnienia odmian nazywanych od miejscowości pochodzenia: Sussex Spaniel, Clumber Spaniel.

Historia cocker spaniela angielskiego

Cocker spaniel angielski powstał w 1879 roku z krycia suczki Betty przez psa Franka. Czarny cocker spaniel angielski o imieniu Obo został uznany z protoplastę rasy. Potomkiem Obo był m. in. Ted Obo, który występuje prawie we wszystkich rodowodach angielskich cocker spanieli.

Oficjalne użycie nazwy cocker spaniel miało miejsce w 1893 roku, kiedy zarejestrowano pierwsze psy w księgach rodowodowych brytyjskiego Kennel Clubu.

Nazwa rasy cocker spaniel nawiązuje do ptactwa, na które myśliwi najczęściej zabierali psy: woodcock (słonki, bekasy, koguty).

W 1902 roku powstał klub rasy cocker spaniel angielski, który opracował wzorzec rasy. Jego wytyczne po minimalnych zmianach obowiązują hodowców do dziś. W 1940 roku brytyjski Kennel Club dokonał podziału na cocker spaniela angielskiego i cocker spaniela amerykańskiego, który za sprawą amerykańskich hodowców zaczął odchodzić od wzorca brytyjskiego. W 1946 roku American Kennel Club uznał istnienie dwóch oddzielnych ras psów.  W 1993 roku na Europejskim Kongresie Spaniela w Nothingham uznano umaszczenie sobolowe.

Wielki podział spanieli

W 1980 roku brytyjski Kennel Club dokonał rozróżnienia odmian spanieli wyodrębniając następujące:

  • Cocker spaniel angielski
  • Cocker spaniel amerykański
  • Sussex spaniel
  • Field spaniel
  • Clumber spaniel
  • Springer spaniel angielski
  • Springer spaniel walijski
  • Irlandzki spaniel dowodny

Cocker spaniel angielski w Polsce

Pierwsze hodowle cocker spanieli w Polsce prowadzono już w latach 20. XX wieku. II wojna światowa zdziesiątkowała populację tych psów, a podstawą do odbudowy były hodowle Royal i Abenis, które wsławiły się pięknymi psami w międzywojniu.

W 1950 roku ZKwP otrzymało w prezencie od angielskiego pułkownika cocker spaniela o imieniu Colinwood Gay Soldier. W 1958 roku do Polski sprowadzono dwie suczki z hodowli z Niemiec. Mimo to jeszcze w latach 70. polskie hodowle przede wszystkim importowały psy z Anglii.

Jak wygląda cocker spaniel?

Cocker spaniel na łące

pixabay.com/images/id-2279219/

Cocker spaniel angielski to pies o mocnej budowie, harmonijny i zwarty. Czaszka psa jest dobrze rozwinięta; stop wyraźny; kufa kwadratowa, a nos szeroki. Oczy cocker spaniela są pełne, mogą występować w wielu odcieniach brązu, ale zawsze harmonizują z umaszczeniem i nigdy nie są jasne. Uszy psa są osadzone nisko i sięgają wierzchołka nosa. Szyja psa jest średniej długości. Tułów mocny – grzbiet poziomy; klatka piersiowa głęboka. Ogon cocker spaniela powinien być osadzony poniżej linii grzbietu, nieznacznie zakrzywiony z piórem. Ogon spaniela nigdy nie jest uniesiony do góry ani też nieśmiało schowany pod siebie. Ciało noszone jest na prostych i krótkich nogach o mocnym kośćcu. Kończyny zakończone są zwartymi kocimi łapami o mocnych opuszkach.

Cocker spaniel – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli cocker spaniela jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników rasy cocker spaniel.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla cocker spaniela angielskiego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania. Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań genetycznych na nosicielstwo PRA oraz FN.

Cocker spaniel chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta cocker spaniela jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie cocker spanielowi angielskiemu prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli cocker spanieli jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę. Do hodowli mogą być użyte wyłącznie psy funkcjonalne i klinicznie zdrowe.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji cocker spaniela angielskiego swojego oddziału ZKwP.

Cocker spaniel angielski z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem cocker spaniela z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Cocker spaniel angielski - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących cocker spaniela z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Agresję
  • Wyraźną lękliwość
  • Wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru
  • Samce muszą mieć́ dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie

Cocker spaniel angielski - możliwe dziedziczenie chorób

Cocker spaniel, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • katarakta
  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • podwinięcie powieki
  • dziedziczna nefropatia (FN)
  • alergie pokarmowe i kontaktowe

Szczeniaki cockier spaniela angielskiego – charakter

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Cocker spaniel angielski to pies sklasyfikowany w sekcji płochaczy myśliwskich. To oznacza, że są to psy inteligentne i czujne, doskonale współpracujące z człowiekiem, bystre, chętne do nauki i pracy. W zamian od opiekuna wymagają poświęcenia im czasu na budowanie bliskich relacji, których zwierzę oczekuje od opiekuna. W domu spaniel pozostanie spokojny, jeśli wszystkie jego potrzeby są spełnione i nie musi siedzieć w nim z byt długo sam.

Cocker spaniele to wesołe, pozytywnie nastawione do wszystkich psy. Z tego względu nie nadają się na stróży, choć większy dystans do obcych mają spaniele o umaszczeniu jednolitym. Zdarza im się także być zaborczymi w stosunku do opiekunów. Wzorzec rasy cocker spaniela angielskiego zaznacza jednak, że prawidłowo wychowane i zsocjalizowane psy nie wykazują agresji ani lęku.

Cocker spaniel angielski ma doskonały węch, uwielbia długie spacery, wspaniale pływa i nurkuje oraz jest niestrudzonym towarzyszem zabaw z dziećmi. To pies łagodny, pełen życia i wigoru, mocno związujący się z rodziną i bardzo wierny.

Czy cocker spaniel to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu minimum trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał co najmniej godzinę lub będzie to trening sportowy (m.in. mantrailingu, nosework, agility, flyball, obedience)?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece nad takim psem jak cocker spaniel?

Cocker spaniel angielski – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka spaniela pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca spaniela, pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej agresywne wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suka cocker spaniela będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki spaniela – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta cocker spaniela w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy małego cocker spaniela nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Powieki i uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.
Socjalizacja szczeniąt cocker spaniela

pixabay.com/images/id-2414187/

Socjalizacja szczeniąt cocker spaniela

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami spaniela przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta spaniela powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię cocker spaniela angielskiego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla cocker spaniela

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka cocker spaniela już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obrożę dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, nie zapomnij o akcesoriach sezonowych:

  • Macie chłodzącej
  • Butelce podróżnej z miską
  • Obroży na kleszcze

Kiedy szczepić szczenię cocker spaniela angielskiego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień cocker spaniela angielskiego.

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Pytania czytelników

Ile kosztuje cocker spaniel angielski?

Szczenię cocker spaniela kosztuje od 4 do 6 tysięcy złotych.

Czy cocker spaniel jest inteligentny?

Tak, cocker spaniel jest inteligentny. Psy te potrafią w mig łapać wszystkie polecenia opiekuna, ale równie szybko uczą się też niewłaściwych nawyków, dlatego wdrażaniem zasad należy się zająć zaraz po okresie aklimatyzacji w domu. Utrwalenie niewłaściwych nawyków przez spaniela nie jest trudne.

Czy cocker spaniel angielski jest agresywny?

Nie. Jeśli cocker spaniel wykazuje zaburzenia zachowania, z pewnością nie powinien być dopuszczony do dalszej hodowli. Agresja według wzorca rasy jest cechą, która dyskwalifikuje cocker spaniela.

Czy cocker spaniel lubi dzieci?

Tak, cocker spaniel lubi dzieci, a szczególnie wspólne z nimi zabawy.

Czy cocker spaniel może zostać sam w domu?

Tak. Cocker spaniel może zostać sam w domu, ale przed rozłąką z opiekunem musi mieć zabezpieczone wszystkie podstawowe potrzeby. Po aktywnym spacerze czy treningu warto w domu zostawić psu zabawki na inteligencję, to pozwoli zająć myśli na czas nieobecności rodziny. Zostawania w domu trzeba nauczyć psa stopniowo, by szczenię cocker spaniela nie wyrosło na bojaźliwe.

Czy cocker spaniel ma włos czy sierść?

Cocker spaniel ma gładki i jedwabisty włos. Nie powinien on być szorstki, falisty, kręcony czy zbytnio obfity.

Czego nie może jeść cocker spaniel?

Zakazane produkty spożywcze, nie tylko dla spanieli, ale każdego psa to: czekolada, czosnek, cebula, awokado, cytrusy, kawa, gumy do żucia, słodycze, orzechy makadamia, czarny orzech, pestki z owoców, winogron i rodzynek, alkohol, grzyby, leki z paracetamolem, aspiryna, mleko, drożdże, surowe ziemniaki.

Ile kosztuje utrzymanie cocker spaniela?

Miesięczne utrzymanie cocker spaniela wynosi około 250-500 zł (dobrej jakości karma, przekąski treningowe, woreczki na odchody, podstawowa opieka medyczna).

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

zkwp.pl/wzorce/5.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Cocker spaniel angielski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Cocker spaniel angielski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Cocker spaniel angielski to wspaniały pies myśliwski, który doskonale odnajduje się w roli płochacza, aportera czy psa dowodnego. Dziś najczęściej jest miłym towarzyszem rodzin.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x