Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BIEGUNKA U SZCZENIAKA – przyczyny, rodzaje, leczenie

Facebook
Twitter
BIEGUNKA U SZCZENIAKA – przyczyny, rodzaje, leczenie

pixabay.com/photos/dogs-puppies-pets-bulldogs-5698132/

Zastanawiasz się, dlaczego Twój szczeniak ma problem z biegunką? Biegunka u szczeniaków to sygnał, że coś jest nie tak, i może być groźniejsza, niż Ci się wydaje. W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy zrozumieć, co może być przyczyną tego stanu. Dowiesz się, jakie są rodzaje biegunek, jak je leczyć i kiedy koniecznie trzeba udać się do weterynarza. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o zdrowie swojego pupila i uniknąć poważnych komplikacji!

Spis treści

Czym jest biegunka u szczeniaka?

Biegunka to nie choroba, a objaw choroby, z którym psy najczęściej trafiają do lekarza weterynarii. Biegunka definiowana jest jako oddawanie kału ze zwiększoną objętością wody i ze zwiększoną częstotliwością. Na tej podstawie wyróżnić można:

  • Ostrą biegunkę u szczeniaka – to sytuacja, w której biegunka trwa krócej niż 7 dni chociaż w niektórych źródłach naukowych mowa o 14 dniach
  • Przewlekłą biegunkę u szczeniaka – mowa o niej wtedy, gdy problem trwa dłużej niż 3 tygodnie

Ostra biegunka u psa

Ostra biegunka pojawia się zwykle u psów na tle pokarmowym lub zakaźnym, co jest szczególnie groźne w przypadku szczeniąt. Ostra biegunka może być również wywołana poprzez nagłą zmianę karmy bądź nietolerancję / alergię pokarmową.

Przewlekła biegunka u psa

Przewlekła biegunka u szczeniąt może być spowodowana zarówno chorobami żołądkowo-jelitowymi, jak i schorzeniami spoza przewodu pokarmowego. Czynnikami powodującymi długotrwałe biegunki mogą być:

  • Niewłaściwe żywienie
  • Nietolerancja pokarmowa
  • Pasożyty wewnętrzne
  • Bakterie
  • Pierwotniaki
  • Grzyby
  • Zespół IBD
  • Nowotwory
  • Enteropatia reagująca na antybiotyki

Nawadnia i uzupełnia elektrolity

Reklama

Dlaczego szczeniak ma rozwolnienie?

Biegunka może być objawem towarzyszącym bardzo wielu chorobom. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym bodźcom, które mogą do niej prowadzić.

Rozwolnienie u szczeniaka po zmianie karmy

Jednym z częstych błędów świeżo upieczonych opiekunów szczeniąt jest natychmiastowa zmiana karmy zaraz po przygarnięciu psa pod swój dach. Niestety szczenięta nie są gotowe na takie zmiany. Delikatny układ pokarmowy psa wymaga stopniowej zmiany karmy rozłożonej w czasie nawet na 10 dni.

Biegunka u szczeniaka po szczepieniu

Szczepienie to jeden z częstych powodów biegunek u szczeniąt. Biegunka może być spowodowana nie tylko przez stres po wizycie u lekarza, ale także na skutek substancji zawartych w preparatach.

Biegunka u szczeniaka a alergia pokarmowa

Nawet stopniowa zmiana karmy nie gwarantuje, że szczeniak nie będzie miał biegunki. Jeżeli pies ma alergię pokarmową na składniki zawarte w karmie bądź nietolerancję, to biegunka i tak się przydarzy.

Biegunka u szczeniaka z powodu robaków

Silnie zarobaczone szczenięta tuż po odrobaczeniu mogą mieć biegunkę. Dzieje się tak, gdy umierające robaki uwalniają szkodliwe substancje, które są działają toksycznie na organizm psa, który poprzez biegunkę stara się je usunąć.

Rozwolnienie u zestresowanego psa

Niektóre szczenięta po przybyciu do nowego domu mogą przechodzić epizody biegunkowe ze stresu w wyniku odłączenia od matki i rodzeństwa oraz na skutek wejścia w nowej środowisko.

Biegunka u szczeniaka a choroby zakaźne

W przypadku biegunki u szczeniąt na tle zakaźnym możliwe choroby to m.in.:

Rodzaje biegunki u szczeniaka

W zależności od źródła problemu odchody szczeniaka mogą przyjąć konsystencję od wodnistej do papkowatej i mieć różny kolor.

Biegunka z krwią u szczeniaka

Szczególnie niebezpiecznym objawem chorobowym jest krew w kale. Może to być symptom parwowirozy, która nieleczona prowadzi do śmierci. Jeżeli krew ma żywy czerwony kolor to znaczy, że może pochodzić z końca układu pokarmowego.

Smolista biegunka u szczeniaka

Jeżeli krew ma kolor kawy, to znaczy, że została strawiona w jelicie cienkim. 

Żółta biegunka u szczeniaka

Żółć występująca w odchodach może wskazywać na problem z wątrobą bądź zablokowanie ujścia woreczka żółciowego.

Tłuszczowa biegunka u szczeniaka

Tzw. tłusta biegunka u szczeniaka może być objawem chorej trzustki, która nie produkuje enzymów, pozwalających strawić tłuszcze.

Zielona biegunka u szczeniaka

Jeżeli pies na spacerze najadł się trawy i jej nie zwymiotował, to jej źdźbła mogą znaleźć się w odchodach. Warto jednak wiedzieć, że trawa jest niestrawna i źdźbła powinny wyjść z odchodami w całości.

Biegunka u szczeniaka ze śluzem

Jeżeli szczeniak cierpi na problemy zapalne jelit, to obecność śluzu w kale może wskazywać na zapalenie jelita grubego. Może to być również objaw zespołu jelita drażliwego.

Wodnista biegunka u szczeniaka

Bardzo wodniste rozwolnienie u szczeniaka może być spowodowane infekcją bakteryjną.

Co na biegunkę u szczeniaka?

W przypadku ostrej biegunki u szczeniaka stosuje się leczenie objawowe oraz płynoterapię.

W biegunce średniego stopnia wystarcza zwykle 12-godzinna głodówka i wprowadzenie następnie lekkostrawnej diety z niską zawartością tłuszczu.

W przewlekłej biegunce nie stosuje się leczenia objawowego. W pierwszej kolejności wprowadza się dietę, do wyboru:

  1. Eliminacyjną
  2. Zawierającą hydrolizowane białko
  3. Lekkostrawną
  4. Ze zmniejszoną zawartością węglowodanów
  5. Z wysoką zawartością włókna surowego

Nawadnia i uzupełnia elektrolity

Reklama

Kiedy udać się do lekarza gdy szczeniak ma biegunkę

Jeżeli biegunka u szczeniaka trwa dłużej niż 12 godzin, a pies nie chce w tym czasie przyjmować wody, to znak, że trzeba udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Małe psy odwadniają się bardzo szybko, dlatego nie należy zwlekać zbyt długo.

Biegunka u szczeniaka – leczenie

W leczeniu biegunki u psów niezwykle ważne jest wykluczenie zarobaczenia oraz różnicowanie przyczyn pierwotnych i wtórnych.

Większość przyczyn wtórnych można wykluczyć na podstawie badania hematologicznego i biochemicznego krwi oraz badania moczu, a są nimi m.in.:

  • Choroba wątroby
  • Niewydolność nerek
  • Niedoczynność kory nadnerczy
  • Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki
  • Przewlekłe zapalenie trzustki

 

Po wykluczeniu zarobaczenia i przyczyn wtórnych pozostają pierwotne choroby żołądka i jelit. W takiej sytuacji zaleca się zwykle 4-6 tygodniowe leczenie antybiotykami i wprowadzenie odpowiedniej diety.

Karma dla szczeniaka z biegunką  

U psów, u których występują długotrwałe biegunki zaleca się wprowadzenie lekkostrawnej, hipoalergicznej karmy. Należy również zapewnić psu probiotyki, które odbudują mikrobiom jelit.

Domowe sposoby na biegunkę u szczeniaka

  • Na biegunkę u szczeniaka pomocne może okazać się siemię lniane, które działa na przewód pokarmowy osłonowo.
  • Pies z luźnym stolcem może również być karmiony kleikiem ryżowym na wodzie – pod warunkiem, że wcześniej nie wykazywał reakcji alergicznych na ryż.
  • Pokarmy podawane doustnie należy podawać po zakończonej głodówce, i dodatkowo gdy pies przestał wymiotować (jeśli taki problem występował równolegle z biegunką).
  • Również kora dębu i kłącze pięciornika mają właściwości ściągające, utrudniając podrażnienia nabłonka układu pokarmowego.

 

Domowe sposoby mogą okazać się wystarczające na luźny stolec u psa pod warunkiem, że zwierzę jest w dobrej kondycji i nie wykazuje objawów ogólnoustrojowych. W takim przypadku koniecznie należy udać się na wizytę u lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Biegunka u szczeniaka może być objawem jednej z bardzo wielu chorób. W każdym przypadku przyczyn tego stanu rzeczy powinien szukać lekarz weterynarii. Delikatne organizmy szczeniąt źle znoszą biegunki, a im szybciej pies trafi pod opiekę specjalisty tym lepsze będą rokowania.

Summary
BIEGUNKA U SZCZENIAKA – przyczyny, rodzaje, leczenie | Zoonews.pl
Article Name
BIEGUNKA U SZCZENIAKA – przyczyny, rodzaje, leczenie | Zoonews.pl
Description
Biegunka u szczeniaków to problem którego nie można lekceważyć. Źródłem może być np. wirus, który może doprowadzić do szybkiego zejścia pupila.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x