Reklama

Obedience – jak nauczyć psa posłuszeństwa sportem

Facebook
Twitter
Obedience to po prostu posłuszeństwo. Psi sport obedience to zatem posłuszeństwo sportowe.

pixabay.com/images/id-4059849/

Obedience to psi sport, który w Polsce z roku na roku zyskuje coraz większą popularność. Sportowe posłuszeństwo uczy psa działania pod kontrola przewodnika.

Spis treści - kliknij strzałkę

Obedience – co znaczy po polsku

Obedience to po prostu posłuszeństwo. Psi sport obedience to zatem posłuszeństwo sportowe. Głównym celem obedience jest nauka psa działania we współpracy i pod kontrolą przewodnika. Nie jest to jednak takie proste, gdyż sposób realizacji ćwiczeń został sprecyzowany w regulaminie zawodów, a każda kolejna klasa, to coraz trudniejsze ćwiczenia do wykonania.

Nauka posłuszeństwa psa poprzez wykonywanie ćwiczeń sportowych zyskuje w Polsce coraz większą popularność, jednak nie jest to tak młody sport, jak mogłoby się wydawać.

Obedience – historia psiego sportu

Początki posłuszeństwa sportowego sięgają lat. 30 XX wieku w USA. W latach 50. obedience pojawiło się w Wielkiej Brytanii, a w 1983 roku FCI ustaliło pierwszy regulamin tego psiego sportu.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w obedience odbyły się w 1995 roku w Sztokholmie. Do Polski psi sport obedience dotarł w 2003 roku, kiedy ZKwP zatwierdził pierwszy regulamin krajowych zawodów. W 2004 roku odbyły się w Polsce pierwsze zawody krajowe, a 11 listopada 2006 roku odbyły się w Poznaniu Mistrzostwa Świata obedience.

Szukasz nowych przysmaków treningowych?

Reklama

Przekąski dla psa brit functional snack immunity

Obedience – na czym polega

Zawody obedience polegają na zdobywaniu przez psa kolejnych klas, aż do Mistrza Obedience. Kluczowe w tym sporcie jest szkolenie psa z posłuszeństwa od szczenięcia, praca nad samym sobą oraz dążenie do perfekcjonizmu psa. Równie ważne jest zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi realizacji ćwiczeń i sposobu ich oceniania przez sędziów. Informacje te zawarte są w regulaminie FCI obedience, a także w regulaminie krajowym ZKwP.

Obedience – dla kogo jest ten sport?

Udział w zawodach obedience mogą wziąć wszystkie psy, zarówno rasowe, jak i nierasowe. Minimalny wiek psa to ukończone 8 miesięcy w dniu zawodów w klasie 0. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że planując karierę psa w obedience poziom trudności rośnie wraz z awansami do kolejnych klas, gdzie znaczenia nabiera nie tylko posłuszeństwo psa, ale również zwinność i ogólna aktywność, co może być przeszkodą dla niektórych ras psów. Dlatego psy z problemami kręgosłupa, czy skłonnością do chorób stawów nie powinny brać udziału w zawodach sportowych.

Obedience – jak zacząć trenować

W obedience niezwykle ważne są wzorce ruchowe i precyzja, dlatego pamięć ruchowa u psa powinna być kształtowana tak wcześnie, jak tylko się da.

pixabay.com/images/id-4444589/

Podstawą szkolenia psa do egzaminów obedience jest zbudowanie motywacji. W obedience jedyną zalecaną metodą treningową są pozytywne wzmocnienia. Ze względu na ograniczenia, co do nagradzania psa, podczas egzaminów (przekąski są wykluczone) trening posłuszeństwa powinien być nastawiony od samego początku na bodźce inne niż pokarm. W czasie nauki posłuszeństwa nagrody rzeczowe powinny być stopniowo wykluczane z treningów.

W obedience niezwykle ważne są wzorce ruchowe i precyzja, dlatego pamięć ruchowa u psa powinna być kształtowana tak wcześnie, jak tylko się da. Planując udział w zawodach obedience warto skorzystać z kursów pod okiem doświadczonych trenerów, którzy przygotują Ciebie, jako przewodnika i zademonstrują, jak prawidłowo komunikować się z psem i skutecznie go motywować.

Przygotowując się do zawodów obedience potrzebne będzie wyposażenie, które odwzoruje ring. Warto zakupić

 • Aport
 • Kwadrat i pachołki
 • Słupki zręcznościowe
 • Przeszkodę zamkniętą
 • Przeszkodę otwartą

Obedience – zasady uczestnictwa w zawodach

Warunki uczestnictwa w zawodach obedience określone zostały w regulaminach krajowych. W zawodach międzynarodowych w klasie obedience 3 zawsze uwzględnia się następujące zasady:

 1. Zdrowie

Psy ślepe, cierpiące na infekcje lub choroby zakaźne, świerzb, tęgoryjce, lub jakiekolwiek inne pasożyty, jak również psy agresywne nie mogą brać udziału w zawodach obedience. Psy noszące szwy pooperacyjne, bandaże lub inne opatrunki także nie są do nich dopuszczone.

 1. Antydoping i szczepienia

Należy przestrzegać przepisów dotyczących szczepień obowiązujących w kraju pochodzenia psa i kraju organizatora zawodów, jak również przepisów antydopingowych.

 1. Agresja

Psy agresywne nie mają wstępu na teren zawodów. Sędzia zdyskwalifikuje każdego psa, który zaatakuje lub spróbuje zaatakować człowieka lub innego psa. Taki incydent wpisywany jest do książeczki startowej psa i musi również zostać zgłoszony do krajowej organizacji kynologicznej, do której pies należy oraz do krajowej organizacji kynologicznej organizatora zawodów.

 1. Suki z cieczką oraz suki szczenne

Suki z cieczką są dopuszczone do udziału w zawodach zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju, w którym zawody się odbywają.

Zgodnie z ogólną zasadą, suki, które mają się oszczenić w ciągu najbliższych 4 tygodni i suki do 8 tygodni po oszczenieniu nie mogą być dopuszczone do zawodów.

Do zawodów międzynarodowych (z wnioskiem FCI-CACIOB) i do Mistrzostw Świata Obedience (FCI WWC) nie są dopuszczone suki, które mają się oszczenić w ciągu nadchodzących 4 tygodni, ani te suki, które oszczeniły się w ciągu ostatnich 12 tygodni przed dniem zawodów.

 1. Zmiana w wyglądzie

Udział psów z ciętymi ogonami i/lub uszami oraz tych, w których wyglądzie zostały dokonane zmiany podyktowane względami kosmetycznymi, jest dozwolony tylko jeśli jest to zgodne z przepisami obowiązującymi w kraju pochodzenia psa oraz w kraju organizatora zawodów.

 1. Psy wykastrowane i wysterylizowane

Wykastrowane psy i wysterylizowane suki są dopuszczone do startów w zawodach.

 1. Badania psów

W razie konieczności sędzia powinien przeprowadzić badanie psów przed ich wejściem na ring.

Obedience - zasady awansu do klas

Obedience zostało podzielone na cztery klasy od 0 do 3.

pixabay.com/images/id-2882210/

Obedience zostało podzielone na cztery klasy od 0 do 3.

Zasady uczestnictwa i awansu określają krajowe regulaminy zawodów obedience. Przepisy powinny definiować, które psy są dopuszczone do udziału w zawodach w klasach 1-3.

Obedience klasa 0

W krajowych egzaminach klasy obedience 0 wystartować mogą zawodnicy z każdego kraju, który jest stowarzyszony z FCI. Przewodnik psa nie musi być pełnoletni, jednak wtedy prawny opiekun takiej osoby musi wnieść za nią opłatę składki członkowskiego do ZKwP.

W egzaminach obedience 0 mogą wziąć udział wszystkie psy, zarówno rasowe, jak i nierasowe, które w dniu startu ukończyły 8 miesięcy.

W klasie tej pies musi wykonać następujące ćwiczenia:

 1. Socjalizacja
 2. Waruj/Siad przez 1 minutę
 3. Chodzenie przy nodze
 4. Próba trzymania aportu
 5. Przywołanie
 6. Obieganie 3 pachołków z przywołaniem
 7. Zmiana pozycji
 8. Wrażenie ogólne

 

Warunkiem awansu do klasy obedience 1 jest uzyskanie noty doskonałej, czyli w granicach 112-140 pkt.

Obedience klasa 1-3

W przypadku obedience 1 minimalny wiek psa, który może wystartować w zawodach to 10 miesięcy, jeśli regulamin krajowy nie wymaga, by pies był starszy. Prawo do startu w obedience 1 mają psy, które w klasie 0 uzyskały notę doskonałą.

W klasie obedience 1 pies musi wykonać następujące ćwiczenia:

 1. Siad w grupie przez 1 minutę, przewodnik w zasięgu wzroku
 2. Chodzenie przy nodze
 3. Stój lub siad lub waruj w marszu
 4. Przywołanie
 5. Wysłanie psa do kwadratu i waruj
 6. Zmiany pozycji na odległość
 7. Aport koziołka i skok przez przeszkodę
 8. Obieganie grupy pachołków/walca z przywołaniem
 9. Wrażenie ogólne

 

Warunkiem awansowania do klasy obedience 2 jest uzyskanie oceny doskonałej, czyli w granicach 256-320 pkt.

W klasie obedience 2 pies musi wykonać następujące ćwiczenia:

 1. Waruj w grupie przez 2 minuty, przewodnik poza zasięgiem wzroku
 2. Chodzenie przy nodze
 3. Siad/stój/waruj w marszu
 4. Przywołanie z zatrzymaniem stój
 5. Wysłanie psa kierunkowe, do kwadratu, waruj i przywołanie
 6. Aport kierunkowy
 7. Rozpoznanie i przyniesienie własnego przedmiotu
 8. Zmiany pozycji na odległość
 9. Wysłanie wokół grupy pachołków/walca, zatrzymanie i skok przez przeszkodę
 10. Wrażenie ogólne

 

Warunkiem awansowania do klasy obedience 3 jest uzyskanie oceny doskonałej, czyli w granicach 256-320 pkt.

Pies startujący w klasie obedience 3 musi mieć minimum 15 miesięcy.

W klasie obedience 3 pies musi wykonać następujące ćwiczenia:

 1. Siad w grupie przez 2 minuty, przewodnik poza zasięgiem wzroku
 2. Waruj w grupie przez 1 minutę i przywołanie
 3. Chodzenie przy nodze
 4. Stój, siad i waruj w marszu
 5. Przywołanie z zatrzymaniem stój/siad/waruj
 6. Wysłanie psa kierunkowe, do kwadratu, waruj i przywołanie
 7. Aport kierunkowy
 8. Wysłanie wokół grupy pachołków, zatrzymanie (stój/siad/waruj), aport koziołka i skok przez przeszkodę
 9. Rozpoznanie i przyniesienie własnego przedmiotu
 10. Zmiany pozycji na odległość

 

Regulamin FCI zaleca, by pies, który uzyskał trzykrotnie ocenę doskonałą, podczas kolejnych Krajowych Mistrzostwa Obedience, w ocenie co najmniej dwóch różnych sędziów otrzymał tytuł Mistrza Obedience. Zwycięski pies otrzymuje certyfikat Mięedzynarodowego Mistrza Obedience FCI-CACIOB.

Szukasz nowych przysmaków treningowych?

Reklama

Przekąski dla psa brit functional snack immunity

Obedience – podsumowanie

Posłuszeństwo sportowe to doskonały sport, który może przynieść wiele korzyści, zarówno dla psa, jak i opiekuna. Pies może zrozumieć, że współpraca z opiekunem może mu się opłacać. Ćwiczenia zapewnią psu dobrą kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Z kolei przewodnik zyskuje zaufanie swoje psa i lepsze relacje.

Redakcja

Przeczytaj inne porady behawioralne

Summary
Obedience – jak nauczyć psa posłuszeństwa sportem | Zoonews.pl
Article Name
Obedience – jak nauczyć psa posłuszeństwa sportem | Zoonews.pl
Description
Obedience to psi sport, który w Polsce z roku na roku zyskuje na popularności. Sportowe posłuszeństwo uczy psa działania pod kontrolą przewodnika.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 604

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x