Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Frisbee dla psa – jak zacząć uprawiać dogfrisbee

Facebook
Twitter
Frisbee dla psa – jak zacząć uprawiać dogfrisbee

https://pixabay.com/photos/frisbee-dogfrisbee-disc-mastiffs-4127208/

Frisbee dla psa może stać się doskonałym powodem, by na poważnie pomyśleć o wystartowaniu w zawodach dogfrisbee. Czy latający pies wymaga długiego szkolenia?

Spis treści - kliknij

Frisbee dla psa – czym jest?

Frisebee to określenie dla latającego dysku/talerza, którego używa się do zabawy zarówno dla ludzi, jak i psów. Frisbee dla psa używa się typowo do swobodnej, aktywnej rozrywki, ale także do uprawiania wyczynowego psiego sportu nazwanego dogfrisbee. Podczas zawodów dogfrisbee rzucający opiekun nazywany jest handlerem.

Frisbee dla psa – modele dysków

Talerze frisebee dla psa różnią się średnicą i występują w rozmiarze od 20 cm do 25 cm, gdzie rozmiar standard to 23 cm. Dla młodych psów dysk ma około 17 cm i wagę do 70 gram, natomiast psy miniaturowe łapią dyski o 6-7 cm średnicy. Modele dysków różnią się także tworzywem wykonania, istnieją modele plastikowe, gumowe oraz  materiałowe. Kolejna różnica między modelami talerzy dogfrisbee to waga, dyski standardowe ważą od 98 do 136 gram. Każdy z parametrów: średnica, tworzywo, twardość i waga oddziałują na parametry lotu zabawki.

Frisbee dla psa – jakie wybrać?

Talerz frisbee dla psa przede wszystkim powinien być widoczny, inaczej pies go nie dostrzeże, gdy wyląduje on w trawie. Dobrym wyborem będzie kolor jaskrawo żółty, czyli taki które wyróżni się na tle trawy, gdy opadnie i będzie wyraźny na tle nieba podczas lotu. Dyski transparentne zupełnie się nie sprawdzają, ale jeśli już taki posiadamy, możemy spróbować namalować na nim jakiś wyraźny wzór, który ułatwi psu jego dostrzeżenie. Wybierzmy dysk elastyczny, jeśli treningi dogfrisbee mają odbywać się cały rok, bez względu na temperaturę. Plastikowy dysk może pod wpływem minusowej temperatury po prostu pęknąć, choć dobrej jakości produkty termoplastyczne nie powinny ulegać złej pogodzie. Waga także nie jest bez znaczenia, dysk musi lecieć stabilnie bez względu na wiatr i możliwy opad deszczu. Nie poleca się treningu z psem w deszczu a tym bardziej w  śniegu, ale podczas zawodów pogoda może nas niestety przykro zaskoczyć.

Szukasz karmy dla swojego psa?

Reklama

Dogfrisbee – historia psiego sportu

Historia dogfrisbee jest bardzo ciekawa, a sięga ona końca XIX wieku. Nieświadomym inicjatorem studenckich zabaw, jeszcze wtedy nienazwanym frisebee, był właściciel cukierni The Frisbie Company. Firma używał metalowych, okrągłych foremek do ciast, chętnie kupowanych przez amerykańskich studentów. Pomysłowi uczniowie wykorzystywali foremki do zabawy, po prostu rzucając je do siebie z pewnej odległości. Pomysł na biznes podchwycił w 1948 roku Fred Morrison i Warren Francioni. Plastikowe frisebee zastąpiły blaszki po cieście. 7 lat później odsprzedano prawa do zabawki firmie Wham-Omanufacturing mieszczącej się w Kalifornii. Nowi właściciele opatentowali nazwę friesebee w 1959 roku. Z czasem firma zabawkarska została wchłonięta przez amerykańskiego magnata zabawkarskiego Mattel i do dziś ma pełne prawa do marki, jakim stało się Friesebee. Jako akcesorium psiego sportu stało się także przypadkiem. Dogfrisbee ma zaledwie 30 lat i ponownie to amerykański student Alex upowszechnił go na arenie międzynarodowej, a uściślając on i jego suczka Ashley. Ashley i Alex podczas pobytu w parku zainteresowali się zabawą dyskiem frisebee, którym bawili się ludzie i tak narodził się pomysł, by także pies mógł uczestniczyć w rzutach. Student wytrenował suczkę charta whippet tak dobrze, że w końcu zaprezentował on nowy psi sport w przerwie meczu baseballowego. Mecz i pokaz były relacjonowane na żywo w tv i tak niezwykłe umiejętności pary zobaczyło wielu pasjonatów sportu będących jednocześnie opiekunami aktywnych psów. Ashley to pierwszy w historii latający pies.

Dogfrisbee – historia psiego sportu

https://pixabay.com/photos/frisbee-dogfrisbee-dog-4126283/

Dogfrisbee – rodzaje dyscyplin

Dogfrisbee dla niewtajemniczonych może być „tylko” rzucaniem dysków przez opiekuna i aportowaniu go przez psa, ale jest to duży skrót myślowy. Dyscyplina o charakterze sportowym jest o wiele bardziej skomplikowana, niż się wydaje laikom. Dogfrisbee jest podzielony na pięć różnych rodzajów, w których wykazać się musi zarówno pies, jak i opiekun. Nie każda z nich jest odpowiednia dla młodych pisaków czy psów stawiających pierwsze kroki w dogfrisbee. Odmianą dogfriesbee podzieloną na dodatkowe trzy kategorie jest freestyle, gdzie mogą wystąpić pary początkujące, zaawansowane i opiekunowie wraz z psami w wieku od 9 do 18 miesięcy. Dogfrisbee dzieli się na nastęujące dyscypliny:

  • Dogfrisebbe super mini distance/mini distanse – pole aportowe jest ograniczone i podzielone na strefy ponad 9-metrowe. Każda strefa łapania jest inaczej punktowana. Długość rzutu także ma znaczenie, a im dalszy, tym lepiej. Punktowane jest 5 najlepiej złapanych rzutów. Dysk złapany przez psa w locie tj. gdy pies oderwał wszystkie cztery łapy od podłoża, oznacza dodatkowe punkty. Tak latający pies dorzuca dodatkowe pół punktu do puli. Czas trwania konkurencji wynosi 1,5 minuty.
  • Dogfrisebee longdistance – w tej odmianie dogfrisebee przewodnik ma za zadanie rzucić dyskiem frisebee, jak najdalej jest w stanie, a pies-partner go pochwycić.
  • Dogfrisebee timetral – to rodzaj psiego lotu, gdzie wykonuje się tylko dwa rzuty na odległość 20 m, a zadaniem psa jest pochwycenie talerza w najkrótszym możliwym czasie. Liczy się szybkość i skuteczność psa.
  • Dog dartbee – przypomina nieco gabarytową wersję gry w rzutki, dysk wyrzuca się w punktowane strefy, w których pies musi je przejąć.
  • Dogfrisebee freestyle to ostatnia z odmian rzutów dyskiem nazywana stylem wolnym. Polega na wykonaniu układu różnorodnych technik rzutowych handlera zgranych z rozmaitymi chwytami prezentowanymi przez psa. Muzyka nadaje rytm całemu układowi, który ograniczony jest czasem 120 sekund. Opiekun może dysponować podczas pokazu maksymalnie 10 talerzami. Sędziowie oceniają efektywność pary, spójność układu oraz różnorodność i ilość oryginalnych figur i trików. W pokazie dogfrisebee freestyle drużyna może wykorzystywać szereg elementów takich jak: valuty, overy, flipy, multiple, zigzak, passing, circle outrun oraz dog catch w połączeniu z figurami zawierającymi elementy posłuszeństwa i tańca z psem. Ta odmiana lotów dzieli się na trzy konkurencje w zależności od stopnia zaawansowania pary oraz wieku piesko skoczka.
  1. Konkurencja open przeznaczona jest dla drużyn doświadczonych na poziomie zaawansowanym.
  2. Konkurencja starters, czyli dla par początkujących.
  3. Konkurencja freestyle young dog, w której udział biorą wyłącznie młode psy. Odmiana ta zakazuje wykonywania przez psy wysokich skoków (psy dorosłe mogą skakać nawet do 250-270 cm wzwyż) i salt, a także odbijania dysku od ciała.

Latające psy to także konkurencja skoków w dal do wody nazywana Dog Diving.

Frisbee dla psa – czy ten sport może być niebezpieczny?

Dogfrisbee może być niebezpieczne dla psa, wtedy gdy opiekun psa stosuje zabawki nieprzeznaczone do użytku ze zwierzętami. Talerze frisbee dla ludzi są cięższe i twardsze niż te dedykowane psom. Natomiast dysk kiepskiej jakości może pokaleczyć pysk lub język psa, a uszkodzony uderzyć psa w nos lub oczy i dotkliwie go pokaleczyć. Zabawa friesbee powinna być przyjemnością, a nie powodować u psa awersje do aportowania. Frisebee dla psa jest też bardziej wytrzymałe na zniszczenia i zdecydowanie bardziej plastyczne, dzięki czemu nawet złapany zgięty nie zrobi psu krzywdy. Zabawa z talerzem frisbee może być potencjalnie niebezpieczna dla psów, które zbyt wcześnie rozpoczną swoją przygodę w tym sporcie. Kościec młodego psa powinien być już w pełni rozwinięty, aby móc wyczynowo trenować dogfrisbbe. Zignorowania wieku i stanu fizycznego psa przez opiekuna mogą skutkować uszkodzeniem rozwijających się jeszcze kości i stawów, deformacjami i częstszymi kontuzjami. Psy predysponowane do chorób stawów bezwzględnie nie mogą uprawiać tego sportu. Czworonoga do zawodów dogfrisbee trzeba odpowiednio przygotować. Zwierze musi mieć wypracowaną świadomość własnego ciała, dobrą kondycję (właściwe żywienie, opieka weterynaryjna, treningi), opanowaną technikę skoków, być zdrowy i trenować na odpowiedniej przestrzeni. Pamiętajmy, że nie jest to sport dla każdego psa, choć nie wyklucza on psów nierasowych i kundelków.

Dogfrisbee – jak zacząć przygodę z psim sportem?

Zanim zaczniesz trenować z psem dogfrisbee powinieneś:

  • Sprawdzić, czy pies nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wysiłkowego sportu, tj. wykonaj badanie RTG stawów (biodra, łokcie, nadgarstki) i kręgosłupa oraz badanie EKG wraz z echem serca. Dysplazja, wady genetyczne, nadwaga wykluczają psa z tego sportu.
  • Twój pies nie powinien już rosnąć, kości muszą być w pełni wykształcone, by właściwie stabilizować ciało. Odpowiedni wieku startującego psa to nie mniej niż 18 miesięcy. Prawidłowy rozwój psa to także właściwe żywienie. Pies trenujący regularnie dogfrisbee powinien otrzymywać karmę wysokoenergetyczną, która skomponowana jest tak, aby sprostać wysokiemu wydatkowi energetycznemu psa.
  • Pierwszy etap to przyzwyczajenie szczeniaka do dysków, ich twardości, ich czucia w pysku. Zachęcaj psa do zabawy w aportowanie piłką czy szarpakiem. W drugim etapie biegamy z psem wspólnie, trzymając dysk frisbee nad jego głową, zachęcając do jego pochwycenia. Trzeci etap polega na nauczeniu psa łapania dysku, który się porusza. W tym celu toczymy dysk po trawie, by zainicjować złapanie go przez psa w ruchu. Na końcu zaczynajmy wprowadzać niezbyt wysokie rzuty, by nie zmuszać psa do wysokiego skakania, zwłaszcza na początkowym etapie nauki.
  • Psy duże lub masywne, czworonogi o wydłużonym ciele oraz krótkich nogach czy spłaszczonej kufie nie powinny uprawiać dogfrisbee wyczynowo. Jeśli pies lubi aportować, to traktujmy dyski jakę formę urozmaicenia zabawy na spacerze, a nie stały element ich aktywności.
  • Naucz się rzucać dyskiem frisbee. Umiejętności opiekuna są bardzo ważne. Warto udać się z psem na profesjonalny trening dogfrisbee pod okiem specjalisty, który na bieżąco dokona korekty rzutów oraz zadba o bezpieczeństwo psa. Każda dyscyplina dogfrisbee wymaga innego przygotowania.
  • Wypracuj właściwe relacje z psem, musisz mieć z nim bardzo dobry kontakt, bazujący na zaufaniu i posłuszeństwie. Latający pies powinien czerpać radość z zabawy frisbee.
  • Zakup wyłącznie dyski przeznaczone dla psów.
  • Sprawdź teren, na którym zaczynasz trening, usuń z niego kamienie i szkło. Nie rzucaj frisbee na asfalcie, betonie, terenie pagórkowym lub z dołkami, śliskiej trawie, na śniegu czy błocie. Taki teren niesie ryzyko kontuzji lub okaleczeń.
  • Nigdy nie zmuszaj psa, być może nie jest to sport dla niego. Zawsze stawiaj dobro psa ponad własne wymagania i oczekiwania wobec niego. Dogfrisbee nie musi być trenowany profesjonalnie, a pozostać jedynie niewyczynową formą zabawy z czworonogiem.

Sprawdź karmę dla swojego psa

Reklama

Zawody latających psów

Na zawody latających psów może zapisać się osoba pełnoletnia lub nie ale wtedy wymagana jest zgoda rodzica, lub opiekuna prawnego. Do zawodów może przystąpić jeden opiekun z kilkoma psami po uprzednim wypełnieniu stosownego formularza zgłoszeniowego. Pies biorący udział w dogfrisbee musi mieć paszport i mieć aktualne szczepienia. Rejestracji można dokonać przez internet. Limity wieku psa na daną konkurencje zawsze są określone przez organizatora. Suczki podczas cieczki nie mogą brać udziału w zawodach ani przebywać w jego polu. Latający pies to bardzo widowiskowa impreza i nie ma ona ograniczeń dotyczących publiczności. Od uczestników (sportowców, organizatorów, pracowników obsługi) wymagana jest kultura zachowania i słowa także w doborze podkładu muzycznego do konkurencji, wzorowego traktowanie czworonogów oraz współzawodnictwa na zasadzie fair play. Kodeks postępowania jest zawsze dostępny na stronie www przedsięwzięcia. Rosnącą zainteresowaniem w Polsce cieszą się zawody rozgrywane od 2006 roku w ramach cyklu Dog Chow Disc Cup. Miastami partnerskimi zawodów jest Poznań, Wrocław, Gdynia i Warszawa, to właśnie w tych miastach można podziwiać sportowe rywalizacje latających psów.

Redakcja

Sprawdź porady behawioralne

Summary
Frisbee dla psa – jak zacząć uprawiać dogfrisbee | Zoonews.pl
Article Name
Frisbee dla psa – jak zacząć uprawiać dogfrisbee | Zoonews.pl
Description
Frisbee dla psa może stać się doskonałym powodem, by na poważnie pomyśleć o wystartowaniu w zawodach dogfrisbee. Czy latający pies wymaga długiego szkolenia?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x