Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Alergia u psów – świąd i zapalenie skóry

Przyczyny alergii u psa

pixabay.com/photos/dog-doggy-animal-mammal-scratch-2410875/

Spis treści

Skóra jest płaszczem chroniącym cały organizm psa. Za jej pomocy psy regulują temperaturę ciała, chronią tkanki wewnętrzne czy odczuwają. Skóra jest również miejscem występowania pierwszych objawów, będących odpowiedzią układu immunologicznego na alergeny. Zapalenie skóry jest więc reakcją służącą wyeliminowaniu cząstek alergenów.

Przyczyny alergii u psów

Alergia u psa może wystąpić tak samo, jak u ludzi. Do najczęstszych przyczyn alergii zalicza się:

  • pokarm
  • kurz i roztocza
  • pyłki traw
  • ugryzienia pasożytów np. pcheł

 

Najczęstszymi objawami alergii u psów są świąd i zapalenie skóry, któremu może towarzyszyć łuszczenie się skóry oraz pojawienie się strupów i wypadanie sierści bez względu na to, czy przyczyną jest alergia pokarmowa, wziewna, kontaktowa bądź po ukąszeniu.

Alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego, powodującą natychmiastowy stan zapalny. U psów z alergią pokarmową podanie zupełnie nowej karmy powinno wyeliminować objawy alergii. Nowa karma musi jednak składać się z komponentów, których pies nigdy wcześniej nie jadł – na takie nie będzie po prostu uczulony, w myśl zasady, że alergia pojawia się dopiero po powtarzającym się kontakcie z alergenem.

Po około 8 tygodniach od zmiany karmy, jeśli objawy alergii zostały wyciszone można podać psu poprzednią karmę. Jeśli świąd i stany zapalne powrócą, to można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że jest to alergia pokarmowa.

Alergia pokarmowa, a nietolerancja pokarmowa u psa

Aktualnie, w literaturze fachowej, spotkać można się z przekonaniem autorów, że prawdziwe reakcje alergiczne, wywołane przez konkretne składniki pokarmu są niezwykle rzadkie. Zagrażające życiu reakcje alergiczne np. na orzeszki, występują u ludzi dosyć często, a u zwierząt prawie w ogóle.

W próbach badawczych, po odstawieniu karmy objawy alergii pokarmowej często ustępują i nie pojawiają się ponownie po podaniu tej samej karmy. W takim przypadku mówić można o nietolerancji pokarmowej u psa. Nietolerancja pokarmowa oznacza, że organizm psa nie przyswaja pewnych składników pokarmowych, a wynikające z tego faktu problemy skórne lub choroby układu pokarmowego nie zagrażają bezpośrednio życiu psa, jak ma to miejsce w przypadku typowej alergii. Nietolerancja pokarmowa jest więc nadwrażliwością na określone składniki pokarmowe.

Atopowe zapalenie skóry

AZS wywoływane jest przez kontakt zwierzęcia z pyłkami traw, kurzem, roztoczami. Atopowe zapalenie skóry może rozwinąć się po kontakcie bezpośrednim bądź wziewnym. Objawy alergii skórnej występują zwykle w postaci świądu uszu, łap bądź pachwin. Miejsca te będą zazwyczaj przez psa intensywnie wylizywane, a nawet wygryzane, co może prowadzić do wtórnych infekcji skórnych.

Jest to najtrudniejszy do zdiagnozowania i leczenia rodzaj alergii, dlatego naszych czytelników odsyłamy do dedykowanego tej tematyce artykułu pt.: Atopowe zapalenie skóry u psa. Jak je rozpoznać i leczyć?

Alergiczne pchle zapalenie skóry

W przypadku APZS należy już na samym początku rozgraniczyć wygryzanie się psa na skutek obecności pcheł od alergicznego pchlego zapalenia skóry. Problem wygryzania zniknie w momencie pozbycia się pcheł. W przypadku alergii na ugryzienie pchły problem nie zniknie od razu po jej usunięciu, dlatego najważniejsza w przypadku pcheł jest profilaktyczna ochrona zwierząt domowych za pomocą odpowiednich preparatów przeciwpasożytniczych np. kropli spot-on, tabletek czy obroży.

Jednym z pierwszych objawów APZS u psów jest świąd u nasady ogona, gdzie pchły przebywają najczęściej. Mimo to są one ruchliwe i można je znaleźć w zasadzie na całej powierzchni ciała psa. Ogólnoustrojowa reakcja alergiczna może też prowadzić do swędzenia w miejscach, w których pcheł wcale nie ma. W wyniku intensywnego drapania się może dojść do przerzedzenia sierści, powstania strupów i zadrapań.

Intensywne drapanie może również doprowadzić do powstania tzw. hot-spotów – zmian wtórnych na skutek alergii skórnej.

Ostre sączące zapalenie skóry – hot-spot

Wynikiem alergii jest często swędzenie uszu bądź zadu. To właśnie w tych miejscach mogą pojawić się miejscowe stany zapalne. Powstające rany są bolesne, szybko się rozrastają, w ich środku powstaje strup, który zlepia sierść. Zmiany te powstają w wyniku alergicznego swędzenia, dlatego po ich zauważeniu należy starannie zbadać uszy bądź okolice zadu.

Źródła

N. Martinez, Gdy twój pies choruje, Wyd. RM, Warszawa 2010.

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
Alergia u psów – świąd i zapalenie skóry | Zoonews.pl
Article Name
Alergia u psów – świąd i zapalenie skóry | Zoonews.pl
Description
Twój pies ma silny świąd, wylizuje się i drapie? Bardzo prawdopodobne, że ma jedną z odmian alergii skórnej. Jakie rodzaje alergii mogą się przytrafić Twojemu psu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x