Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Atopowe zapalenie skóry u psa – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Facebook
Twitter
Atopowe zapalenie skóry u psa. Jak je rozpoznać i leczy?

Czy Twój pies się drapie i nie wiesz, co z tym zrobić? Możesz mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry, chorobą, która daje psom i ich właścicielom sporo do myślenia. To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, który może znacząco wpłynąć na jakość życia Twojego pupila. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest atopowe zapalenie skóry, jakie są jego przyczyny, objawy i jak można je leczyć. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak pomóc swojemu psu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Atopowe zapalenie skóry u psa – czym jest

Atopowe zapalenie skóry to genetycznie uwarunkowana zapalna i świądowa choroba alergiczna skóry o charakterystycznych objawach klinicznych.

Atopowe zapalenie skóry jest rodzajem nadwrażliwości o podłożu alergicznym, powiązanym z wytwarzaniem przeciwciał IgE przeciwko alergenom środowiskowym, a także z pokarmu.

Poszerzenie definicji o nadwrażliwość pokarmową w praktyce uniemożliwia rozróżnienie pomiędzy atopowym zapaleniem skóry w wyniku reakcji na alergeny wziewne oraz atopowym zapaleniem skóry wywołanym przez uczulenie na alergeny pokarmowe.

Wielorakość postaci klinicznych atopowego zapalenia skóry i jego przyczyny jest tak duża, że u ludzi stosuje się określenie „zespołu atopowego zapalenia skóry”.

W literaturze podaje się często, że problem ten dotyczy ok. 10% populacji psów, chociaż wydaje się, że jest ona znacznie większy i w niektórych źródłach mowa nawet o 30% populacji psów, które cierpią na atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry u psa – przyczyny choroby

AZS u psów już dawno zostało ograniczone do uczulenia na alergeny wziewne. Wobec tego rozpatrywać można czynniki wewnętrzna – właściwe dla danego osobnika oraz szereg czynników zewnętrznych, na które ten osobnik może zareagować odpowiedzią immunologiczną.

Wśród czynników wewnętrznych wskazuje się:

  • Determinizm rasowy – co ciekawe skłonność rasowa do atopowego zapalenie skóry znacząco różni się w zależności od kraju. Do ras, które wskazuje się w Ameryce, Europie i Japonii, które mają predyspozycje do AZS, należą: shar pei, foksterier, jack russell terrier, labrador, buldog francuski, west highland white terrier, bokser, czy dalmatyńczyk.
  • Odpowiedź immunologiczna – cechą szczególną psów z atopowym zapaleniem skóry jest włączanie odpowiedzi immunologicznej typu IgE pod wpływem kontaktu z antygenami środowiskowymi. Mechanizm występujący w tym przypadku tworzy swoiste zamknięte koło, które napędza objawy AZS.
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu bariery naskórka – u psów z AZS występuje zaburzenie w funkcjonowaniu bariery wodno-lipidowej naskórka, które prowadzi do utraty wody i zwiększenia łatwości przylegania do skóry czynników zakaźnych.

 

Wśród czynników zewnętrznych AZS u psów wskazuje się:

  • Atopeny – alergeny, które wywołują uczulenia u osobników z atopią – są to alergeny wziewne oraz alergeny pokarmowe.
  • Inwazje pcheł – same ugryzienia pcheł mogą, przez działanie superantygenów obecnych w ślinie, być przyczyną nasilenia objawów atopowego zapalenia skóry u psów.
  • Gronkowce – z uwagi na problemy w funkcjonowaniu bariery wodno-lipidowej naskórka gronkowce mogą namnażać się na powierzchni skóry i zachowywać, jak superantygen, powodując powstawanie reakcji uczuleniowych.
  • Malassezia – drożdżaki z rodziny Malassezia w łatwością kolonizują skórę psów z AZS, co prowadzi do odpowiedzi IgE na antygeny tych drożdży, co prowadzi z kolei do silniejszego świądu.

Atopowe zapalenie skóry u psa – objawy

W 75% przypadków atopowe zapalenie skóry u psa pojawia się między 6. miesiącem, a 3 rokiem życia psa. Wcześniej dochodzi do rozwoju choroby u buldogów, wetsh highland white terrier i shar pei, z kolei później u cocker spanieli i owczarków niemieckich.

Postać typowa AZS u psa

W postaci typowej atopowego zapalenia skóry u psów dochodzi do występowania miejscowego świądu:

  • Twarzy (uszy, wargi, obszar wokół powiek
  • Na plecach
  • W pachwinach
  • Między kończyna przednią a klatką piersiową
  • Na części brzusznej szyi
  • W kroczu

 

Zmiano tym mogą towarzyszyć zaczerwienienia, grudki, odbarwienie sierści. W przypadku długotrwałego problemu, w wyniku świądu dochodzi do powstania wyłysień, liszajowacenia, nadmiernej pigmentacji skóry.

W przypadku braku leczenie atopowe zapalenie skóry ewoluuje w kierunku postaci uogólnionej.

Postać uogólniona AZS u psa

Długotrwała choroba, które towarzyszą zaburzenia w rozwoju warstwy rogowej naskórka prowadzi do wystąpienia uogólnionych zmian na całej powierzchni ciała z bardzo silnym świądem. Dochodzi zwykle również do rozmnażania się grzybów i/lub bakteryjnego zapalenie mieszków włosowych, a nawet czyraczności.

Postać atypowa AZS u psa

Postacie atypowe są często niedoceniane, mają one przede wszystkim charakter miejscowy: 

  • Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego
  • Obustronne zapalenie skóry w przestrzeniach między palcami
  • Nadmierne rogowacenie skóry w przestrzeni między sutkami
  • Do utraty sierści dochodzi zwykle na powierzchni fałdów łokciowych, kolanowych, pachwinowych.

Atopowe zapalenie skóry u psa – rozpoznanie

W rozpoznaniu AZS u psów stosuje się wiele schematów, stworzonych w większości na bazie tych, używanych w medycynie ludzkiej. Szczególnie pomocne są jednak ustalenia jedynego badania, pozwalającego odróżnić AZS od ropnego zapalanie skóry u psa. W tym celu stosuje się kryteria podstawowe i drugorzędne.

Wśród kryteriów podstawowych znajdują się:

  • Wystąpienie objawów w wieku od 6 miesięcy do 3 lat
  • Świąd ustępują pod wpływem kortykosteroidów
  • Obustronne zapalenie skóry w przestrzeni międzypalcowej
  • Zaczerwienienie wewnętrznej powierzchni małżowiny usznej
  • Zapalenie skóry okolicy warg

 

W rozpoznaniu różnicowym atopowego zapalenie skóry u psa bierze się pod uwagę wszystkie postacie ropnego zapalenie skóry u psów. Uwzględnia się również inwazje pasożytnicze, zakażenia skóry.

W rozpoznaniu choroby pomocne może być wykonane badań alergicznych, po to, by dokonać wybory sposobu leczenia (dieta hipoalergiczna, odczulanie).

Ostateczne rozpoznanie atopowego zapalenia skóry u psa

Ze względu na nieuleczalność AZS terapia ma na celu ograniczenie świądu i stanu zapalnego skóry do poziomu, który nie będzie wyzwalał u chorego osobnika objawów klinicznych. Osiągnąć można to jedynie przy zastosowaniu terapii miejscowej, ogólnoustrojowej oraz przy identyfikacji i wykluczeniu lub ograniczeniu ekspozycji na uczulający alergen.

Ostateczne rozpoznanie stawiane jest zawsze przez lekarza weterynarii na podstawie:

  • wywiadu
  • badania klinicznego
  • kryteriów Favrota, w tym reakcji na glikokortykosteroidy (GKS)
  • wykluczenia innych przyczyn zapaleń skóry i przewlekłego świądu

 

Istotna wydaje się również występująca w przebiegu choroby nieprawidłowa budowa histologiczna naskórka, która umożliwia łatwiejsze przenikanie przez nią alergenów.

Atopowe zapalenie skóry u psa – leczenie

Leczenia psa z atopowym zapaleniem skóry powinno być przede wszystkim dostosowane do postaci klinicznej choroby.

  • W przypadku minimalnych objawów zaleca się comiesięczną kontrolę na obecność pcheł, dietę eliminacyjną oraz lecznicze środki do pielęgnacji skóry.
  • W postaci łagodnej konieczne może być stosowanie miejscowe kortykosteroidów lub takrolimusu, podawanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz leki przeciwhistaminowe.
  • AZS typowe z czasowymi zaostrzeniami może wymagać antybiotykoterapii, leków przeciwgrzybiczych i/lub kortykosteroidów
  • Typowe i nawracające AZS u psw wymaga antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych i/lub kortykosteroidów oraz immunoterapii swoistej w przypadku niepowodzenia leczeniem cyklosporyną
  • Ciężkie AZS wymaga długotrwałego i rygorystycznego podawania leków o działaniu przeciwzakaźnym, cyklosporyny oraz swoistej immunoterapii.

Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u psa?

W celu poprawy kondycji i regeneracji skóry zalecane jest stosowanie emulsji, szamponów czy żeli oczyszczających z martwego naskórka i stabilizujących pH, czy mających właściwości nawilżające, keratomodulujące, czy wzmacniające barierę ochronną skóry. 

Jednym z najczęstszych czynników wyzwalających jest infestacja pchłami, a alergenem ślina tych pasożytów. W takiej sytuacji należy przeprowadzić terapię przeciwpchelną wszystkich zwierząt razem mieszkających jednocześnie, pamiętając jednak o cyklu rozwojowym – dorosłe osobniki żywią się, defekują i rozmnażają na żywicielu, postacie rozwojowe- jaja, larwy i poczwarki, znajdują się w otoczeniu (legowisko, szczeliny podłóg, wykładziny, dywany). Aby zapobiec następnym inwazjom należy wyeliminować wszystkie stadia rozwojowe w otoczeniu zwierzęcia. Należy również zauważyć, że do wywołania atopowego pchlego zapalenia skóry wystarczy zaledwie dwukrotny kontakt ze śliną pcheł.

Ze względu na często towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry u psów przerost flory bakteryjnej lub drożdżaków, wprowadza się terapię miejscową na bazie szamponów i aerozoli z chlorheksydyną oraz środków do czyszczenia uszu. Przy ciężkich zakażeniach skóry wprowadza się leki o działaniu ogólnym – antybiotyki.

Każdy pies z atopowym zapaleniem skóry całorocznym, powinien również przejść dietę eliminacyjną, która pokaże czy alergeny zawarte w pokarmie nie wpływają na zaostrzenie objawów atopii. Dieta spełnia również ważną rolę w leczeniu atopowego zapaleniu skóry u psów. Wysokostrawne karmy ograniczają ryzyko nadwrażliwości pokarmowej i zwiększają dostępność substancji odżywczych.

Z doświadczeń lekarzy klinicystów wynika, że najczęstszą przyczyną AZS są glikoproteiny roztoczy. Dbanie o czystość otoczenia, jak również stosowanie preparatów ograniczających ilość roztoczy kurzu domowego, w sposób znaczący zmniejsza nasilenie objawów.

Kolejnym elementem zwalczania atopii u psa jest zastosowanie środków przeciwświądowych – glikokortykosteroidów, ich dawka, rodzaj, czas stosowania zależy od nasilenia objawów, a decyzję o ich wdrożeniu może podjąć jedynie lekarz weterynarii.

Nie bez znaczenia jest również terapia wspomagająca oparta na suplementach dermatologicznych zawierających: biotynę, siarkę, cynk, kwasy omega czy witaminy A i z grupy B.

Cyklosporyna A w leczeniu AZS u psów

Cyklosporyna A jest jednym z rzadkich leków, które ma dopuszczenie do stosowania w przypadku atopowego zapalenie skóry u psów. Jej działanie polega na hamowaniu rozwoju reakcji natychmiastowej nadwrażliwości i reakcji typu opóźnionego. Jej skuteczność jest porównywalna do kortykosteroidów działających przez 2 tygodnie.

Można zastosować dwa sposoby kuracji:

  1. 5 mg/kg m.c./dzień przez 4-6 miesięcy i zaprzestać podawanie, aż do nawrotu objawów
  2. 5 mg/kg m.c./dzień przez 1-2 miesiące, a następnie stopniowo zmniejszać dawki

Nowy lek na AZS u psów

Warto wspomnieć, że Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni Psów i Kotów UPWr wraz z wrocławską spółką biotechnologiczną Bioceltix prowadzi badania kliniczne nad nowym lekiem na AZS. Ma on działanie zarówno objawowe, jak i przyczynowe. Lek oparty jest na immunomodulujących właściwościach mezenchymalnych komórek macierzystych, a wyniki badań powinny być dostępne w drugiej połowie 2023 roku.

Podsumowując atopowe zapalenie skóry u psa

Podjęcie wielotorowego działania pozwala na poprawę dobrostanu życia zwierzęcia mimo istnienia przewlekłej choroby jaką jest atopowe zapalenie skóry. Decyzję o sposobie postępowania – terapia miejscowa, ogólna, suplementacja – zawsze podejmuje lekarz weterynarii w oparciu o wywiad, badanie kliniczne i dermatologiczne oraz analizę wyników diagnostycznych badań dodatkowych psa z objawami AZS.

Źródła

P. Prelaud, Choroby alergiczne psów, Wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010.

M. Szczepanik, Ł. Adamek. P. Wilkołek, Diagnostyka atopowego zapalenia skóry u psów oraz ocena obrazu klinicznego, „Życie weterynaryjne”, 2010/85(4).

upwr.edu.pl/aktualnosci/naukowcy-upwr-badaja-nowy-lek-na-atopowe-zapalenie-skory-u-psow-3898.html

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kiliniki dla zwierząt MyPet.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj również inne artykuły o zdrowiu zwierząt

Summary
Atopowe zapalenie skóry u psa – przyczyny, rozpoznanie, leczenie | Zoonews.pl
Article Name
Atopowe zapalenie skóry u psa – przyczyny, rozpoznanie, leczenie | Zoonews.pl
Description
Atopowe zapalenie skóry może być wynikiem alergii wziewnej bądź pokarmowej. Jest to choroba przewlekła i jak dotąd nieuleczalna, choć trwają pracę na lekami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x