Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Choroby uszu u psa – TOP 6 problemów z uszami u psa

Facebook
Twitter
Choroby uszu u psa – zapalenie ucha u psa

Mimo iż uszy wielu ras psów wyglądają zupełnie inaczej, to ich budowa anatomiczna i funkcje są dokładnie takie same. Jakie problemy z uszami mogą mieć psy?

Spis treści - kliknij strzałkę

Pierwszym i najbardziej widocznym objawem problemów z uszami u psa jest potrząsanie przez niego głową. W cięższych przypadkach poza potrząsaniem pies może pocierać głową po ziemi oraz próbować drapać uszy łapami. Objawom tym może również towarzyszyć nieprzyjemnych zapach z uszu. W każdym z takich przypadków należy obejrzeć małżowinę uszną, skórę wokół uszu oraz zewnętrzny przewód słuchowy, który prowadzi do błony bębenkowej.

Krwiak małżowiny usznej

Jednym z częstych schorzeń, z jakim może spotkać się właściciel psa jest krwiak małżowiny usznej. Powstaje on na skutek urazów, często wywołanych przez infekcję lub podrażnienie przewodu słuchowego. Problemy w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego powodują potrząsanie głową przez psa, to z kolei wpływa na uderzanie małżowinami o głowę, wywołujące w nich krwawienie podskórne, a w rezultacie krwiaki.

Krwiaki mogą powstać również wtedy, gdy pies nie wykazuje problemów w obrębie kanału słuchowego i nie potrząsa głową. Przypuszcza się, że pojawienie się takich krwiaków na małżowinach ma podłoże w zaburzeniach autoimmunologicznych, które prowadzą do atakowania i niszczenia własnych tkanek organizmu.

Najczęstszym sposobem leczenia krwiaków jest punkcja, polegająca na pobraniu miejscowo nadmiaru krwi z małżowiny i wstrzyknięcie niewielkiej ilości kortyzonu. W przeszłości równie często stosowało się miejscowe nacięcia, spuszczenie krwi i założenie szwów.

W przypadku nieleczenia krwiaków wchłoną się one same, pozostawiając jednak tkanki bliznowe, które spowodują zniekształcenie ucha.

Jeżeli przyczyną powstania krwiaków są problemy z kanałem słuchowym w trakcie leczenia krwiaków należy również podjąć leczenie w obrębie kanału słuchowego.

Choroby uszu psa w obrębie zewnętrznego kanału słuchowego

Spośród najczęstszych zmian w obrębie zewnętrznego kanału słuchowego wskazać można: zaczerwienienie, obrzęk, bolesność oraz obecność wydzieliny. Wszystkie te objawy świadczą o zapaleniu ucha zewnętrznego, którego przyczyną mogą być infekcje kanału słuchowego, reakcje alergiczne bądź ciało obce.

Infekcje kanału słuchowego

Infekcje kanału słuchowego zewnętrznego powodowane są zwykle przez bakterie, drożdże, grzyby i roztocza.

Jeżeli w uchu psa widać gęstą, ciemną, grudkowatą wydzielinę, to najprawdopodobniej jest ona wywołana przez roztocza. Tego typu choroby mają najczęściej szczenięta i młode psy, a leczy się je kroplami do uszu.

Jeżeli w uchu widać ropę, to prawdopodobną przyczyną infekcji są bakterie. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz antybiotyków w postaci kropli i tabletek.

Infekcje drożdżycowe i grzybice u psów są często wtórne wobec innych infekcji zewnętrznego kanału słuchowego.

Reakcje alergiczne

U zwierząt reakcje alergiczne przejawiają się najczęściej w postaci świądu skórnego, wywołanego przez alergen, który dostał się do organizmu. Kanał słuchowy ucha zewnętrznego, aż do błony bębenkowej pokryty jest skórą, która reaguje na alergen zaczerwienieniem i świądem. Podrażniona skóra staje się obrzęknięta, kanał słuchowy staje się zwężony, a przepływ powietrza staje się mniejszy. W wilgotnym, ciepłym i ciemnych kanale słuchowym tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów i drożdży, które stają się przyczyną infekcji wtórnych, o których była mowa wcześniej.

Długotrwałe i łagodne zapalenie uszu u psa powoduje powstanie zgrubień skórnych w zewnętrznym kanale słuchowym. Zwężony kanał wpływa na kolejne, nawracające infekcje wtórne.

Reakcjom alergicznym towarzyszy często nagromadzenie się w uchu ciemnobrązowej woskowiny, która może mieć nieprzyjemny zapach. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, który tworzy w ten sposób barierę ochronną.

Leczenie alergicznego zapalenia ucha zewnętrznego u psa polega na podawaniu kropli, leków antyhistaminowych lub glikokortykosteroidów, a gdy dojdzie do wtórnej infekcji również antybiotyków.

Ciało obce w uchu

Ból w obrębie zewnętrznego kanału słuchowego u psa może zostać wywołany ciałem obcym, które się tam dostało. Często dzieje się tak w trakcie spacerów w okresie, kiedy trawy wytwarzają kłosy. Kłos lub ziarno trawy zaczyna sprawiać ból w momencie, kiedy przesunie się do poziomej części zewnętrznego kanału słuchowego. Po badaniu otoskopem lekarz będzie prawdopodobnie w stanie wyjąć ciało obce od razu.

W każdym z omówionych wyżej problemów z uszami niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Chorób uszu u psów nie należy leczyć samodzielnie.

Bibliografia

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Sprawdź inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
Choroby uszu u psa – TOP 6 problemów z uszami u psa | Zoonews.pl
Article Name
Choroby uszu u psa – TOP 6 problemów z uszami u psa | Zoonews.pl
Description
Mimo iż uszy wielu ras psów wyglądają zupełnie inaczej, to ich budowa anatomiczna i funkcje są dokładnie takie same. Jakie problemy z uszami mogą mieć psy?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x