Reklama

Akita amerykańska – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Akita amerykańska oraz akita inu to rasy psów, pochodzące od wspólnego przodka, psów hodowanych już w XII wieku w Japonii.

Akita amerykańska to pies w typie pierwotnych ras, dosyć niezależny, który powinien być wyborem dla osób doświadczonych w opiece nad zwierzętami.

Spis treści - kliknij

Akita amerykańska – historia rasy

Akita amerykańska oraz akita inu to rasy psów, pochodzące od wspólnego przodka, psów hodowanych już w XII wieku w Japonii. Akita japońska w odmianie akita matagi wykorzystywana była w XVII wieku do walk psów. Te średniej wielkości psy zaczęto krzyżować w latach 60. XIX wieku z mastifami i psami tosa, by uzyskać rasę psów jeszcze większą i silniejszą, co doprowadziło do zatracenia cech charakterystycznych dla szpiców.

Akita japońska znalazła się na skraju wyginięcia, kiedy podczas II wojny światowej z futer tych psów zaczęto szyć mundury wojskowe. Powszechne wykorzystanie psów na futra ominęło jedynie owczarka niemieckiego, który służył jako rasa pracująca w służbach wojskowych.

By ratować akity japońskie zaczęto krzyżować je z owczarkami niemieckimi. Po zakończeniu wojny okazało się, że istnieją już trzy odrębne typy rasy:

 • akita matagi
 • akita do walk
 • akita-owczarek

 

W trakcie hodowlanych prac, przywracających czystość rasy, krótkotrwałą popularność zdobyły psy z linii Dewa, o cechach owczarka niemieckiego i mastifa. Psy te, wraz z żołnierzami wracającymi dotarło do USA, gdzie rozpoczęła się hodowla akity amerykańskiej.

Amerykański Klub Akity założony został już w 1956 roku. Akita amerykańska została uznana jako odrębna rasa przez AKC w 1972 roku. Zakaz sprowadzania akity japońskiej do USA spowodował, że rasa zaczęła znacznie odbiegać od wzorca japońskiego, który oparty był na akicie matagi. Akita amerykańska jest psem znacznie masywniejszym i o innych proporcjach ciała.

Akita amerykańska w Polsce

Manatsu Rei to pierwsza akita amerykańska, która została sprowadzona do Polski w 1990 roku. W Polsce rasa ta nie jest jednak bardzo popularna.

Jak wygląda akita amerykańska?

Akita amerykańska to duży, mocno i harmonijnie zbudowany pies o mocnym kośćcu. Głowa akity amerykańskiej jest masywna; kufa szeroka i głęboka; nos szeroki i czarny; oczy ciemnobrązowe, małe o trójkątnym kształcie; uszy proste i trójkątne. Akita amerykańska ma dłuższy tułów w stosunku do wysokości w kłębie; klatka piersiowa jest szeroka i głęboka; ogon gruby, dobrze owłosiony, noszony nad grzbietem i zwinięty.

Akita amerykańska – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie akity amerykańskiej

Pies: 66-71 cm

Suka: 61-66 cm

Akita amerykańska – waga

Pies i suka: 45-60 kg

Szata akity amerykańskiej

Akita amerykańska ma podwójny włos. Włos okrywowy jest prosty, szorstki i nieco odstający od tułowia. Podszerstek akity jest gruby, miękki, gęsty i krótszy niż włos okrywowy.

Umaszczenie akity amerykańskiej może być rude, płowe i białe, ewentualnie pręgowane albo łaciate.

Kategoria wielkości akity amerykańskiej

Akita amerykańska to duża rasa psów.

Ile żyje akita amerykańska?

Długość życia akity amerykańskiej waha się od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Akita amerykańska – charakter

Akita amerykańska to pies całej rodziny, a nie jednego opiekuna. Mimo to ten pies rasy pierwotnej posiada w sobie dużą niezależność, która czasem wyrażana jest w postaci dystansowania się psa. Akity nie zmusisz ani do pieszczot ani do zabawy, pies sam musi wykazać inicjatywę w tym celu.

Akita amerykańska to pies o spokojnym usposobieniu, zrównoważony, a jednocześnie bardzo czujny i zawsze gotowy do biegu. Silny instynkt łowcy może stać się problemem zwłaszcza podczas spacerów po lesie.

Akita to pies inteligentny choć bywa uparty, ale dobrze układany od szczeniaka nie powinien sprawiać problemów wychowawczych. Nie jest to pies szczekliwy, jego skłonność do ucieczek jest niewielka, nada się na psa stróżującego. 

To duży pies, który potrzebuje codziennej dawki ruchu, nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Akita wychowywana z innymi zwierzętami bez problemy zaakceptuje koty, z psami tej samej rasy mogą być większe problemy.

Akita amerykańska nie nadaje się raczej na pierwszego psa w domu, nie jest to też dobry wybór dla rodzin z małymi dziećmi, których pies może nie tolerować.

Akita amerykańska to pies całej rodziny, a nie jednego opiekuna.

Akita amerykańska – zdrowie

Akita amerykańska to rasa psów, która doskonale znosi niskie temperatury, niestety z wysokimi temperaturami tak dobrze już sobie nie radzi. Mimo iż jest to rasa pierwotna, to cierpi na wiele problemów zdrowotnych:

 • akity amerykańskiej miewają dysplazje stawów biodrowych
 • Postępujący zanik siatkówki jest kolejną z chorób, na które cierpią akity
 • Akita amerykańska może cierpień na autoimmunologiczną chorobą sebaceous adenitis, która polega na nieszczeniu gruczołów łojowych
 • Sundrom Vogt-Koyanagi-Harada, objawia się u akity amerykańskiej łysieniem, depigmentacją czy utratą pazurów
 • Niedoczynność tarczycy i epilepsja to kolejne choroby, na które podatna jest ta rasa psów

Akita amerykańska – żywienie

Akita amerykańska może mieć skłonność do alergii pokarmowych, dlatego od szczeniaka najbezpieczniej karmić psa karmami monobiałkowymi bądź hipoalergicznymi. Psy mogą jeść karmy suche karmy komercyjne, jak i dietę BARF. W każdym przypadku warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji na stawy. 

Akita amerykańska – pielęgnacja

Akita amerykańska to pies, który linieje bardzo obficie dwa razy do roku. U akity amerykańskiej włos wypada fragmentami od portek, przez kończyny i tułów, kończąc na ogonie, co podobne jest do linienia u wilków.

Do pielęgnacji najlepiej stosować pudlówkę i gęsty grzebień. Psa należy kąpać tylko wtedy, gdy będzie mocno zabrudzony.

W ramach pielęgnacji należy raz w tygodniu wykonywać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby najlepiej myć każdego dnia.

Akita amerykańska – szkolenie

Akita amerykańska to pies dosyć niezależny, który podejmuje decyzje samodzielnie. Szkolenie należy rozpocząć od socjalizacji z innymi zwierzętami i psiego przedszkola, a później kontynuować naukę posłuszeństwa przez całe życie psa. Akita wymaga dużej konsekwencji i stanowczości, jednak z wykorzystaniem metod pozytywnych.

Zalety i wady rasy akita amerykańska

Zalety akity amerykańskiej

 • Akita amerykańska to bardzo rodzinny pies
 • Psy tej rasy nie są szczekliwe
 • Akita to pies o spokojnym usposobieniu

 

Wady akity amerykańskiej

 • Akita amerykańska jest podatna na wiele chorób
 • Psy tej rasy są dosyć niezależne

Ciekawostki o akicie amerykańskiej

 • Akita to narodowa rasa Japonii
 • Akita amerykańska pochodzi od psów z linii Dewa
Decydując się na zakup akity amerykańskiej z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki.

Akita amerykańska hodowla

Decydując się na zakup akity amerykańskiej z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Akita amerykańska cena

Cena akity amerykańskiej z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla akity amerykańskiej

Ciekawe imię dla psa akita: Kenzo, Mari, Yuki

Ciekawe imię dla suczki akita: Hana, Shika, Akira

Dla kogo akita amerykańska będzie idealna?

Akita amerykańska to rasa psów, która doskonale sprawdzi się u boku rodziny, dla której nie będzie to pierwszy pies – z doświadczeniem w wychowywaniu rasy o cechach psów pierwotnych. Opiekun akity powinien być konsekwentny i stanowczy oraz zasady szkolenia psa metodami pozytywnymi.

Klasyfikacja FCI rasy akita amerykańska

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 5: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Numer wzorca: 344

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Akita amerykańska – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Akita amerykańska – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Akita amerykańska to pies w typie pierwotnych ras, dosyć niezależny, który powinien być wyborem dla osób doświadczonych w opiece nad zwierzętami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2057

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x