Reklama

Akita inu japońska – wychowanie, charakter, zdrowie, opis rasy

Facebook
Twitter
Akita inu

pixabay.com/images/id-5763408/

Akita inu to jedna z pierwotnych japońskich ras psów. To psy niezależne i uparte, jak przystało na szpica, które powinny być szkolone od szczeniaka.

Spis treści - kliknij strzałkę

Akita inu - pochodzenie i historia rasy

Akita to największa rasa japońskich psów, która zrodziła się w prefekturze Akita. Stąd wzięła się nazwa rodzajowa psa.

Pies akita może pochodzić od koreańskich psów jindo, które towarzyszyły najeźdźcom na Japonię przeszło 2300 lat temu. Psy, które pozostały w Japonii zaczęły stopniowo nabierać cech charakterystycznych dla prowincji, w których żyły. 

Pierwsze malowidła przedstawiające psa akitę datowane są na XII wiek. Akity towarzyszyły samurajom. Były psami elit – ich właścicielami byli japońscy szoguni.

Cele hodowli akita

Początkowo akita wykorzystywana była do polowań na dziki, a nawet większą zwierzynę – jelenie i niedźwiedzie.

Z czasem psy tej rasy zaczęły stawać się popularne wśród niższy klas społecznych Japonii. Psy towarzyszyły przy transporcie towarów, a w XIX wieku dla rozrywki pospołu – walk psów. By zwiększyć ich skuteczność zaczęto krzyżować je z inną japońską rasą psów bojowych – tosa inu. Aby uzyskać mocniejszą budowę krzyżowano akity m.in. z rasą Mastif. Krzyżówki z molosami dały początek psom akita amerykańska.

W obronie akity inu

W XX wieku liczne krzyżówki doprowadziły do odejścia od pierwotnego wzorca rasy. By uchronić rasę przed zatraceniem, dzięki zaangażowaniu burmistrza Odate – Shigeie Izumi w 1919 roku uchwalono przepisy o zachowaniu czystości rasy akita.

Początek XX przyniósł restrykcyjne zmiany w prawie i bezwzględny zakaz walk psów, dzięki czemu los akity odmienił się na dobre.  

Już w 1927 roku opracowano standardy wyglądu akita. W 1931 roku dokonano przeglądu rasy, zmieniono jej nazwę na akita dog i wybrano 9 wzorcowych psów, nadając im tytuł pomnika przyrody. Z hodowli wykluczono również psy, które miały w sobie domieszkę molosów.

Wybuch II wojny światowej doprowadził do zatrzymania prac hodowlanych. By uchronić akitę od wymarcia rozpoczęto krzyżowanie japońskiego psa z owczarkiem niemieckim.

Losy Akity po wojnie

Po wojnie niechęć do nietypowego dla szpiców wyglądu spowodował, że hodowcy zdecydowali o przywróceniu dawnej świetności pierwotnej akicie japońskiej.

W tym czasie w Japonii żyły obok siebie aż trzy typy akita:

 1. Akita matagi – najmniej liczna grupa pierwotnych psów akita
 2. Akita krzyżowana z mastifami do walk psów
 3. Akita krzyżowana w czasie II wojny światowej z owczarkami niemieckimi w celu ratunku przed zagładą

 

W ciągu 30. lat od zakończenia wojny przeprowadzono plan odbudowy rasy w oparciu o akita matagi, który zakończył się sukcesem.

Również akity, które służyły do walk psów doczekały się kontynuacji prac hodowlanych. W czasie wojny duże i waleczne akity krzyżowane z tosa zyskały uznanie w oczach żołnierzy US Army. Psy te trafiły do USA, gdzie kontynuowano ich hodowlę, ukierunkowując ją na duże i silne psy, odbiegające od wzorca matagi.

Psy nazwano akita amerykańska, co oprotestowali Japończycy. Problem zostało rozwiązany dopiero w 1998 roku w Niemczech. Akita amerykańska została umieszczona razem z molosami w grupie II, a jej nazwę zmieniono na: duży pies akita. Akita japońska pozostała w grupie V wśród szpiców i ras pierwotnych.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w 2006 roku, gdy nazwę dużego psa japońskiego ponownie zmieniono na american akita. Psa tej rasy umieszczono w grupie V obok akity japońskiej.

Akita w Polsce

Japońskie pies akita trafił do Polskie w 1993 roku z holenderskiej hodowli. Akity czystej krwi są dzisiaj w Polsce całkiem popularne.

Jak wygląda akita inu?

Akita inu, to według wzorca rasy pies duży, mocny o harmonijnej budowie i szlachetności. Głowa akity jest proporcjonalna do tułowia; kufa psa jest umiarkowanie długo, zwężająca się, ale nie spiczasta; nos akity jest duży i czarny. Oczy psa są dosyć małe, trójkątnego kształtu, podobnie jak uszy. Szyja akity jest gruba i umięśniona; grzbiet prosty i mocny; klatka piersiowa głęboka. Ogon akity inu jest wysoko osadzony, zwinięty nad grzbietem. Kończyny są umiarkowanie ukośne.

Akita iny - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie akity inu

Pies: 64-70 cm

Suka: 58-64 cm

Akita inu waga

Suka: 28-34 kg

Pies: 32-40 kg

Szata akity inu

Sierść akity inu jest krótka, twarda, prosta z miękkim i gęstym podszerstkiem.

Psy tej rasy mogą występować w kilku odmianach umaszczenia:

 • Akita inu biała
 • Akita inu pręgowana
 • Akita inu płowa
 • Akita inu sezamowa

 

Wszystkie kolory, z wyjątkiem białej akity, muszą mieć urajiro (białe znaczenia).

Akita czarna nie jest zgodna ze wzorcem rasy.

Ile lat żyje akita inu?

Długość życia akity to 11-15 lat.

Kategoria wielkości akity japońskiej

Akita inu to pies dużej rasy.

Akita inu - charakter i usposobienie

Akita to japoński pies pierwotny, który przywiązuje się do opiekuna, lecz uczuciami obdarza bardzo ostrożnie. Jest psem niezależnym i upartym.

Szczeniaki akity lubią zabawę i pieszczoty, ale dorosłe osobniki dość wyraźnie zaznaczają swoją niechęć do tych czynności. Psy tej rasy traktują obcych ozięble, a próby kontaktu fizycznego, nawet jeśli nie jest on wrogi, nie są pozytywnie odbierane przez akity.

Psy rasy akita są pewne siebie, samodzielne, spokojne i zrównoważone. Akita nie przejawia tendencji niszczycielskich z powodu frustracji wywołanej samotnym przebywaniem w domu.

Z pozoru akity wydają się być idealnymi psami, lecz nie do końca tak jest. Akita jest uparta, potrafi skutecznie opierać się poleceniom, które nie mają dla niej sensu. Smakołykami nie przekonasz psa do dłuższej współpracy. Tylko właściwie zbudowane relacje z opiekunem (człowiek musi być dla akity autorytetem) mogą wpłynąć na niezależny charakter akity.

Akita zaakceptuje w swym gronie dzieci, inne psy i koty, jeśli tylko będą one dorastały razem z nią. Akity lubią dzieci, lecz powinny być one nauczone szanowania przestrzeni psa. 

Psa akita można uznać za bardzo zdrową rasę. Psy te żyją nawet do 15 lat. Są odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Nie jest to jednak pies, który powinien żyć cały rok poza domem. Psy te nadają się do uprawiania psich sportów, jednak w okresie szczenięcym nie należy ich forsować. Akita mogą mieć problemy ze stawami. Przetrenowanie w okresie wzrostu może doprowadzić do ciężkich kontuzji.

Typowe choroby akity inu

Wśród typowych chorób dla psa rasy akita wskazać należy:

 • jaskrę
 • zaćmę
 • postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • alergiczne zapalenie skóry
 • zapalenie gruczołów łojowych
 • niedoczynność tarczycy
 • młodzieńcze zapalenie wielostawowe
 • dysplazje stawu skokowego
 • zerwane więzadła krzyżowego
 • choroba Vogta-Koyanagiego-Harady

Badania akity w hodowli

Obowiązkiem hodowcy psów jest wykonanie badań w kierunku dysplazji z wpisem do rodowodu. Ze względu na genetyczne skłonności do problemów ortopedycznych psa należy przebadać w zakresie zdrowych stawów kolanowych i rzepek.

Akita inu żywienie

Żywienie akity inu możesz oprzeć na suchej karmie dla psów, dodając jeden posiłek z mokrej karmy. Alternatywnie ten pierwotny pies może być karmiony dietą BARF. Domowe posiłki gotowane zgodnie z przepisem dietetyka również będą dobrym rozwiązaniem.

Żywienie psa powinno być dostosowane do wieku, aktywności i ewentualnych chorób, które u akity mogą się pojawić.

Pielęgnacja akity

Pielęgnacja akity nie jest trudna. Psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Zarówno akita japońska, jak i akita amerykańska linieją bardzo intensywnie, lecz określonymi partiami: portki, następnie nogi, potem tułów i szyja, a ostatni linieje ogon. W okresie linienia pies z grubą szatą będzie potrzebował naszej pomocy. Wyczesywanie należy w tym czasie wykonywać każdego dnia. Warto pamiętać, że akita ma trudny charakter, dlatego może nie mieć chęci, by poddawać się wyczesywaniu.

Standardem w pielęgnacji psa rasy akita powinien być przegląd oczu, uszu i łap raz w tygodniu. Zęby warto myć każdego dnia, by ograniczyć osadzanie się płytki nazębnej.

Wszelkie zmiany w obrębie oczu oraz pigmentacji skóry należy, jak najszybciej konsultować z lekarzem weterynarii – zagrożenie chorobą Vogta-Koyanagiego-Harady.

Szkolenie akita inu

Akite inu należy szkolić od szczeniaka. To pies w typie pierwotnym, który przejawia instynkt myśliwski. Psy tej rasy są niezależne, samodzielne i uparte. Jednocześnie akity są inteligentne i szybko zrozumieją oczekiwania opiekuna. Równie szybko potrafią je ignorować, przechodząc do zajmowania się swoimi sprawami.

Wychowanie akity inu jest wymagające, nie jest to pies polecany osobom bez doświadczenia. Zaniedbanie wychowawcze w jakimkolwiek jego aspekcie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Wczesna socjalizacja i budowanie relacji z innymi psami może wyraźnie poprawić odbiór prawidłowej komunikacji gatunkowej – naturalna sztywna postawa akity w połączeniu z mocną budową ciała często jest odbierana jako zagrożenie dla innych psów.

Szkolenie po etapie socjalizacji w hodowli warto kontynuować w psim przedszkolu. Starszy pies powinien być stale trenowany z zasad posłuszeństwa.

Żywinie akita inu

Zalety i wady rasy akita inu

Zalety akita

 • akita nie jest szczekliwa
 • psy akita są bardzo inteligentne
 • to samodzielna rasa psa – może zostawać na dłużej sama w domu
 • może być towarzyszem biegania czy jazdy na rowerze (lecz sporty wyczynowe nie są polecane)
 • to wierna rasa psa – patrz Hachiko
 • akita nadaje się na psa stróżującego

Wady akita

 • akita japońska jest upartą i niezależną rasą psów
 • akita jest trudna w ułożeniu
 • psy tej rasy nie nadają się dla osób bez doświadczenia
 • akita to rasa powściągliwa w okazywaniu i przyjmowaniu uczuć
 • źle znosi podróże (z powodu nieufność do nieznanych sytuacji)
 • przejawia silny instynkt myśliwski

Ciekawostki o rasie akita inu

 • Najsłynniejszym psem rasy akita inu jest Hachiko. Pies ten codziennie odprowadzał swojego opiekuna na pociąg do pracy aż pewnego dnia jego właściciel zmarł i do domu nie wrócił. Pies Hachiko przez dekadę (do swojej śmierci 08.03.1935 r.) codziennie czekał na stacji na jego powrót. Wzruszająca historia doczekała się ekranizacji pt „Mój przyjaciel Hachiko” (muzykę do amerykańskiej wersji napisał Jan Kaczmarek), książki oraz pomnika przy stacji kolejowej w dzielnicy Shibuya w Tokio. Jedno z pięciu wejść na stację nosi imię tego psa. W Japonii Hachiko zyskał przydomek „wierny pies” i tak jest tytułowany przez Japończyków. Ciało psa zostało spreparowane i wystawione w Narodowym Muzeum Przyrody i Nauki w tokijskiej dzielnicy Ueno.
 • Aż 80% zdiagnozowanych przypadków schorzenia Vogta-Koyanagiego-Harady dotyczy rasy akita inu. Akita jest zatem predysponowana do jej wystąpienia, najczęściej między 6 miesiącem życia, a osiągnięciem 6 lat, bez względu na płeć psa.
 • Pies akita inu jest dziedzictwem kulturowym Japonii i jest wpisany na listę japońskich tradycji chronionych prawnie. W kulturze japońskiej akita to symbol siły, pomyślności i zdrowia.
 • Przyrostek „inu” po japońsku oznacza po prostu „psa”. To samo tyczy się innej pierwotnej japońskiej rasy psa Shiba inu (dosłowne tłumaczenie: mały pies)
Akita hodowla

pixabay.com/images/id-3388069/

Akita hodowla

Kupując psy akita z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta akita oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Akita inu cena

Cena rasy akita inu z hodowli waha się od 2500 zł do 4000 zł.

Imię dla akita inu

Ciekawe imię dla psa akita: Kenzo, Udon, Doki

Ciekawe imię dla suczki akita: Kuma, Mira, Nena

Dla kogo akita będzie idealnym psem?

Akita to indywidualista, który mimo wszystko pokocha swojego właściciela. Psy tej rasy przywiązują się do człowieka, jednak potrzebują dużo autonomii. To akita będzie zwykle wychodzi z inicjatywą na zabawy i czułości. Pies ten może być dobrym towarzyszem dla osoby, które lubi biegać. Nada się również do domu z dziećmi.

Klasyfikacja FCI

Grupa V: Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 5: szpice azjatyckie i pierwotne rasy pokrewne

Numer wzorca: 255

Pytania czytelników

Czy akita jest niebezpieczna?

Akita to pies w typie pierwotnym. Ma silny instynkt myśliwski i może być groźny, zarówno dla innych zwierząt, jak i dla obcych ludzi. Z tego względu ten japoński pies powinien być szkolony od szczeniaka.

Czy akita nadaje się dla dzieci?

Akita to doskonały pies stróżujący oraz rodzinny. Będzie chronił swoich podopiecznych przed zagrożeniami. Należy jednak pamiętać, że małe dzieci nie mogą robić z psem, co chcą, ponieważ akita sobie na to nie pozwoli.

Ile kosztuje akita inu?

Akita z hodowli zgodna ze wzorcem rasy kosztuje zwykle 3000-4500 zł.

Czy akita szczeka?

Akita to jedna z najmniej szczekliwych ras psów.

Czy akita może być na dworze?

Akita mogłaby mieszkać na dworze przez cały rok. Przebywanie z dala od swojej rodziny mogłoby jednak doprowadzić do nadmiernego zdziczenia psa.

Czy akita nadaje się do bloku?

Niektórzy ludzie mieszkają z akitą w bloku. Należy jednak pamiętać, że jest to szpic, który potrzebuje dużo ruchu. Powolny spacer 3 razy dziennie to zbyt mało, by akita była szczęśliwa.

Czy akita linieje?

Tak, akita japońska linieje przez cały rok, z nasileniem wiosną i jesienią.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Akita inu japońska – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Akita inu japońska – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Akita inu to jedna z pierwotnych japońskich ras psów. To psy niezależne i uparte, jak przystało na szpica, które powinny być szkolone od szczeniaka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1219

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x